خواص میل ورم برای طوطی راستین

میل ورم برای طوطی راستین

یکی از حیوانات خانگی پرطرفدار و محبوب در میان علاقه مندان به نگهداری از این نوع حیوانات، طوطی راستین نام دارد. طوطی راستین به عنوان یکی از سه خانواده طوطی واران شناخته می­ شود که تقریبا ده گونه از زیر مجموعه خانواده طوطیان آفریقایی و 157 گونه از زیرمجموعه خانواده طوطی نوگرمسیری را درون خود جای داده است.

طوطی راستین دارای هوش و ذکاوت بالایی است و در کنار ظاهری زیبا نگهداری از این گونه و ارتباط برقرار کردن با آن کار بسیار راحتی است. از این رو افرادی که علاقه مند به نگهداری از پرنده زینتی در منزل خود هستند، طوطی راستین گزینه مناسبی است.

اما داشتن رژیم غذایی و تغذیه مناسب یکی از مهمترین اصول نگهداری از طوطی راستین به شمار می ­آید. وجود مکمل­ های غذایی طبیعی همچون کرم میل ورم، در رژیم غذایی این گونه به رشد و سلامتی آن کمک شایانی می­ کند. از این رو ما در این مقاله قصد داریم مطالبی را در خصوص خواص میل ورم برای طوطی راستین در اختیارتان قرار دهیم.

میل ورم برای طوطی راستین

طوطی راستین چه نیازهای تغذیه ­ای دارد؟

همانطور که در بخش ابتدایی گفته شد، تغذیه طوطی راستین بر اساس رژیم غذایی مناسب باعث می­ شود تا تمامی ویتامین ­ها و مواد معدنی ضروری و مورد نیاز آنها به صورت کاملا اصولی و متعادل تامین شود. این در حالی است که عدم آگاهی از نیازهای تغذیه ­ای این گونه از طوطیان می­ تواند منجر به سوء تغذیه در آنها شود. بنابراین داشتن تغذیه مناسب و استفاده از مکمل­ های غذایی به طوطی راستین کمک می ­کند تا درگیر مشکلاتی همچون کش دادن پر، بی حالی و غیره به دلیل کمبود مواد معدنی مورد نیاز در بدن آنها نشود.

وجود ویتامین ­A ، ویتامین B ، ویتامین D ،کلسیم و پروتئین در رژیم غذایی طوطی راستین امری ضروری است. زیرا کمبود هر کدام از این ویتامین ­ها می­ تواند مشکلات جسمانی بسیاری را برای این نوع پرنده خانگی به وجود آورد. به طوری که بینایی، رشد و ترمیم بافت­ها، استخوان و شنوایی طوطی راستین در گرو وجود ویتامین A در بدن آنها است و در صورت عدم تامین این نوع ویتامین می­تواند طوطی را درگیر آسیب­ هایی در گلو، چشم و بینی کند و منجر به پژمرده و پوسته شدن پرها شود.

اما از مهمترین ویتامین­های گروه B برای طوطی راستین می­توان به ویتامین B6 ، ویتامین B9  و ویتامین B12 اشاره نمود. وجود این ویتامین در تغذیه­ ی این نوع پرنده زینتی باعث تقویت طوطی به هنگام جفت گیری و استرس می­ شود.

تاثیر و اهمیت ویتامین­ D و کلسیم بر سلامت طوطی راستین بر کسی پوشیده نیست. از طرفی گفته می­ شود کمبود ویتامین D می ­تواند آسیب­ هایی همچون تشنج، زانوی خم، منقار نرم و بزرگ شده طوطی و شکستگی پر را به دنبال داشته باشد.  از این رو برای طوطی­ های راستین که در منزل نگهداری می ­شوند و از نور خورشید به دور هستند، استفاده از مواد غذایی سرشار از ویتامین D امری مهم است.

میل ورم برای طوطی راستین

برای سلامت استخوان، بافت همبند و منقار و غیره می­ بایست مصرف کلسیم در رژیم غذایی طوطی راستین گنجانده شود. ناگفته نماند کلسیم نقش موثری در رفتار و شادابی طوطی دارد. رشد ماهیچه­ ها و بافت طوطی راستین در گرو مصرف پروتئین است. از این رو اگر شاهد ضعف در پرواز و فعالیت­ های بدنی طوطی راستین هستید، باید گفت پروتئین مورد نیاز آن به خوبی تامین نمی­ شود. به همین دلیل مصرف مکمل­ های غذایی طبیعی همچون کرم میل ورم می­تواند کمبود پروتئین  را به خوبی جبران کند.

غذای مناسب طوطی راستین چیست؟

برای پاسخ به این سوال می ­توان گفت طوطی­ ها نیز همانند سایر پرندگان می ­بایست بر اساس نوع نژاد آنها از تغذیه ­ای مناسب و متفاوتی بهره گیرند. اما در خصوص غذای اصلی طوطی راستین می­توان به دانه­ ها، آجیل ، میوه و سبزیجات اشاره کرد. این در حالی است که مصرف هر کدام از آنها می ­تواند مواد مغذی ضروری و مورد نیاز این گونه طوطی را به خوبی تامین کند.

هم چنین در کنار مصرف مواد غذایی مناسب استفاده از یک منبع تغذیه غنی و سرشار از مواد معدنی و پروتئین همچون میل ورم که خواص بسیاری را برای طوطی راستین به دنبال خواهد داشت توصیه می­ شود، که در ادامه به معرفی و بررسی آن می­ پردازیم.

کرم میل ورم، منبع تغذیه عالی برای طوطی راستین

برای پرندگان از جمله خانواده طوطیان کرم میل ورم می­ تواند یک مکمل غذایی طبیعی با ارزش غذایی بالا محسوب شود. اگر بخواهیم در خصوص ارزش غذایی کرم میل ورم صحبت کنیم باید بگوییم، در یک کرم میل ورم حدود 51 درصد پروتئین، 6.5 درصد فیبر و 29 درصد چربی وجود دارد. گفتنی است به دلیل درصد بالای پروتئین موجود در میل ورم از آن به عنوان یک منبع غنی از پروتئین برای پرندگان، خزندگان، آبزیان و دام یاد می ­شود.

وجود هر کدام از این مواد معدنی برای طوطی راستین بسیار مهم و حیاتی است. به طوری که فیبر باعث سلامت دستگاه گوارش می ­شود و پروتئین نیز تاثیر بسزایی در رشد ماهیچه­ های این گونه خواهد داشت. بنابراین برای این دست از پرندگان استفاده از کرم میل ورم می­تواند رشد و سلامت طوطی راستین تضمین کند. 

خواص میل ورم برای طوطی راستین

باید خاطر نشان کرد تمامی پرندگان از جمله طوطی­ راستین برای تامین مواد معدنی و ویتامین ­­های مورد نیاز خود از جمله پروتئین، ویتامین A ، ویتامین B1 و ویتامین B12 مستلزم استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل­اند. کرم­ های میل ورم نیز به دلیل آن که از مواد غذایی مفید و منابع غنی ویتامینی همچون سبوس گندم، سویا، جو، هویج، سیب زمینی و کرفس و غیره تغذیه می ­کنند، سرشار از پروتئین، ویتامین­ ها و مواد معدنی هستند و می ­توانند برای طوطی راستین به عنوان یک منبع تغذیه سالم و طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

میل ورم برای طوطی راستین

گفته می­شود کرم­ های میل ورم از خواص بسیار زیادی برخوردارند. به طوری که می­ تواند به عنوان یک جایگزین پروتئینی طبیعی در برنامه غذایی طوطی راستین افزوده شود. با مصرف میل ورم می­توان شاهد رشد و نشاط در این گونه از پرندگان بود. همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، تامین پروتئین مورد نیاز تاثیر بسزایی در رشد ماهیچه طوطی راستین دارد.

هم چنین میل ورم به دلیل برخورداری از کالری بالا باعث می­ شود تا انرژی طوطی راستین در طول روز به بالاترین میزان خود برسد و آن را از بیماری­ های ناشی از عدم کمبود ویتامین­ ها ، پروتئین و مواد معدنی مصون نگه دارد. بنابراین توجه به تغذیه و برنامه غذایی و مصرف مکمل­ های طبیعی می­ تواند طوطی راستین را بی نیاز از مکمل­ های مصنوعی کند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه می ­توان گفت، پرندگانی همچون طوطی راستین که به عنوان حیوان خانگی در منزل نگهداری می­ شوند برخلاف پرندگانی که در طبیعت زندگی می­ کنند، می­ بایست از تغذیه و رژیم مناسبی پیروی کنند. به طوری که تامین مواد معدنی، پروتئین و ویتامین ­هایی همچون ویتامین A ، ویتامین B6 ، ویتامین B9 ، ویتامین B12 ، ویتامین D و کلسیم در گرو مصرف مواد غذایی مقوی و سالم همچون دانه­ ها، میوه­ ها و سبزیجات است.

 اما استفاده از مکمل غذایی طبیعی همچون میل ورم که سرشار از پروتئین است، می­تواند تاثیر بسزایی در رشد و سلامتی طوطی راستین داشته باشد. اگر شما هم علاقه مند به نگهداری از این طوطی زیبا و باهوش هستید پیشنهاد می­ کنیم مصرف میل ورم را به صورت متعادل در رژیم غذایی آن بگنجانید . ما در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی در خصوص نیاز­های تغذیه ­ای طوطی راستین، معرفی میل ورم و خواص آن برای این گونه از طوطیان به شما در امر نگهداری و مراقبت از آن یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *