روش سم گیری از عقرب چیست؟

سم گیری از عقرب

سم عقرب دارای خواص بسیار زیادی می باشد و به همین علت سم گیری از عقرب جزو اقداماتی است که امروزه به عنوان نوعی تجارت شناخته می شود. سم عقرب برای تولید داروهای مختلف استفاده می‌ شود و وقتی که در ترکیب با مواد مختلف قرار می گیرد خواص زیادی پیدا می‌ کند. البته این به این معنا نیست که می‌ توان به صورت مستقیم از سم عقرب استفاده کرد بلکه این کار فوت و فن می خاص خود را دارد و باید به صورت کاملا تخصصی انجام شود و این سم در ترکیب با سایر مواد خواص درمانی و دارویی پیدا می کند.

ظاهر سم عقرب بی رنگ و شفاف می باشد که خاصیت قلیایی یا خنثی دارد‌ این سم نوعی پروتئین به حساب می‌ آید که از این پروتئین می توان فرآورده هایی برای درمان بیماری‌ های مختلف مانند التهاب روده، روماتیسم مفصلی، اسکلت روز و… استفاده کرده و به همین دلیل است که تاکید داریم سم عقرب خواص دارویی هم دارد.

البته برخی از عقرب ها هستند که دارای سم کشنده برای جانوران و انسان ها می باشند. برای مثال عقربی که تحت عنوان عقرب قاتل شناخته می شود، وقتی که انسان را نیش بزند در دم باعث مرگ انسان خواهد شد. پس حتماً دقت داشته باشید که اگر قصد پرورش عقرب را دارید نکات ایمنی را به‌ صورت کامل رعایت کنید تا از گزند و نیش عقرب در امان بمانید و دچار مشکل خاصی نشوید.

سم گیری از عقرب

سم گیری از عقرب چگونه است؟

 برای سم گیری از عقرب هم باید با تخصص بالا وارد این مسیر شوید و سعی کنید از افراد متخصص کمک بگیرید. از آنجایی که سم عقرب باعث نابودی گلبول های قرمز خون می شود، در محل گزیدگی عقرب هم تورم و تغییر رنگ موضعی اتفاق خواهد افتاد. هرچقدر که میزان سم غلیظ تر باشد این تورم بیشتر خواهد بود. کودکان و سالمندان نسبت به سم عقرب آسیب بیشتری می پذیرند و احتمال مرگ این دسته از افراد بالاتر است.

بهترین روش برای سم گیری از عقرب استفاده از غده سمی عقرب یا بند انتهای دم عقرب می باشد. این بندی که در انتهای دم عقرب قرار دارد تحت عنوان غده سمی هم شناخته می شود و نباید با بقیه بند های دم عقرب اشتباه گرفته شود. زیرا در مجموع روی دم عقرب ۵ عدد بند مختلف وجود دارد که بند انتهایی سمی می باشد و برای سم گیری مورد استفاده قرار می‌ گیرد‌.

 برای اینکه بتوانید فرایند سم گیری را به درستی انجام دهید باید در ابتدا غده سمی را از محل اتصال با آخرین بند دم یعنی بند پنجم قطع کنید و آن را شستشو دهید و بعد از آن در دستگاه های خشک کننده حدوداً یک ماه این عقده ی سمی را خشک کنید تا به صورت کامل خشک شود و رطوبت آن از بین برود‌.

 بعد از آن غده های سمی را در هاون های بلورین بکوبید تا به بهترین شکل ممکن خرد شوند و سپس با آب مقطر آن را حل کنید‌. محلولی که به دست می آید در سانتریفیوژ قرار می گیرد تا مایع محتوای سم جدا شود و از این مایع برای تولید داروهای مختلف استفاده می‌ کنند.

سم گیری از عقرب

سایر روش های سم گیری عقرب

 یک روش دیگر هم برای گرفتن سم عقرب وجود دارد که این روش کمک می‌کند تا سم خالص تری تهیه کنید و در نتیجه باید با استفاده از دستگاه شوک الکتریکی این کار را انجام دهید و با استفاده از دو سر الکترودی که در طرفین غده سمی قرار می‌ گیرند یک شوک الکتریکی به عقرب وارد کنید و بدین ترتیب زهر عقرب به راحتی بیرون می ریزد.

عوارض گزیده شدن توسط عقرب

وقتی که به سم گیری از عقرب می‌ پردازید، باید دقت داشته باشید که به هیچ عنوان عقرب شما را نیش نزند. زیرا عوارض گزیده شدن توسط عقرب بسیار زیاد است و نه تنها تورم و التهاب را روی سطح پوست شما ایجاد می‌ کند، بلکه ممکن است باعث بروز علائم عصبی مانند:  بی قراری، تشنج، عدم تعادل، بیرون ریختن آب از دهان و حساسیت شدید به لمس شود.

 این سم موجب انقباضات ماهیچه‌ ای، درد شکم و ایجاد مشکل در تنفس هم خواهد شد در نتیجه باید دقت زیادی به خرج دهید تا از گزیده شدن توسط عقرب در امان بمانید و هرگز دچار این عوارض نشوید.

میزان تولید سم عقرب

مسئله ی مهمی که برای سم گیری از عقرب مورد توجه قرار می گیرد، میزان تولید سم عقرب می باشد. در واقع این مسئله متغیر است و از هر ۱۵۰ هزار عقرب به صورت میانگین ۲۵ گرم سم خشک تولید می‌ شود که قیمت هر گرم آن در بازار جهانی برابر با ۷۰ میلیون تومان است و این موضوع نشان می‌ دهد که اهمیت و ارزش سم عقرب بسیار بالا است.

سم گیری از عقرب

وقتی که شما تغذیه غنی تری برای عقرب خود استفاده کنید حجم سم عقرب شما بیشتر خواهد بود و به سود بیشتری می رسید. در همین راستا می‌ توانید با مراجعه به سایت میل ورم آسیا انواع میل ورم خشک و زنده را برای عقرب های خود خریداری کنید.

سخن آخر

در صورتی که به اصول سم گیری از عقرب مسلط باشید و این کار را با رعایت نکات ایمنی انجام دهید، می توانید در حوزه ی پرورش عقرب به سرمایه بالایی دست پیدا کنید و به موفقیت برسد. مطالبی که در این محتوا ذکر شدند، می‌ توانند در این راستا برای شما مفید باشند.

سؤالات متداول

سم عقرب چه علائمی را در انسان به وجود می آورد؟

 در صورتی که عقرب انسان را نیش بزند علائمی مانند: تورم، التهاب، تشنج، عدم تعادل، درد شکم، انقباض ماهیچه های بدن، خروج آب از دهان، حساسیت به لمس، بی قراری و… رخ می‌ دهد. برخی از سم ها نیز کشنده هستند و در لحظه باعث مرگ انسان خواهند شد.

آیا سم گیری از عقرب آسان است؟

 خیر، این کار نیاز به تخصص و مهارت بسیار بالایی دارد و در نتیجه کسانی که قصد انجام این کار را دارند باید در ابتدا تخصص کافی در این زمینه کسب کنند و این کار با دو روش مختلف انجام می شود.

میزان سم تولید شده از عقرب چقدر است؟

 به طور میانگین از هر ۱۵۰ هزار عقرب ۲۵ گرم سم خشک تولید می شود.

2/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *