نقش تخم کتان در تغذیه پرنده به چه شکل است؟

نقش تخم کتان در تغذیه پرنده

نقش تخم کتان در تغذیه پرنده بسیار زیاد می‌باشد. زیرا پرنده‌های زیادی وجود دارند که از تخم کتان تغذیه می‌کنند و در واقع این دانه یکی از غذا های مهم در جیره غذایی پرنده‌های متفاوت مانند: عروس هلندی، قناری، بلدرچین، مرغ عشق و… می‌باشد.

اگر بخواهیم تخم کتان را معرفی کنیم، باید بگوییم که تخم یا همان بذر کتان، در دو شکل ظاهری مختلف وجود دارد که یکی از این تخم ها قهوه‌ای و نمونه دیگر زرد طلایی می‌باشد.

تخم کتان  از کاربردی‌ترین دانه‌هایی است که می‌تواند برای پرنده‌های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد و باعث عملکرد بهتر بدن پرنده و تقویت بدن پرنده شود‌. این دانه می‌تواند سیستم ایمنی بدن پرنده را همیشه در سطح بالا نگه دارد و از ضعف و سستی بدن پرنده هم جلوگیری می‌کند.

 اگر به ویژگی‌های مختلف این دانه بپردازیم و نقش آن را در زندگی و تغذیه پرنده بررسی کنیم، باید به موارد مختلفی اشاره داشته باشیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با نقش تخم کتان در تغذیه پرنده به صورت کاملا آشنا شوید و بعد از این آشنایی اقدام به خرید تخم کتان داشته باشید‌.

 برای خرید تخم کتان هم حتماً یک فروشگاه معتبر مانند سایت میل ورم آسیا را انتخاب کنید تا بتوانید خریدی موفقیت‌آمیز و عالی داشته باشید.

نقش تخم کتان در تغذیه پرنده
نقش تخم کتان در تغذیه پرنده

تخم کتان‌های عرضه شده در سایت میل ورم آسیا مانند سایر دانه‌ها و تخم‌های عرضه شده در این سایت جزو مرغوب‌ترین تخم‌های کتان محسوب می‌شوند که به صورت کاملا بهداشتی بسته بندی و تهیه شده‌اند. تا برای خریداران مختلف به فروش برسند.

 تمام دارندگان پرنده‌های خانگی با آگاهی از نقش تخم کتان در تغذیه پرنده می‌توانند این دانه‌های غنی و مغذی را برای پرنده خود با قیمتی بسیار مناسب تر از سایر فروشگاه‌ها و سایت‌های فروش از سایت میل ورم آسیا خریداری کنند.

خواص استفاده از تخم کتان برای پرنده

استفاده از تخم کتان در تغذیه پرنده خواص و نکات مثبت بسیار زیادی را به همراه دارد و شناخت این خواص کمک می‌کند تا همه افراد بتوانند با آگاهی و شناخت دقیق‌تری تخم کتان را خریداری کنند.

مهم‌ترین ویژگی در رابطه با بُعد تغذیه‌ای تخم کتان، فیبر بالای موجود در این دانه می‌باشد. هر چقدر میزان فیبر غذایی پرندگان بیشتر باشد پرنده شما دستگاه گوارش سالم‌تری خواهد داشت و دچار سوءتغذیه، یبوست و مشکلات دیگر نمی‌شود.

فیبر بالا، از افزایش وزن پرنده‌ها جلوگیری می‌کند و جزو دلایل مهمی است که اکثر دارندگان عروس هلندی از تخم کتان برای پرنده خود استفاده می‌کنند.

 این فیبر بالا از افزایش قند خون هم جلوگیری خواهد کرد و از هر نظر به نفع بدن پرنده خواهد بود‌. به خصوص پرنده‌هایی که زیاد تحرک ندارند و پرواز نمی‌کنند. مانند عروس هلندی و قناری باید حتماً از غذاهای با فیبر بالا استفاده کنند.ذتا دچار اضافه وزن، چربی خون و قند خون نشوند و دقیقاً تخم کتان چنین ویژگی‌های مثبتی را دارا می‌باشد و برای این پرنده‌ها بهترین انتخاب ممکن خواهد بود.

نقش تخم کتان در تغذیه پرنده
نقش تخم کتان در تغذیه پرنده

علاوه بر تمام این موارد، باید به این موضوع هم بپردازیم که نقش تخم کتان در تغذیه پرنده فقط محدود به دستگاه گوارش نمی‌شود. بلکه تخم کتان باعث جلوگیری از ایجاد پوکی استخوان و تحلیل رفتن استخوان پرنده می‌شود و این یعنی پرنده شما بدنی بسیار قوی‌تر خواهد داشت و در برابر سقوط و ضربه های مختلف مقاوم خواهد بود و دچار شکستگی استخوان نمی‌شود.

 وجود اسید چرب امگا ۳ بالا در تخم کتان به زیبایی پرهای پرنده می‌افزاید و باعث افزایش شادابی پرنده و بهبود عملکرد سیستم گوارش و معده پرنده هم خواهد شد. در یک کلام اگر شما از تخم کتان برای پرنده خود استفاده کنید پرنده روند هضم و دفع سریع‌تر و بهتر دارد.

سایر فواید تخم کتان برای پرنده

سایر فوایدی که تخم کتان برای پرنده دارد و نقش تخم کتان در تغذیه پرنده به موارد دیگری هم اختصاص پیدا می‌کند. در واقع این دانه در قسمت‌های مختلف بدن پرنده نقش مهم و تعیین کننده ایفا می‌کند. سایر مزایا و فواید تخم کتان عبارتند از:

 • تقویت سیستم ایمنی پرنده
 • کاهش التهاب بدن پرنده
 • آنتی اکسیدان بالا
 • جلوگیری از ایجاد سلول‌های سرطانی در بدن پرنده
 • منبع غنی از انواع ویتامین و مواد معدنی
 • منبع غنی ویتامین های گروه ب
 • حاوی منیزیم و منگنز بالا
 • کمک به رشد بهتر پرنده
 • جلوگیری از تخم ریزی پرنده
 • تقویت کننده استخوان پرنده

وجود پروتئین بسیار بالا در بذر کتان، باعث شده است تا نقش تخم کتان در تغذیه پرنده بسیار پررنگ باشد و پرنده با مصرف تخم کتان در رژیم روزانه خود، همواره بسیار قوی خواهد بود و در برابر بیماری‌های مختلف بدنی مقاوم خواهد داشت. که این سیستم ایمنی قوی، از بروز هرگونه بیماری در بدن پرنده جلوگیری می‌کند.

نقش تخم کتان در تغذیه پرنده
نقش تخم کتان در تغذیه پرنده

سخن آخر

با وجود نکات بسیار مثبتی که در رابطه با بذر کتان و فواید آن گفته شد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که این دانه‌های گیاهی که حاوی اسیدهای چرب مفید و فیبر بالا و پروتئین بالا هستند، برای پرنده خواص زیادی دارند و بهتر است که دارندگان و پرورش دهندگان پرنده های خانگی و زینتی، حتماً از بذر کتان در رژیم غذایی پرنده خود استفاده کنند.

برای اینکه نقش تخم کتان در تغذیه پرنده را بهتر درک کنید، بهتر است که این دانه ها را در کیفیت مرغوب خریداری کنید و در رژیم غذایی پرنده خود جای دهید. سایت میل ورم آسیا این امکان را برای تمام خریداران فراهم کرده است و همه می‌توانند مرغوب ترین تخم کتان را با قیمت بسیار مناسب و منصفانه خریداری کنند.

سؤالات متداول

تخم کتان چه نقشی در بدن پرنده ایفا می کند؟

تخم کتان در قسمت‌های مختلف بدن پرنده از جمله دستگاه گوارش، استخوان، سیستم ایمنی و… تاثیر می‌گذارد و باعث تقویت بدن پرنده خواهد شد.

تخم کتان در رژیم غذایی کدام پرنده ها به کار می‌رود؟

 اکثر پرنده‌های زینتی و خانگی می‌توانند از تخم کتان استفاده داشته باشند‌. به خصوص پرنده‌هایی که سکون بیشتری دارند و تحرک آن‌ها کم‌تر است. مانند: عروس هلندی و قناری.

آیا تخم کتان از پوکی استخوان پرنده جلوگیری می‌کند؟

 بله، تخم کتان به بهترین شکل ممکن به تقویت استخوان پرنده می پردازد و از بروز پوکی استخوان جلوگیری خواهد کرد.

5/5 - (4 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *