نکات مهم برای نگهداری گربه خانگی

نگهداری گربه خانگی

اگر دوست دارید که به نگهداری گربه خانگی بپردازید و علاقه زیادی به این حیوان زیبا و دوست داشتنی دارید، باید قبل از هر چیزی که اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید و نکات مهم در این زمینه را به خاطر بسپارید. زیرا نگه داشتن گربه در خانه، کار ساده‌ای نیست و در کنار احساس بسیار خوبی که برای شما به ارمغان می‌آورد، سختی‌های خاص خود را نیز دارد که اگر با آن‌ها آشنا نباشید، قطعاً به مشکلات زیادی برمی‌خورید.

نگهداری از حیوان خانگی و خرید یک حیوان خانگی مانند خرید یک لباس نیست که بتوانید به راحتی از انجام آن پشیمان شوید. پس قبل از انجام هر کاری اطلاعات مناسب را به دست بیاورید و در صورت آمادگی، این کار را انجام دهید.

گربه‌ها با توجه به نژادی که دارند، رفتارهای خاص خود را نیز خواهند داشت و نیاز به مراقبت‌های خاص خود هم دارند. همه چیز بستگی به نژاد گربه و ویژگی‌های مخت او دارد. پس دقت به نژاد گربه قبل از خریداری هم مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. در این مطلب از سایت میل ورم آسیا می‌خواهیم نکات مهم برای نگهداری گربه خانگی را برای شما بازگو کنیم تا به شناخت و آگاهی نسبتاً کاملی دست پیدا کنید.

اصول نگهداری گربه خانگی

نگهداری گربه خانگی اصول خاص خود را دارد که رعایت این اصول به روند نگهداری بهتر شما کمک می‌کند. پس حتما تا انتهای این مطلب از میل ورم آسیا با ما همراه باشید و این اصول مهم را به ذهن بسپارید.

اگر طبق اصول پیش نروید، ممکن است که گربه شما دچار آسیب‌های مختلف جسمی و روحی شود و نتواند زندگی سالمی را در کنار شما داشته باشد‌. در ادامه نکات مهم نگهداری گربه خانگی را با هم مرور می‌کنیم.

عقیم کردن گربه

مهمترین اصل و نکته برای نگهداری گربه خانگی عقیم کردن گربه می‌باشد. پس وقتی که یک گربه را می‌خرید و به منزل خود می‌برید، حتما از عقیم بودن آن اطمینان حاصل کنید و اگر عقیم نبود اقدامات لازم برای عقیم سازی را انجام دهید.

عقیم کردن گربه از بروز رفتارهای عصبی در گربه نر جلوگیری خواهد کرد و برای گربه ماده هم باعث جلوگیری از بارداری‌های متعدد می‌شود و به کنترل رفتار گربه ماده در دوران پریودی کمک زیادی می‌کند. این اقدام افزایش جمعیت بچه گربه‌ها را از بین خواهد برد. این اقدام یک کمک بسیار بزرگ به جمعیت گربه‌ها می‌باشد.

عقیم شدن
عقیم شدن

ضمن تمام این موارد عقیم کردن گربه های خانگی باعث می‌شود که این گربه ها سیستم ایمنی مقاومی داشته باشند و دچار بیماری‌های خطرناکی مانند: سرطان و عفونت باکتریایی نشوند.

تعهد برای نگهداری درست از گربه

در امر نگهداری گربه خانگی، علاوه بر اینکه شما باید هزینه‌های مربوط به زندگی گربه را پرداخت کنید، باید تعهد طولانی مدت برای نگهداری از این گربه داشته باشید. به طوری که حیوان احساس امنیت کامل در منزل شما بکند.

شما باید از لحاظ تغذیه، جای خواب و هر چیز دیگری که به زندگی گربه مربوط می‌شود تعهد لازم را بدهید و این اطمینان را به وجود بیاورید که گربه خانگی شما در رفاه و امنیت کامل در منزلتان به زندگی ادامه خواهد داد.

برای مثال وقتی که گربه‌ها با افزایش سن مواجه می‌شوند، دچار بیماری‌های متعددی خواهند شد. شما باید تعهد داشته باشید که در این سن هم حامی و پشتیبان و گربه باشید و برای درمان‌های ملزوم، اقدامات لازم را انجام دهید.

تهیه تغذیه مناسب

گربه‌ها به تغذیه اهمیت زیادی می‌دهند و از آنجایی که نیاز به پروتئین بسیار بالایی دارند و عموماً حیوانات گوشتخوار هستند، شما باید به این مسئله دقت زیادی داشته باشید. پس وقتی که قصد نگهداری گربه خانگی را دارید، باید بدانید که هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک این حیوان خانگی نسبتاً بالا می‌باشد.

تغذیه گربه
تغذیه گربه

همانطور که می‌دانید نیاز اصلی بدن گربه پروتئین است و اگر پروتئین به صورت روزانه و به مقدار کافی برای گربه فراهم نشود، گربه شما دچار مشکلات مختلف گوارشی و سلامتی خواهد شد. برای خرید یک تغذیه با کیفیت و مرغوب که هم پروتئین مورد نیاز گربه را فراهم کند و هم قیمت مناسبی داشته باشد، سایت میل ورم آسیا در خدمت تمام خریداران گرامی می‌باشد و با عرضه مرغوب‌ترین غذای گربه، کمک می‌کند که شما در امر نگهداری گربه خانگی دغدغه تغذیه سالم را نداشته باشید و بتوانید از این سایت بهترین غذاها را خریداری کنید.

عدم برداشتن پنجه‌های گربه

بسیاری از افرادی که به نگهداری گربه خانگی می‌پردازند، در هنگام عقیم کردن گربه پنجه گربه خانگی را هم قطع می‌کنند. این کار یک اقدام کاملا غیر انسانی و نامناسب است. زیرا هیچ ضرورتی برای انجام آن وجود ندارد.

پس اگر نمی‌توانید با این موضوع کنار بیایید و قصد قطع کردن پنجه گربه را دارید، تا بتوانید از آن در منزل نگهداری کنید، بهتر است از این کار صرف نظر کنید و به دنبال نگهداری از گربه خانگی نروید.

ارتباط همیشگی با دامپزشک

کسانی که به نگهداری گربه خانگی می‌پردازند، باید ارتباط دائمی و همیشگی با دامپزشک داشته باشند. زیرا ممکن است در هر ساعت از شبانه روز سلامتی گربه دچار اختلال شود و نیاز به مشاوره دامپزشک داشته باشد. علاوه بر این تزریق آمپول‌های مختلف و واکسن‌ها برای گربه‌ها هم امر بسیار مهمی است که باید تحت نظر دامپزشک به صورت منظم جدی گرفته شود.

پس اگر شما هم با یک دامپزشک ارتباط برقرار کنید و بتوانید در هر ساعت از شبانه روز با او تماس بگیرید، در واقع به سلامتی گربه و رفاه و آسایش گربه کمک بیشتری خواهید کرد. پس حتما این موضوع را در ذهن داشته باشید و سعی کنید که آن را جدی بگیرید.

درک رفتاری گربه

بسیاری از افراد نگهداری گربه خانگی را در تغذیه و نظافت بستر و حفظ سلامتی می‌بینند. اما همه چیز در این موارد خلاصه نمی‌شود. بلکه یکی از مهمترین نکات نگهداری گربه خانگی درک کردن گربه و هضم رفتارهای گربه می‌باشد.

نکات مهم برای نگهداری گربه خانگی
نکات مهم برای نگهداری گربه خانگی

گربه ها در برخی از روزها به خصوص گربه های ماده در دوران فحلی ممکن است که رفتارهای غیرعادی از خود نشان دهند و شما به عنوان صاحب گربه باید این رفتارها و عادات را درک کنید و به آن‌ها احترام بگذارید. تا گربه رفته رفته با شما سازگار شود و احساس صمیمیت کند و از لحاظ روحی دچار هیچ آسیبی نشود. در این صورت شما می‌توانید تا سالیان طولانی با احساس بسیار مثبتی به نگهداری از گربه خانگی خود بپردازید.

سخن آخر

با وجود مطالب و نکات مهمی که طی این مقاله عنوان کردیم، حتما متوجه شده‌اید که نگهداری گربه خانگی نیازمند یادگیری اصول خاص خود می‌باشد. کسانی که قصد انجام این کار را دارند باید حتماً به این موضوع توجه کنند و با آگاهی و شناخت کامل قدم در این مسیر سخت اما جذاب، بگذارند.

سوالات متداول

آیا برداشتن پنجه گربه الزامی است؟

خیر این کار به هیچ عنوان الزامی نیست و حتی یک کار ناشایست و غیر انسانی هم محسوب می‌شود که هرگز برای نگهداری گربه خانگی، لزومی ندارد.

عقیم کردن گربه برای نگهداری گربه خانگی، اقدام مثبتی است؟

بله زیرا از رفتارهای پرخاشگرانه جلوگیری می‌کند و باعث کاهش جمعیت بچه گربه ها نیز می‌شود. علاوه بر این عقیم کردن گربه باعث تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان خواهد شد.

نیاز اصلی گربه در تغذیه چیست؟

نیاز اصلی و همیشگی گربه در تغذیه، پروتئین است. به همین علت باید از غذاهایی برای گربه استفاده شود که سرشار از پروتئین می‌باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *