لرزیدن گربه های پیر در چه شرایطی رخ می دهد؟

لرزیدن گربه های پیر

اگر دارای گربه خانگی باشید و مدت زمان زیادی است که از گربه نگهداری می کنید و گربه شما به سن پیری رسیده است، حتما با لرزیدن گربه های پیر مواجه شده اید و اکثر دارندگان گربه خانگی هم اذعان دارند که گربه های پیر از یک سن مشخص به بعد، دچار لرزش بسیار زیاد می شوند. گربه های سالمند تر، به علت افزایش سن و ضعف سیستم ایمنی مستعد بیماری‌های مختلف هستند و نسبت به گربه های جوان بیشتر مریض می شوند.

در این مقاله قصد داریم که عوامل ایجاد لرزش در گربه های پیر را بررسی کنیم. تا کسانی که دارای گربه پیر در منزل هستند بتوانند عوامل ایجاد کننده ی این مشکل را بشناسند و برای درمان و حل این مشکل اقدام کنند.

در برخی از موارد این لرزش ها اندک بوده و نیاز به درمان خاصی ندارند. اما وقتی که شدت پیدا کنند و زندگی عادی و روزمره گربه را تحت‌الشعاع قرار دهند نیاز به درمان پیدا خواهند کرد و گربه های پیر در این شرایط باید درمان شوند. زیرا عدم درمان آن ها باعث از کار افتادگی گربه و مرگ تدریجی گربه خواهد شد.

لرزیدن گربه های پیر
لرزیدن گربه های پیر

سندرم هایپراستزی مهم ترین دلیل لرزیدن گربه های پیر

همانطور که اعلام کردیم لرزیدن گربه های پیر، به عوامل مختلفی بستگی دارد و سندرم هایپراستزی هم یکی از عوامل بسیار مهم برای بروز این اتفاق در بدن گربه ها می باشد. این سندرم به حساسیت بسیار زیاد پوست گربه گفته می شود که می تواند برای گربه ها در هر سنی اتفاق بیفتد. اما در اکثر موارد گربه های پیر را درگیر می کند.

 وقتی که این سندرم در بدن گربه پیر رخ می دهد، به همراه خود لرزش بسیار زیادی خواهد داشت و این اسپاسم ها معمولاً در ناحیه کمر گربه بیشتر از سایر اعضای بدن هستند و به صورت دوره ای ظاهر شده و سپس متوقف می شوند.

 در برخی از مواقع این لرزش ها به قدری زیاد می‌ شوند‌ که باعث می شوند گربه بدن خود را گاز بگیرد یا مدام بخاراند و در نتیجه آسیب زیادی به بدن گربه وارد خواهد شد.

این مشکل نه تنها سیستم عضلانی و اعضای بدن و پوست گربه را درگیر می‌ کند، بلکه باعث ضعف بسیار زیاد سیستم ایمنی هم می شود و لرزیدن گربه های پیر بر اثر این سندرم قطعاً زندگی گربه را دچار اختلال بسیار زیادی خواهد کرد.

این سندرم معمولاً بر اثر فشار روانی، بیماری صرع یا اختلال وسواس فکری در گربه ها اتفاق می افتد و آسیب های روانی و جسمی زیادی به گربه وارد خواهد کرد.

لرزیدن گربه های پیر
لرزیدن گربه های پیر

درمان سندرم هایپراستزی

پس اگر مشاهده کردید که مردمک چشم گربه‌ ی شما مدام گشاد می شود و گربه دچار لرزش شده است و خود را میخاراند، باید بدانید که ممکن است دچار این سندروم شده باشد و در نتیجه برای شناسایی و درمان آن باید به دامپزشک مراجعه کنید.

برای درمان لرزیدن گربه های پیر در اثر این سندرم، دامپزشک به بازی با گربه و تحریک آن می‌ پردازد و حتی ممکن است که از فرمان های مصنوعی هم برای گربه ها استفاده کند و اگر بیماری به مراحل حاد برسد، می توان از روش درمان دارویی استفاده داشت.

دارو های زیادی وجود دارند که به کاهش خارش و بی حسی موضعی گربه کمک می‌ کنند و اضطراب و فکرهای پریشان گربه را هم کاهش می‌ دهند و این مسئله به خودی خود می‌تواند باعث کاهش لرزش و افزایش آرامش اعصاب گربه شود.

همانطور که اشاره کردیم این بیماری، سیستم ایمنی گربه را هم تحت‌الشعاع قرار می‌ دهد و برای اینکه به تقویت سیستم ایمنی این حیوان بپردازید می توانید از تغذیه های سالم و مغذی برای گربه خود استفاده کنید. در همین راستا به وبسایت معتبر میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید و انواع غذای گربه را در سطح کیفی بالا و سرشار از ویتامین ها و پروتئین خریداری کنید و سیستم ایمنی حیوان خانگی خود را تقویت کنید.

تشنج، عامل مهم دیگر برای لرزش در گربه های سالمند

وقتی که به عوامل ایجاد کننده لرزیدن گربه های پیر می پردازیم باید به مسئله ی تشنج هم اشاره کنیم. تشنج یکی از شایع ترین دلایل برای لرزش گربه های پیر محسوب می‌ شود و معمولاً گربه هایی که به بیماری صرع مبتلا هستند به صورت منظم دچار تشنج می شوند‌. که یک مشکل عصبی شایع می باشد و دارای علائم فیزیکی زیادی است.

در تشنج گربه دچار حملات تشنجی می شود و علائم متفاوت را تجربه می‌ کند. که لرزش و اسپاسم عضلات از مهم ترین نشانه های تشنج محسوب می‌ شوند. این لرزش می تواند خفیف یا شدید باشد و همه چیز بستگی به شرایط سلامت گربه و میزان پیشرفت بیماری صرع در بدن گربه دارد.

لرزیدن گربه های پیر
لرزیدن گربه های پیر

علاوه بر صرع، عوامل دیگری هم می توانند باعث ایجاد تشنج در بدن گربه شوند. برای مثال مسمومیت، تب بالا، کمبود تیامین، بیماری های کبدی و کلیوی و بیماری های آسیب رسان به مغز می توانند عاملی برای تشنج گربه به شمار بیایند.

سخن آخر

علاوه بر به سندروم هایپراستزی و تشنج عوامل دیگر هم مانند هیپوگلیسمی، درد شدید، مسمومیت و درماتیت هم می‌ توانند باعث لرزیدن گربه های پیر شوند. اما در هر صورت اگر مشاهده کردید که گربه خانگی شما به صورت غیر عادی دچار لرزش شده است بهتر است که به صورت دقیق تحت نظر دامپزشک قرار بگیرد و دامپزشک با معاینه اورژانسی تشخیص درستی در رابطه با بیماری گربه و روش درمان آن ارائه دهد.

سؤالات متداول

تشنج چه زمانی در گربه اتفاق می‌ افتد؟

معمولاً گربه هایی که دارای بیماری صرع هستند یا گربه ای که دچار مسمومیت و مشکلات عصبی و تب شدید می‌ شوند در معرض تشنج قرار دارند و وقتی که تشنج اتفاق می‌ افتد لرزش گربه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا لرزیدن گربه های پیر عادی است؟

وقتی که لرزش گربه های پیر تا وقتی که شدت پیدا نکند و باعث ایجاد اختلال در زندگی گربه نشود چندان غیرطبیعی نیست و می‌ توان گفت که عادی می باشد و اقتضای کهولت سن آن ها است.

سندروم هایپراستزی علاوه بر لرزش کدام قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟

این سندروم عضلات بدن و سیستم ایمنی بدن را هدف می‌گیرد.

5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *