بیماری انگل ژیاردیا در عروس هلندی را بیشتر بشناسید

انگل ژیاردیا در عروس هلندی

ژیاردیا در عروس هلندی به نوعی انگل گفته می شود که تک یاخته ای است و از یک از سلول تشکیل شده است و در بر بدن اکثر پرنده های زینتی و به ویژه عروس هلندی، مستعد رشد و شیوع می باشد.

محل زندگی این انگل روده و اثنی عشر پرنده است و اکثر خانواده ی طوطی سانان و عروس هلندی حداقل یک بار در طول عمر خود با این انگل مواجه می‌ شوند. این بیماری در رده ی بیماری های باکتریایی قرار می‌ گیرد و مکانیزم دفاعی بدن می تواند این بیماری را به هم بزند و با آن مقابله کند.

عاملی که باعث ورود این انگل به بدن عروس هلندی می شود، آب آلوده است. پس باید از بهداشت و سلامت آبی که به پرنده خود می دهید اطمینان حاصل کنید و علاوه بر این به صورت روزانه ظرف آب پرنده را تمیز کنید و آن را تعویض کنید. تا مشکلی از این بابت به وجود نیاید.

 این انگل می‌ تواند تا هفته‌ ها و ماه‌ ها ادامه پیدا کند و زندگی پرنده را به خود درگیر کند. در صورتی که درمان و کنترل نشود، پیشرفت خواهد کرد و آزار زیادی به عروس هلندی وارد می کند.

این انگل از طریق مدفوع پرنده تکثیر و گسترش پیدا می‌ کند و به پرنده های جدید هم منتقل می شود. پس اگر یکی از عروس های هلندی شما به این انگل مبتلا شده است و دارای چند عروس هلند در منزل می باشید و به پرورش عروس هلندی می پردازید، باید حتماً پرنده ی بیمار را از پرنده های سالم جدا کنید تا انتقال انگل رخ ندهد و سایر پرنده ها به این انگل دچار نشوند.

انگل ژیاردیا در عروس هلندی

علائم انگل ژیاردیا در عروس هلندی

علائم انگل ژیاردیا در عروس هلندی کاملا متفاوت و زیاد است. هر یک از این علائم ممکن است که به صورت دسته جمعی یا موردی در بدن عروس هلندی رخ دهند. که عبارتند از:

 • مدفوع شل و آبکی
 • کاهش اشتهای پرنده
 • کاهش ناگهانی وزن پرنده
 • افسردگی پرنده
 • عدم میل پرنده به پرواز و تحرک
 • گوشه گیری پرنده
 • ریزش شدید پرهای پرنده
 • خارش شدید بدن و ساییدن بدن در قسمت پهلو و پاها به اشیای مختلف توسط پرنده برای کاهش خارش
 • ·         بی توجهی به اسباب بازی ها و غذاهایی که در قفس وجود دارند
 • ·         چرت زدن های مداوم خشک شدن پوست پرنده

اگر با هر کدام از این علائم مواجه شدید و یا در مدفوع پرنده انگل های زیادی را مشاهده کردید، باید بدانید که وضعیت اورژانسی است و نمی‌ توان با درمان های ساده و خانگی این مشکلات را برطرف کرد. در نتیجه باید هرچه سریع تر به دامپزشک متخصص مراجعه کنید تا دامپزشک نوع انگل و روش درمان آن را تشخیص دهد.

انگل ژیاردیا در عروس هلندی

عوارض ژیاردیا برای عروس هلندی

وقتی که ژیاردیا در عروس هلندی اتفاق بیفتد و به موقع درمان نشود، عوارض خطرناک بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت و ممکن است که پرنده به سندروم فلجی، کاهش شدید ویتامین E و سلنیوم و ضعف عضلات فک و مشکلات گوارشی دچار شود.

 در برخی از موارد شاهد هضم نامناسب و عدم تعادل در ایستادن و کاهش تخمک گذاری در عروس های هلندی ماده هم هستیم. پس سعی کنید که حتما این انگل را جدی بگیرید و سعی کنید که از بدن پرنده خود آن را خارج کنید تا عروس هلندی شما در اثر عوارض ناشی از این بیماری دچار مشکلات و بیماری‌ های مختلف دیگر نشود.

راه های انتقال انگل ژیاردیا

علاوه بر اینکه آب آلوده باعث انتقال ژیاردیا در عروس هلندی می شود، راه های انتقال دیگری هم وجود دارند که باعث بروز این انگل در بدن پرنده خواهند شد. برای مثال حمام کردن با آب آلوده، برخورد با مدفوع و ترشحات بدن پرنده آلوده به این انگل هم جز عواملی هستند که باعث انتقال این بیماری می شوند.

اگر دوست دارید که پرنده ی شما هرگز به این انگل مبتلا نشود و همواره از این بیماری دور بماند، سعی کنید که از عوامل انتقال دهنده بیماری پرنده خود را دور نگه دارید و در صورتی که یکی از پرنده های منزل شما به این بیماری مبتلا شد، سایر پرنده ها را جدا کنید تا بیماری انتقال پیدا نکند.

درمان بیماری ژیاردیا

برای درمان ژیاردیا در عروس هلندی باید به دامپزشک مراجعه کنید و دامپزشک با یک تست میزان درجه آلودگی و پیشرفت این انگل در بدن پرنده تشخیص خواهد داد‌.

 جهت درمان هم از انواع داروهای تزریقی و یا داروهایی که قابلیت حل شدن در آب و غذا را دارند استفاده می کند. این داروها باید به صورت دوره ای توسط دامپزشک برای عروس هلندی استفاده شوند تا از عود کردن مجدد بیماری جلوگیری شود و پرنده به صورت کامل از شر انگل ژیاردیا رها شود.

انگل ژیاردیا در عروس هلندی

 در کنار تمام درمان های دارویی و اقدامات پزشکی داشتن رژیم غذایی سالم و استفاده از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی هم می تواند تا حد زیادی به حفظ سلامت بدن پرنده کمک کند.

سخن آخر

ژیاردیا در عروس هلندی یک انگل خطرناک و آسیب زا است که در صورت عدم کنترل و درمان به سایر قسمت های بدن پرنده آسیب می زند. تلاش کنید که در مواجهه با این بیماری خطرناک، حتما مراجعه به دامپزشک را جزو اولین اقدامات موثر قرار دهید. زیرا وقتی که به موقع به دامپزشک مراجعه کنید قطعاً روند درمان موفقیت آمیز تر، بهتر و سریع تر پیش خواهد رفت و بدین ترتیب عروس هلندی شما در مدت زمان بسیار کوتاه تری به صورت کامل درمان خواهد شد.

سؤالات متداول

مهمترین راه انتقال انگل ژیاردیا در عروس هلندی چیست؟

 مهمترین راه انتقال این بیماری آب آشامیدنی آلوده می باشد.

چگونه می توان بیماری ژیاردیا را درمان کرد؟

مراجعه به دامپزشک و استفاده از انواع داروهای تزریقی و خوراکی بهترین راه حل درمان می باشد.  در کنار این موارد، دقت به تغذیه و بهداشت آب آشامیدنی پرنده هم می تواند نقش مهمی ایفا کند.

وقتی که عروس هلندی به ژیاردیا مبتلا شود چه علائمی پیدا می‌ کند؟

 بی اشتهایی، کاهش وزن و افسردگی علائم مهم این انگل خطرناک هستند. علاوه بر این مدفوع پرنده نیز شل و آبکی خواهد شد.

4.2/5 - (11 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *