خواص میلورم خشک برای بلبل خرما

خواص میل ورم خشک برای بلبل خرما

آیا از خواص میلورم خشک برای بلبل خرما اطلاع دارید؟ آیا می دانید که میلورم خشک منبع پروتئینی عالی برای این پرنده خوش الحان به شمار می رود؟ با ما باشید در ادامه به بررسی خواص لارو سوسک تاریکی برای بلبل خرما خواهیم پرداخت.

همانطور که می­ دانید پرندگان نیز همانند سایر موجودات زنده همچون پستانداران، خزندگان، آبزیان و غیره به نژادهای مختلفی تقسیم بندی می­ شوند. یکی از نژادهای بلبل­ که به دلیل آواز و شکل ظاهری زیبا و چشم نواز آن به عنوان یک پرنده زینتی شناخته می­ شود، بلبل خرما نام دارد. گفته می­ شود به این دلیل به بلبل خرما معروف است که محل زندگی آن میان نخل­ های خرما می­ باشد و برای تغذیه ­ی خود نیز از میوه، آفات و حشرات نخل­ های خرما استفاده می ­کند.

بلبل خرما (White-eared bulbul) جزو پرندگانی است که به راحتی با انسان­ ها کنار می­ آید. از این رو بسیاری از علاقمندان به نگهداری از پرندگان زینتی، می ­توانند این نوع پرنده را به راحتی نگهداری کنند. اما توجه به نیازهای تغذیه­ای آن و فراهم نمودن یک منبع تغذیه مناسب می­تواند تاثیر بسزائی در رشد آنها داشته باشد. میل ورم خشک شده یکی از منابعی است که می ­تواند به عنوان یک مکمل غذایی مورد استفاده بلبل خرما قرار گیرد. ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص خواص میل ورم خشک برای این پرنده خوش صدادر اختیارتان قرار دهیم.

خصوصیات ظاهری بلبل خرما

پیش از آن که درباره نیازهای تغذیه ­ای بلبل خرما صحبت کنیم، می ­خواهیم به خصوصیات ظاهری این نوع پرنده اشاره کنیم. وجود دو لکه­ ی بزرگ سفید رنگ در دو طرف سر و کنار گونه­ ها، پرهای زرد زیر دم، سر و گلوی سیاه رنگ با تنه­ای به رنگ قهوه ­ای روشن از خصوصیات ظاهری این نوع پرنده زینتی به شمار می­ آید. مقاومت آن در برابر حرارت و دمای بالا باعث شده است تا زیستگاه اصلی این نوع پرنده ی زینتی در مناطق گرمسیر همچون پاکستان، هندوستان، عراق و جنوب ایران مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و غیره باشد.

خواص میلورم خشک برای بلبل خرما
خواص میلورم خشک برای بلبل خرما

بلبل خرما چه نیازهای تغذیه­ ای دارد؟

همان طور که در بخش ابتدایی مقاله گفته شد، بلبل خرما در طبیعت از میوه خرما، کرم­ ها، حشرات و آفات نخل خرما تغذیه می­ کند. اما افرادی که می­ خواهند از این نوع پرنده زینتی نگهداری کنند، می­ بایست تا با نیازها و نحوه ی تغذیه ­ی آن آشنا شوند. ناگفته نماند برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی از نیازهای تغذیه­ ای این پرنده تنها از طریق دانه آن را تغذیه می­ کنند. در حالی که این کار منجر به مرگ آن خواهد شد. ما قصد داریم در این بخش تغذیه مورد نیاز برای بلبل خرما را از بدو تولد برایتان شرح دهیم.

گفتنی است در روزهای اول زندگی بلبل خرما، می­ بایست از غذاهای زود هضم مانند پوره میوه­ های خرما، موز، سیب و انجیر استفاده شود. هم چنین برای تامین پروتئین، استفاده از تکه­ های کوچک حشرات و تخم مرغ آب پز له شده توصیه می­ شود. تا 4 هفتگی تغذیه این بلبل زیبا همانند روزهای اولیه زندگی آن است. با این تفاوت که برای برطرف نمودن پروتئین، میل ورم که یک منبع غنی از پروتئین است، را می­ توان به رژیم غذایی آن اضافه نمود. البته لازم به ذکر است با افزایش میزان تغذیه نباید اجازه داد تا این نوع پرنده بیشتر از نیم ساعت گرسنه بماند.

اما تغذیه این پرنده زیبا از 4 تا 6 هفتگی به این صورت است که علاوه بر حشرات کوچک، آفات نخل خرما، شیره و میوه خرما و انواع میوه ­های خرد شده می­ توان از برنج پخته بدون روغن و نمک، تمشک­ ها و توت­ ها، تخم مرغ آبپز، انواع سبزیجات همچون هویج، فلفل دلمه، کاهو و کرفس به میزان یک الی دو بار در هفته استفاده نمود.

بلبل خرما
بلبل خرما

پس از گذشت 6 هفتگی، می­ توان روزانه یک خرما و تکه ­های بزرگ میوه مانند گلابی، سیب و دانه ­های انگور را به عنوان تغذیه پرنده مصرف نمود. هم چنین سبزیجات خرد شده، آرد نخود گلوله شده نیز برای رشد این پرنده مفید است. لازم به ذکر است برای تامین کلسیم مورد نیاز می بایست از پودر صدف و کف دریا استفاده نمود.

میل ورم خشک، منبع مفید برای بلبل خرما

امروزه میل ورم در میان پرورش دهندگان انواع طیور، آبزیان، دام ­ها به محبوبیت بسیاری دست یافته است. گفته می ­شود تغذیه میل ورم ­ها از سبوس، جو و سویا می­باشد. به همین دلیل به یک منبع غنی پروتئین تبدیل شده است. میلورم­ ها به صورت زنده و خشک شده قابل استفاده می­ باشد. میل ورم های ­خشک فاقد هر گونه انگل و بیماری هستند. از این رو بهترین مکمل برای بلبل خرما به شمار می ­آیند. اگر بخواهیم در خصوص ارزش غذایی میل ورم خشک شده صحبت کنیم باید بگوییم در هر 100 گرم میل ورم خشک شده 50 درصد پروتئین، 28 درصد چربی، 5 درصد رطوبت، 6 درصد فیبر،2.06 درصد آهن و 1.73 درصد کربوهیدرات موجود است.

میل ورم
میل ورم

به طور کلی می­ توان گفت ارزش غذایی میل ورم خشک شده به نسبت میل ورم زنده در سطح بالایی قرار دارد به طوری که با خشک نمودن لارو سوسک تاریکی یا همان میل ورم ارزش غذایی آن بیش از 50 درصد افزایش می­ یابد. بنابراین می­ تواند علاوه بر منبع تغذیه سالم و مفید برای این پرنده یک جایگزین مناسب برای مکمل­ های پروتئینی مصنوعی و تخم مرغ باشد.

خواص میل ورم خشک برای بلبل خرما

لارو سوسک تاریکی خشک شده به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارند در مقایسه با میل ورم­ های زنده از خواص بسیاری برای پرنده بلبل خرما برخوردار هستند. استفاده از خواص میل ورم خشک در رژیم غذایی بلبل خرما تاثیر بسزایی در سرعت رشد این نوع پرنده دارد. گفتنی است برطرف نمودن نیازهای تغذیه این پرنده مانند پروتئین و مواد معدنی مورد نیاز و ضروری با مصرف میل ورم ­های خشک شده امکان پذیر خواهد بود.

از طرف دیگر بلبل خرما به دلیل آواز دلنشین و خوشی که دارد نظر بسیاری را به خود جلب می­ کند. اما برای داشتن آوازی دلنواز نیاز به پروتئین بالایی دارد. از این رو مصرف میل ورم خشک شده به دلیل دارا بودن پروتئین بسیار بالا می­ تواند موجب تقویت حنجره این نوع پرنده زینتی شود. هم چنین علاوه بر میل ورم می­ توان از سینه مرغ و تخم مرغ آبپز بدون ادویه برای تامین نیاز پروتئینی آن استفاده نمود.

داشتن یک رژیم غذایی کامل و سالم نقش موثری در تخم گذاری و تولید مثل بلبل خرما دارد. بنابراین وجود مواد غذایی مفید مانند لارو سوسک تاریکی خشک شده، انواع میوه ­ها، آرد نخود مخلوط شده با آب، برنج، توت خشک پودر شده، تخم مرغ، حشرات، گوشت سینه مرغ می ­تواند باعث تولید تخم نطفه دار سالم و تقویت سلامتی بلبل خرما شود.

جمع بندی

بلبل خرما پرنده ­ای زینتی است که ظاهر زیبا و آواز دلنشینی دارد، از این رو بسیاری علاقمند به نگهداری آن در منزل هستند. این پرنده نیز همانند سایر پرنده­ ها نیازهای تغذیه ­ای دارند که برای برآورده نمودن آنها نیازمند مصرف انواع مواد غذایی است. گفته می ­شود تغذیه ­ی اصلی این پرنده ی زیبا از میوه، شیره و آفات نخل خرما می­ باشد. اما حضور میل ورم­ های خشک شده در رژیم غذایی آن به دلیل پروتئین بالا و دارا بودن انواع مواد معدنی می­ تواند نیازهای تغذیه ­ای این نوع پرنده زینتی را به طور کامل برطرف نماید. ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی خصوصیات ظاهری و تعذیه مناسب بلبل خرما بپردازیم و با معرفی میل ورم خشک شده به عنوان یک منبع تغذیه ای سالم و غنی، خواص آن را برای بلبل خرما برای شما شرح دهیم.

سوالات متداول

برای بلبل خرما میل ورم خشک بهتر است یا میل ورم زنده؟

هر دو نوع میل ورم ارزش غذایی بالایی دارند اما نوع خشک پروتئین بیشتری دارد و برای بلبل خرما می توانند مناسب تر باشد.

میلورم خشک را از کجا می توان تهیه کرد؟

برای تهیه میلورم به صورت خشک شده یا زنده می توانید با فروشگاه میل ورم آسیا تماس برقرار کرده و پس از اخذ مشاوره مقدار مورد نیاز خود را تامین نمایید.

آیا می توان از سوپرورم به جای میل ورم استفاده کرد؟

اگر چه این امکان وجود دارد ولی میل ورم به دلیل کوچک تر بودن برای بلبل خرما قابل هضم تر است.

5/5 - (3 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *