خواص میل ورم برای طوطی سانان

خواص میل ورم برای طوطی سانان

میل ورم منبع غنی و سالم بسیاری از مواد غذایی مفید برای رشد و پرورش حیوانات است. به طور ویژه این حشره به دلیل برخورداری از پروتئین، کلسیم و سایر مواد معدنی، ویتامین‌ها و روغن‌های غنی‌شده برای رشد و سلامت انواع پرندگان و طوطی سانان مناسب است. هم‌چنین کالری بالای آن به حفظ انرژی پرندگان در طول روز کمک زیادی می‌کند. در این مطلب قصد داریم خواص میل ورم برای طوطی سانان را مورد بررسی قرار دهیم.

میل ورم چیست؟

میل ورم بر خلاف تصور بسیاری از افراد کرم نیست. بلکه یک حشره و در واقع نوعی سوسک به نام سوسک آرد یا سوسک سیاه است که در میان سبوس گندم و جو پرورش می‌یابد و لاروی آن برای رشد بسیاری از دام‌ها، آبزیان و پرندگانی مانند طوطی‌ها کاربرد و مزایای زیادی دارد.

به طور کلی به دلیل پرورش میل ورم با مواد غذايي مقوي از جمله سبوس گندم، جو و سويا و ويتامين‌های موجود در كلم، سيب زميني، هويج و كرفس این لاروها سرشار از پروتين، ويتامين و مواد معدني هستند. هم‌چنین به دلیل محل زندگی بدون آلودگی که در آن رشد می‌کنند، فاقد هرگونه انگل و بیماری نیز هستند.

میل ورم
میل ورم

لاروی خشک شده میل ورم منبع غذایی غنی از پروتئین، کلسیم، ویتامین‌ها و چربی و فیبر است که بیشترین سهم آن در حدود ۴۹ درصد را پروتئین تشکیل می‌دهد و حدود 20 درصد نیز به چربی اختصاص دارد. همین سطح بالای پروتئین و چربی موجب می‌شود میل ورم به عنوان یکی از بهترین منابع غذایی برای انواع پرندگان از جمله طوطی سانان شناخته شود.

در واقع غذای دارای چربی و پروتئین بالا برای پرندگان کاملا ضروری است. در غیر این صورت پرنده ضعیف شده و به سرعت از بین می‌رود. هم‌چنین فیبر موجود در میل ورم در سطح بالایی قرار دارد و در حفظ سلامت دستگاه گوارش پرنده تاثیرگذار است. میل ورم به عنوان یک حشره نوعی رژیم غذایی متعادل برای پرندگان و طوطی سانان به شمار می‌رود. در واقع هرچه به منظور رشد و حفظ چربی و کالری بدن پرندگان نیاز است، در این حشره وجود دارد.

خواص میل ورم برای طوطی سانان چه مواردی را شامل می‌شود؟

خواص میل ورم برای طوطی سانان موارد بسیاری را شامل می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سلامت این نوع پرندگان، رشد سریع‌تر و باکیفیت‌تر، افزایش تخم‌گذاری و انرژی و زیبایی بیشتر آنان اشاره کرد.

خواص میل ورم برای طوطی سانان
خواص میل ورم برای طوطی سانان

– منبع سرشار از پروتئین

بسیاری از افرادی که از انواع طوطی سانان مانند عروس هلندی و غیره نگهداری می‌کنند، معمولا برای تامین پروتئین مورد نیاز این پرندگان از مکمل‌های پروتئینی مصنوعی یا مواد غذایی مانند تخم مرغ کمک می‌گیرند. ولی به طور کلی استفاده از این مواد با معایبی مانند افزایش میزان گرمی پرنده همراه است. این جاست که میل ورم می‌تواند به عنوان یک منبع جایگزین برای تامین پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز انواع طوطی سانان کاربرد خود را نشان دهد.

همان‌گونه که اشاره شد، بیشترین میزان ماده‌ی موجود در میل ورم خشک یعنی حدود 49 درصد را پروتئین تشکیل می‌دهد. کمبود پروتئین در طوطی سانان احتمال بروز بیماری‌های مانند کم خونی، ریزش پر، نیوکاسل، آنفولانزا و غیره را تا میزان زیادی افزایش می‌دهد.

– منبع سرشار از آمینواسیدها، مواد معدنی و ویتامین‌ها

هم‌چنین معمولا افراد برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری در رشد، تولید مثل و تخم گذاری پرندگان، غذاهایی مانند سبزیجات، میوه‌ها و دانه‌ها را در رژیم غذایی آنان می‌گنجانند. در این میان نیز لاروهای حشراتی مانند میل ورم به دلیل برخورداری از منبع خوب کلسیم و سایر مواد معدنی، یک رژیم غذایی متنوع و جامع برای پرنده فراهم می‌کنند.

لاروی میل ورم علاوه بر پروتئین، چربی و فیبر بیشتر آمینو اسیدهای مورد نیاز طوطی سانان را که ممکن است در رژیم غذایی آنان مورد بی‌توجهی قرار گیرد را شامل می‌شود. مواد معدنی شامل کلسیم، آهن، روی و پتاسیم را می‌توان با کمک این لاروها برای طوطی سانان فراهم کرد. به علاوه در این صورت نیاز به مصرف غذاها و دانه‌های حاوی این مواد که ممکن است با قیمت بالایی نیز به فروش برسند از بین خواهد رفت. هم‌چنین استفاده از میزان زیاد چنین مواد غذایی می‌تواند رژیم غذایی پرنده را با اختلال مواجه کرده و خطر بروز مشکلات گوارشی را در آن‌ها افزایش دهد.

از جمله ویتامین‌های موجود در میل ورم که برای سلامت طوطی سانان ضروری هستند نیز می‌توان به    ویتامین‌های B شامل B1،B2 ،B3 ،B5 ،B7 و B9 و ویتامین  C و کولین و هم‌چنین ویتامین‌های A، D، E و K اشاره کرد.

ویتامین D برای حفظ سلامت طوطی سانان بسیار ضروری است و در حالت عادی توسط اشعه‌ی ماوراء بنفش آفتاب در بدن آن‌ها تولید می‌شود. به همین دلیل است که طوطی سانان پرورش یافته در مکان‌های سربسته و فاقد نور خورشید مانند آپارتمان‌های مسکونی، برای جلوگیری از بیمار شدن باید با مواد غذایی دارای این ویتامین تغذیه شوند.

هم‌چنین ویتامین E برای انجام صحیح فرایندهای متابولیکی بدن طوطی سانان ضروری است. ویتامین C نیز یکی دیگر از ویتامین‌های حیاتی بدن طوطی سانان محسوب می‌شود. البته این ویتامین به صورت طبیعی در بدن این پرنده ساخته می‌شود. ولی چون تولید آن در زمان‌های بیماری یا ترس و اضطراب با اختلال مواجه می‌شود، می‌توان برای تامین آن از منابع غنی ویتامین C یعنی میوه‌جات و هم‌چنین میل ورم‌ها استفاده کرد.

خواص میل ورم برای طوطی سانان
خواص میل ورم برای طوطی سانان

به طور کلی طوطی سانان در صورت دریافت مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز خود، بسیار فعال و پرانرژی می‌شوند.

– افزایش قدرت تولید مثل و تخم گذاری

بسیاری از افراد برای افزایش باروری و تخم گذاری طوطی سانان از مواد غذایی گرم مانند ارزن، قطره کلسیم، هفت تخم و مشابه آن استفاده می‌کنند. ولی مشکل این است که چنین مواردی صرفا قدرت باروری پرنده را بالا می‌برد. ولی در بهبود قدرت تخم‌گذاری و تولید مثل تاثیری ندارد. در واقع تعداد دفعات تخم‌گذاری در سال افزایش می‌یابد، ولی چون جفتگیری زودتر از موعد مقرر و پیش از به ثمر رسیدن جوجه‌های قبلی انجام می‌شود، امکان از بین رفتن جوجه‌ها وجود دارد. به علاوه مصرف بیش از حد این مواد غذایی نیز مشکلاتی برای سلامت پرنده به همراه خواهد داشت.

در مقابل، یکی از بهترین مواد خوراکی برای افزایش تخم گذاری و تولید مثل پرندگان و طوطی سانان میل ورم است. این ماده غذایی به دلیل داشتن پروتئین، کلسیم و ویتامین می‌تواند برای تغذیه طوطی سانان در زمان جفتگیری و تخم‌گذاری بهترین گزینه باشد. البته لازم است در این امر به تنوع غذایی و ترکیب میل ورم با سایر مواد غذایی مفید برای این نوع پرنده نیز توجه شود.

– افزایش نرمی و براق شدن پرها

تامین مواد معدنی لازم برای طوطی سانان در حفظ و افزایش سلامت و لطافت پرهای این پرندگان و هم‌چنین براق و درخشان شدن پرها تاثیر زیادی دارد. با توجه به خواص و ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در میل ورم گنجاندن آن در رژیم غذایی انواع طوطی سانان موجب افزایش لطافت پرها، حفظ رنگ آن‌ها و جلوگیری از ریزش می‌شود.

از دیگر مزایا و خواص میل ورم برای طوطی سانان می‌توان به افزایش انرژی و شادابي این پرندگان و تسریع رشد جوجه‌ها اشاره کرد.

سوالات متداول

1- آیا تغذیه طوطی سانان فقط با میل ورم کافی است؟

با وجودی که لاروهای میل ورم خواص زیادی دارند، ولی نباید تنها منبع غذایی طوطی سانان باشند.  این پرندگان مانند سایر موجودات به یک رژیم غذایی متعادل و متنوع نیاز دارند. بنابراین سایر منابع غذایی مفید را هم در اختیار آنان قرار دهید.

2- تغذیه طوطی سانان با میل ورم باید به چه میزان باشد؟

بهترین برنامه غذایی برای مصرف میل ورم توسط طوطی سانان به طور متوسط بین ۱ تا ۳ بار در هفته است. ولی اگر وعده‌های غذایی شامل صرفا یک یا دو عدد میل ورم باشد، می‌توان تعداد دفعات را در طول هفته افزایش داد.

3- آیا لاروهای خشک شده میل ورم مواد نگهدارنده دارند؟

خیر. لاروهای خشک شده میل ورم موجود در بازار که به کرم میل ورم هم معروف هستند، فاقد مواد نگهدارنده تولید می‌شوند و ضرری برای سلامت طوطی سانان ندارند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *