چرا باید از میل ورم در تغذیه جوجه استفاده کرد؟

میل ورم در تغذیه جوجه ها

میل ورم (mealworm) یا لارو سوسک تاریکی یک تغذیه بسیار خوب و عالی برای حیوانات مختلف به‌حساب می‌آید که می‌توان برای جوجه‌ها هم از این فرآورده غذایی استفاده کرد. به ‌طورکلی ضرورت استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه بسیار مهم و قابل‌توجه است و کسانی که به پرورش جوجه می‌پردازند حتماً باید از این فرآورده غذایی در تغذیه جوجه خود استفاده کنند.

علاوه بر جوجه‌ها، برای انواع دام، آبزیان و سایر حیوانات هم این خوراک قابل‌استفاده است. اما قصد داریم که در این مقاله به نقش میل ورم در تغذیه جوجه بپردازیم تا تمام کسانی که دارای جوجه‌های خانگی هستند و یا حتی به ‌صورت گسترده‌تر به پرورش جوجه می‌پردازند شناخت کامل‌تری نسبت به میل ورم پیدا کنند و از این ماده غذایی با ارزش در تغذیه جوجه‌های خود استفاده داشته باشند.

میل ورم‌ها به دو صورت خشک و زنده قابل‌استفاده هستند که نمونه زنده آن‌ها همچون کرم حرکت می‌کند. وقتی که جوجه، میل ورم زنده را شکار می‌کند و می‌خورد، احساس بسیار خوبی خواهد گرفت البته میل ورم‌های خشک هم برای جوجه‌ها کاربردی هستند.

چرا استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه ضروری است؟

استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه امری کاملاً ضروری و مهم هست. زیرا میل ورم منبع غنی پروتئین و انواع ویتامین‌ها است که نقش مهمی در رشد، سلامت و نمو جوجه ایفا می‌کند. در ادامه دلایل مهم ضرورت استفاده از این ماده غذایی برای جوجه‌ها را مرور می‌کنیم.

منبع سرشار از پروتئین

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان به میل ورم نسبت داد این است که میل ورم‌ها منبع غنی از پروتئین به‌حساب می‌آیند و پروتئین هم مهم‌ترین ماده مورد نیاز بدن جوجه‌ها است.

اگر جوجه شما در روز فقط چند عدد کرم میل ورم مصرف کند میزان بالایی از پروتئین را جذب خواهد کرد‌. زیرا هر ۱۰۰ گرم میل ورم خشک ۲۵۵ گرم پروتئین دارد که میزان بسیار بالایی است. اگر یک تا ده عدد میل ورم خشک برای هر جوجه استفاده کنید، قطعاً پروتئین مورد نیاز بدن جوجه را به بهترین شکل ممکن تأمین می‌کنید و اگر پروتئین مورد نیاز بدن جوجه تأمین شود جوجهٔ شما رشد بهتری خواهد داشت و بدن او سلامت می‌شود.

میل ورم در تغذیه جوجه ها
میل ورم در تغذیه جوجه ها

پروتئین بالا باعث تقویت سیستم ایمنی، تجدید قوا و افزایش انرژی و شادابی جوجه‌ها خواهد شد و تمام این موارد دست ‌به‌ دست هم می‌دهند تا استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه امری کاملاً ضروری تلقی گردد. زیرا پروتئین مهم‌ترین ماده موردنیاز بدن جوجه‌ها است.

تقویت سیستم ایمنی

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که باعث ضرورت استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه می‌شود تقویت سیستم ایمنی با میل ورم است.

نقشی که میل ورم‌ها در تقویت سیستم ایمنی جوجه و مرغ‌ها ایفا می‌کنند، یک نقش بسیار تأثیرگذار و پر رنگ است. هر چقدر که سیستم ایمنی بدن جوجه شما قوی‌تر باشد، جوجه در برابر بیماری‌های مختلف مقاومت بیشتری از خود نشان خواهد داد و دیرتر مریض می‌شود و بدنی کاملاً  قوی‌تر خواهد داشت.

 به ‌این ‌ترتیب میزان تلفات پرنده شما کاهش پیدا می‌کند و دیرتر دچار بیماری می‌شود. به ‌خصوص در فصل سرما که حداکثر جوجه‌ها دچار بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند، اگر شما در تغذیه جوجه خود از میل ورم استفاده کنید، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن او خواهید شد و به ‌هیچ‌ عنوان جوجه شما دچار سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری‌های ویروسی در فصل سرما نخواهد شد.

افزایش کیفیت تخم‌مرغ

استفاده از میل ورم برای جوجه‌ها باعث می‌شود تا جوجه شما در سنین بالاتر وقتی که تبدیل به یک مرغ شد تخم‌های بهتری بگذارد و باعث افزایش کیفیت تخم‌گذاری خواهد شد.

وقتی که میزان پروتئین بدن این حیوانات تأمین شود تخم‌مرغ در بیشترین حد ممکن خود تولید می‌شود و جوجه شما ممکن است که وقتی که به سنین بالاتر رسید هر روز تخم بگذارد. زیرا پروتئین کافی دارد و تخم‌مرغ منبع غنی پروتئین است و وقتی که پروتئین بدن مرغ بالا باشد طبیعتاً تولید تخم‌مرغ هم با افزایش زیادی روبه‌رو خواهد شد.

تاثیر میل ورم در تخم گذاری مرغ
تاثیر میل ورم در تخم گذاری مرغ

این مسئله برای کسانی که به پرورش جوجه و مرغ می‌پردازند بسیار مهم است. زیرا هرچقدر که تخم‌گذاری جوجه‌ها بیشتر شود تعداد جوجه‌های جدید و تازه‌ متولدشده افزایش پیدا خواهد کرد و به ‌این‌ ترتیب تولید مثل با پیشرفت زیادی روبرو می‌شود و این افراد با استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه‌های خود باعث رونق کسب‌وکار خود خواهند شد.

پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که یکی از مواردی که باعث ضرورت استفاده از میل ورم‌ در تغذیه جوجه می‌شود همین افزایش میزان تخم‌گذاری و افزایش کیفیت تخم‌مرغ‌ها است.

افزایش شادابی و تحرک جوجه

میل ورم در تغذیه جوجه باعث می‌شود که میزان تحرک و شادابی جوجه افزایش پیدا کند. به‌ خصوص اگر شما از میل ورم زنده برای جوجه‌های خود استفاده کنید، جوجه‌ها باید دائماً در حال حرکت و تحرک باشند تا بتوانند میل ورم را شکار کنند و همین امر باعث تحریک بدن جوجه‌ها و ایجاد احساس شادابی و نشاط در بدن آن‌ها خواهد شد.

اگر دوست دارید که جوجه‌های شما در هنگام تغذیه شاداب و باروحیه باشند بهتر است که حتماً از میل ورم برای آن‌ها استفاده داشته باشید. بدون تردید استفاده از میل ورم می‌تواند نقش پر رنگی در این زمینه ایفا کند و به بهترین شکل ممکن روحیه جوجه‌های شما را تقویت خواهد کرد.

شادابی جوجه ها و تاثیر میل ورم در تغذیه آن ها
شادابی جوجه ها و تاثیر میل ورم در تغذیه آن ها

رشد بهتر – تاثیر استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه

بسیاری از افرادی که پرورش مرغ و جوجه می‌پردازند، گلایه دارند که میزان رشد جوجه آن‌ها بسیار کم است و جوجه آن‌ها دیر رشد می‌کند.

اما اگر شما از میل ورم در تغذیه جوجه استفاده کنید بدون شک با رشد عالی و بهتری مواجه می‌شوید و مشاهده خواهید کرد که جوجه شما تا چه میزان رشد سریع‌تری را تجربه می‌کند.

سخن آخر

اکنون به طور کامل از ضرورت استفاده از میل ورم در تغذیه جوجه آگاه شدید، این آگاهی کمک می‌کند که بتوانید برای جوجه‌های خود از این ماده غذایی مفید و پر خاصیت استفاده کنید. تا جوجه‌های شما بدنی سالم‌تر داشته باشند و روند رشد آن‌ها هم سریع‌‌تر پیش برود. برای خرید میل ورم‌های با کیفیت و غنی سایت میل ورم آسیا در خدمت شما می‌باشد تا بهترین میل ورم‌ها را با بالاترین کیفیت خریداری کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توان از میل ورم برای تمام جوجه‌ها استفاده کرد؟

بله شما در این زمینه هیچ محدودیت خاصی نخواهید داشت و می‌توانید برای تمام جوجه‌ها در تمام سنین از میل ورم استفاده کنید و تغذیه آن‌ها را به بهترین شکل ممکن غنی کنید.

میل ورم خشک بهتر است یا زنده؟

اگر چه میل ورم خشک و زنده از لحاظ میزان پروتئین و مواد معدنی با هم تفاوت دارند اما هر یک از آن‌ها کاملاً سالم و پر فایده هستند. شما هر کدام از این دو نوع را طبق نیاز خود می‌توانید از طریق سایت میل ورم آسیا خریداری کرده و برای پرورش میل ورم به کار ببرید.

میل ورم چه نقشی در سلامت جوجه ایفا می‌کند؟

میل ورم باعث تقویت سیستم ایمنی، افزایش مقاومت بدن، رشد بهتر جوجه و شادابی و سلامت او خواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *