اصول دستی کردن عروس هلندی چیست؟

دستی کردن عروس هلندی

دستی کردن عروس هلندی اصول خاص خود را دارد و کسانی که قصد نگهداری و پرورش این پرنده را دارند، باید حتماً با این اصول آشنا باشند تا بتوانند عروس هلندی را به بهترین شکل ممکن رام کنند.

عروس های هلندی ذاتاً جزو پرنده هایی هستند که بسیار اجتماعی می باشند و رفتار خونگرمی دارند. اما این موضوع باعث نمی‌ شود تا رام کردن این پرنده کار آسانی باشد. بلکه رام کردن این پرنده نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد و ما در این مطلب در کنار شما هستیم تا کمک کنیم به این مهارت بالا دست پیدا کنید.

 وقتی که برای اولین بار عروس هلندی را به منزل می آورید، مشاهده می کنید که پرنده چندان تکاپوی خاصی از خود نشان نمی دهد و احساس غریبی می کند. این موضوع کاملاً طبیعی است و همه چیز به هنر شما بستگی دارد که بتوانید چگونه و در چه مدت زمانی به پرنده احساس اعتماد و احساس الفت بدهید.

برای اینکه عروس هلندی مهارت هایی مثل سخن گفتن، پرواز کردن و…. را به خوبی انجام دهد باید در وهله اول رام و دستی شود.

دستی کردن عروس هلندی

رام و دستی کردن عروس هلندی چگونه انجام می شود؟

رام و دستی کردن عروس هلندی باعث می شود تا این پرنده احساس بهتری در زندگی خود داشته باشد و بتوانید در شرایط مناسب تری از پرنده در منزل خود نگهداری کنید.

بهترین زمان دستی کردن این پرنده، ۵۰ روز اول زندگی اش می باشد. پس سعی کنید که حتما هنگام خرید عروس هلندی جوان ترین عروس را انتخاب کنید تا فرایند دستی کردنش آسان تر باشد.

این بازه ی زمانی دوره ای می باشد که عروس هلندی در آن مستقل می شود و کارهایی مانند تغذیه و نظافت را به تنهایی انجام خواهد داد و در نتیجه دوران بسیار خوبی برای دستی شدن هم محسوب می شود.

 البته این مسئله به این معنا نیست که عروس های هلندی بزرگتر هرگز رام و دستی نمی‌ شوند‌، خیر! بلکه عروس های هلندی در این سن سریع تر رام و دستی خواهند شد و عروس های هلندی بزرگسال در صورتی که در تجربه قبلی زندگی خود با انسان های مهربانی روبرو نشده باشند و اعتماد آن ها نسبت به انسان ها جذب نشده باشد، قطعاً روند دستی کردن بسیار دشوار تری خواهند داشت. پس اگر دوست دارید که با این دردسر ها روبرو نشوید باید یک عروس هلندی جوان را برای نگهداری در منزل انتخاب کنید.

دستی کردن عروس هلندی

معرفی اقدامات موثر برای دستی شدن عروس هلندی

اقدامات موثر مختلفی وجود دارند که انجام هر یک از آن ها به دستی کردن عروس هلندی کمک می کند. شما با انجام این اقدامات می‌ توانید روند رام کردن پرنده خود را سریع تر طی کنید. در ادامه این اصول را با توضیحات کامل به شما ارائه می کنیم.

اصلاح پر های عروس هلندی نزد دامپزشک

شاید جالب به نظر برسد اما یکی از جذاب ترین راه های دستی کردن عروس هلندی اصلاح پرهای پرنده نزد دامپزشک می باشد. وقتی که شما پرنده ی خود را برای چکاپ یا اصلاح پر به صورت منظم پیش دامپزشک ببرید عروس هلندی هر بار که از قفس بیرون می آید و برای بلند شدن به حرکت کمک شما احتیاج خواهد داشت که همین کمک کردن باعث می شود که پرنده زودتر به شما اعتماد کند و دستی شما شود‌.

 نکته ی بعدی در این موقعیت، چیدن بال های عروس هلندی می باشد. وقتی که دامپزشک بال های پرنده را می چیند و اصلاح می کند، پرنده کمتر احساس خطر خواهد کرد و از طرف دیگر چیدن منظم بال های پرنده و کوتاه کردن پرهای آن باعث می شود تا بال پرنده بیش از اندازه رشد نکند و باعث پرواز پرنده و آسیب دیدن پرنده نشود.

از آنجایی که چیدن پر های پرنده اصول خاص خود را دارد و باید بسیار دقیق انجام شود، بهتر است که در منزل این کار را نکنید و حتما نزد دامپزشک این کار را انجام دهید تا مشکلی از بابت سلامتی عروس هلندی شما به وجود نیاید.

قرار دادن قفس پرنده در جای مناسب

بهتر است که قفس عروس هلندی خود را در فضای مناسبی قرار دهید زیرا عروس های هلندی به قفس و محل زندگی خود اهمیت بسیار زیادی می دهند. سعی کنید که برای دستی کردن عروس هلندی قفس پرنده را در مرکز منزل قرار دهید و هرگز نزدیک تلویزیون یا نزدیک آشپزخانه نگذارید.

 وقتی که عروس هلندی در طول روز مدام با شما روبرو شود و رفتارهای گفتگوهای شما را ببیند و بشنود با شما صمیمی خواهد شد و این مسئله باعث اعتماد سازی و جلب نظر پرنده و در نهایت رام شدن پرنده خواهد شد.

دستی کردن عروس هلندی

در روزهای ابتدایی که پرنده را وارد قفس کرده‌ اید، تلاش زیادی برای بغل کردن پرنده نکنید و سعی کنید که پرنده به شما و محیط جدید عادت کند. می توانید بعد از چند روز اقداماتی مانند بغل کردن پرنده را آغاز کنید تا باعث ترس و وحشت عروس هلندی نشوید.

حرف زدن با پرنده و توجه به او

سعی کنید که با عروس هلندی خود بیشتر حرف بزنید عروس هلندی شما وقتی که تن و لحن صدای شما را در طول روز به صورت مداوم بشنود به آن عادت می‌ کند و این مسئله باعث انس گرفتن پرنده با شما و دستی شدن عروس هلندی خواهد شد.

 بدانید که بی‌ توجهی به این پرنده بدترین اقدامی است که می‌ توانید انجام دهید. پس سعی کنید که هیچ وقت این کار را انجام ندهید و همیشه در طول روز ساعات مشخصی را جهت توجه و بازی کردن با عروس هلندی اختصاص دهید.

استفاده از غذاها و تشویقی های خوشمزه

اگر از غذاها و تشویق های خوشمزه و در عین حال سالم برای عروس هلندی استفاده کنید، توجه به این پرنده را به سمت خود جلب می کنید و کمک می کنید که پرنده بیشتر رام شما شود.

 عروس های هلندی بسیار سکمو هستند و علاقه زیاد به خوراکی های خوشمزه دارند. جهت خرید خوراکی های خوشمزه برای عروس هلندی می توانید به وبسایت معتبر میل ورم آسیا مراجعه کنید. این سایت انواع غذاهای پرندگان و به ویژه غذاهای عروس هلندی را با طعم و مزه خوب و کیفیت بالا به فروش می رساند.

سخن آخر

دستی کردن عروس هلندی در صورتی که بر اساس اصولی که در این مطلب ذکر کردیم انجام شود، می‌ تواند نتایج مثبت بسیار زیادی داشته باشد و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. بدین ترتیب پرنده شما با احساس صمیمیت بیشتری در منزل شما زندگی خواهد کرد.

سؤالات متداول

بهترین زمان برای دستی کردن عروس هلندی چه زمانی است؟

بهترین بازه زمانی دوران چهل روزگی تا ۵۰ روزگی این پرنده می باشد.

غذا چه نقشی در دستی کردن عروس هلندی دارد؟

 عروس های هلندی بسیار شکمو هستند. در نتیجه داشتن یک تغذیه ی جذاب می تواند این پرنده را سریع تر رام کند.

آیا میتوان عروس هلندی پا به سن گذاشته را رام کرد؟

 بله این مسئله غیرممکن نیست. چون عروس های هلندی بسیار اجتماعی هستند. اما قطعاً فرآیند سختی را برای این کار در پیش خواهید داشت.

4.3/5 - (49 امتیاز)

دیدگاه‌ها (12)

  1. سلام جالب بودمطلبتان ولی من ۲جفت قناری دارم اگربخواهم عروس هلندی داشته باشم ایاامگان داردواینگه بهترین فصل داشتن جوجه عروس هلندی ۴۰تا۵۰روزه گی است وایامیشودوحوب است یک جفت ارانهاداشته باشم وحرف زدن یادبگیرند ؟یابایدفقط عروس هلندی نریاماده بخرم ونگهدارم؟
  2. سلام دوستان این پرنده دوست داشتنی نیروی بسیار عجیبی داره اون می‌تونه بشدت انسان رو وابسته خودش کنه یعنی باید خیلی خیلی مواظبش باشین مریض نشه یوقتی از خونه نره بیرون .این پرنده بالهای بلندی داره و اگه برون بره با کوچکترین بادی که بوزه می‌ره و ازتون دور میشه و حتی خودش هم نمیتونه برگرده . من تجربه تلخی در این باره دارم .حتما بدین براتون پرهاشو کوتاه کنن
    1. دقیقا منم تجربه ی تلخی دارم عروس هلندی پر زد و رفت اما بعد شب یکی از همسایه ها پیداش کرد و آوردش یعنی شانس آوردیم ساعت ۱۱ رفت تازه بارون هم بود ساعت ۱۱رفت ۱۰ شب برگشت یعنی من از خوشحالی گریه میکردم
    1. منم یه هلندی سخنگو وخوشگلی داشتم از کودکی بزرگش کرده بودم خیلی وابسته اش شده بودم طوری که شبا زیرلحاف من میخوابید قفسش نمیرفت باهزارمصیبت تو قفسش میخوابوندم.ولی بعداز فوت پدرم که به پدرخدابیامرزم هم وابسته بود اخه پدرم با دستش بهش غذامیداد.بعداز ۳روز فوت پدرم انگاری فهمیده بود که دیگه پدرم نیست و همه ناراحتن.میرفت رو تخت پدرم مدام داد میکشید????اخرشم از خونمون پر کشید رفت.همسایه پشتی لعنتی گرفت ندادش حتی حاضرشدم مژگانی یه پولی هم بدم که تحویل بدن ندادن لعنتیا .آخه اون یادگار پدرم بود????????در کل پرنده خیلی ناز دوستداشتنی هستن
  3. برا من رامه نازش میکنم و دستیه ولی همش میره بالا کابینت اصلا هم قفس دوست نداره چیدن پر عروس هلندی باید تا چه حدی باشه که بتونه یکم پرواز کنه ؟
  4. منم یه هلندی سخنگو وخوشگلی داشتم از کودکی بزرگش کرده بودم خیلی وابسته اش شده بودم طوری که شبا زیرلحاف من میخوابید قفسش نمیرفت باهزارمصیبت تو قفسش میخوابوندم.ولی بعداز فوت پدرم که به پدرخدابیامرزم هم وابسته بود اخه پدرم با دستش بهش غذامیداد.بعداز ۳روز فوت پدرم انگاری فهمیده بود که دیگه پدرم نیست و همه ناراحتن.میرفت رو تخت پدرم مدام داد میکشید????اخرشم از خونمون پر کشید رفت.همسایه پشتی لعنتی گرفت ندادش حتی حاضرشدم مژگانی یه پولی هم بدم که تحویل بدن ندادن لعنتیا .آخه اون یادگار پدرم بود????????در کل پرنده خیلی ناز دوستداشتنی هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *