عقیم کردن گربه خانگی چگونه است؟

عقیم کردن گربه خانگی

عقیم کردن گربه خانگی جزو مهمترین اقداماتی است که به محض خرید گربه خانگی باید این کار را انجام دهید. زیرا وقتی که گربه عقیم نباشد به صورت اتفاقی باردار می‌شود و این بارداری اتفاقی، عواقب بسیار بدی خواهد داشت. زیرا تعداد بچه گربه‌ها امروزه در کشور ما بسیار زیاد است و نگهداری از آن‌ها نیز کار نسبتاً دشواری است. پس برای جلوگیری از آسیب به جمعیت گربه‌ها، عقيم شدن آن‌ها می تواند اقدام بسیار مناسبی باشد.

 این روش، هم برای گربه‌های نر و هم برای گربه‌های ماده انجام می‌شود که با بیهوشی و طی فرآیند جراحی این کار را انجام می‌دهند. برای جراحی گربه به منظور عقیم سازی، باید به دامپزشک جراح مراجعه کنید. که تخصص بالایی در این زمینه داشته باشد و آسیبی به گربه وارد نکند.

به عقیم کردن گربه خانگی ماده عقیم سازی و به عقیم کردن گربه نر اخته کردن یا خنثی سازی گفته می‌شود. اما به طور کل برای هر کدام از این گربه‌ها اصطلاح عقیم سازی به کار می‌رود و محدودیت خاصی وجود ندارد.

برای عقیم کردن گربه‌های نر در روش جراحی بیضه‌ها برداشته می‌شوند. زیرا منبع اصلی تولید هورمون تستوسترون در گربه‌های نر هستند.

برای گربه های ماده هم تخمدان و رحم را برمیدارند. بعد از اینکه گربه ماده تحت جراحی قرار گرفت و عقيم شد، دیگر هرگز توانایی باردار شدن ندارد و بدین ترتیب از تولد بچه گربه‌های ناخواسته جلوگیری می‌کنید و دائما نگران بارداری گربه خود نخواهید بود.

عقیم کردن گربه خانگی
عقیم کردن گربه خانگی

مزایای عقیم کردن گربه خانگی

بدون تردید عقیم کردن گربه خانگی مزیت‌های بسیار زیادی خواهد داشت و آگاهی از این مزیت‌ها نقش مهمی در فرهنگ سازی در این زمینه ایفا خواهد کرد و اکثر افرادی که دارای گربه‌های خانگی هستند، تشویق خواهند شد که سریعاً گربه های خود را عقیم کنند. این مزایا شامل موارد زیر می‌شوند.

رفع خطر بارداری و عوارض آن

بارداری برای گربه بسیار سنگین است و اگر به خوبی طی نشود، ممکن است که باعث مرگ گربه و حتی آسیب به بچه گربه شود. در نتیجه عقیم کردن گربه خانگی از این اتفاقات تلخ و خطرات ناشی از بارداری جلوگیری خواهد کرد. دیگر گربه شما دچار عوارض و بیماری های ناشی از بارداری و مرگ ناشی از بارداری هم نخواهد شد.

جلوگیری از عفونت رحم

گربه‌های ماده در اثر بارداری در خطر ابتلا به عفونت رحم قرار دارند و عفونت رحم برای گربه‌ها می‌تواند یک بیماری کشنده باشد و خطر بسیار زیادی برای گربه‌های ماده خواهد داشت. پس با انجام این اقدام مفید، از ایجاد عفونت رحم در بدن گربه‌ها هم جلوگیری خواهید کرد.

کاهش احتمال فرار از خانه

بسیاری از گربه‌های خانگی عادت به فرار کردن از خانه دارند. اما اگر شما به عقیم کردن گربه خانگی بپردازید، می‌توانید از این اتفاق هم جلوگیری کنید و دیگر گربه میلی به فرار از خانه نخواهد داشت و با کاهش میل جنسی مواجه می‌شود.

عقیم کردن گربه خانگی
عقیم کردن گربه خانگی

این اتفاق برای گربه‌های نر هم بیشتر شایع است. زیرا گربه‌های نر علاقه دارند که مدام در خیابان پرسه بزنند و از خانه فرار کنند. در نتیجه از بروز تصادفات جاده‌ای و سایر اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌شود.

جلوگیری از سرطان

بسیاری از مقالات علمی ثابت کرده‌اند که عقیم کردن گربه‌ها باعث جلوگیری از سرطان می‌شود و به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. پس اگر شما گربه‌های خانگی خود را عقيم کنید، دیگر نگران بیماری سرطان و سایر بیماری‌های خطرناک در بدن گربه نخواهید بود و این مسئله جز مزایای مهم این اتفاق به حساب می‌آید.

روند بهبودی گربه بعد از جراحی عقیم سازی

بعد از عقیم کردن گربه خانگی باید اجازه دهید تا گربه دوران نقاهت خود را طی کند‌. زیرا بهبودی زخم گربه بعد از جراحی نیاز به ترمیم دارد. بهبودی بعد از جراحی در سریع ترین زمان ممکن رخ خواهد داد و گربه‌ها معمولاً چند ساعت یا یک روز بعد از عمل می‌توانند روی پای خود بایستند و آرام آرام راه بروند.

 البته دامپزشک داروهای مسکن را هم برای کاهش دردهای ناشی از جراحی تجویز خواهد کرد‌. برخی از گربه‌ها که بدن ضعیف‌تری دارند، شاید یک یا دو روز بعد از جراحی بستری شوند. اما در اکثر موارد گربه‌ها چند ساعت بعد از جراحی مرخص خواهند شد و در نهایت، بعد از گذشت چند روز از جراحی، گربه به حالت عادی و زندگی روزمره همیشگی خود برمی‌گردد. احساس درد یا زخم نخواهد داشت و زیر ۱۰ روز به صورت کامل پوست و زخم گربه ترمیم می‌شود.

سعی کنید که محل زخم جراحی را همیشه تمیز نگه دارید و به گونه‌ای پانسمان کنید که امکان لیس زدن آن توسط گربه وجود نداشته باشد. این اقدام باعث بهبودی سریع‌تر زخم هم خواهد شد.

بهترین زمان عقیم سازی گربه ها

بهترین زمان برای عقیم کردن گربه خانگی چهار ماهگی به بعد از بهتر است قبل از ۴ ماه این کار را انجام ندهید. زیرا معمولا گربه‌ها تا قبل از ۴ ماهگی امکان بارداری ندارند و میل جنسی بسیار پایینی دارند. در نتیجه خطری از این بابت وجود نخواهد داشت. اما بعد از ۴ ماهگی بهتر است که سریعاً اقدام عقيم سازی را انجام دهید. هر چقدر که این اقدام، زودتر اتفاق بیفتد، به سلامتی بدن گربه بیشتر کمک خواهید کرد.

عقیم کردن گربه خانگی
عقیم کردن گربه خانگی

سخن آخر

عقیم کردن گربه خانگی می تواند یک اقدام بسیار خوب و مناسب باشد. به شرطی که در زمان معین یعنی به محض ۴ ماهگی گربه انجام شود. شما با این کار می‌توانید از اتفاقات ناگوار زیادی جلوگیری کنید و به سلامتی بدن گربه خود هم کمک زیادی خواهید کرد.

سؤالات متداول

آیا عقیم کردن گربه ضرر دارد؟

 خیر عقیم کردن گربه نه تنها هیچ ضرری ندارد، بلکه دارای مزایای بسیار زیادی از جمله سلامتی گربه و جلوگیری از بارداری‌های خطرناک می باشد.

بهترین زمان برای عقیم کردن گربه خانگی چه زمانی است؟

بعد از ۴ ماهگی بهتر است که گربه های خود را عقیم کنید. هرچقدر که از این زمان فاصله بگیرید، به ضرر گربه شما خواهد بود.

آیا عقیم کردن برای گربه‌های نر هم انجام می‌شود؟

بله اقدام عقیم سازی فقط مختص گربه‌های ماده نیست. بلکه گربه‌های نر هم عقیم می‌شوند. که البته این اصطلاح برای گربه‌های نر با نام اخته کردن یا خنثی سازی شناخته می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *