استفاده از میل ورم خشک در صنعت دام و طیور

میل ورم خشک در صنعت دام و طیور

یکی از دغدغه‌های اساسی پرورش‌دهندگان دام و طیور تامین مواد غذایی لازم برای این حیوانات است. از طرفی منابع تغذیه‌ای این حیوانات به منظور رشد سریع باید حاوی پروتئین و سایر مود مغذی باشد. از طرف دیگر قیمت بالای این مواد که معمولا به دلیل وارداتی بودن وابسته به نرخ دلار است، موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود. این مشکل موجب اجبار دامپروران به چشم‌پوشی از تهیه غذای با کیفیت یا عرضه دام و طیور تولید شده به بازار با قیمت بالاتر می‌شود. در این میان میل ورم می‌تواند به عنوان گزینه‌ی مناسبی در تامین غذای دام و طیور به کار گرفته شود. در این مطلب قصد داریم در مورد استفاده از میل ورم خشک در صنعت دام و طیور صحبت کنیم.

میل ورم خشک چیست؟

میل ورم در واقع لارو نوعی حشره به نام سوسک تاریکی یا سوسک آرد است. به طور کلی میل ورم‌ها منبع عالی از پروتئین هستند و به همین دلیل از گزینه‌های ایده‌آل برای تغذیه دام و طیور محسوب می‌شوند. حتی در این مورد پژوهش‌هایی نیز انجام شده و نتیجه‌ی آن‌ها تاثیر بالای استفاده از میل ورم در خوراک دام و طیور به منظور تامین پروتئین، بهبود رشد و کاهش تخریب‌های زیست محیطی حاصل از تغذیه دام و طیور بر روی کره زمین است.

به طور کلی خشک کردن موارد غذایی و کاهش رطوبت و آب موجود در آن‌ها موجب افزایش میزان پروتئین می‌شود. در مورد میل ورم هم به همین صورت است. به گونه‌ای که هر صد گرم میل ورم خشک دارای تنها ۵درصد رطوبت است و 50درصد پروتئین، ۲۸درصد چربی و 6 درصد فیبر دارد. به علاوه هر صد گرم از این ماده غذایی از حدود 2 درصد کربوهیدرات، 2 درصد آهن و 515کیلوکالری انرژی نیز برخوردار می‌باشد.

سایر مواد غذایی و معدنی مناسب برای رشد حیوانات که در میل ورم موجود هستند شامل کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن، سدیم، آلومینیوم و بسیاری از ویتامین‌ها می‌باشند. به همین دلیل است که امروزه در سراسر دنیا پرورش دهندگان حیوانات برای ارائه ی محصولی سالم و با کیفیت از میل ورم خشک برای تغذیه دام و طیور و هم‌چنین آبزیان استفاده می‌کنند.

میل ورم خشک در صنعت دام و طیور
میل ورم خشک در صنعت دام و طیور

استفاده از میل ورم خشک در صنعت دام و طیور چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از میل ورم خشک در برنامه غذایی دام، طیور و آبزیان موارد بسیاری را شامل می‌شود. از جمله مهمترین این مزایا می‌توان به کاهش هزینه و به تبع آن افزایش سود و تسریع بازگشت سرمایه برای تولیدکنندگان دام و طیور اشاره کرد. به علاوه پرورش و تولید میل ورم‌ها با هیچ‌گونه زیان زیست محیطی برای طبیعت همراه نیست. چون این حشرات زباله و مواد مضر برای طبیعت را به منبعی سرشار از پروتئین و مواد مفید برای بدن حیوانات تبدیل می‌کنند. به علاوه با جایگزین شدن تغذیه با میل ورم به جای سویا و پودر ماهی میزان مصرف آب لازم برای پرورش این منابع غذایی کاهش می‌یابد.

هم‌چنین به دلیل پرورش ميل‌ ورم‌ها روی بستر سبوس گندم و تغذیه از این ماده، علاوه بر این‌که میل ورم به منبع غنی پروتئین و سایر مواد معدنی تبدیل می‌شود، فاقد هرگونه انگل و بیماری خواهد بود. بنابراین هم از نظر ارزش غذایی و هم از نظر حفظ سلامت دام و طیور بسیار مناسب است.

میل ورم خشک در صنعت دام و طیور
میل ورم خشک در صنعت دام و طیور

به علاوه ميل ورم‌های خشک در صورت عرضه توسط تولیدگنندگان معتبر ارگانیک هستند و هیچ‌گونه زیانی برای دام‌ و طیور ندارند. حتی میل ورم خشک موجب تقویت سیستم ایمنی بدن حیوانات و مقابله با بیماری‌‌های احتمالی می‌شود.

یکی دیگر از مزایای تغذیه طیور با میل ورم ایجاد ثبات رنگ در پر پرنده‌های زینتی و افزایش زیبایی و شفافیت پرها است. این ماده غذایی به افزایش تولید مثل و باروری در دام، طیور و آبزیان هم کمک می‌کند. به علاوه مانع از ایجاد تلفات ناشی از تخم ریزی در پرندگان می‌شود. از تاثیرات دیگر استفاده از میل ورم خشک شده در تغذیه دام و طیور می‌توان به کاهش طول دوره پرورش، رشد سریع‌تر و افزایش وزن این حیوانات پرورشی اشاره کرد. هم‌چنین در افزایش انرژی و شادابی آن‌ها نقش موثری ایفا می‌کند.

میل ورم خشک در صنعت دام و طیور
میل ورم خشک در صنعت دام و طیور

سوالات متداول

– آیا استفاده از میل ورم در تغذیه دام و طیور پرهزینه است؟

میل ورم‌های خشک وارداتی با هزینه‌های نسبتا بالایی به فروش می‌رسند. ولی تولیدات داخلی در مقایسه با منابع تغذیه‌ای گذشته مانند سویا، پودر ماهی و مشابه آن بسیار به صرفه هستند.

– آیا پرورش دام و طیور فقط با استفاده از میل ورم خشک کافی است؟

خیر. با وجود بالا بودن ارزش تغذیه‌ای این لاروها و وجود منابع بالای پروتئین، کلسیم و سایر مواد معدنی و ویتامینی مغذی، لازم است در تغذیه دام و طیور تنوع لازم رعایت شود.

– آیا خرید میل ورم خشک به صورت عمده هم امکان‌پذیر است؟

بله. مراکز بسیاری در سطح کشور به صورت حضوری و اینترنتی به فروش میل ورم خشک به صورت عمده اقدام می‌کنند. خرید به صورت عمده می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش قیمت میل ورم خشک داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *