خواص میل ورم برای فنچ بنگالی

میل ورم برای فنچ بنگالی

یکی از مهمترین عواملی که در پرورش پرندگانی همچون فنچ نقش موثری دارد، داشتن رژیم غذایی متعادل است. از طرفی فنچ­ها همانند سایر پرندگان برای بقای خود می­بایست تمامی نیاز­های تغذیه­ای خود را به طور کامل برطرف سازند. گفتنی است فنچ بنگالی گونه­ای از فنچ­ها و از نژاد­های چتری می­باشد که طول بدن آن نزدیک به 10 سانتی متر می­رسد و به رنگ سفید و قهوه­ای است.

فنچ بنگالی به نسبت سایر گونه­ها پرنده­ای اجتماعی است و به راحتی می­توان با آن ارتباط برقرار کرد. از این رو بسیاری از پرورش دهندگان فنچ، فنچ بنگالی را برای نگهداری و پرورش انتخاب می­کنند. اما توجه به نیازهای تغذیه­ای فنچ بنگالی، از مهمترین نکاتی است که پیش از خرید آن می­بایست به آن توجه ویژه­ای داشت. از طرفی استفاده از مکمل­های طبیعی غذایی همچون کرم میل ورم تاثیر بسزایی در رشد و سلامتی آنها دارد.

ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص خواص کرم میل ورم برای فنچ بنگالی در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می­کنیم تا انتها همراه ما باشید.

میل ورم برای فنچ بنگالی

نیازهای تغذیه­ای فنچ بنگالی چیست؟

پیش از آن که در خصوص نیازهای تغذیه­ای فنچ بنگالی صحبت کنیم باید بگوییم، فنچ بنگالی به پرنده­های مهربان و خونگرم معروف هستند که معمولا نگهداری آنها به صورت گله­ای انجام می­شود. تخم گذاری آنها به صورتی است که هر گونه از آنها توانایی گذاشتن 6 عدد تخم را دارند. اما برای تضمین سلامتی، رشد و نشاط آنها استفاده از مواد غذایی مفید و سالم نقش موثری دارد. این در حالی است که تغذیه­ی ثابت فنچ بنگالی ارزن ریز است.

اما استفاده از این ماده غذایی نمی­تواند پاسخگویی نیازهای تغذیه­ای همچون پروتئین، ویتامین­، کربوهیدرات­ها و انواع مواد معدنی مورد نیاز آنها باشد. بنابراین گنجاندن انواع دانه­ها و غلات، جوانه­ها، بذر سبزیجات و انواع سبزیجات همچون کاهو، خیار، جعفری، سیب زمینی آب­ پزو تخم کدو در رژیم غذایی فنچ بنگالی کمک بسزایی در تامین مواد مورد نیاز آنها خواهد کرد. هم چنین استفاده از غذاهای تخم مرغی می­تواند در رشد این گونه فنچ موثر عمل کند.

تاثیر پروتئین در رشد فنچ بنگالی

پروتئین را می­توان به عنوان مهمترین نیازهای تغذیه­ای برای فنچ بنگالی معرفی نمود. باید خاطر نشان کرد رشد پر، پوست، گوشت و نوک و سایر اندام­های این گونه از فنچ تحت تاثیر پروتئین موجود در فنچ بنگالی است. از طرفی پروتئین باعث می­شود تا مقاومت آنها در برابر انواع بیماری­ها و هم چنین گرما و سرما افزایش یابد. بنابراین پروتئین را می­توان به عنوان یک عضو جدانشدنی و مهم در رژیم غذایی آنها بیان کرد.

گفتنی است برای فنچ­های بنگالی که در قفس نگهداری و پرورش می­یابند امکان دسترسی به منابع پروتئین طبیعی همچون کرم­ها، حشرات و لاروها وجود ندارد. از این رو می­توان از کرم­های میل ورم که به عنوان غنی­ترین منبع پروتئینی شناخته می­شود، استفاده نمود. هم چنین مصرف تخم مرغ آب پز، گوشت مرغ آب پز شده، دانه­­های ارزن، آفتابگردان، سویا و غیره می­تواند بخشی از پروتئین مورد نیاز این گونه را تامین کند.

میل ورم برای فنچ بنگالی

تاثیر ویتامین­ها در رشد فنچ بنگالی

از مهمترین ویتامین­ها در رشد فنچ بنگالی می­توان به  ویتامینE ، ویتامینD، ویتامین C ، ویتامین A و ویتامین ­های گروه B و غیره اشاره نمود. می­توان گفت وجود هر کدام از ویتامین­ها می­تواند تاثیر بسزایی در تضمین سلامتی این نوع پرندگان داشته باشد. به گونه­ای که کمبود هر یک، آسیب­های جدی را برای فنچ بنگالی به دنبال دارد.

این در حالی است که ویتامین A موجب تقویت بینایی، افزایش میزان تخم گذاری و هم چنین ویتامین D باعث افزایش اشتها و جلوگیری از نرم شدن پوسته تخم و نرمی استخوان­ها در فنچ بنگالی خواهد شد. ناگفته نماند افزایش سوخت و ساز بدن، خون سازی، افزایش مقاومت بدن در برابر انواع بیماری به دلیل وجود ویتامین­های گروه B می­باشد.

تاثیر انواع مواد معدنی در رشد فنچ بنگالی

از دیگر نیازهای تغذیه­ای فنچ بنگالی می­توان به انواع مواد معدنی اشاره نمود. کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، مس، منیزیم، آهن و روی و غیره از جمله مواد معدنی مورد نیاز فنچ بنگالی است، که هر کدام از آنها می­تواند در تضمین سلامتی و شادابی این نوع پرندگان نقش موثری ایفا کند.

این در حالی است آهن به خون سازی، روی به رشد پرها و افزایش سوخت و ساز بدن، کلسیم و فسفر به افزایش تخم گذاری و استحکام استخوان­ها کمک می­کند. هم چنین سدیم و پتاسیم باعث هضم غذا و افزایش اشتها می­شود. بنابراین استفاده از انواع سبزیجات، دانه­ها و غلات می­تواند تمامی انواع مواد معدنی مورد نیاز فنچ بنگالی را به خوبی تامین کند.

 کرم میل ورم چیست؟

گفته می­شود بسیاری از پرندگانی که در طبیعت زندگی می­کنند، برای تهیه غذای خود از مواد غذایی طبیعی همچون کرم­ها، حشرات و لاروها بهره می­گیرند. اما برخی از پرندگان همچون فنچ بنگالی توسط پرورش دهندگان فنچ در فضای سر بسته و در قفسه­هایی رشد و پرورش می­یابند. از این رو استفاده از منابع تغذیه­ طبیعی می­تواند تا حد ممکن نیازهای تغذیه­ای آنها را فراهم کند. کرم­های میل ورم از جمله مواد غذایی طبیعی هستند که به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارند، مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان قرار گرفته اند.

میل ورم برای فنچ بنگالی
میل ورم برای فنچ بنگالی

در یک کرم میل ورم  قریب به 51 درصد پروتئین، 29 درصد چربی، 6.5 درصد فیبر و 5 درصد آب وجود دارد . از این رو به دلیل بالا بودن میزان پروتئین موجود در کرم میل ورم،  به عنوان یک منبع غنی از پروتئین شناخته می­شود که با گنجاندن آن در رژیم غذایی فنچ بنگالی به راحتی می­توان پروتئین مورد نیاز این گونه را برطرف نمود.

ناگفته نماند کرم میل ورم را می­توان هم به صورت زنده و هم به صورت خشک شده مورد استفاده قرار داد. گفتنی است میل ورم­های خشک شده به نسبت میل ورم ­های زنده از ارزش غذایی بالا­تری برخوردارند. از این رو بسیاری، استفاده از میل ورم­های خشک شده را برای این گونه ترجیح می­دهند.

خواص میل ورم برای فنچ بنگالی

پس از معرفی کرم میل ورم، نوبت به بررسی خواص میل ورم برای فنچ بنگالی می­رسد. می­توان گفت از آن جایی که کرم­های میل ورم در محیطی عاری از هر گونه آلودگی و بیماری رشد می­کنند و از مواد غذایی مفید و سالم همچون سویا، جو و سبوس گندم و هم چنین سیب زمینی، کلم و کرفس تغذیه می­کنند، می­تواند به دلیل دارا بودن میزان بالایی از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین به عنوان یک منبع غذایی طبیعی و سالم برای بسیاری از پرندگان همچون فنچ بنگالی مورد استفاده قرار گیرد.

از این رو میل ورم دارای خواص زیادی برای انواع پرندگان، آبزیان و دام­ها می­باشد. از جمله خواص میل ورم برای فنچ بنگالی می­توان به رشد و نشاط و شادابی در پرنده، سرعت بخشیدن به روند رشد و افزایش تخم گذاری و تولید مثل در این گونه از فنچ­ها اشاره نمود. هم چنین به دلیل دارا بودن پروتئین می­تواند به عنوان بهترین و طبیعی­ترین منبع پروتئین جایگزین منابع و مکمل­های پروتئینی مصنوعی شود.

مصرف میل ورم باعث می­شود تا دستگاه گوارش فنچ بنگالی به دلیل فیبر موجود از بیماری­ها مصون بماند. لازم به ذکر است برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای فنچ بنگالی، افزودن میل ورم­ها امری ضروری است. زیرا تمامی مواد مورد نیاز این گونه را به خوبی تامین می­کند.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد، فنچ بنگالی گونه­ای از فنچ­ها است که به دلیل سهولت در برقراری ارتباط با انسان­ها مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان قرار دارد. این پرندگان مهربان برای ادامه حیات خود همانند سایر پرندگان به تغذیه مناسب و اصولی نیاز دارند تا بتواند تمامی نیازهای تغذیه­ای خود را به خوبی برطرف سازند.

از این رو داشتن یک رژیم غذایی متعادل که تمامی مواد مورد نیاز فنچ بنگالی را درون خود جای داده باشد، پیش از خرید آنها امری حیاتی است. کرم­های میل ورم از جمله منابع تغذیه­ای مفید و طبیعی هستند که به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارند، می­تواند سلامتی فنچ بنگالی را تضمین کند و آنها را از هر گونه بیماری مصون نگه دارد. ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی کرم میل ورم و خواص آن برای فنچ بنگالی به شما در امر نگهداری و پرورش این گونه کمک کنیم. امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

سوالات متداول

تغذیه ثابت فنچ بنگالی چیست؟

تغذیه ثابت فنچ بنگالی ارزن ریز است.

پروتئین چه نقشی در رشد فنچ بنگال دارد؟

رشد پر، پوست، گوشت و نوک و سایر اندام­ها، افزایش  مقاومت آنها در برابر انواع بیماری­ها و هم چنین گرما و سرما

خواص میل ورم برای فنچ بنگال چیست؟

ازخواص میل ورم برای فنچ بنگال می­توان به  رشد و نشاط و شادابی در پرنده، سرعت بخشیدن به روند رشد و افزایش تخم گذاری و تولید مثل در این گونه از فنچ­ها اشاره نمود.

4/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *