مشکل تخم بدون پوسته قناری چیست؟

تخم بدون پوسته قناری

تخم بدون پوسته قناری یکی از مهمترین مشکلاتی است که گریبان گیر برخی از قناری های ماده می شود. البته این مشکل زمانی اتفاق می افتد که قناری ماده تغذیه مناسبی در دوران تخمگذاری نداشته باشد. این مشکل در واقع در اثر تغذیه ناکافی و کمبود کلسیم رخ می دهد وقتی که قناری ماده در طول سال و به ویژه در دوران تخم گذاری غذاهای حاوی کلسیم مصرف کند، قطعاً دچار چنین مشکلی نخواهد شد. شما باید سعی کنید که در چنین دورانی از غذاهای غنی برای قناری خود استفاده کنید تا چنین مشکلی رخ ندهد. البته این موضوع می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد که در ادامه تمام دلایل را یک به یک بررسی خواهیم کرد.

دلایل ایجاد تخم بدون پوسته قناری

دلایل ایجاد تخم بدون پوسته قناری متفاوت هستند. درست است که مهمترین دلیل در این زمینه کمبود کلسیم و تغذیه نامناسب می باشد. اما دلایل دیگری هم وجود دارند که برای ایجاد چنین اتفاقی دخیل هستند و باید این دلایل را هم به صورت کامل بشناسید. که عبارتند از:

 • گرمای بیش از اندازه قفس پرنده
 • افزایش سن
 • کاهش پروتئین در جیره غذایی
 • افزایش وزن پرنده
 • عدم جذب کلسیم
 • التهاب تخمدان
 • اضطراب و استرس قناری ماده
تخم بدون پوسته قناری

با وجود مواردی که ذکر کردیم شما باید همواره تلاش کنید که به تغذیه قناری خود اهمیت دهید و محیط مناسبی را برای زندگی پرنده فراهم کنید که هم افزایش دما نداشته باشد و هم از لحاظ استرس مشکلی برای قناری به وجود نیاورد. در واقع شما موظف هستید که قناری خود را در محیط آرام، بدون استرس با دمای مناسب و تغذیه مناسب پرورش دهید و رعایت تمام این نکات برای افزایش ضخامت پوسته تخم قناری الزامی است.

شاید عجیب به نظر برسد اما افزایش وزن عامل مهمی برای این اتفاق تلخ محسوب می‌ شود. پس شما باید حتماً دقت زیادی به تغذیه سالم قناری خود داشته باشید و بیش از اندازه از غذاهای چرب برای قناری استفاده نکنید تا پرنده دچار افزایش وزن نشود. البته عدم تحرک کافی هم عامل مهمی برای افزایش وزن محسوب می‌ شود و در همین راستا باید روزانه برای ساعاتی به پرنده فرصت و اجازه پرواز بدهید تا تحرک کافی داشته باشد.

راه های جلوگیری از ایجاد مشکل تخم بدون پوسته قناری

برای جلوگیری از ایجاد مشکل تخم بدون پوسته قناری راه های زیادی وجود دارد‌. اولین راهی که باید انجام دهید این است که تغذیه غنی و مناسب را برای قناری خود تدارک ببینید. این تغذیه غنی یعنی غذای مورد نظر قناری شما باید منبع کامل از انواع ویتامین، مواد معدنی، پروتئین و املاح باشد. جهت خرید چنین غذای سالم و کاملی وبسایت معتبر میل ورم آسیا با ارائه غذاهای مخصوص قناری در خدمت شما می باشد‌.

اگر تاکید شما برای تقویت پوسته تخم قناری استفاده از کلسیم است، باید سعی کنید که غذاهای سرشار از کلسیم را برای قناری خود استفاده کنید. برای مثال تخم مرغ می تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد. تخم مرغ ها را به صورت آب پز به تکه های کوچک تقسیم کنید و در بین تغذیه قناری ماده خود قرار دهید. پوسته تخم مرغ آب پز شده به صورت جداگانه هم می تواند استفاده شود‌ زیرا درصد بسیار بالای کلسیم تخم مرغ، در پوسته ی آن قرار گرفته است. در کنار کلسیم استفاده از غذاهایی که منبع روی، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر و… هستند هم الزامی است. که وبسایت میل ورم آسیا با ارائه غذای مخصوص پرندگان غذاهای سرشار از این موارد را هم عرضه می کند.

تخم بدون پوسته قناری

نکته ی مهم دیگر، این است که سعی کنید قفس قناری را در محیطی آرام بدون استرس و سرشار از آرامش قرار دهید و همواره در جهت افزایش آرامش قناری تلاش کنید و صدای تلویزیون یا موسیقی را در نزدیکی قفس قناری زیاد نکنید. داشتن آرامش برای قناری ماده در دوران تخمگذاری یکی از الزامات بسیار مهم است که به پرورش دهندگان قناری توصیه می‌ شود‌. اگر دوست دارید که روند پرورش شما با موفقیت طی شود و جوجه های قناری سالمی از تخم در بیایند حتماً در رعایت این نکات مهم کوشا باشید.

علت نرم شدن پوست تخم، چند روز بعد از تخم گذاری قناری ماده چیست؟

حتماً اکثر پرورش دهندگان قناری با این مسئله روبرو شده اند که تخم قناری ماده در روز های ابتدایی بسیار ضخیم و سفت بود اما با گذر زمان رفته‌ رفته سطح تخم قناری نرم شد.

علت این اتفاق به هیچ عنوان غیر طبیعی و نگران کننده نیست و علت اصلی آن این است که جوجه ها کم کم دارند از تخم در می آیند و به همین علت پوسته تخم قناری نرم شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. اگر در ابتدا و پس از تخمگذاری شما با تخم بدون پوسته قناری روبرو نشدید، یا تخم قناری پوشش سختی داشت، باید با خیال راحت اجازه دهید که قناری ماده دوران جوجه کشی را با آرامش خاطر طی کند.

تخم بدون پوسته قناری

سخن آخر

اکنون که دلایل ایجاد تخم بدون پوسته قناری را شناختید، برای پرورش قناری و به خوبی طی شدن فرآیند تخم گذاری قناری ماده می‌ توانید پرنده خود را از این عوامل ایجاد کننده دور نگه داشته باشید و شرایط بسیار خوب و مناسبی را هم برای قناری ماده خود فراهم کنید. تا قناری شما بهتر به تخمگذاری بپردازد و با آرامش بیشتری این دوران نسبتاً سخت و مهم را طی کند. اگر دوست دارید که در حوزه پرورش قناری به موفقیت برسید و با شکست روبرو نشوید، قطعاً رعایت نکاتی که در این مطلب ذکر کردیم برای شما ضروری است.

سؤالات متداول

اصلی ترین دلیل برای ایجاد تخم بدون پوسته قناری چیست؟

تغذیه نامناسب و کمبود کلسیم برای قناری ماده.

آیا افزایش وزن می تواند باعث تخم بدون پوسته قناری شود؟

بله افزایش وزن هم جزء عوامل مهمی است که این مشکل را به دنبال خواهد. در نتیجه باید سعی کنید که همواره وزن قناری خود را کنترل کنید تا دچار چاقی و اضافه وزن نشود.

آیا نرم شدن پوسته تخم قناری چند روز پس از تخمگذاری طبیعی است؟

 بله این مسئله نشان دهنده ی این است که جوجه ها آماده ی در آمدن از تخم می باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *