خاک گربه چیست؟

خاک گربه

گربه های خانگی برای اینکه شرایط زندگی مناسبی داشته باشند و بتوانند بر اساس طبیعت خود به زندگی ادامه دهند و عادت های روزانه خود را حفظ کنند، نیاز به امکانات مختلفی دارند که یکی از این موارد خاک گربه می باشد.

در واقع گربه‌های خانگی در کنار تمام لوازم و غذاهای مورد نیازی که باید برایش تهیه کنید احتیاج به خاک هم دارند و گربه ها شاید در طول روز چندین و چند بار به این خاک‌ها نیاز پیدا کنند. این خاک‌ها در یک ظرف مخصوص قرار می گیرد و به هیچ عنوان نباید خاک‌ها را بین چند گربه تقسیم کرد‌. زیرا گربه ها علاقه‌ای به این کار ندارند و البته این کار کاملاً غیر بهداشتی می‌باشد. پس اگر دارای گربه‌های خانگی متعددی هستید، حتما خاک‌های متفاوت را در چند ظرف مختلف بریزید تا هر گربه خاکِ اختصاصی خود را داشته باشد.

خاکِ گربه از سال ۱۹۴۰ میلادی در انگلستان تولید شد و بعد از آن سایر کشورها اقدام به تولید این ماده کردند. گربه برای اینکه فضولات خود را دفع کند، احتیاج به خاک دارد. گربه های خیابانی با خاک باغچه و باغ این کار را انجام می‌دهند. اما گربه‌های خانگی احتیاج به خاکِ اختصاصی تحت عنوان خاکِ گربه خواهند داشت. تا بتوانند اجابت مزاج را به راحتی و با طبیعت خود انجام دهند.

خاک‌هایی که تحت عنوان خاکِ گربه شناخته می‌شوند، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و هر یک از آن‌ها نیز ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.

در ادامه این مقاله از میل ورم آسیا ویژگی‌های مربوط به این را با هم مرور می‌کنیم. تا کسانی که قصد خرید این نوع از خاک ها را دارند، بتوانند مناسب ترین خاک را بر اساس عادات روزانه و نیاز گربه خود خریداری کنند.

انواع خاک گربه

خاک گربه انواع مختلفی دارد که هر یک از این موارد ویژگی‌های خاص خود را دارا هستند و برای گربه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه ی این مقاله انواع این خاک‌ها را به صورت کامل مرور می‌کنیم.

خاک گربه
خاک گربه

خاک توده شونده

خاک گربه توده شونده یکی از انواع خاک‌های موجود می‌باشد که حاوی بنتونیت سدیم می‌باشد. این ماده از زیر مجموعه از انواع خاک‌های رس به حساب می‌آید که وقتی مرطوب شود حجیم می‌شود و مانند یک توده بسیار سخت در می‌آید. خاک‌های توده شونده رنگ خاکستری دارند. اما بعضی از برندها نمونه رنگی این خاک را هم تولید می‌کنند.

قدرت جذب این خاک‌ها بسیار بالا است و مایعات را به بهترین شکل ممکن به خود جذب خواهد کرد. در نتیجه وقتی که گربه اجابت مزاج انجام می‌دهد بوی بدی از خود ساطع نخواهد کرد.

برای اینکه طول عمر خاک افزایش پیدا کند و بوی بد آن زیاد نشود، بعد از هر بار اجابت مزاج و تشکیل توده، باید توده‌های تشکیل شده را از خاک جدا کنید. این خاک ممکن است که باعث چسبندگی روی پنجه گربه‌ها شود و در نتیجه روی قسمت های مختلف خانه پخش شود. پس این موضوع را در نظر داشته باشید و سپس اقدام به خرید این خاک کنید.

خاک غیر توده شونده

خاک‌های غیر توده شونده دارای گلوله های کوچک هستند که مواد اصلی تشکیل دهنده آن ها روزنامه های بازیافتی فشرده شده می باشد

 که با خاکِ اره ترکیب شده‌اند. این خاک تجدید پذیر می باشد و سازگاری زیادی با محیط زیست دارد. در نتیجه با خریدن این خاکِ خوب، می توانید کمک زیادی به حیات محیط زیست داشته باشید.

وزن خاک‌های غیر توده شونده سبک می باشد. در نتیجه روند حمل این نوع خاک بسیار آسان بوده و می توانید به راحتی از آن استفاده کنید. به علت این ویژگی های مثبت خاکِ غیر توده شونده قیمت بالاتری نسبت به خاکِ توده شوند دارد و از معایب آن هم می توان به این مسئله اشاره کرد که باعث کثیف شدن فرش و مبل خانه می‌شود و اگر طولانی مدت در ظرف باقی بماند بوی بدی خواهد داشت.

البته بوی بد خاک گربه به تغذیه گربه هم مرتبط است. قطعاً اگر گربه تغذیه بهتری داشته باشد بوی فضولات کمتری خواهد داشت. برای فراهم کردن تغذیه با کیفیت و مناسب سایت میل ورم آسیا انواع غذای گربه را در بالاترین سطح کیفی و با مناسب ترین قیمت برای شما عرضه می کند.

خاکِ کریستال

یکی دیگر از انواع خاک‌های گربه خاک کریستال می باشد که جزو خاک‌های پرطرفدار و پر فروش برای دارندگان گربه‌های خانگی محسوب می‌شود. که ذرات این خاک بخش اعظمی از سدیم سیلیکات متخلخل است و ذرات آن مانند گرانول شفاف در آمده اند.

این خاک به علت مراحل تولید پیچیده ای که دارد، گران‌تر از تمام خاک‌های دیگر است و قدرت بالایی در جذب مایعات دارد و بوی آن هم به هیچ عنوان بد نیست و جزو خوشبوترین خاک‌های گربه محسوب می‌شود و باعث می‌شود که بوی نامطبوع فضولات گربه هم به سرعت از بین برود. این خاک ویژگی‌های مثبت و خوب بسیار زیادی دارد و گربه ها هم علاقه زیادی به این خاک نشان می دهند.

حساسیت گربه به خاک

قبل از خرید خاک حتماً به این مسئله دقت داشته باشید که آیا گربه شما به آن خاک حساسیت دارد یا خیر؟ چون ممکن است که بعضی از گربه‌ها به بعضی از خاک ها حساسیت نشان دهند. برای مثال گربه های پرشین نمی‌توانند در خاک‌های توده شونده احساس خوبی داشته باشند. پس حتما این موضوع را در نظر داشته باشید و مناسب‌ترین خاک را با مشورت دامپزشک برای گربه خود خریداری کنید.

سخن آخر

خاک گربه جزو نیازهای مهم برای گربه محسوب می شود. که اگر کیفیت بالایی داشته باشد و بر اساس ویژگی های بدنی گربه خریداری شود، قطعا می تواند تاثیر مثبتی در زندگی بهتر و راحت تر گربه داشته باشد. استفاده از یک خاک مناسب، روی بهبود سلامتی گربه تاثیر گذار خواهد بود و شما می توانید با خرید خاکِ باکیفیت، این امکان را فراهم کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توان از هر خاکی برای گربه های مختلف استفاده کرد؟

خیر در ابتدا باید بررسی کنید که گربه شما نسبت به چه خاکی حساسیت دارد و از آن خاک به هیچ عنوان نباید برای گربه خود استفاده کنید.

آیا تغذیه روی بوی فضولات گربه تاثیر میگذارد؟

بله، هرچقدر تغذیه فیبر بیشتری داشته باشد و سالم تر باشد، بوی فضولات کمتر خواهد بود و در نتیجه خاک گربه دیرتر بو میگیرد.

بهترین خاک برای گربه چیست؟

گربه ها خاک‌های مختلفی دارند و باید بر اساس ویژگی ها و نژاد گربه ها مورد استفاده قرار بگیرند. اما نمونه کریستال جزو بهترین ها می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *