آشنایی با شرایط جفت گیری قناری

جفت گیری قناری

شرایط جفت گیری قناری مسئله‌ ای است که افراد فعال در زمینه ی پرورش قناری باید با آن آشنا باشند. تا بر همین اساس محیط مناسبی را برای جفت گیری قناری خود رقم بزنند. زیرا قناری ها باید در شرایط مناسب با قلق خاصی جفت گیری انجام دهند. قناری ها که پرنده های کوچک و دوست داشتنی و زیبا هستند، مورد علاقه ی اکثر افراد می باشند و جزو محبوب ترین پرنده های زینتی و خانگی به حساب می آیند.

 از طرف دیگر صدایی که این پرنده ها از خود خلق می کنند، به محبوبیت آن ها افزوده است. در همین راستا و با توجه به درخواست زیاد اکثر افراد برای خرید قناری جهت نگهداری در منزل، افراد به این فکر افتادند که به پرورش قناری بپردازند و در این شرایط آشنایی با اصول جفت گیری قناری می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

اولین نکته ای که برای جفت گیری قناری ها باید مورد توجه قرار بگیرد انتخاب یک جفت مناسب برای پرنده است. بهتر است که شما برای پرنده ی خود به دنبال یک جفت فعال، جوان، با پرهای زیبا و سالم باشید تا نسلی که پرورش می دهید یک نسل سالم و زیبا از قناری ها باشد.

تا انتهای این مطلب ما را دنبال کنید تا با شرایط جفت گیری قناری بیشتر آشنا شوید و در صورت لزوم بتوانید محیط مناسبی را برای پرنده ی خود جهت تولید مثل فراهم کنید.

جفت گیری قناری

شرایط جفت گیری قناری چگونه است؟

شرایط جفت گیری قناری باید به گونه‌ای باشد که پرنده با احساس مناسب و آسودگی خاطر این کار را انجام دهد. اولین مسئله‌ای که نقش مهمی در تولید مثل موفقیت‌ آمیز قناری ها دارد، محیط زندگی این پرنده ها می باشد.

شما باید قفس قناری را در محیطی با دمای مناسب یعنی ۲۰ درجه سانتیگراد قرار دهید و در زمان تولید مثل قفس پرنده باید حدود نیمی از روز یعنی دوازده ساعت از روز در معرض نور خورشید قرار بگیرد. نور خورشید به موفقیت آمیز بودن فرآیند تولید مثل قناری کمک زیادی می‌ کند.

اگر شما نتوانید این شرایط ابتدایی را برای قناری خود فراهم کنید، نمی توانید انتظار یک فرایند جفت گیری موفق را هم داشته باشید. استفاده از نور مصنوعی هم می تواند تاثیر مثبت خود را بگذارد، اما حتی الامکان نور خورشید شرایط بهتری را فراهم می‌ کند.

معمولاً قناری ها ۴ تا ۶ عدد تخم می گذارند و قناری ماده بعد از اینکه تخم گذاشت روی تخم می نشیند تا تخم تبدیل به جوجه شود. اما قناری نر این دوران وظیفه دارد که تغذیه ی مورد نیاز قناری ماده را فراهم کند و وقتی که قناری ماده در لانه و روی تخم نشسته است، نمی‌تواند به دنبال غذا برود و طبیعی است که قناری نر غذای پرنده ماده را تامین کند. البته شما به عنوان صاحب قناری باید امکانات رفاهی لازم را برای پرنده خود فراهم کنید و ظرف غذا را در نزدیک لانه قرار دهید تا قناری ماده بتواند تغذیه کاملی داشته باشد.

تغذیه قناری در فصل جفت گیری

 در این دوران به استفاده از انواع پروتئین‌ها و ویتامین‌ها اهمیت دهید و سعی کنید غذاهایی را در رژیم غذایی قناری خود جای دهید که مملو از پروتئین و ویتامین هستند‌. در همین راستا استفاده از انواع میل ورم خشک و زنده می تواند تاثیرگذار باشد. جهت خرید میل ورم های خشک و زنده برای قناری در فصل جفتگیری می توانید از طریق وبسایت معتبر میل ورم آسیا اقدام کنید و تغذیه سالم و غنی را برای پرنده ی خود فراهم کنید.

جفت گیری قناری

شرایط جفت گیری قناری وقتی مناسب و عالی می شود، که تغذیه ی مورد نیاز پرنده در این دوران تامین شود. به خصوص پرنده ی ماده در دوران احتیاج زیادی به انواع منابع کلسیم و ویتامین D دارد. هرچقدر که تغذیه ی قناری شما در این دوران غنی تر و کامل تر باشد، قطعاً جوجه هایی که از تخم در می آیند هم جوجه های سالم تر و بهتری هستند.

بهترین فصل برای جوجه کشی قناری

ضمن اینکه به شرایط جفت گیری قناری دقت می کنید باید بهترین فصل برای جوجه کشی قناری ها را هم بشناسید. قناری های ماده از اواسط تابستان تا اوایل پاییز شرایط خوبی برای تولید مثل دارند و بهتر است که در این روز ها قناری های نر و ماده را جفت کنید. تا فرآیند تولید مثل اتفاق بیفتد و از آنجایی که از اواسط تابستان تا اوایل پاییز نور خورشید بیشتر از همیشه می تابد و حداقل ۱۲ تا ۱۴ ساعت در روز نور خورشید به صورت مستقیم وجود دارد، قطعا شرایط برای تولید مثل بهتر پرنده فراهم خواهد شد.

چگونگی جفت کردن قناری ها

در کنار آشنایی با شرایط جفت گیری قناری چگونگی این کار را هم باید بیاموزید. در فصل تولید مثل یعنی از اواسط تابستان تا اوایل پاییز قناری نر مدام به آواز خواندن می پردازد در چنین شرایطی می توانید قناری نر و ماده را در کنار هم قرار دهید و به مرور این پرنده ها با هم احساس صمیمیت می کنند. شاید در روز های ابتدایی کمی ناسازگاری داشته باشند که جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و با گذشت زمان این چالش حل خواهد شد.

 وقتی که قناری ها به عنوان جفت یکدیگر را پذیرفتند، می توانید با خیال راحت در انتظار تولید مثل پرنده باشید. وقتی که قناری نر با صدای بلند آواز می خواند، هیجان بیشتری دارد، با نوک خود با قناری ماده تماس برقرار می‌ کند و دوست دارد که به قناری ماده غذا بدهد، یعنی جفت مناسبی برای قناری ماده است و قطعاً این پرنده می تواند کمک کند که قناری ماده تخم های بهتری بگذارد و در نهایت فرایند تولید مثل با موفقیت سپری خواهد شد. اما در صورتی که قناری نر شما این نشانه‌ها را ندارد بهتر است که در انتخاب جفت دقت بیشتری داشته باشید و یک قناری دیگر را برای پرنده خود انتخاب کنید.

جفت گیری قناری

سخن آخر

در صورتی که بتوانید شرایط جفت گیری قناری را به بهترین شکل ممکن فراهم کنید، پرنده ی شما می‌ تواند این پروسه را با موفقیت پشت سر بگذارد و تولید مثل موفقی داشته باشد. که این اتفاق برای پرورش دهندگان قناری می‌ تواند بسیار خوشحال‌ کننده باشد. به هیچ عنوان تغذیه ی مناسب و غنی را در این دوران نادیده نگیرید و سعی کنید که همواره تغذیه مناسب و کاملی را با کمک سایت میل ورم آسیا برای قناری های خود در دوران جفت‌ گیری و تولید مثل فراهم کنید.

سؤالات متداول

علت دعوای قناری های نر و ماده در روزهای ابتدایی جفت گیری چیست؟

 قناری ها معمولاً پرنده های اجتماعی نیستند و در فصل‌ های خارج از جفتگیری هم به صورت جدا از هم نگهداری می شوند. پس طبیعی است که در روزهای ابتدایی جفتگیری سازگاری کامل بین قناری نر و ماده وجود نداشته باشد. اما به مرور زمان این مشکل حل خواهد شد.

چه غذاهایی به افزایش سرمستی قناری نر کمک می‌ کنند؟

 غذاهایی که حاوی پروتئین و انواع ویتامین ها باشند مانند میل ورم، به افزایش سر مستی قناری نر کمک می کنند.

نشانه سازگاری یک قناری نر با قناری ماده چیست؟

 وقتی که قناری نر احساس خوبی به پرنده ی ماده داشته باشد و سعی کند که با نوک خود با پرنده ارتباط برقرار کند و یا پرنده غذا بدهد و با صدای بلند بخواند، یعنی با قناری ماده سازگاری دارد.

3.4/5 - (9 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *