علائم افسردگی سگ چیست؟

افسردگی سگ

سگ‌ها حیواناتی وفادار و بسیار با احساس هستند که ممکن است بر اثر مشکلات مختلف دچار افسردگی شوند و به همین علت قصد داریم که به علائم افسردگی سگ بپردازیم. تا کسانی که دارای سگ‌های خانگی هستند به این نکات دقت زیادی داشته باشند و از بروز افسردگی برای سگ خود جلوگیری کنند.

شاید جالب باشد که بدانید افسردگی در انسان‌ها و سگ‌ها با نشانه‌های مشخص و یکسانی بروز پیدا می‌کند و به همین علت وقتی که نشانه های خاص مانند کم غذا شدن یا گوشه گیری در سگ خود دیدید حتماً به افسردگی آن شک داشته باشید و سعی کنید که یک دامپزشک خوب و ماهر را در این زمینه پیدا کنید.

اگر افسردگی سگ مزمن شود و تا طولانی مدت ادامه پیدا کند، قطعاً نتایج بسیار بدی خواهد داشت و ممکن است که سلامتی بدن و جسم سگ را هم تحت تاثیر قرار دهد. پس شما باید حتماً از این مسائل آگاه باشید تا از پیشرفت بیماری افسردگی در بدن سگ خود به خوبی جلوگیری کنید.

افسردگی سگ
افسردگی سگ

بررسی نشانه‌ها و علائم افسردگی سگ

علائم و نشانه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند یک هشدار جدی در رابطه با افسردگی باشند و اگر شما با علائم افسردگی سگ آشنا باشید، قطعاً می‌توانید در صورت بروز چنین علائمی سریع اقدامات لازم درمانی را انجام دهید. این علائم را در ادامه به تفصیل مرور می‌کنیم.

تغییرات اشتها

یکی از مهمترین علائم افسردگی سگ بی اشتهایی است‌. سگ‌ها وقتی که ناراحت باشند میل زیادی به خوردن غذا ندارند و در همین راستا وزنشان کاهش پیدا می‌کند‌. حتی در برخی از موارد وقتی که شرایط روحی سگ بسیار وخیم باشد، میلی به خوردن آب هم نشان نخواهد داد‌‌.

علائم افسردگی سگ
علائم افسردگی سگ

 در مقابل، برخی از سگ‌ها هم هستند که در اثر افسردگی و ناراحتی با افزایش اشتها روبه‌رو می‌شوند و میل زیادی به خوردن غذا دارند و این مسئله باعث افزایش وزن و چاقی سگ می‌شود. زیرا دچار پرخوری کاذب هستند.

 پس حتما سعی کنید که برنامه غذایی سگ روی خط تعادل نگه دارید تا مصرف روزانه سگ شما از حد معمول بیشتر یا کمتر نشود و اگر سگ شما اشتهای خوردن غذا ندارد، سعی کنید که از غذا های تشویقی و مورد علاقه سگ استفاده کنید و با روش‌های مختلف غذا را جذاب تر کنید تا سگ شما اشتیاق کامل به خوردن غذا داشته باشد.

لیس زدن پنجه

وقتی که سگ دچار افسردگی می‌شود، ناخودآگاه به لیس زدن پنجه‌های خود می‌پردازد و یکی از دلایل لیس زدن پنجه به مسائل روانی برمیگردد‌. سگ‌های افسرده در اغلب موارد مشغول لیس زدن پنجه‌های خود هستند تا به طریقی خود را آرام کنند. پس اگر چنین حالتی را در سگ خود مشاهده کردید، حتما بدانید که یکی از علائم افسردگی سگ این اتفاق است و سریعاً اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

خواب زیاد و طولانی

یکی دیگر از علائم افسردگی سگ خواب طولانی مدت و بسیار زیاد است. سگ‌ها به طور معمول زیاد می‌خوابند و این شاید عجیب به نظر نرسد. اما وقتی که سگ‌ها در زمان تنهایی خواب را ترجیح می‌دهند.

علائم افسردگی سگ
علائم افسردگی سگ

 وقتی که شما به عنوان صاحب سگ در کنار او باشید ولی همچنان سگ شما خوابیدن را ترجیح بدهد، باید بدانید که سگتان دچار مشکلاتی مانند افسردگی شده است. به طور معمول سگ‌ها ۱۴ ساعت از ۲۴ ساعت را خواب هستند و خوابشان شامل چرت‌های کوتاه‌مدت می‌باشد و سریع بیدار می‌شوند. اما اگر خواب سگ به چند ساعت بکشد و سگ میلی به بیدار شدن و تحرک نداشته باشد، قطعاً دچار افسردگی شده است و باید درمان شود.

پنهان شدن

بسیاری از سگ‌ها وقتی که دچار افسردگی می‌شوند ترجیح می‌دهند که از نگاه ها خود را پنهان کنند و معمولاً در لانه خود پنهان می‌شوند و دوست ندارند که در جمع حضور پیدا کنند. اگر این مسئله ارتباطی به فیزیک و بدن نداشته باشد قطعاً مربوط به افسردگی خواهد بود.

پرخاشگری

پرخاشگری و عصبی بودن یکی دیگر از علائم افسردگی سگ می‌باشد. وقتی که سگ شما دچار افسردگی شود، رفتارهای پرخاشگرانه و غیر طبیعی پیدا می‌کند و ممکن است که رفتارهای غیر معمول و بدی را از خود نشان دهد.

عدم شادابی و هیجان

وقتی که یک سگ به افسردگی دچار شود، دیگر شادابی سابق را ندارد و شادی جسم و روح خود را از دست خواهد داد. حتی در برابر اتفاقاتی که قبلاً از بابت آن‌ها خوشحال می‌شد هیچ هیجانی هم از خود نشان نمی‌دهد و کاملاً بی حوصله و بی‌هدف خواهد بود.

با دیدن این موارد در اخلاق سگتان حتما این موضوع را جدی بگیرید و سعی کنید که درمان را آغاز کنید. زیرا پیشرفت افسردگی علاوه بر آسیب روحی، می‌تواند آسیب‌های جسمی هم به سگ وارد کند.

درمان افسردگی سگ

برای درمان افسردگی سگ و کاهش دادن علائم افسردگی سگ باید با یک دامپزشک ماهر مشورت کنید تا این فرد بتواند روند درمان را به خوبی پیش ببرد.

علاوه بر این بهتر است که شما فعالیت مورد علاقه سگ را انجام دهید‌‌. از غذای تشویقی برای سگ استفاده کنید و زمان دهید تا مجدداً روحیه ی سابق خود را بازیابی کند‌. زیرا درمان افسردگی ممکن است که چند روز طول بکشد و سریعاً اتفاق نخواهد افتاد.

سخن آخر

هرچقدر که علائم افسردگی سگ زودتر شناسایی شود و روند درمان سریع‌تر آغاز شود سگ شما کمتر از این بابت اذیت خواهد شد و زودتر بهبود پیدا می‌کند. سعی کنید که حتماً این نکته را رعایت کنید و تغذیه سالم را هم جدی بگیرید. زیرا تغذیه روی قسمت‌های مختلف بدن سگ از جمله مسائل روانی هم قطعاً تاثیر گذار می‌باشد.

سؤالات متداول

چگونه متوجه شویم که سگمان افسرده شده است؟

 اگر سگ شما با علائم مختلفی مانند بی‌اشتهایی، خواب زیاد، لیس زدن پنجه و عدم هیجان رو به رو شده است، حتماً باید شک داشته باشید که شاید به افسردگی دچار شده است و برای اینکه اطمینان حاصل کنید، می توانید به یک دامپزشک مراجعه داشته باشید.

افسردگی سگ قابل درمان است؟

بله این مشکل با مشورت دامپزشک و اقدامات لازم، به راحتی درمان خواهد شد. به شرطی که سریع تر برای درمان اقدام کنید.

اگر افسردگی سگ درمان نشود چه مشکلی پیش می آید؟

عدم درمان افسردگی سگ باعث پیشرفت بیماری شده و می تواند جسم سگ را هم تحت تاثیر قرار دهد.

5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *