خصوصیات اخلاقی مرغ مینا چیست؟

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا متغیر است و بستگی به شرایط زندگی این پرنده و سن این پرنده دارد. اگر قصد نگهداری از مرغ مینا را دارید و یا از این پرنده در منزل خود نگهداری می کنید، بهتر است که حتماً با ویژگی های اخلاقی و شخصیتی مرغ مینا آشنا شوید‌‌. تا درک بهتری از این پرنده داشته باشید و بتوانید در موقعیت های مختلف برخورد مناسب تری با مرغ مینای خود داشته باشید.

این پرنده، یک پرنده ی زینتی است و پرنده های زینتی عموما اجتماعی هستند و روابط عمومی قوی دارند. مرغ مینا هم از این قاعده مستثنی نمی باشد و روابط عمومی بسیار قوی داشته و به سرعت با صاحب خود خو می گیرد و احساس صمیمیت می کند. به شرطی که شما رگ خواب این پرنده را پیدا کنید و برخورد مناسبی با مرغ مینای خود داشته باشید و توجه بیشتری به این پرنده اختصاص دهید. تا مرغ مینا به سرعت رام شما شده و با شما انس بگیرد.

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا شامل چه مواردی است؟

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا شامل موارد مختلف زیادی می شود. این پرنده روحیه ی اجتماعی دارد و دارای یک شخصیت کاملاً برونگرا می باشد. این شخصیت برونگرا باعث می شود که مرغ مینای شما به سرعت با محیط سازگاری پیدا کند و شما می توانید به راحتی از این حیوان در قفس و در محیط منزل خود نگهداری کنید و نگران آسیب روحی اش نباشید.

کافی است که محیط منزل شما پر جمعیت و شلوغ باشد تا پرنده همیشه سرگرم شود و حس برونگرا بودن مرغ مینا به بهترین شکل ممکن تامین شود.

 این پرنده می تواند روز های مکرر در قفس بماند بدون اینکه از قفس بیرون بیاید و همچنان احساس خوبی داشته باشد و از شرایط ناراضی نباشد. این مسئله منوط به این است که شما شرایط مناسبی را برای زندگی مرغ مینا فراهم کنید.

 برای مثال قفس را در محیط خوش آب و هوا و نسبتاً شلوغ منزل قرار دهید. تا پرنده رفت و آمد ها را مشاهده کند‌. علاوه بر این می توانید با قرار دادن غذاهای مختلف در قفس پرنده احساس تشویق این پرنده را برانگیخته کنید تا مرغ مینا با این غذا ها بهتر تشویق شود‌.

 جهت خرید غذاهای سالم و مخصوص برای مرغ مینا، سایت میل ورم آسیا انواع خوراک ویژه مرغ مینا را عرضه می‌ کند.

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا

مرغ های مینا به قدری می‌ توانند نسبت به قفس احساس خوب داشته باشند که حتی فرآیند تولید مثل را هم در قفس انجام خواهند داد. این پرنده ها احساس بسیار خوبی هنگام معاشرت با انسان ها پیدا می‌ کنند و ترجیح می‌ دهند که همواره با زبان خود به گفتگو با انسان ها بپردازند.

 نکته ی بسیار جالبی که در رابطه با مرغ مینا وجود دارد این است که به هیچ عنوان این پرنده علاقه به نوازش کردن ندارد و بر خلاف عروس هلندی اصلا از این کار خوشش نمی آید. پس هرگز مرغ مینای خود را نوازش نکنید.

آواز خوانی مرغ مینا چگونه است؟

مرغ مینا از جمله پرنده های بسیار خوش صدا می باشد که علاوه بر خواندن آواز گوش نواز، به تقلید صدا هم می پردازد و در این زمینه دارای استعداد بسیار بالایی است‌.

 این پرنده حدوداً ۱۰۰ کلمه را می تواند از مدت زمان مشخصی بیاموزد و بدین ترتیب شما می توانید در طول روز با پرنده ی خود گفتگو کنید و کلماتی مانند سلام و خداحافظ را به پرنده بیاموزید. تا مرغ مینا به خوبی تقلید صدا و صحبت را انجام دهد.

 وقتی که مرغ مینا در شرایط سرمستی و شادابی و آرامش قرار داشته باشد، به خواندن آواز های بسیار زیبا هم می پردازد و اگر دوست دارید که آواز پرنده ی خود را به صورت مداوم بشنوید باید سعی کنید که شرایطی را برای حس شادابی مداوم مرغ مینا خود فراهم کنید تا پرنده شما به صورت مکرر به آواز خواندن بپردازد.‌

 این موضوع در بین خصوصیات اخلاقی مرغ مینا بسیار مورد توجه واقع شده است و اکثر دارندگان این پرنده از تقلید صدا و آوازخوانی مرغ مینای خود نهایت لذت را می‌ برند و این موضوع باعث شده است تا میزان خرید مرغ مینا امروزه افزایش پیدا کند و در اکثر منازل ایرانی دیده شود.

رابطه مرغ مینا با بازی کردن

یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی مرغ مینا علاقه ی بسیار زیاد این پرنده به بازی با اسباب بازی های مختلف می باشد. معمولا اکثر پرندگان زینتی به این مسئله علاقه نشان می دهند و مرغ مینا هم دقیقاً جزو آن دسته از پرنده های زینتی محسوب می شود که علاقه ی زیادی به بازی با اسباب بازی های مختلف دارد و به بهترین شکل ممکن با این اسباب بازی ها سرگرم می شود‌.

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا

برای مثال درب بطری، آینه، زنگوله و… از جمله اسباب بازی های بسیار محبوب برای مرغ مینا محسوب می‌ شوند. اگر دوست دارید که هزینه ی زیادی از بابت اسباب بازی مرغ مینای خود نداشته باشید، می‌ توانید درب بطری نوشابه یا دوغ و آب معدنی خود را جمع کنید و از این درب ها به عنوان اسباب بازی مرغ مینا استفاده داشته باشید. این پرنده به بهترین شکل ممکن سرگرم می شود و این سرگرمی به افزایش شادابی و سرمستی پرنده منجر خواهد شد.

اخلاق های جالب مرغ مینا

یکی از جالب ترین خصوصیات اخلاقی مرغ مینا این است که این پرنده قفس خود را تمیز می‌ کند و این موضوع جزو معدود ویژگی های منحصر به فرد مرغ مینا محسوب می شود.

این پرنده به بهترین شکل ممکن فضای قفس خود را نظافت می کند و بدین ترتیب تمیز کردن قفس مرغ مینا دیگر تبدیل به کار سختی برای شما نخواهد شد و می توانید دیر به دیر قفس این پرنده را تمیز کنید و نیازی نیست که زمان زیادی درگیر نظافت قفس مرغ مینا باشید.

 نکته ی بعدی این است که مرغ مینا با وجود اخلاق بسیار خوبی که دارد در برخی از مواقع می‌تواند بسیار خشن باشد و حرکات خشن از خود نشان دهد. پس سعی کنید که هرگز مرغ مینای خود را عصبی و پرخاشگر نکنید.

 اگر مرغ مینای خود را در سن پایین یعنی بین ۶ تا ۸ هفتگی خریداری کنید، پرنده به سرعت دستی می شود و روابط بسیار صمیمی با شما پیدا می‌ کند. زیرا از کودکی به شما عادت خواهدکرد.

سخن آخر

خصوصیات اخلاقی مرغ مینا معمولاً بسیار مثبت هستند و خیلی کم پیش می آید این پرنده دچار پرخاش شود. اما در هر صورت شما می توانید با رعایت نکات لازم احساس رضایت پرنده را جلب کنید و مرغ مینای خود را شاداب و سرحال نگه داشته باشید.

این موضوع باعث افزایش طول عمر مرغ مینا هم می شود و مرغ های مینا در صورتی که در شرایط مناسب در منزل زندگی کنند می‌ توانند تا ۱۲ سال هم عمر داشته باشند که میزان بسیار بالایی برای یک پرنده زینتی محسوب می شود.

سؤالات متداول

آیا مرغ مینا حرف عصبانی می شود؟

بله این پرنده در صورتی که مورد ناز و نوازش قرار بگیرد بسیار پرخاشگر و عصبانی خواهد شد.

مرغ مینا در چه شرایطی می تواند بهتر به خواندن آواز بپردازد؟

در شرایطی که آرامش و سرمستی داشته باشد می تواند به خواندن آواز و تقلید صدا به صورت مکرر بپردازد.

آیا مرغ مینا به بازی با اسباب بازی علاقه دارد؟

 بله این پرنده علاقه ی زیادی به بازی کردن با اسباب بازی ها از جمله سر بطری نوشابه و آب معدنی دارد.

4.3/5 - (20 امتیاز)

دیدگاه‌ها (5)

  1. چرا چرت و پرت میگی مرغ مینا های بیچاره حداقل باید روزی ۴ ساعت از قفس بسردن بیان بال هاشون درد میگیره من خودم یک مرغ مینا دارم از قفس درش میارم خیلی سرحاله ولی مرغ مینا های اقوام که از قفس بیرون نمیان مثل افسرده ها هستند لطفا وقتی چیزی را به طور دقیق نمی‌دانید مطلبی منتشر نکنید که به ضرر حیوانات بیچاره شود خیلی هم به ناز کردن علاقه داره
    1. بستگی داره مرغ مینا چطور تربیت شده باشه. مرغ مینای ما اتفاقا اصلا نمیذاره کسی بهش دست بزنه، چون از اول کسی نازو نوازشش نکرده. یا اگر بیش از دوساعت بیرون از قفسش باشه، خسته میشه و با یکم هدایت کردنش، خودش میره داخل قفسش و غذا میخوره. اون حالت افسردگی هم لزوما به خاطر این که تو قفسن نیست، شاید مریضی یا مشکلی دارن، یا این که مشکلی هم ندارن، صرفا تو ساعت چرت زدن پرنده ی اقوامتون رو دیده باشید!
  2. سلام خیلی ممنون از اشتراک گزاری این اطلاعات عمومی برای همگان این پرنده واقعا دوست داشتنی و باهوش هست که خیلی سریع باهاتون انس میگیره و معمولا در منزل با یکی از اعضای خانواده بیشتر خودمونی تر میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *