انواع مرغ مینا و نژاد های مختلف این پرنده را بشناسید

انواع مرغ مینا

انواع مرغ مینا هر کدام دارای ویژگی های مختص خود هستند و این مسئله باعث می‌شود تا تنوعی که بین مرغ های مینا وجود دارد بسیار بالا باشد. این پرنده جزو پرنده های زینتی محبوب محسوب می‌ شود که به هیچ عنوان تک نژادی نیست.

 منظور از تک نژاد نبودن این است که مرغ مینا انواع مختلفی دارد و این تنوع باعث شده است تا در سراسر جهان شاهد شکل های مختلف از مرغ مینا باشیم و نژاد های متفاوتی را از مرغ مینا مشاهده کنیم.

 به طور معمول دسته بندی مرغ مینا به سه دسته مرغ مینای معمولی، مرغ مینای گوشواره‌ای و مرغ مینای بالی تقسیم می‌ شود. اما هر کدام از این مرغ‌ها دارای نژادهای مختلف هستند و ممکن است که هر نژاد در زیرمجموعه ی‌ یک نوع از مرغ مینا قرار بگیرد. در ادامه با انواع مرغ مینا و انواع نژادهای این پرنده بیشتر آشنا می شوید.

انواع مرغ مینا چه مشخصاتی دارند؟

انواع مرغ مینا بر اساس نوع نژادی که دارا هستند، دارای مشخصات خاص خود می باشند و به هیچ عنوان نمی‌ توان مشخصه ی مشابهی  را برای آن ها در نظر گرفت.

 برخی از خصوصیات مانند خواندن آواز و تقلید صدا که در ذات و ماهیت مرغ مینا قرار دارد، چیزی است که بین انواع نژاد های این پرنده مشترک است و تمام مرغ های مینا در هر نوعی که باشند به خواندن آواز و تقلید صدا می پردازند و به این کار علاقه دارند.

انواع مرغ مینا

 در هر صورت کسانی که قصد خریداری مرغ مینا را دارند بهتر است که با نژاد ها و انواع مختلف این پرنده آشنا شوند. تا خریدی کاملاً آگاهانه را رقم بزنند و بدانند که کدام نژاد از مرغ مینا را خریداری می کنند.

مرغ مینای معمولی

مرغ مینای معمولی همان مرغ مینای معروف است که در اکثر موارد دیده می شود و به ویژه در کشور ایران هم از آن نگهداری می کنند.

این پرنده بسیار قلمرو طلب محسوب می‌ شود و نسبت به محل زندگی خود ارق بسیار زیادی دارد. این مرغ مینا در صورتی که در قلمرو و محل زندگی خود احساس خطر کند، با وجود تمام زیبایی ها و لطافتی که دارد ناگهان پرخاشگر و خشمگین شده و سر و صدای بسیار زیادی را از خود تولید می کند.

مرغ های مینای معمولی در آواز خواندن مهارت بالایی دارند و می‌ توانند در صورت رام شدن با صاحبان خود ارتباط صمیمی برقرار کنند.

نکته ی بعدی این است که این پرنده ها به بهترین شکل ممکن قفس خود را هم تمیز می کنند. در نتیجه اگر از مرغ مینای معمولی در منزل نگهداری کنید دیگر دغدغه ای از بابت نظافت مداوم قفس پرنده نخواهید داشت. زیرا مرغ مینا به صورت خودجوش به نظافت قفس خود می‌ پردازد. این خصوصیت جالب باعث شده است تا در میان انواع مرغ مینا، مینا های معمولی بسیار محبوب و مورد توجه واقع شوند.

مرغ مینای گوشواره ای یا تپه ای

در میان انواع مرغ مینا مرغ مینا گوشواره ای یا تپه یک پرنده بومی محسوب می شود که در زمینه ی تقلید صدای انسان ها نسبت به سایر مرغ های مینا استعداد بسیار بالاتری دارد و علت نامگذاری این پرنده به مرغ مینای گوشواره ای این است که این پرنده در قسمت اطراف نوک و سر خود دارای قسمت های بدون پر رنگ زرد و نارنجی رنگ می‌ باشد و این قسمت های بدون پر که زرد رنگ هستند، ظاهری شبیه به گوشواره دارند‌.

وارد کردن این نوع از پرنده به ایران بسیار محدود است و این نژاد از مرغ مینا بسیار کم در ایران یافت می شود. یک نکته ی جالب دیگر در رابطه با مرغ مینا گوشواره ای این است که این پرنده ها تک همسر هستند و این ویژگی های جالب و خصوصیات جذاب ظاهری شده اند مرغ های مینا محبوبیت بالایی داشته باشند و جرو کم نظیر ترین مرغ های مینا در جهان محسوب شوند.

مرغ مینای بالی

مرغ مینای بالی پرهای سفید رنگ دارد و این موضوع باعث می‌ شود تا در بین انواع مرغ مینا مرغ های بالی بسیار منحصر به فرد باشند. زیرا مرغ مینا معمولاً رنگ تیره دارد منقار این پرنده و پاهای مرغ مینای بالی هم نسبت به سایر مرغ های مینا ظاهری متفاوت دارد.

انواع مرغ مینا | مینای بالی

 در اطراف چشم مرغ مینای بالی شاهد هاله ی آبی‌رنگ هستیم و این هاله ی آبی باعث زیبایی دو چندان و جذابیت ظاهری این پرنده شده است. مرغ های بالی در ایران بسیار کم یافت می‌ شوند و پیدا کردن این نژاد خاص از مرغ مینا کار نسبتاً دشواری است.

معرفی نژاد های مختلف مرغ مینا

همانطور که گفتیم، علاوه بر انواع مرغ مینا که در سه دسته بندی جذاب قرار می‌ گرفتند، نژادهای مختلفی هم از این پرنده وجود دارند و فقط به سه گروه بالی و معمولی و گوشواره ای محدود نمی‌ شوند‌. در ادامه انواع نژاد های مرغ مینا را به صورت کامل به شما معرفی می کنیم.

مرغ مینا نژاد کولتو

مرغ مینای نژاد کولتو ظاهری بسیار عجیب و خاص دارد که این خاص بودن باعث زیبایی منحصر به فرد در این نژاد از مرغ مینا شده است. یکی از کمیاب ترین گونه های مرغ مینا محسوب می‌ شود اما با این وجود از قیمت نسبتا بالایی برخوردار نیست.

طول بدن این نژاد حدود ۲۸ سانتی متر بوده و معمولاً در کشور فیلیپین بیشتر این نژاد از مرغ مینا وجود دارد. زیرا مرغ مینا کولتو بومی این کشور می‌ باشد.

 اگر بخواهیم در رابطه با صدای مرغ مینای کولتو صحبت کنیم باید بگوییم که صدایی شبیه به زنگ دارد و در سخن گفتن مهارت بسیار بالایی دارد. به شرطی که از همان ابتدای کودکی از این پرنده نگهداری کنید و آن را رام و دستی خود کنید و تحت آموزش قرار دهید.

مرغ مینا اوت شیلد

این نژاد از مرغ مینا زیبایی ظاهری بالایی دارد و اکثر کسانی که از پرنده ها به صورت کلکسیونی نگهداری می کنند، علاقه ی بسیار زیادی به این نژاد دارند. معمولاً زیستگاه مرغ مینای اوت شیلد جزایر بالی می باشد.

این مرغ های مینا می توانند تقلید صدا انجام دهند اما استعداد زیادی در این زمینه ندارند. بدن این مرغ های مینا سفید بوده و دور چشم های آن ها آبی است.

منقار این پرنده رنگ خاکستری دارد و پا ها و پنجه های نژاد اوت شیلد هم خاکستری رنگ هستند. اگر دقت کنید مرغ های مینای بالی شباهت ظاهری زیادی به مرغ مینا اوت شیلد دارند و دقیقاً دلیل شباهت این است که مرغ مینای بالی از نژاد اوت شیلد می باشد.

مرغ مینا غول آسا

مینا های غول آسا در جزیره نیاس یافت می شوند و بسیار جثه ی بزرگتری نسبت به مینا های معمولی دارند. جوجه مینا های غول آسا از همان سنین ابتدایی تولد خود دارای استعداد بسیار بالایی در امر تقلید صدا و صحبت هستند و این موضوع باعث می‌ شود که مرغ مینای نژاد غول آسا نسبت به تمام نژادهای مرغ مینا توانایی صحبت بسیار بهتری داشته باشند و از هوش و ذکاوت بالایی هم برخوردار می باشند.

انواع مرغ مینا - مینای غول آسا

مرغ مینا سر طلایی

در میان انواع مرغ مینا نژاد موهای مینای سر طلایی بسیار خاص و زیبا می باشند. این پرنده رنگ طلایی داشته و سایر پرهای پرنده مشکی رنگ یا سبز تیره هستند و قابلیت نگهداری در منزل را دارا هستند. اما بهتر است که در تمام طول روز در قفس از آن ها نگهداری نکنید و هر از چند گاهی اجازه دهید تا در محیط منزل به پرواز بپردازد. مینا های سر طلایی بسیار کمیاب هستند و این موضوع باعث شده است که چندان به عنوان پرنده خانگی مورد استفاده قرار نگیرند.

مرغ مینا سخنگو فیلیپینی

همان‌ طور که از نام نژاد مرغ های مینای سخنگو و فیلیپینی مشخص است، این نژاد استعداد بالایی در زمینه ی تقلید صدا و صحبت دارد.

این نژاد منحصرا متعلق به فیلیپین می باشد و معمولا به سایر کشورها صادر نمی‌ شود و بومی کشور فیلیپین است. اگر می خواهید که مرغ مینای سخنگو فیلیپینی را پیدا کنید باید برای خرید آن به فیلیپین سفر کنید. زیرا در هیچ کجای دیگر از جهان این نژاد از مرغ مینا یافت نمی شود.

مرغ مینا گیلون

نژاد های گیلون طول ۲۶ سانتی متر دارند و منقار آن ها حدود ۳.۲ سانتی متر  می باشد. این پرنده ها دارای گوشواره در قسمت پس سر خود هستند و منقار آن ها قرمز یا نارنجی رنگ است. در منطقه ی گیلون این نژاد به وفور قابل یافت هستند و این مرغ های مینا هم معمولاً چندان در بازار جهانی یافت نمی‌ شوند و صادرات آن ها ممنوع است.

مرغ مینا جاوا میل

مرغ مینای جاوا میل در مقایسه با انواع مرغ مینا محبوب ترین نژاد برای تاجر های جهانی محسوب می‌ شود و در بازار جهانی به وفور مورد خرید و فروش قرار می گیرد‌‌.

 نژاد جاوا زمین دارای سه زیر مجموعه یا سه گونه به با نام‌ های توئنسیس، مرتنس و موراتا می باشد و این گونه ها در جزایر اندونزی به صورت گسترده یافت می شوند.

 جاوا میل در زمینه ی تقلید صدا و صحبت توانایی بالایی دارد و می توان از زمان پس از تولد پرنده را در زمینه تقلید صدا آموزش داد. این نژاد نسبت به انواع نژاد های مرغ مینا دارای قیمت بسیار بیشتری است و خرید این نژاد از مرغ مینا هم کار ساده ای نیست و باید با سرمایه نسبتاً بالا برای خرید مرغ مینای جاوا میل اقدام کنید.

مرغ مینا هندی

مرغ مینای هندی به دو دسته ی بزرگ و کوچک تقسیم می شوند. بزرگ ها جثه بزرگتری دارند و دارای طول ۳۰ سانتی متری هستند و کوچک ها طول ۲۶ سانتی متری دارند.

 این پرنده ها در جنوب چین و قسمت شرقی هند یافت می‌ شوند و از این مناطق به کل بازارهای جهانی صادر می‌ شوند و در ایران هم می‌ توان به ‌راحتی نژاد مرغ مینای هندی را پیدا کرد و در اکثر پرنده فروشی ها به فروش می رسند.

در امر بررسی انواع مرغ مینا، مینا های هندی هم جزو آن دسته از مرغ هایی هستند که تقلید صدا را به بهترین شکل ممکن انجام می‌ دهند و در این زمینه استعداد ذاتی دارند.

سخن آخر

شناخت انواع مرغ مینا به کسانی که کلکسیون پرنده های زینتی را دارند و یا به طور کل علاقه مند به نگهداری از پرنده های زینتی هستند کمک می‌ کند تا بتوانند بر اساس اولویت‌ ها و بودجه ی مالی خود مناسب ترین نژاد را خریداری کنند. تنوع بسیار بالایی که در انواع مرغ مینا وجود دارد، باعث شده است تا در سراسر جهان افراد بتوانند طبق خواسته ها و نیاز خود مناسب ترین نژاد از مرغ مینا را انتخاب کنند.

 نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، رعایت رژیم غذایی برای انواع نژاد های مرغ مینا است‌. زیرا فرقی نمی کند نژاد مرغ مینا چه باشد در هر صورت نباید از ویتامین c و آهن برای پرنده استفاده کنید و جهت خرید غذاهای مخصوص مرغ مینا که فاقد ویتامین c و آهن هستند می توانید به سایت میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید و از این سایت غذایی با کیفیت را با قیمتی مناسب خریداری کنید.

سؤالات متداول

کدام نژاد از مرغ مینا جزو محبوب ترین نژاد ها برای تاجران جهانی به حساب می‌ آید؟

 نژاد جاوا میل از محبوبیت فوق العاده بالایی برخوردار می باشد. زیرا هم جثه ی نسبتاً بزرگی دارد و هم از همان سنین ابتدایی دارای استعداد بسیار بالا برای تقلید صدا می باشد و این موارد باعث شده اند تا بین تجار جهانی به محبوبیت بالایی دست پیدا کنند.

فراوان ترین گونه مرغ مینا در ایران کدام است؟

 مرغ مینای معمولی در ایران به وفور یافت می‌ شود و خرید و فروش آن نسبتاً کار ساده ای است. اما سایر نژاد ها معمولاً کمیاب هستند و یا از بازار جهانی وارد نمی شوند.

کدام نژاد از مرغ مینا دارای پرهای سفید رنگ است؟

 همان طور که می دانید مرغ مینا معمولی به صورت ذاتی دارای پر های سیاه رنگ می باشد. اما برخی از نژاد ها هستند که بسیار خاص هستند و نژاد مینای اوت شیلد در بین نژاد های مختلف مرغ مینا دارای پر های سفید رنگ می باشد که بسیار هم زیبا است.

3.5/5 - (4 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *