سوپر ورم چیست؟

لارو سوسک تاریکی

سوپر ورم که ممکن است آن را با نام سوپر میل ورم نیز بشناسید، حشره ای از گونه های میل ورم به شمار می‌رود. این حشره لارو نوعی سوسک است و از نظر اندازه، بزرگ تر از میل ورم می‌باشد. سوپر ورم یکی از حشرات خوراکی مشهور در دنیا و یک منبع غذایی مفید برای انواع پرندگان، آبزیان و حیوانات خانگی محسوب می‌شود. پرورش این حشره مفید و نگهداری از آن به قدری آسان است که می‌توان با اندکی آموزش در یک محیط کوچک، این کار را انجام داد.

پرورش سوپر ورم در بازار ایران هنوز به اندازه کافی، اشباع نشده است و از این نظر فرصت شغلی مناسبی است. برای آشنایی بیشتر با سوپرورم، چرخه زندگی این حشره، موارد استفاده و مزایای آن، با ما تا انتهای این مطلب از میل ورم آسیا همراه باشید.

چرخه زندگی سوپر ورم

سوپر ورم ها لاروهای بزرگی هستند که در مرحله ای از چرخه زندگی سوسک تاریکی به وجود می‌آیند. چرخه زندگی سوسک تاریکی شامل چهار مرحله اصلی تخم ، لارو، شفیره و سوسک بالغ می‌باشد. هر بخش از چرخه، مدت زمان معینی طول می‌کشد که این مدت زمان بسته به مولفه‌هایی نظیر دمای محیط، میزان نور، رطوبت و غذا تغییر می‌کند.

لارو بزرگ سوسک تاریکی
لارو بزرگ سوسک تاریکی

چنان چه در رشد لاروها از هورمون استفاده شود، میل ورم های غول پیکر به وجود می‌آیند. اما سوپر ورم ها لاروهایی هستند که به صورت طبیعی رشد کرده‌اند.

مرحله تخم

سوسک‌های ماده هنگامی که به بلوغ می‌رسند، شروع به تخم ‌ریزی می‌کنند. این سوسک‌ها در ابتدای عمر خود تعداد تخم کمتری می‌گذارند. سوسک تاریکی در طول عمر خود در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخم خواهد گذاشت. البته این تعداد ممکن است با توجه به عوامل محیطی و پرورشی کمتر یا بیشتر شود.

سوسک ماده بالغ نزدیک به مواد عذایی و در محیط مناسب برای رشد لاروها، تخم ریزی می‌کند. پس از مدتی، لاروها از داخل تخم خارج می شوند. مرحله تخم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و باید به خوبی از تخم‌ها نگهداری شود.

مرحله لارو

در این مرحله، لاروها از تخم خارج شده، شروع به تغذیه می‌کنند و رشد آن‌ها آغاز می‌شود. این موجودات، در چند مرحله پوست اندازی می کنند و بعد از هر پوست اندازی، از نظر جثه بزرگتر می شوند و در نهایت به مرحله شفیرگی می‌رسند.

برای پرورش سوپرورم‌ها به دمایی در حدود 21 الی 27 درجه سانتی گراد نیاز داریم؛ این امر موجب می‌شود لاروها به اندازه کافی رشد کنند. مرحله لاروی در حدود شش ماه تا یک سال به طول می‌انجامد. هنگامی که سوپر ورم‌ها به اندازه کافی رشد کنند و در آخرین مرحله رشد خود باشند، می‌توان آن‌ها را به عنوان غذای پرندگان، آبزیان و… جدا کرد.

لارو سوسک تاریکی
لارو سوسک تاریکی

در این مرحله، ممکن است بخواهید بعضی از لاروها را نگه دارید و به سوسک بالغ تبدیل کنید. سوسک ها با زاد و ولد بیشتر سوپر ورم بیشتری نیز برای شما تولید می‌کنند.

مرحله شفیرگی

مرحله بعدی در چرخه زندگی سوپر ورم، مرحله شفیرگی است. شفیرگی مرحله حساسی است و باید از شفیره‌ها مراقبت کافی صورت بگیرد تا خشک نشوند. شفیره‌ها برای زیستن به تغذیه نیازی ندارند اما باید دمای مناسب و اکسیژن کافی برای زیست آن‌ها وجود داشته باشد. پس از طی این دوره، سوسک از شفیره خارج می‌شود.

مرحله سوسک

پس از خارج شدن سوسک از شفیره، این مرحله اغاز می‌شود. سوسک‌ها در ابتدا سفید رنگ هستند اما پس از چند روز قهوه‌ای می‌شوند و سپس به رنگ سیاه در می‌آیند.

ارزش غذایی سوپر ورم

یک سوپر ورم زنده حدودا دارای 18 درصد چربی، 20 درصد پروتئین، 7 درصد فیبر و مقداری کلسیم و پتاسیم می‌باشد. اما از آن‌جایی که عمل خشک کردن مواد غذایی همیشه منجر به افزایش ارزش غذایی آن می‌شود؛ با خشک کردن سوپر ورم نیز می‌توان ارزش غذایی آن را افزایش داد.

سوپرورم خشک شده از مقدار پروتئین بالاتری برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از مصرف کنندگان، ابتدا سوپر ورم‌ها را خشک کرده و سپس آسیاب می‌کنند. این مواد غذایی خشک و پودر شده به عنوان خوراک انواع پرندگان و آبزیان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سوپر ورم خشک شده دارای 50 درصد پروتئین، 28 درصد چربی، 6 درصد فیبر، 1.73 درصد کربوهیدرات و 2 درصد آهن می‌باشد.

موارد استفاده از سوپر ورم

سوپر ورم دارای محتوای پروتئینی بالایی است و به همین دلیل، موارد استفاده گسترده‌ای دارد. از موارد استفاده سوپر ورم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغذیه ماهی‌ها و سایر آبزیان
  • طعمه برای ماهیگیری
  • تغذیه خزندگانی نظیر مارمولک
  • تغذیه دوزیستانی مانند قورباغه و…
  • تغذیه حیوانات خانگی
  • تغذیه پرندگان خانگی نظیر قناری و فنچ

علاوه بر موارد استفاده فوق، در برخی کشورها خصوصا کشورهای آسیای جنوب شرقی از سوپرورم به عنوان منبع تغذیه انسان نیز استفاده می‌شود. استفاده از سوپر ورم یک روش بهداشتی و تمیز برای تغذیه محسوب می‌شود. در بازار ایران می‌توان این حشرات مفید را به شکل زنده یا خشک و در وزن های متفاوت از گرمی تا کیلویی تهیه کرد.

پرورش سوپر ورم

با توجه به مطالب ذکر شده، پرورش سوپرورم یک شغل پر بازده است. برای این کار پس از در نظر گرفتن محیط مناسب، به یک ظرف پلاستیکی یا آکواریوم که به اندازه کافی بزرگ باشد، نیاز دارید. درب این ظرف باید دارای تهویه مناسبی برای تنفس لاروها باشد.

کف ظرف یا آکواریوم باید بستری از مواد غذایی مناسب برای ایجاد سوپر ورم قرار دهید. این بستر نباید دارای رطوبت زیادی باشد. همچنین لازم است محیط پرورش، از دمایی در حدود 21 الی 27 درجه سانتی گراد برخوردار باشد. دمایی خارج از این محدوده در رشد سوپر ورم‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

پرورش سوپر ورم
پرورش سوپر ورم

می‌توانید برای تغذیه سوپر ورم‌ها از گیاهان و میوه‌ها استفاده کنید. همچنین با قرار دادن تکه‌های میوه، رطوبت کافی را در این بستر فراهم کنید. از آب استفاده نکنید؛ زیرا سوپر ورم‌ها هرگز نباید در معرض آب قرار بگیرند. سوپرورم‌ها پس از رسیدن به رشد کافی می‌توانند به عنوان منابع تغذیه حیوانات، مورد استفاده قرار بگیرند. بستر سوپر ورم باید کاملا بهداشتی و تمیز باشد و از آلودگی محیط و انتقال بیماری‌ها جلوگیری شود. تغذیه سالم و استاندارد سوپر ورم‌ها بسیار مهم است و ارزش غذایی آن‌ها را بالا می‌برد.

سوالات متداول

میزان مرگ و میر در لارو سوپر ورم چقدر است؟

ممکن است تعدادی از لاروها در هر مرحله رشد از بین بروند، اما هر چه لاروها از تغذیه مناسب تری برخوردار باشند و بیشتر رشد کنند، مرگ و میر در میان آن‌ها کمتر خواهد بود. زیرا به اندازه کافی رشد کرده‌اند و دیگر پوست اندازی نمی‌کنند. به همین جهت نگرانی از بابت مرگ و میر آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

نظافت باکس پرورش سوپر ورم باید به چه صورتی باشد؟

جعبه‌های پرورش و نگهداری سوپر ورم باید به طور مرتب نظافت شود تا از آلوده شدن کرم ها به ویروس‌ها و بیماری‌های مختلف جلوگیری شود. ظرف پرورش سوپرورم، به میزان حداقل یک بار در ماه باید تمیز شود. می‌توان ظرف را با مواد شوینده شسته و خشک کرد و در محلی قرار داد تا بوی مواد شوینده از بین برود. همچنین لازم است باکس‌ها در محیطی قرار بگیرند که دور از خاک و گرد و غبار باشد.

مواد غذایی مناسب برای تغذیه سوپر ورم کدامند؟

بهترین خوراک برای تغذیه سوپرورم مخلوطی از سبوس گندم و پودر مرغ می‌باشد. همچنین می‌توان از تکه‌های میوه مانند هویج، سیب زمینی، سیب درختی و … نیز برای تغذیه استفاده کرد. با این کار رطوبت مورد نیاز بستر سوپر ورم نیز تامین خواهد شد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *