تولید مثل مرغ مینا و نگهداری از پرنده در این دوران

تولید مثل مرغ مینا

تولید مثل مرغ مینا شرایط خاص خود را دارد و کسانی که به پرورش این پرنده می پردازند، باید سعی کنند که نسبت به شرایط تولید مثل این پرنده آگاهی داشته باشند تا با مشکل خاصی روبرو نشوند.

اگر دوست دارید که در شرایط مناسبی مرغ مینای خود را پرورش دهید و سالانه بر تعداد آن ها افزوده شود، قطعاً باید دقت بسیار زیادی در حوزه تولید مثل این پرنده داشته باشید. تا به نحو احسن از مرغ مینای ماده در این دوران نگهداری کنید تا جوجه های سالمی به دنیا بیایند.

 نگهداری از جوجه ها بعد از تولد هم اهمیت زیادی دارد که باید مورد توجه واقع شود. زیرا جوجه های مرغ مینا در سنین ابتدایی بعد از تولد بسیار حساس هستند و در صورتی که تغذیه مناسب و شرایط نگهداری مناسب نداشته باشند، شاید با مرگ یا بیماری‌ های سخت روبرو شوند.

تولید مثل مرغ مینا

سن تولید مثل مرغ مینا

سن بلوغ مرغ مینا با تولید مثل این پرنده ارتباط مستقیم دارد. یعنی بعد از اینکه مرغ مینا بالغ شد توانایی تولید مثل خواهد داشت. دقت داشته باشید که سن بلوغ می تواند با طول عمر مرغ مینا هم مرتبط باشد. یعنی هر چقدر که مرغ مینا طول عمر بیشتری داشته باشد سن بلوغ بالاتری هم خواهد داشت‌. به صورت طبیعی مرغ های مینا بین ۸ تا ۱۰ سال زندگی می کنند. البته در صورتی که در منزل نگهداری شوند و شرایط مناسبی داشته باشند می توانند تا ۱۲ سال هم زنده بمانند.

مرغ های مینا که از گنجشک سانان به حساب می‌ آیند که در دومین سال تولد خود بالغ می شوند و توانایی تولید مثل پیدا می کنند. معمولا برای تولید مثل، مرغ مینا آشیانه ی خود را روی مکان های متفاوت مثل درخت، شکاف سنگ، روی دیوار، روی سقف و… می سازد. این لانه را از مواد نرمال مانند برگ درختان، پر مو و نخ می سازد. تا شرایط مناسبی برای نشستن روی تخم ها فراهم شود.

بعد از فرآیند سفخت آشیانه، دوره رشد در آشیانه بین ۸ تا ۲۸ روز می باشد. که برای مرغ مینا حدود ۲۸ روز است و بعد از اینکه مرغ مینا ۲۸ روز روی تخم های خود نشست کم کم جوجه های پرنده به دنیا خواهند آمد و سر از تخم در می آورند.

اگر دارای مرغ مینا هستید که سن کم دارد و در چند ماهگی به سر می برد، باید تا سال تولد دوم پرنده خود را آماده کنید. زیرا پس از آن مرغ مینای ماده توانایی تولید مثل خواهد داشت و کافی است که شرایط مناسبی را برای این پرنده فراهم کنید تا شاهد رشد و تکثیر مرغ مینای خود باشید. تولید مثل مرغ مینا با موفقیت طی می شود وقتی صاحب آگاهی در این زمینه داشته باشد.

تولید مثل مرغ مینا

نکات مهم جوجه کشی مرغ مینا

وقتی که جوجه ها از تخم در می آیند، چشم هایشان بسته می باشد و بعد از چند دقیقه سر خود را بالا می آورند و به منظور درخواست غذا دهان خود را باز می کنند. شما باید در این شرایط به آرامی به جوجه مرغ مینا غذا بدهید.

 بعد از اینکه دو سه روز از تولد جوجه ها گذشت، جوجه ها چشم های خود را باز می‌ کنند و در آشیانه منتظر می مانند تا والدین آن ها یا شما غذای مورد نیاز شان را فراهم کنید و این فرایند ادامه پیدا می‌ کند تا زمانی که بال و پر جوجه ها رشد پیدا کند و توانایی پرواز داشته باشند.

 برای اینکه فرایند جفتگیری و جوجه کشی مرغ مینا به صورت موفقیت آمیز انجام شود، باید سعی کنید که قفس بزرگی را تدارک ببینید و لانه ای که مرغ مینا در آن می نشیند هم بزرگ باشد. بهترین لانه برای آن دسته از مرغ های مینایی که در منزل نگهداری می شوند، یک کنده درخت می باشد که در داخل کنده شکافته شده می توان از پرها و کاه استفاده کرد تا محیط نرم و مناسبی برای نشستن مرغ مینا پدید بیاید.

دما و رطوبت هم باید کاملاً مناسب باشد. معمولا دمای محیط باید حدود ۲۴ تا ۲۶ درجه باشد و رطوبت محیط هم باید ۵۰ درجه باشد. از قرار دادن تهویه مناسب در قفس مرغ مینای ماده غافل نشوید و سعی کنید که یک تهویه مطبوع فراهم کنیم تا پرنده در شرایط مناسب روی تخم ها بنشیند و فرآیند جوجه کشی و تولید مثل مرغ مینا با موفقیت به اتمام برسد.

در این دوران سعی کنید که قفس پرنده را در محیطی ساکت و بدون سر و صدا قرار دهید. تا آرامش مرغ مینا به هم نخورد و دچار استرس و ترس نشود.

نگهداری از مرغ مینا در زمان جوجه کشی و بارداری

وقتی که برای تولید مثل مرغ مینا اقدام می کنید و می دانید که پرنده شما تخم های دارای نطفه گذاشته است و روی آن نشسته است، باید حتماً نگهداری از مرغ مینا را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. تا باعث سقط جنین و از بین رفتن نطفه های موجود در تخم نشوید.

در این راستا فراهم کردن یک تغذیه ی سالم و مناسب برای مرغ مینا در اولویت است. برای اینکه بتوانید غذای سالم و مناسب برای مرغ مینای خود در این شرایط خریداری کنید، پیشنهاد می کنیم که حتماً به سایت میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید. این سایت ارائه دهنده ی غذای انواع حیوانات و پرندگان می باشد که غذای مختص مرغ های مینا را هم در بالاترین سطح کیفیت عرضه می کند و شما می توانید خریدتان را از طریق این سایت انجام دهید.

تولید مثل مرغ مینا

 خوراک ویژه ی مرغ مینا که در این سایت موجود شده است، دارای آهن و ویتامین ث می باشد که این مسئله نشان دهنده ی سلامت این خوراک و طراحی منحصر به فرد آن است. بعد از تغذیه باید به بهداشت محیط زندگی مرغ مینای ماده اهمیت دهید و مدام قفس پرنده را تمیز کنید و وقتی که با پرنده و وسایل پرنده ارتباط پیدا می کنید به نظافت دست خود اهمیت دهید تا ویروس یا میکروب از دست شما به پرنده انتقال داده نشود.

حتی الامکان برای تعویض ظرف آب و ظرف غذای پرنده و دادن غذا به مرغ مینا در این دوران از دستکش های یکبار مصرف استفاده کنید تا بهداشت و نظافت به بهترین شکل ممکن فراهم شود و سلامت مرغ مینا به خطر نیفتد.

سخن آخر

اگر به فرآیند تولید مثل مرغ مینا اهمیت دهید، و و سعی کنید که مرغ مینای ماده را در شرایطی مناسب و آرام و بدون از تنش و استرس قرار دهید، می‌ توانید به تکثیر این پرنده در منزل خود امیدوار باشید. زیرا وقتی که مرغ مینا در شرایط خوبی قرار بگیرد، قطعاً جوجه های سالمی را به دنیا می آورد.

بعد از اینکه جوجه مرغ مینا به دنیا آمد پس از چند هفته توانایی راه رفتن و پرواز پیدا می‌ کند و کم کم یاد می گیرد که بدون کمک والدین خود غذا بخورد و بدین ترتیب چرخه تکثیر مرغ مینا توسط شما که یک پرورش دهنده موفق هستید ادامه پیدا خواهد کرد. حتماً در رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم نهایت دقت را به خرج دهید تا همه چیز به خوبی پیش برود.

سؤالات متداول

بهترین آشیانه برای نشستن مرغ مینای خانگی روی تخم ها چیست؟

 تنه درختی که میان ‌آن شکافته شده باشد و از پر و کاه پر شده باشد، می‌ تواند بهترین آشیانه برای مرغ های مینای خانگی و دستی باشد.

چشم جوجه ی مرغ مینا چند روز پس از تولد باز می شود؟

 جوجه های مرغ مینا بعد از تولد با چشم های بسته به زندگی ادامه می دهند و این روند تا دو یا سه روزگی جوجه ادامه پیدا می کند. پس از آن چشم جوجه ها باز می شود.

بهترین تغذیه برای مرغ مینا در زمان جوجه کشی چیست؟

غذایی که سرشار از پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی باشد و در عین حال فاقد آهن و ویتامین ث باشد تا سلامت مرغ مینا را به خطر نیندازد.

3.6/5 - (13 امتیاز)

دیدگاه‌ها (2)

  1. مرغ مینای من ماده است جفت نداره چند سال پیش هشت تا تخم زیبا به رنگ لاجوردی گذاشت در دو نوبت هر با در چهار روز دقیقا در یک ساعت خاص تخم گذاشت الان دوازده سالشه خیلی زیبا و باهوشه وصحبت می‌کنه امیدوارم خیلی عمر کنه چون بهش وابستگی شدید دارم اونم بهم وابسته شده منو با اسم کوچک صدا می‌کنه ومیگه بیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *