نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل را بشناسید!

تغذیه بلبل

دقت به نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل جزو مهمترین موارد برای افرادی است که قصد دارند در منزل به نگهداری از انواع بلبل بپردازند و این پرنده را به عنوان یک حیوان خانگی خریداری کنند.

 بلبل جزو پرنده های محبوب و خوش آواز به حساب می‌ آید که در قسمت مختلف خاورمیانه و به ویژه آسیا زندگی می کند. در ایران نیز از گذشته تا به امروز افراد زیادی به نگهداری از بلبل می پردازند. اما برای نگهداری و پرورش این پرنده باید نکات لازم را در نظر داشت، تا این پرنده روند زندگی خوبی را طی کند.

 برای مثال آشنایی با خصوصیات رفتاری، اصول نگهداری و تغذیه بلبل مسائل مهمی هستند که تمام دارندگان بلبل های خانگی باید به این موارد واقف باشند.

بلبل در ایران با نام های دیگر مانند: هزاردستان، عندلیب و شباهنگ هم شناخته می‌ شود و در ادبیات ایران جایگاه بسیار بالایی دارد. که در اکثر شعر ها، داستان ها و افسانه ها از آن یاد می شود‌. این مسئله نشان دهنده ی اوج محبوبیت این پرنده در بین ایرانیان به حساب می آید.

وقتی که از یک حیوان در منزل نگهداری می کنید باید تمام مشکلات و چالش‌هایی که ممکن است در این امر با آن روبرو شوید را بپذیرید و با این مسئله کنار بیایید که وظیفه شما فراهم کردن یک زندگی عالی و سالم برای بلبل می باشد.

در این مقاله با ذکر نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل به شما کمک می‌ کنیم تا اگر قصد نگهداری از این پرنده در منزل را دارید، بتوانید با رعایت این نکات یک زندگی عالی و سراسر سلامتی را برای بلبل خود فراهم کنید‌.

اصول تغذیه بلبل

نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل چیست؟

 این پرنده با حافظه ی بسیار قوی و صدای بسیار خوبی که دارد، می تواند ارتباط خوبی با انسان ها برقرار کند و وقتی که زندگی خوب و تغذیه مناسب داشته باشد، قطعا این قدرت برقراری ارتباط افزایش پیدا می کند. زیرا پرنده شاداب و سلامت خواهد بود.

در فصل بهار و تابستان بلبل ها در نیمه شب هم شروع به آواز خواندن می کنند و صدای آن ها به قدری تاثیرگذار و بالا است که تا کیلومتر ها دورتر هم شنیده می شود. به خصوص بلبل هایی که در باغ ها و محیط سرسبز نگهداری می‌ شوند آوازخوانی شدیدتری دارند.

یکی از مهمترین مواردی که در امر بررسی نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل باید به آن دقت شود، شرایط نگهداری از این پرنده است. انواع بلبل ها در مراحل مختلف زندگی خود شرایط متفاوت را تجربه می‌کنند. برای مثال در فصل تولید مثل بلبل های ماده از حشرات تغذیه می کنند و این تغذیه را بلبل های نر برای بلبل های ماده فراهم می‌کنند. تابستان میوه ها و به ویژه توت هم به غذای بلبل اضافه می شود.

پس می توان نتیجه گرفت که حشره غذای ثابت بلبل در تمام فصل ها و به ویژه زمان تولید مثل است. وقتی که شما از بلبل در منزل نگهداری می‌ کنید، باید از انواع حشرات پروتئینی و مغذی در تغذیه ی بلبل خود استفاده داشته باشید. که میل ورم در این میان یک انتخاب بسیار خوب به شمار می‌ آید و خوردن میل ورم باعث می شود که بلبل شما بدنی بسیار مقاوم در برابر بیماری های مختلف داشته باشد.

اگر از انواع سبزیجات و توت ها هم در تغذیه ی بلبل استفاده کنید، یک تنوع جذاب در تغذیه این پرنده ایجاد میکنید و باعث می شوید که بلبل شما دچار یبوست و یا مشکلات مربوط به دستگاه گوارش نشود.

باید ها و نباید های تغذیه بلبل

مهمترین ماده ی ضروری که بلبل به آن احتیاج دارد، پروتئین می باشد. زیرا هر چقدر که پروتئین موجود در بدن بلبل بیشتر باشد، تاثیر بیشتری روی نت ها و آواز این پرنده می گذارد و باعث می شود این پرنده بهتر به آواز خواندن بپردازد.

اصول تغذیه بلبل

 برای تامین پروتئین انواع میل ورم و یا انواع منابع غذایی گیاهی مانند یونجه می توانند بسیار مناسب باشند. البته توت که میوه ی مورد علاقه بلبل ها است، منبع غنی از پروتئین محسوب می شود.

پس حتما در یادگیری نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل این مسئله را به خاطر داشته باشید که یک بلبل برای ادامه حیات و آواز خواندن بهتر، نیاز به پروتئین بسیار زیاد دارد و هرگز نباید دچار کمبود پروتئین شود.

 اگر در موقعیتی دسترسی به حشرات برای شما ممکن نبود می توانید از گوشت و مرغ آب پز شده بدون ادویه برای بلبل ها استفاده داشته باشید. جهت جلوگیری از اتمام میل ورم و حشره مورد نیاز بلبل پیشنهاد ما به شما این است که از طریق وبسایت میل ورم آسیا حجم بالایی از میل ورم را خریداری کنید تا بتوانید در تمام فصول پرورش بلبل از آن استفاده داشته باشید.

میل ورم ها هم به صورت زنده و هم به صورت خشک وجود دارند که برای بلبل ها قابل استفاده هستند. میل ورم های زنده حشرات متحرک می باشند که بلبل شما با خوردن این حشرات قطعا احساس خوبی در هنگام تغذیه خواهد داشت و به این ترتیب روند تغذیه بلبل بهتر پیش می‌ رود.

میل ورم های خشک می توانند هم به صورت مجزا و هم به صورت مخلوط با سایر غذاها و میوه ها برای بلبل استفاده شوند.

نظافت قفس بلبل

یکی از مهمترین موارد دیگر که علاوه بر نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل باید به آن توجه شود، دقت به نظافت قفس این پرنده می باشد.

نظافت قفس بلبل اهمیت زیادی دارد. زیرا محل زندگی این پرنده محسوب می‌ شود و طبیعتاً باید تمیز و عاری از آلودگی ها باشد به خصوص وقتی که یک بلبل به صورت دائم تمام ساعات شبانه روز را در قفس زندگی می کند و وقتی که این قفس نظافت کافی نداشته باشد هم روحیه پرنده کاهش پیدا کرده و هم ممکن است که بلبل شما در معرض بیماری‌های مختلف قرار بگیرد.

اصول تغذیه بلبل

 بهتر است که هر سه روز یکبار حتما سطح قفس بلبل را تمیز کنید و مقوا یا کاغذی که در کف قفس قرار داده اید را تعویض کنید. تا بلبل احساس راحتی بیشتری در محل زندگی خود داشته باشد. علاوه بر این قرار دادن قفس بلبل در کنار گل و گیاه یا درخت به افزایش روحیه بیشتر این پرنده و آواز خوانی بهتر این پرنده کمک خواهد کرد.

علاوه بر نظافت قفس، تمیز کردن ظرف آب و غذای بلبل هم اهمیت زیادی دارد. اگر بلبل شما در فصل سرد سال میل زیادی به خوردن آب ندارد حتما باید آب بلبل را هر چند روز یکبار تعویض کنید. زیرا وقتی که آب بیش از مدت زمان معین در قفس بلبل باقی بماند حاوی میکروب های زیادی خواهد شد. که بلبل با خوردن آن آب دچار انگل یا سایر مشکلات گوارشی می شود.

سخن آخر

دقت به نکات نگهداری و اصول تغذیه بلبل کمک می‌ کند که شما به عنوان دارنده حیوان خانگی بتوانید یک زندگی خوب و عالی را برای این پرنده فراهم کنید. تا بلبل با احساس بهتری به روند زندگی ادامه دهد و طول عمر بیشتری هم داشته باشد.

 جهت خرید غذای مناسب برای بلبل و سایر حیوانات و پرنده های خانگی، وبسایت میل ورم آسیا در خدمت شما می باشد. این سایت تولید کننده و عرضه کننده انواع غذا های حیوانات و انواع میل ورم های خشک و زنده در سطح کیفی بالا و قیمت مناسب است.

سؤالات متداول

مهمترین نیاز بدن بلبل چیست؟

مهمترین نیاز بدن بلبل ها در طول زندگی‌شان پروتئین است و همواره باید منابع غذایی این پرنده سرشار از پروتئین باشند. به همین دلیل است که تاکید می‌ کنیم از انواع میل ورم خشک و زنده برای بلبل ها استفاده داشته باشید. زیرا میل ورم ها منبع غنی پروتئین به حساب می آیند.

نظافت قفس بلبل هر چند روز یکبار انجام می شود؟

 جهت نظافت قفس بلبل بهتر است که هر سه روز یکبار اقدام کنید.

 بلبل ها در فصل تولید مثل از چه غذایی بیشتر تغذیه می کنند؟

 بلبل ها در این دوران میل زیادی به خوردن انواع حشرات دارند و میل ورم زنده انتخاب خوبی برای بلبل های ماده در فصل تولید مثل می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *