درمان سرماخوردگی بلبل

درمان سرماخوردگی بلبل

سرماخوردگی بلبل جزو بیماری هایی می باشد که ممکن است باعث ایجاد احساس ناخوشایند برای پرنده شما شود‌ مشکل سرماخوردگی یک بیماری رایج بین همه ی حیوانات و به ویژه پرندگان زینتی محسوب می‌ شود و پرندگان هم مانند انسان ها در معرض بیماری‌ های مختلف از جمله سرماخوردگی قرار دارند.

 این بیماری در صورتی که جدی گرفته نشود و اقدامی برای درمانش صورت نگیرد، شاید برای بلبل خطرناک باشد و خطرات جدی به دنبال داشته باشد. پس بهتر است که با ماهیت سرماخوردگی بلبل بیشتر آشنا شوید تا در صورت مواجهه با علائم مختلف این موضوع را جدی بگیرید و برای درمان بلبل اقدام کنید.

درمان سرماخوردگی بلبل

علت سرماخوردگی بلبل

سرما خوردن بلبل می تواند دلایل و علل متفاوتی داشته باشد و برای هر بلبل این علت متفاوت می باشد. اما در اکثر موارد این بیماری ویروسی است و از طریق پرنده ی مبتلا، به پرنده ی سالم منتقل می شود. به خصوص اگر از دو یا چند بلبل در منزل نگهداری می کنید، کافی است که یکی از بلبل ها دچار سرماخوردگی شود. سریع ویروس بین تمام بلبل ها پخش خواهد شد.

عامل دیگر سرمای هوا و جریان تند باد می باشد. وقتی که قفس بلبل در فضای آزاد و هوای سرد قرار بگیرد و دمای قفس کاهش بسیار زیادی پیدا کند، بلبل به طور قطع دچار سرماخوردگی خواهد شد. چه در فصل تابستان و چه در فصل زمستان باید سعی کنید که دمای قفس را روی حالت متعادل نگه دارید و به خصوص در فصول سرد سال و زمانی که هوا بارانی یا برفی است، قفس بلبل را در بیرون از فضای منزل قرار ندهید.

 بسیاری از افراد تصور می‌ کنند که با قرار دادن قفس بلبل در ایوان و حیاط، به افزایش روحیه ی پرنده کمک می کنند. درست است که این اقدام می‌ تواند باعث افزایش روحیه ی پرنده شود، اما در فصل های سرد سال سلامت پرنده را تحت تاثیر منفی خود قرار خواهد داد و باعث بیماری در بدن بلبل می شود.

درمان سرماخوردگی بلبل

 پس سعی کنید که در فصل سرد سال قفس بلبل را در داخل منزل قرار دهید و اگر محیط داخل منزل شما هم گرمای کافی ندارد، بهتر است که یک ملحفه یا یک پارچه روی قفس بلبل قرار دهید که هم اکسیژن از آن عبور کند و هم دمای قفس کاهش پیدا نکند و محیط زندگی بلبل گرم تر از محیط بیرون باشد. تا بدین ترتیب احتمال سرماخوردگی بلبل کاهش پیدا کند.

نشانه های سرماخوردگی بلبل

وقتی که بلبل به بیماری سرماخوردگی مبتلا شود، علائم متفاوتی را تجربه می‌ کند که هر کدام از این علائم نشان دهنده ی بروز این بیماری در بدن پرنده هستند و شما با مشاهده این علائم موظفید که سریعاً بلبل خود را به دامپزشک با تجربه و ماهر نشان دهید. تا دامپزشک مورد نظر تجویز های لازم را ارائه کند و درمان این بیماری را آغاز کند.

علائم سرماخوردگی بلبل عبارتند از:

 • عطسه های پشت سر هم
 • گرفتگی بینی
 • خروج ترشح از بینی بلبل
 • لرزش
 • پف کردن شدید پرهای بلبل
 • افسردگی و گوشه گیری پرنده
 • فرو کردن سر بلبل بین پرهایش
 • چرت زدن مداوم در طول روز
 • تب
 • تنگی نفس
 • آبکی شدن فضله
 • حرکت مداوم و بی اختیار دم

این علائم نشان دهنده ی بیماری سرماخوردگی هستند و در صورتی که جدی گرفته نشوند، خطرناک خواهند بود. به خصوص وقتی که بلبل شما به تب دچار شده است باید این موضوع را جدی بگیرید. زیرا بالا رفتن تب شاید باعث تشنج و حتی مرگ بلبل می شود.

وقتی که بلبل به تب دچار شود، یعنی با عفونت دست و پنجه نرم می‌ کند و عفونت بدن بلبل را فرا گرفته است. در این شرایط مراجعه به دامپزشک بهترین راه حل ممکن می باشد و دامپزشک با استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی و تب بر ها، به کاهش تب و درمان عفونت ناشی از سرماخوردگی کمک می کند.

درمان سرماخوردگی بلبل

درمان بلبل سرماخورده

وقتی که بلبل سرما می خورد، باید در وهله اول سیستم ایمنی بدن تقویت شود تا توانایی مبارزه با این ویروس را داشته باشد. جهت تقویت سیستم ایمنی بلبل باید غذا های مناسب برای پرنده خود خریداری کنید و تغذیه بلبل را از سرشار از مواد مغذی کنید. در همین راستا می توانید انواع غذاهای مفید و مغذی برای بلبل از جمله میل ورم خشک و زنده را از سایت میل ورم آسیا خریداری کنید‌.

 علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، بهتر است که از انواع دارو های سرماخوردگی استفاده داشته باشید که مصرف این دارو ها بدون تجویز دامپزشک توصیه نمی‌ شود. پس در قدم دوم به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک بر اساس میزان پیشرفت سرماخوردگی دارو های مناسب را تجویز کند. استفاده ی منظم از این دارو ها در کنار تغذیه سالم به درمان سرماخوردگی کمک می کند. در این میان گرم کردن قفس بلبل و نظافت قفس را هم جدی بگیرید. تا در نهایت سرماخوردگی بلبل به بهترین شکل ممکن درمان شود.

سخن آخر

بلبل ها طبیعتاً در طول دوران زندگی خود بر اثر عوامل مختلف، شرایط محیطی و شرایط بدن، دچار بیماری های متفاوت می‌ شوند و سرماخوردگی هم یکی از رایج ترین بیماری ها در این زمان برای این پرنده محسوب می‌ شود.

در مواجهه با سرماخوردگی بلبل آرامش خود را حفظ کنید، اضطراب نگیرید و بدانید که این مسئله کاملاً عادی و قابل درمان است. در صورتی که به دامپزشک مراجعه کنید و به تجویز های دامپزشک عمل کنید، هیچ مشکلی برای سلامتی بدن بلبل شما به وجود نمی آید.

سؤالات متداول

چه زمانی علائم سرماخوردگی بلبل خطرناک می شوند؟

 علائم سرماخوردگی بلبل به خودی خود جدی هستند. اما در صورتی که با تب همراه شوند، یک زنگ خطر جدی محسوب می‌ شوند که حتماً باید در این شرایط مصرف آنتی بیوتیک و تب بر ها تحت نظر دامپزشک آغاز شود.

آیا لازم است که برای درمان سرماخوردگی بلبل به دامپزشک مراجعه کنیم؟

 بله، یکی از قطعی ترین توصیه هایی که در این زمینه شده است، مراجعه به دامپزشک است و هرگز خود درمانی در زمان سرماخوردگی بلبل را به شما پیشنهاد نمی‌ کنیم. زیرا می تواند اقدام بسیار خطرناکی باشد.

برای جلوگیری از سرما خوردن بلبل چه باید کرد؟

 جهت جلوگیری از سرما خوردن بلبل تقویت سیستم ایمنی و استفاده از تغذیه مناسب نقش مهمی ایفا می‌ کند. در این میان جلوگیری از کاهش دمای قفس هم موثر خواهد بود.

4.2/5 - (6 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *