ویژگی های بلبل خرما و معرفی این پرنده

بلبل خرما

شناخت ویژگی های بلبل خرما و آشنایی با این پرنده کمک می‌ کند تا کسانی که قصد نگهداری از بلبل خرما در منزل را دارند، بتوانند با آگاهی و شناخت کامل این کار را انجام دهند. امروزه نگهداری از انواع حیوانات خانگی در منزل به دلیل رشد آپارتمان نشینی گسترش پیدا کرده است و در این میان پرنده هایی که در منزل نگهداری می‌ شوند هم دارای تنوع بسیار بالا هستند. که بلبل خرما یکی از همین پرنده های پرطرفدار به حساب می‌ آید.

 این پرنده که ظاهر بسیار زیبا و صدای بسیار خوبی دارد، از جمله پرنده های پرطرفدار است که در منزل اکثر افراد علاقمند به پرنده های خانگی نگهداری می شود. البته این پرنده در واقع متعلق به محیط طبیعت می باشد اما در منزل هم نگهداری می شود.

کسانی که به نگهداری از بلبل خرما در منزل می پردازند، باید بدانند که نگهداری از این پرنده در منزل کمی دشوار است و نیاز به رعایت نکات خاص دارد‌. بلبل خرما در واقع متعلق به جنوب کشور است و در جنوب کشور به وفور یافت می شود و تغذیه ای که در اکثر موارد دارد شامل شیره خرما و آفت درختان خرما است. به همین علت با نام بلبل خرما هم شناخته می‌ شود.

 البته علاوه بر این موارد، این پرنده از میل ورم های زنده و خشک تغذیه می کند و می توانید از میل ورم در روند تغذیه ی بلبل خرما استفاده داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم که روش های نگهداری و پرورش بلبل خرما را به شما بیاموزیم و شما را با ویژگی های بلبل خرما آشنا کنیم. تا اگر قصد نگهداری از این پرنده را دارید تمام مراحل را یک به یک به خوبی طی کرده و زندگی خوبی را برای پرنده فراهم کنید.

ویژگی های بلبل خرما چیست؟

اگر دوست دارید که با ویژگی های بلبل خرما آشنا شوید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. این پرنده اندازه ای برابر با گنجشک معمولی دارد و در قسمت کنار گونه اش پرهای سفید دیده می شوند. در قسمت زیر دم بلبل خرما هم شاهد پر های زرد رنگ هستیم.

پر هایی که روی بال و پشت این پرنده قرار گرفته‌ اند قهوه ای روشن بوده و پرهای سینه و زیر شکم این پرنده هم خاکستری هستند. قسمت سر و گردن این پرنده سیاه رنگ است. که این سیاهی ها به وسیله لکه های سفید رنگ از هم متمایز شده اند.

 یکی از ویژگی‌ های جذاب ظاهری بلبل خرما این است که دارای یک کاکل کوچک در قسمت سر خود می باشد. که این کاکل به زیبایی این پرنده افزوده است.

بلبل خرمای نر نسبت به بلبل خرمای ماده کمی تپل تر و بزرگ جثه تر می باشد. که تنها تفاوت این پرنده از نظر نر و ماده بودن همین ویژگی است. بعد از قناری خوش صدا ترین پرنده خانگی بلبل خرما است که تن صدای بسیار خاص و جذابی دارد.

معمولاً در جنوب کشور، در طبیعت و فضاهای پر درخت بلبل خرما به وفور یافت می شود و در سایر نقاط کشور هم می توان از این پرنده در خانه نگهداری کرد. این پرنده احساسات بسیار قوی و زیبایی دارد که این احساسات قوی باعث می‌ شوند‌ تا حس نزدیکی عمیق با صاحب خود داشته باشد. اگر شما از بلبل خرما در منزل نگهداری کنید متوجه این احساس وابستگی خواهید شد.

محل نگهداری بلبل خرما در منزل

بعد از شناخت ویژگی های بلبل خرما خوب است که با محل نگهداری این پرنده در منزل هم آشنا شوید. زیرا وقتی که از این پرنده در منزل نگهداری می کنید، باید یک قفس خریداری کنید و قفسی که این پرنده ها به آن احتیاج دارند، باید اندازه ی بزرگ داشته باشد.

زیرا بلبل خرما علاقه ی زیادی به پرواز و تحرک دارد که در قفس کوچک این میل شدید به پرواز تأمین نمی شود.

علاوه بر این مسئله بهتر است که از میل ورم در تغذیه بلبل خرما خود استفاده کنید. به علت انرژی و پروتئین بالای موجود در میل ورم این پرنده تحرک بسیار زیادی را هم تجربه می‌ کند که باز هم نیاز به قفس با ابعاد بزرگ خواهد داشت.

اگر قفس پرنده کوچک باشد، پرنده هنگام تحرک مدام به قسمت های مختلف قفس برخورد می کند و این مسئله ممکن است آسیب های زیادی به جسم پرنده وارد کند. به علت اینکه سر بلبل خرما نسبتاً کوچک است، فاصله ای که بین میله های قفس پرنده وجود دارد باید بسیار به هم نزدیک باشد تا پرنده نتواند سر خود را از قفس بیرون بیاورد و از میله‌ ها رد نشود.

 هوای محل نگهداری از بلبل خرما هم باید معتدل باشد و به میزان کافی از نور خورشید به آن محل بتابد. تا ویتامین د مورد نیاز بدن پرنده تامین شود و بلبل خرما دچار کاهش ویتامین D نشود.

 اگر قصد دارید که قفس این پرنده را در بالکن نصب کنید، در فصول سرد سال جلوی باد و سرما را بگیرید تا پرنده شما دچار سرما خوردگی نشود. بلبل های خرما علاقه زیادی به محیط های سبز و سرشار از گل و گیاه دارند. پس می توانید محیط زندگی این پرنده را سرشار از گل و گیاه کنید تا پرنده احساس بهتری داشته باشد.

فواید میل ورم برای بلبل خرما

ضمن پرداختن به خصوصیات بلبل خرما باید به خواصی که میل ورم برای این پرنده دارد هم بپردازیم. زیرا میل ورم جزو غذاهای پروتئینی می باشد که برای تمام پرنده های خانگی مناسب است و استفاده از آن در تغذیه ی بلبل خرما هم نقش مهم و تعیین کننده ایفا می کند.

 میل ورم ها هم به صورت خشک و هم به صورت زنده برای بلبل خرما قابل استفاده هستند و شما می توانید از طریق وبسایت میل ورم آسیا که یک سایت معتبر در این زمینه می باشد، با کیفیت ترین میل ورم ها را برای پرنده ی خود خریداری کنید.

 از آنجایی که نیاز این پرنده به پروتئین بسیار بالا است، انتخاب خوبی برای تغذیه خواهد بود و علاوه بر این چون بلبل خرما تمایل زیادی به خوردن حشرات دارد، با خوردن میل ورم زنده احساس بسیار خوبی پیدا می کند.

پروتئین بالای موجود در میل ورم خشک هم انرژی مورد نیاز بدن این پرنده را تامین کرده و به تحرک و پویایی بهتر آن کمک می کند.

 از طرف دیگر میل ورم روی شادابی و سرمستی پرنده هم تاثیرگذار خواهد بود‌‌. وقتی که یک غذا باعث افزایش شادابی و سرمستی پرنده شود کمک می کند که آواز خواندن پرنده بهتر از قبل شود و بلبل خرما با شادابی و صدای بهتری به آواز خواندن می‌ پردازد.

لارو سوسک تاریکی هم به صورت خشک و هم به صورت زنده برای بلبل خرما قابل استفاده است و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده نیز خواهد شد.

اکنون که با ویژگی‌ های بلبل خرما به صورت کاملا آشنا شده اید، بهتر است که به تغذیه ی این پرنده هم اهمیت دهید و سعی کنید که با استفاده از میل ورم در تغذیه ی این پرنده روند زندگی بلبل خرما را با تحول بسیار مثبت روبرو کنید.

سخن آخر

بررسی ویژگی های بلبل خرما کمک می‌ کند تا دارندگان این پرنده و یا کسانی که قصد نگهداری از این پرنده را دارند، بتوانند با شناخت کامل برای نگهداری این پرونده اقدام کنند و محیط مناسبی را جهت رفاه و زندگی بهتر این پرنده فراهم کنند.

 قطعاً اگر به این مسائل دقت شود، بلبل خرما در شرایط بسیار خوبی به رشد و زندگی ادامه خواهد داد و طول عمر بیشتری هم پیدا می کند و هرگز دچار بیماری های متعدد هم در طول زندگی اش نمی شود.

سؤالات متداول

آیا بلبل خرما صدای خوبی دارد؟

 بله این پرنده از تیره ی بلبل ها می باشد و طبیعی است که صدای خوبی داشته باشد و در صورت سرمستی آواز بخواند.

قفس بلبل خرما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 قفسی که در آن از بلبل خرما نگهداری می کنید، باید ابعاد بزرگ داشته باشد تا پرنده به خوبی به تحرک بپردازد. فاصله ی بین میله های قفس باید کم باشد تا بلبل خرما از قفس خارج نشود. دمای قفس هم باید کاملاً معتدل باشد. بهتر است که در فضای اطراف قفس بلبل خرما از گل و گیاه نگهداری کنید. زیرا گل و گیاه به افزایش روحیه ی این پرنده کمک می کند.

نقش میل ورم در تغذیه بلبل خرما چیست؟

استفاده از میل ورم در تغذیه بلبل خرما باعث تقویت سیستم ایمنی پرنده، رشد بهتر پرنده تحرک بیشتر پرنده و افزایش سرمستی و آوازخوانی پرنده خواهد شد.

4.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه (1)

  1. چرا اصلا تو خونه باید نگهداری کنیم این پرنده باید آزاد باشه ‌آدمی چقدر خودخواه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *