بروز اختلالات عصبی در گربه چه دلایلی دارد؟

بروز اختلالات عصبی در گربه چه دلایلی دارد؟

اختلالات عصبی در گربه دلایل مختلفی دارند و ممکن است که گربه‌ها در طول عمر خود یک بار یا چندین بار به این مشکل دچار شوند. گربه‌ها دارای یک سیستم عصبی مرکزی با شبکه ای پیچیده از اعصاب هستند. که این سیستم برای ارسال پیام به قسمت‌های مختلف بدن فعالیت می‌کند و اگر دچار مشکل شود، گربه دچار اختلال عصبی خواهد شد.

در حقیقت مغز گربه سیگنال‌هایی را از راه طناب نخاعی و اعصاب ارسال می‌کند و سپس به اعضای مختلف بدن، اندام‌ها و ماهیچه‌ها دستور می‌دهد که چگونه کار کنند.

در صورتی که یک تداخل با این سیگنال‌ها به وجود بیاید، ممکن است که گربه دچار مشکلات مختلفی از جمله بیماری‌های عصبی شود. سیستم عصبی گربه روی عملکردهای مختلف بدن این حیوان اثرگذار است و وقتی که حیوان دچار مشکلات عصبی می‌شود، مشکلاتی در غذا خوردن، ادرار کردن و زندگی روزمره را تجربه می‌کند. که هر یک از این موارد عذاب‌دهنده خواهند بود.

پس در صورت مشاهده اختلالات عصبی در گربه پیشنهاد می‌کنیم که سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک با تشخیصی که می‌دهد، درمان را آغاز کند و از پیشرفت این مسئله در بدن گربه جلوگیری داشته باشد.

علائم اختلالات عصبی در گربه چیست؟

اختلالات عصبی در گربه علائم مختلفی دارد و هر کدام از این علائم ممکن است که دلیل مختص خود را داشته باشند. اما به طور کلی اگر با هر کدام از علائم زیر مواجه شدید سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید یا به یک دامپزشک معتبر مراجعه کنید تا از گسترش علائم جلوگیری شود.

 علائمی مانند:

 • احساس فلجی
 • گیجی گربه
 • احساس سرگیجه گربه
 • نابینایی ناگهانی
 • ایجاد مشکل برای راه رفتن گربه
 • حرکت سریع چشم های گربه
 • انقباض عضلات
 • لرزش عضلات گربه

با ما همراه باشید تا در ادامه ی این مقاله از میل ورم آسیا، هر کدام از این علائم را به تفصیل برای شما توضیح دهیم تا دقیق‌تر آن‌ها را درک کنید.

احساس فلجی گربه؛ نوعی خطرناک از اختلال عصبی

اختلالات عصبی در گربه علائم و دلایل متفاوتی دارند که یکی از خطرناک‌ترین علائم آن، احساس فلجی است. وقتی که گربه دچار احساس فلج می‌شود، دیگر نمی‌تواند راه برود یا به درستی بنشیند. اگر نتواند سر، زبان و گردن خود را حرکت دهد، یعنی این فلجی گسترش بسیار زیادی پیدا کرده است و عملاً گربه شما به طور کامل فلج شده است.

فلج شدن گربه
فلج شدن گربه

 پس اگر احساس کردید که گربه شما توانایی حرکت ندارد و سر و گردن خود را هم به حرکت در نمی‌آورد، حتماً به یک دامپزشک مراجعه کنید تا این اختلال عصبی را ریشه یابی و درمان کند. زیرا فلج شدن گربه امری غیر ضروری نیست و اگر به دنبال درمان آن نروید، شاید به مشکلی دائمی تبدیل شود و درمان آن سخت تر شود.

احساس گیجی

وقتی که گربه به صورت اتفاقی و کاملا ناگهانی احساس سردرگمی کند، نتواند ثابت یک جا بنشیند، مدام در حرکت باشد و از ظاهر آن اختلالات عصبی را مشاهده کنید، باید بدانید که گربه به احساس گیجی مبتلا شده است و در واقع توانایی تشخیص درست را ندارد. گیجی جزو اختلالات عصبی در گربه محسوب می‌شود که اگر به موقع جدی گرفته شود خطرناک نخواهد بود و سریعاً درمان می‌شود.

تشنج

یکی دیگر از خطرناک‌ترین علائم اختلالات عصبی در گربه تشنج می‌باشد. وقتی که اختلال عصبی گسترش بسیار زیادی پیدا کند، گربه به صورت ناگهانی دچار تشنج خواهد شد.

تشنج نوعی فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در قسمت داخلی مغز گربه می‌باشد و طی این اتفاق بدن گربه، کنترل خود را از دست می‌دهد و در چنین شرایطی ممکن است گربه دچار بی‌اختیاری ادرار یا اجابت مزاج غیر ارادی شود.

اختلالات عصبی در گربه-تشنج
اختلالات عصبی در گربه-تشنج

 اگر گربه شما به صورت مداوم تشنج می‌کند، باید شک داشته باشید که شاید گربه شما دچار بیماری صرع شده باشد. پس بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید‌. تا دامپزشک با انجام آزمایشات و معاینات خاص خود، تشخیص درست از این اتفاق ارائه دهد و داروهای لازم را تجویز کند.

عدم تعادل

بیماری‌هایی مانند اختلال گوش داخلی یا حتی اختلال عصبی در گربه، باعث عدم تعادل گربه می‌شوند. این یعنی گربه نمی‌تواند مانند روزهای دیگر به صورت عادی به راه رفتن خود ادامه دهد و مدام احساس سرگیجه خواهد داشت و سر خود را کج می‌کند. این مسئله هم به سادگی قابل حل نیست و حتماً برای حل و درمان آن باید مراجعه به دامپزشک را جدی بگیرید.

نابینایی ناگهانی

احساس کوری یا همان نابینایی ناگهانی هم می تواند جزو اختلالات عصبی در گربه به شمار بیاید. برای اینکه تشخیص دهید گربه شما به صورت قطعی دچار نابینایی شده است یا نه، می‌توانید از اجسام مختلف در مقابل دیدگان او استفاده کنید و ببینید آیا واکنشی نشان می‌دهد یا خیر.

نابینایی
نابینایی

اگر واکنشی نشان نداد به احتمال خیلی زیاد دچار کوری ناگهانی و اختلال عصبی شده است این اتفاق معمولاً در اثر آسیب مغزی رخ می‌دهد.

انقباض عضلات گربه

اختلالات عصبی در گربه با انقباض عضلانی همراه هستند. تشخیص انقباض عضلات گربه نسبتاً کار آسانی نیست و سخت می‌باشد. اما اگر به دامپزشک ماهر مراجعه کنید، می‌تواند به خوبی این مشکل را تشخیص دهد.

ایجاد مشکل در راه رفتن

یکی از شایع‌ترین اختلالات عصبی در گربه ایجاد مشکل در راه رفتن می‌باشد. به طوری که گربه نمی‌تواند حتی چند قدم ساده را به راحتی بر دارد و مدام می‌نشیند و دچار ناتوانی مفرط می‌شود. در برخی از موارد گربه‌ها ممکن است که تلو تلو بخورند و یا قبل از راه رفتن به صورت دایره وار چند دور، دور خود بچرخند. تمام این مسائل، ناشی از اختلال عصبی می‌باشند.

لرزش عضلات گربه

لرزش عضلات گربه شامل لرزش قسمت ران پای گربه، لرزش شکم گربه و قسمت‌های مختلف دیگر بدن گربه می‌باشد. اگر با لرزش ناگهانی در قسمت‌های متفاوت از عضلات بدن گربه مواجه شدید، می‌توانید شک داشته باشید که این مسئله نوعی اختلال عصبی می باشد و بهتر است که گربه خود را به یک دامپزشک نشان دهید و با روش‌های مناسب این مشکل را درمان کنید.

چرا گربه‌ها دچار اختلال عصبی می‌شوند؟

در برخی از موارد، با مشاهده هر یک از علائمی که در بالا ذکر کردیم، می‌توان اختلالات عصبی در گربه را تشخیص داد. در حقیقت مشکلات و بیماری‌های مختلف می‌توانند باعث بروز این اختلالات شوند. برای مثال تومور مغزی، بیماری صرع، بیماری میگرن، بیماری گوش میانی و..‌. هر کدام به خودی خود باعث ایجاد اختلال در سیستم عصبی بدن گربه می‌شوند.

 به طور کلی اگر بخواهیم این موارد و دلایل را دسته بندی کنیم، باید بگوییم که آفت کش‌ها و حشره کش‌هایی که در منزل استفاده می‌کنید، مستقیماً روی سیستم عصبی گروه تاثیر می‌گذارند و باعث بروز اختلال می‌شوند.

بیماری‌های عفونی مختلف سیستم عصبی گربه را مختل می‌کنند و بیماری‌های متابولیک مانند اختلالات تیروئیدی یا غده های فوق کلیوی هم می‌توانند باعث عدم کنترل حرکت و تشنج و در نهایت اختلالات عصبی در گربه شوند.

اختلالات عصبی گربه
اختلالات عصبی گربه

روش‌های تشخیص اختلال عصبی گربه

روش‌های مختلفی برای تشخیص اختلالات عصبی در گربه وجود دارند و دامپزشک بنا به صلاحدید خود، از هر کدام از این روش‌ها استفاده می‌کند. اولین روش مشاهده واکنش و رفلکس‌های گربه می‌باشد و در مراحل پیشرفته روش‌های آزمایشگاهی، اشعه ایکس، تصویربرداری و نمونه شیر مایع نخاعی قابل اجرا هستند.

سخن آخر

برای جلوگیری از اختلالات عصبی در گربه و درمان این موارد، بهترین راه، مراجعه منظم به دامپزشک و انجام چکاپ های منظم دوره‌ای می‌باشد.

در کنار این موارد داشتن سبک زندگی سالم تغذیه سالم هم نقشی مهم و تعیین کننده ایفا می‌کند. تغذیه سالم روی اختلالات عصبی در گربه اثر مثبت میگذارد و باعث کاهش این اختلال‌ها خواهد شد.

برای اینکه یک تغذیه سالم برای گربه خود تدارک ببینید، سایت میل ورم آسیا با ارائه غذاهای با کیفیت و مرغوب، در خدمت تمام خریداران گرامی است. پس سعی کنید که همیشه به گربه خود توجه کنید، امکان انجام ورزش و تحرک روزانه را برایش فراهم کنید و همیشه احساس آرامش را در محیط خانه و حکمفرما کنید تا گربه شما به هیچ عنوان دچار مشکلات عصبی نشود.

سوالات متداول

برای جلوگیری از اختلالات عصبی در گربه چه کنیم؟

برای اینکه از ایجاد اختلالات عصبی در گربه جلوگیری داشته باشید، باید همواره محیط منزل خود را سرشار از آرامش نگه دارید و سعی کنید که به سلامتی جسمی و روحی گربه و تغذیه گربه اهمیت دهید.

آیا تشنج در گربه خطرناک است؟

بله تشنج می‌تواند نشان‌دهنده ی بیماری‌های خطرناک مغزی از جمله صرع یا تومور مغزی باشد. پس وقتی که گربه شما دچار تشنج شد، بدون ایجاد وقفه سریعاً به دامپزشکی مراجعه کنید تا علت اصلی این تشنج، مشخص شود.

اختلالات عصبی گربه قابل درمان هستند؟

درصورتی که به موارد جدی بستگی نداشته باشند سریعاً درمان می‌شوند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

5/5 - (3 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *