معرفی بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا

بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا

آسپرژیلوس در مرغ مینا یکی از بیماری های شایع برای تمام پرندگان به حساب می‌ آید که نوعی بیماری عفونی است و عامل ایجاد آن یک قارچ است. وقتی که این بیماری در بدن پرنده ی شما رخ دهد مرغ مینا با ناراحتی تنفسی و ایجاد تنگی نفس مواجه خواهد شد.

 این بیماری عفونی پرندگان جوان را بیشتر در معرض خطر قرار می‌ دهد و در صورتی که سریع تر شناسایی و درمان نشود، می تواند به یک بیماری مزمن و ادامه دار تبدیل شود. وقتی که درجه ی رطوبت و حرارت قفس و محل زندگی پرنده ی شما بسیار بالا باشد، شرایط برای رشد این قارچ فراهم می شود.

دقت داشته باشید که همیشه دمای قفس و محل زندگی مرغ مینای خود را به صورت متعادل نگه داشته باشید. زیرا این نوع قارچ ها در برابر افزایش دما مقاوم هستند و اصلا از بین نمی روند.

راه انتقال این بیماری باکتریایی سریع است. زیرا میکروب های ناشی از این بیماری از راه های تنفسی به راحتی در هوا پخش می شوند و انتقال پیدا می کنند. پس رعایت نظافت قفس پرنده و جدا کردن پرنده ها از یکدیگر و قرار دادن تهویه مطبوع در قفس مرغ مینا اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌ کند تا از بیماری آسپیرژیلوس جلوگیری شود.

 مرغ مینا هایی که در قفس های کوچک زندگی می کنند، بیشتر از سایر پرندگان مستعد این بیماری هستند و به همین دلیل است که همیشه تاکید می‌ کنیم ابعاد قفس مرغ مینای خود را نسبتاً بزرگ تهیه کنید تا شرایط برای تنفس باکیفیت پرنده فراهم شود.

بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا

علائم بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا

علائم آسپرژیلوس در مرغ مینا شامل موارد مختلف می شود که در ادامه این علائم را به تفصیل برای شما بیان می کنیم.

ایجاد مشکل در تنفس

وقتی که مرغ مینا به این قارچ مبتلا شود، به سختی نفس می کشد و مدام دهان خود را باز نگه می دارد تا اکسیژن کافی را وارد ریه ها کند. در همین راستا قسمت دم پرنده مدام بالا و پایین می شود و این مسئله نشان دهنده ی افزایش تعداد تنفس در دقیقه است.

وقتی که پرنده دچار تنگی نفس شود نمی‌تواند مانند سابق حرکت کند و تحرک و یا پرواز داشته باشد. در نتیجه پرنده در این دوران و با مشکل تنگی نفس ترجیح می‌ دهد که در یکجا بنشیند و فقط اکسیژن را وارد ریه های خود کند. بدین ترتیب با مسائلی ماننده گوشه گیری و افسردگی مرغ مینا هم در این دوران مواجه خواهید شد.

 وقتی که این بیماری پیشرفت کند و به یک مشکل مزمن تبدیل شود، عملاً باعث تلف شدن و مرگ پرنده خواهد شد. پس سعی کنید که با مشاهده ی اولین علائم تنگی نفس در مرغ مینا به دامپزشک مراجعه کنید تا از لحاظ ابتلا به این قارچ پرنده را مورد بررسی و چکاپ قرار دهد.

تغییر صدا

همانطور که می‌ دانید مرغ مینا یک پرنده ی آوازخوان محسوب می‌ شود که در زمینه ی صحبت کردن و تقلید صدا هم از استعداد بسیار بالایی برخوردار می باشد. وقتی که آسپرژیلوس در مرغ مینا رخ دهد و با وجود تغییراتی که در سیستم و دستگاه تنفس این پرنده اتفاق می‌ افتد، صدا و کیفیت صدای پرنده تغییر خواهد کرد و با کاهش کیفیت و کاهش توان صدای مرغ مینا روبرو می‌ شویم.

بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا

مینا ها بعد از ابتلا به این بیماری دیگر توانایی خواندن آواز و صحبت های مداوم را ندارند. زیرا تنگی نفس اجازه نمی‌ دهد که بتوانند به راحتی صدای خود را آزاد کنند و راه هوایی کم کم مسدود می‌ شود و پرنده عملاً توانایی صحبت یا آواز خوانی را از دست خواهد داد.

درگیری مغز و اعصاب مرکزی

جالب است بدانید که بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا می تواند مغز و اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار دهد و بدین ترتیب پرنده در جسم خود تغییراتی را مشاهده می‌ کند. برای مثال گردن مرغ مینا کج می شود و یا فلجی یک طرفه برای پرنده اتفاق می‌ افتد که همه ی این مسائل به علت تحریک اعصاب مرکزی پرنده در اثر این قارچ مخرب هستند.

راه های انتقال آسپرژیلوس

این بیماری نه تنها مرغ مینا بلکه سایر پرندگان را هم می تواند به خود درگیر کند و راه های انتقال آن هم متفاوت است. وقتی که این قارچ در هوا پخش شود و پرنده با استنشاق هوا این قارچ را وارد بدن خود کند، قطعاً به این بیماری مبتلا خواهد شد.

علاوه بر این غذا یا بستر آلوده هم می‌ توانند این بیماری را به دنبال داشته باشند. به خصوص اگر غذا و بستر مرغ مینا در محیطی با دمای بالا و رطوبت بالا باشد، قطعاً سرعت انتقال این بیماری هم افزایش پیدا خواهد کرد و پرنده در معرض خطر بیماری قرار می‌ گیرد.

جهت تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری و درمان بهتر این بیماری در بدن مرغ مینای خود می توانید از غذاهای سالم استفاده کنید و غذاهایی را تهیه کنید که بوجاری شده و فاقد گرد و غبار باشند. در همین راستا سایت میل ورم آسیا انواع خوراک مخصوص مرغ مینا را به صورت کاملا بهداشتی برای شما به فروش می رساند.

بیماری آسپرژیلوس در مرغ مینا

سخن آخر

آسپرژیلوس در مرغ مینا زمانی که به سرعت تشخیص داده شود و درمان آن آغاز شود، خطرناک نیست. فقط باید دقت کنید که مرغ مینای خود را هنگام ابتلا به بیماری از سایر پرنده ها دور نگه داشته باشید تا دیگر پرنده ها به این قارچ و بیماری مبتلا نشوند و روند درمان مرغ مینای شما هم با سرعت بهتر و کیفیت بالاتری پیش برود.

سؤالات متداول

مرجع بیماری آسپرژیلوس چیست؟

مرجع این بیماری نوعی قارچ است که با ورود به بدن پرنده باعث بروز علائم خطرناک می شود.

آیا آسپرژیلوس قابل درمان است؟

 بله این بیماری در صورت شناسایی سریع قابلیت درمان هم دارد و از این نظر محدودیت خاصی وجود ندارد. به شرطی که شما به سرعت و بعد از مشاهده ی علائم، به دامپزشک ماهر و متخصص مراجعه کنید.

آسپرژیلوس چه تغییری در صدای مرغ مینا ایجاد می‌ کند؟

 این قارچ وقتی که وارد سیستم تنفسی مرغ مینا شود، پرنده دچار تنگی نفس و کمبود اکسیژن شده که این مسئله باعث کاهش کیفیت صدا و عدم توانایی مرغ مینا در آواز خوانی خواهد شد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *