بررسی بیماری انگل در مرغ مینا

بیماری انگل در مرغ مینا

انگل در مرغ مینا هم مانند سایر پرندگان زینتی اتفاق می‌ افتد و جزو بیماری های شایع برای انواع پرنده های زینتی محسوب می شود. یکی از معروف ترین انگل هایی که این پرنده را به خود درگیر می‌ کند، انگل ژیاردیا نام دارد. این انگل در قسمت روده و اثنی عشر  پرنده ها زندگی می کند و قادر است که تا ماه ها در مدفوع و ترشحات پرنده

داشته باشد بدون اینکه پرنده علائمی مشاهده کند. در واقع علائم این بیماری به مرور زمان خود را نشان می‌ دهند.

باید بدانید که وقتی یک پرنده به این انگل مبتلا باشد، قطعاً مدفوع پرنده آلوده بوده و سایر پرنده ها در تماس با این مدفوع مبتلا خواهند شد. به همین دلیل است که تاکید داریم همواره چکاپ سالانه را برای پرندگان خود جدی بگیرید. تا در صورت نهفتگی این انگل در بدن پرنده، به موقع آن را شناسایی کنید و از انتقال این بیماری به سایر پرنده ها جلوگیری داشته باشید.

در ادامه قصد داریم که بیشتر در رابطه با بیماری انگل در مرغ مینا صحبت کنیم تا کسانی که از مرغ مینا در منزل خود و یا به صورت دسته جمعی به قصد پرورش نگهداری می‌ کنند، این انگل مخرب را بشناسند.

بیماری انگل در مرغ مینا

راه های انتقال بیماری انگل در مرغ مینا

بیماری انگل کاملاً مسری است و می‌ تواند از پرنده ای به پرنده ی دیگر انتقال پیدا کند. راه های زیادی وجود دارند که باعث انتقال انگل در مرغ مینا می شوند. برای مثال آب آشامیدنی آلوده، حمام کردن با آب آلوده، مدفوع آلوده، ترشحات بینی و دهان پرنده مبتلا و غذای آلوده همگی از جمله عوامل مهمی هستند که ایجاد کننده این انگل در بدن مرغ مینای سالم می باشند.

به همین دلیل است که همواره تاکید می کنیم باید به صورت روزانه ظرف آب و غذای پرنده را شستشو دهید و از غذاهای بهداشتی و کاملاً تمیز برای مرغ مینا خود استفاده کنید. سعی کنید که استفاده از غذا های بسته بندی شده را جایگزین غذاهای فله ای کنید. سایت میل ورم آسیا انواع غذاهای مخصوص مرغ مینا را با بسته بندی کاملا بهداشتی و عالی به فروش می‌ رساند و استفاده از این غذاها می‌ تواند نقش مهمی در جلوگیری از انواع بیماری ها از جمله انگل در بدن مرغ مینا داشته باشد.

 به خصوص کسانی که به صورت دسته جمعی از مرغ مینا نگهداری می‌ کنند و چندین پرنده را پرورش می دهند، حتماً باید فاصله ی لازم را بین پرندگان رعایت کنند تا در صورت آلوده شدن یک پرنده، این انگل به سایر پرنده ها منتقل نشود و وقتی که متوجه بیماری در بدن یک پرنده شدید حتما این پرنده را از سایر پرنده ها جدا کنید تا هرگونه احتمال برای انتقال بیماری از بین برود.

بیماری انگل در مرغ مینا

علائم وجود انگل در مرغ مینا

علائم انگل در مرغ مینا به عوامل زیادی بستگی دارند. برای مثال اگر  مینای شما سیستم ایمنی ضعیف تر و سن بالاتری داشته باشد، این علائم را با شدت بیشتری مشاهده می‌ کند. پس حتما باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید. اما در مجموع نشانه‌ های این بیماری در بدن مرغ مینا شامل موارد زیر می شوند:

 • خارش شدید بدن پرنده
 • عدم توجه به اسباب بازی ها و وسایل سرگرم کننده در قفس
 • کاهش اشتها
 • اسهال بدبو
 • افسردگی مداوم
 • کاهش وزن
 • کندن پر ها
 • خشکی پوست

 این علائم قطعا نشان دهنده ی انگل در بدن مرغ مینا هستند و اگر با چنین علائمی مواجه شدید، به هیچ عنوان زمان را از دست ندهید و هرچه سریع تر به یک دامپزشک ماهر مراجعه کنید. تا روند درمان بیماری آغاز شود. این انگل به هیچ عنوان کشنده نمی باشد. اما قطعاً پیشرفت آن و عدم درمان آن نتایج بدی به بار خواهد آورد.

درمان انگل مرغ مینا چگونه است؟

درست است که انگل در مرغ مینا بیماری کشنده ای نیست. اما درمان آن باید حتما تحت نظر دامپزشک و با دارو های مخصوص به خود انجام شود.

قبل از آغاز درمان دامپزشک یک تست از پرنده ی شما می‌ گیرد تا میزان درجه ی آلودگی و میزان پیشرفت بیماری انگل مشخص شود و پس از آن از دارو های تزریقی و خوراکی برای پرنده استفاده می شود. در کنار استفاده از این دارو ها اصلاح رژیم غذایی، استفاده از غذاهای سالم، استفاده از غذاهای بهداشتی و بسته بندی شده که فاقد گرد و غبار هستند در رژیم غذایی مرغ مینا نقش مهم و تعیین کننده برای درمان سریع تر این پرنده ایفا می‌ کند. پس حتماً این دو مورد را در کنار هم و در راستای هم رعایت کنید.

بیماری انگل در مرغ مینا

با رعایت این نکات مهم، نه تنها انگل را در بدن مرغ مینای خود به صورت کامل، درمان می کنید، بلکه باعث می شوید پرنده شما دیگر هرگز به این بیماری مبتلا نشود.

سخن آخر

بیماری های مختلفی وجود دارند که می توانند بدن مرغ مینا را به خود درگیر کنند و انگل در مرغ مینا هم از جمله بیماری‌ های بسیار شایع می باشد که می تواند در طول زندگی مرغ مینا یک بار یا چندین بار این پرنده را به خود درگیر کند. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که شما به عنوان صاحب این پرنده بهترین روش های درمانی را تحت نظر دامپزشک پیاده سازی کنید تا از پیشرفت بیماری و عود مجدد بیماری در بدن مرغ مینا خود جلوگیری داشته باشید.

سؤالات متداول

آیا بیماری انگل در مرغ مینا بدون درمان دارویی و به صورت خود به خود برطرف می شود؟

 خیر این بیماری هرگز به صورت خود به خود برطرف نمی شود و حتماً باید تحت نظر دامپزشک با روش دارویی آن را درمان کرد.

آیا مرغ مینا هنگام ابتلا به انگل با کاهش اشتها روبرو می‌ شود؟

بله، یکی از نشانه های انگل مرغ مینا کاهش اشتهای این پرنده است. که بی‌ توجهی مرغ مینا به غذا و کاهش وزن را در پی خواهد داشت.

انگل در مرغ مینا کشنده است؟

خیر این بیماری در لیست بیماری های کشنده و پر خطر برای مرغ مینا قرار نمی‌ گیرد. اما این موضوع دلیل نمی‌شود که به دنبال درمان آن نروید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *