علائم پیری در گربه را بهتر بشناسید

علائم پیری در گربه

اگر دوست دارید که علائم پیری در گربه را بشناسید و در صورت مشاهده این علائم به افزایش سن گربه خانگی خود پی ببرید، این مطلب می تواند یک مطلب بسیار مفید برای شما باشد. زیرا پیری در گربه امری کاملاً تدریجی است و آرام آرام اتفاق می‌ افتد.

 اما اگر شما از علائم این اتفاق آگاهی کامل داشته باشید، می توانید بهتر با این موضوع کنار بیایید و از آنجایی که گربه های مسن، نیاز به مراقبت بیشتری دارند شما با شناخت این علائم می توانید مراقبت های لازم را برای افزایش طول عمر و جلوگیری از بیماری های پیری در گربه انجام دهید.

حقیقتی که درباره طول عمر گربه‌ها وجود دارد، این است که سن و عمر گربه‌ها به موارد زیادی بستگی دارد. اما مهمترین عامل، نوع نگهداری از این حیوان خانگی می باشد.

به طور کلی گربه‌های خیابانی که در طبیعت یا خیابان نگهداری می‌شوند، بین ۵ تا ۸ سال عمر می‌کنند و گربه های خانگی به علت مراقبت های بهتر و تغذیه سالم تر ۱۲ تا ۱۸ سال عمر خواهند کرد و هر چقدر که روش نگهداری شما بهتر باشد و از تغذیه باکیفیت‌تری برای گربه خانگی خود استفاده کنید ممکن است که طول عمر گربه شما بیشتر از این هم افزایش پیدا کند.

 اما در هر صورت پیری در گربه، اتفاقی است که نمی توان جلوی آن را گرفت و در هر صورت بعد از ۲۰ سال هم ممکن است بالاخره رخ دهد و چه بهتر که علائم آن را بشناسید و زودتر پیگیر سلامتی گربه خود شوید.

علائم پیری در گربه

علائم پیری در گربه ممکن است که به شکل‌های مختلفی نمود پیدا کند و در واقع برای هر گربه با توجه به شرایط زندگی، سن، نژاد و نوع تغذیه ای که دارد، متفاوت خواهد بود.

 اما مرسوم ترین علائم عبارتند از:

 • ایجاد ضعف در بینایی
 • کاهش قدرت شنوایی
 • شل شدن سطح پوست
 • احساس سرمای مداوم
 • از بین رفتن عضلات و مشخص شدن استخوان های ستون فقرات و شانه ها و لگن
 • خاکستری شدن موهای اطراف پوزه
 • افزایش ساعت خواب روزانه
 • بی‌تحرکی
 • انزوا و افسردگی

هر چقدر که گربه ها با افزایش سن رو به رو شوند، تحرک بدنی آن ها کاهش پیدا خواهد کرد و این کاهش تحرک خود می تواند عاملی برای شروع علائم دیگر پیری از جمله انزوا، افسردگی، شل شدن سطح پوست، افزایش وزن و… باشد.

علائم پیری در گربه
علائم پیری در گربه

از طرف دیگر استخوان های گربه در سن پیری ناتوان می شوند و دیگر گربه نمی تواند از ارتفاع روی کابینت ها، قفسه ها و … راه برود و به همین علت ترجیح می‌دهد که مدام در یک نقطه بنشیند و فعالیتی نداشته باشد.

مراقبت‌های مهم از گربه‌های پیر چگونه است؟

پیری در گربه نیازمند مراقبت های ویژه می باشد و در واقع اگر شما به عنوان صاحب یک گربه خانگی این مراقبت ها را به صورت کامل رعایت کنید، این اطمینان را به شما می‌دهیم که گربه شما هم طول عمر بیشتری پیدا می کند و هم زندگی سالم تر و بدون دردسری خواهد داشت.

این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • انجام واکسیناسیون سالانه به صورت کاملا منظم و دوره‌ای تحت نظر دامپزشک مخصوص گربه
 • چکاپ سلامت دندان و دهان گربه هر یک سال
 • انجام تمرینات فیزیکی و تحرک روزانه به صورت مداوم
 • داشتن تغذیه مناسب
 • کنترل و پیشگیری از انگل های مختلف هر چند ماه یکبار
 • انجام مراقبت های دامپزشکی حدود دو بار در سال

یکی از موارد مهم که در مراقبت های ویژه از گربه پیر به آن اشاره کردیم، دقت به تغذیه گربه بوده است. زیرا تغذیه گربه پیر بسیار مهم است و گربه های پیر به علت کم تحرکی مستعد اضافه وزن و چاقی هستند و اگر دچار اضافه وزن و چاقی شوند، قطعاً با بیماری های مختلف مانند چربی خون بالا، بیماری های کلیوی، دیابت و‌‌…. هم روبرو می‌شوند.

پس مهم‌ترین اصل هنگام پیری در گربه رعایت تغذیه است. برای اینکه بتوانید تغذیه گربه های خود را در سنین پیری به بهترین شکل ممکن رعایت کنید، پیشنهاد می کنیم که حتما از طریق سایت میل ورم آسیا خوراک های مختص گربه ها را خریداری کنید.

تمام غذاهای موجود شده در سایت میل ورم آسیا به صورت کاملاً رژیمی هستند و در عین حال که حاوی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بسیار زیاد می باشند، چربی بسیار پایینی هم دارند و هرگز باعث اضافه وزن، افزایش کلسترول و بیماری‌های ناشی از افزایش وزن گربه ها در سن پیری نخواهند شد.

سخن آخر

پیری در گربه می تواند به خوبی طی شود به شرطی که شما اصول مهم برای سلامتی این حیوانات را رعایت کنید و توجه بیشتری به سلامتی گربه خود داشته باشید.

این توجه بیشتر شامل رعایت نکات تغذیه ای، دقت به سبک زندگی گربه، حفظ سلامت گربه، حفظ روحیه گربه انجام تحرکات کافی و …. می باشد. در صورتی که بتوانید تغذیه سالم از طریق سایت میل ورم آسیا برای گربه خود خریداری کنید، پیری در گربه نمی تواند آزاردهنده باشد و گربه شما با سلامت کامل این دوران را هم پشت سر خواهند گذاشت.

سوالات متداول

آیا پیری در گربه خطرناک است؟

خیر، پیر شدن گربه مسئله ی خطرناکی نیست و امری کاملاً طبیعی است. که برای همه گربه ها اتفاق می‌ افتد. اگر شما از گربه خود در این دوران به خوبی مراقبت نکنید، تغذیه سالم برای گربه استفاده نکنید و به سایر نقاط مربوط به سلامتی گربه اهمیت ندهید، این دوران می تواند خطرناک باشد. اما در صورتی که تمام نکات را رعایت کنید، گربه شما هم با سلامتی کامل این دوران را طی خواهد کرد.

علت بی تحرکی گربه ها در پیری چیست؟

وقتی که گربه ها به سن پیری می رسند، ضعیف تر می شوند و استخوان آن ها نرم تر خواهد شد و قدرت عضلات آن ها نیز کاهش پیدا می‌کند.
تمام این عوامل در کنار هم باعث می شوند تا حرکات بدنی و به طور کل تحرکات گربه کاهش داشته باشد و گربه شما نتواند مانند سابق و مانند سن جوانی خود تحرک روزانه داشته باشد.

تغذیه گربه در پیری چقدر مهم است؟

تغذیه گربه در پیری جزو مهمترین عواملی است که قطعاً به افزایش عمر و سلامت و گربه کمک می‌ کند. در این سنین باید برای گربه ها از غذاهای بدون کلسترول و بدون چربی استفاده کنید و تا گربه شما دچار اضافه وزن و بیماری های مربوط به چاقی و افزایش وزن نشود.

Rate this post

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *