بیماری های انتقالی از گربه به انسان را شناسایی کنید

بیماری های انتقالی از گربه به انسان

بیماری های انتقالی از گربه به انسان به بیماری‌ هایی گفته می‌ شود که از طریق گربه به بدن انسان منتقل می‌ شوند و خطر بسیار زیادی هم دارند.

درست است که در اکثر موارد بیشتر بیماری های عفونی فقط بدن گربه ها را تحت‌الشعاع قرار می‌ دهند. اما در این میان بعضی از بیماری ها هستند که قابلیت انتقال از گربه به انسان ها را دارند که تحت عنوان بیماری های انتقالی از گربه به انسان شناخته می‌ شوند. اما در این مقاله می‌ خواهیم به این بیماری ها و علائم هر یک از آنها به صورت کامل بپردازیم.

احتمال این که یک فرد معمولی با سیستم ایمنی قوی و بدون سابقه بیماری به بیماری هایی که گربه ها مبتلا می‌ شوند مبتلا شود پایین است. اما کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند. یا به بیماری های خود ایمنی مانند ایدز مبتلا هستند یا حتی افرادی که سالمند هستند یا تحت شیمی درمانی قرار دارند، قطعا باید بیشتر مراقب باشند. تا اگر دارای گربه خانگی می باشند، رعایت کنند و در معرض بیماری های مشترک بین گربه و انسان قرار نگیرند.

بیماری های انتقالی از گربه به انسان
بیماری های انتقالی از گربه به انسان

لیست بیماری های انتقالی از گربه به انسان

بخشی از بیماری های باکتریایی و عفونی بین گربه و انسان مشترک هستند و در صورتی که گربه های مبتلا این بیماری ها در نزدیکی یک انسان با سیستم ایمنی ضعیف باشند، قطعاً آن فرد را هم درگیر می‌ کنند. در ادامه انواع بیماری‌ها را بررسی می کنیم.

خراش گربه یا CSD

این بیماری توسط یک باکتری در بدن گربه ایجاد می‌ شود و معمولاً در بزاق گربه و یا کک های موجود در بدن گربه وجود دارد. این عفونت باکتریایی از طریق خراش از سمت گربه به انسان منتقل می شود و وقتی که گربه پوست انسان را خراش می دهد یا زخم باز انسان را لیس میزند، این عفونت انتقال پیدا خواهد کرد.

انسان هایی که به این عفونت مبتلا می شوند، در محل خراش دچار تورم و یا تاول می‌ شوند و گره های لنفاوی زیادی در ناحیه زخم آن ها به وجود می آید. که این گره ها بسیار دردناک و متورم هستند و علائمی مانند تب، سردرد، درد بدن، خستگی و کم اشتهایی هم خواهند داشت.

 کسانی که سیستم ایمنی قوی تری دارند این بیماری را بدون عوارض خاصی پشت سر می‌ گذارند. اما افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است که طول درمانشان طولانی تر شود و عفونت به قلب، چشم یا مغزشان هم نفوذ پیدا کند که در چنین شرایطی باید از آنتی بیوتیک استفاده کنند.

این بیماری که جزو بیماری های انتقالی از گربه به انسان می باشد، تقریباً خطر جدی ندارد مگر اینکه پیشرفت زیادی داشته باشد و فرد با سیستم ایمنی بسیار ضعیف را درگیر کند.

مسمومیت با سالمونلا

مسمومیت با سالمونلا یکی دیگر از بیماری های انتقالی از گربه به انسان است که به وسیله ی باکتری های تحت عنوان سالمونلا در بدن گربه ایجاد می شود و قابل انتقال به بدن انسان می باشد.

 این بیماری علائمی مانند: اسهال، حالت تهوع و درد شدید معده را به دنبال خواهد داشت‌ که معمولاً فرد یک تا سه روز بعد از ابتلا به بیماری این علائم را مشاهده می‌ کند.

بیماری های انتقالی از گربه به انسان
بیماری های انتقالی از گربه به انسان

 گربه های مبتلا به این بیماری معمولاً مدفوع باکتریایی دارند و ممکن است که از این راه این باکتری به انسان منتقل شود. وقتی که انسان دچار این باکتری شود فقط تا چند روز علائم خاص را تجربه می‌ کند و بعد از آن به صورت خودکار سیستم ایمنی فرد با این بیماری مقابل خواهد کرد و فرد احتیاج به مراقبت های پزشکی نخواهد داشت.

 گربه هایی که از گوشت خام یا پرنده های وحشی تغذیه می کنند، بیشتر از سایر گربه‌ها در معرض این باکتری قرار دارند. پس بهتر است که همیشه برای گربه خود از غذای فراوری شده استفاده کنید و هرگز گوشت خام به گربه ندهید. غذاهای فرآوری‌ شده مورد نظر را هم می توانید از طریق سایت میل ورم آسیا با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

عفونت انگلی

گربه ها هم مانند انسان ها به عفونت‌ های انگلی دچار می‌ شوند و در این میان کک ها جزو انگل های بسیار آزاردهنده هستند که در بدن گربه ها ایجاد می شوند و نیش این انگل ها باعث ایجاد خارش در بدن گربه خواهد شد که از راه مدفوع و خراش گربه منتقل می‌ شوند. در این شرایط انسان مانند گربه دچار خارش بسیار زیاد از طریق این انگل ها خواهد شد.

گال

یکی دیگر از انگل های مشترک بین انسان ها و گربه ها که به عنوان بیماری های انتقالی از گربه به انسان شناخته می شود، انگل گال می باشد. این انگل در پوست گربه زندگی می کند و قابلیت انتقال از گربه های آلوده به انسان ها را دارا است.

 وقتی که یک انسان به انگل گال از طریق گربه مبتلا شود، دچار ضایعات برجسته روی سطح پوست خود خواهد شد که این ضایعات خارش بسیار زیادی هم دارند. معمولاً برای درمان این ضایعات پوستی باید از پمادهای موضعی استفاده کرد.

بیماری های انتقالی از گربه به انسان
بیماری های انتقالی از گربه به انسان

سخن آخر

اگر علاقمند به نگهداری از حیوان خانگی و به ویژه گربه ها هستید، باید حتماً مسائل بهداشتی را رعایت کنید و قبل از اینکه گربه را به منزل ببرید، از لحاظ سلامت تمام ابعاد بدن گربه را تحت نظر دامپزشک مورد بررسی قرار دهید. تا دچار بیماری خاصی نباشد.

زیرا بیماری های انتقالی از گربه به انسان بسیار زیاد هستند و در صورتی که گربه شما به هر کدام از این بیماری‌ها مبتلا باشد، ممکن است که شما را هم درگیر کند. پس رعایت این نکته اهمیت بسیار زیادی دارد.

سؤالات متداول

آیا گربه ها می توانند انگل را به انسان انتقال دهند؟

بله انواع انگل ها از جمله گال و کک قابل انتقال از گربه به انسان هستند.

سالمونلا چیست و چگونه به بدن انسان آسیب می زند؟

 سالمونلا یک باکتری عفونی است که در بدن گربه ها یا در مدفوع گربه ها وجود دارد و می تواند از روش های مختلف وارد بدن انسان شود. که دارای علائم مختلفی از جمله اسهال و تب می باشد.

بیماری های انتقالی از گربه به انسان خطرناک هستند؟

در اکثر موارد این بیماری های خطرناک نیستند و انسان هایی که سیستم ایمنی قوی داشته باشند، با مشکل خاصی مواجه نمی شوند.

3.5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *