شپش در مرغ مینا و درمان آن

شپش در مرغ مینا

شپش در مرغ مینا از جمله مشکلات شایع و آسیب‌ رسان می باشد که ممکن است برخی از دارندگان مرغ مینا با این مشکل روبرو شوند. اگر از مرغ مینا نگهداری می کنید و دغدغه دارید که ممکن است مرغ مینای شما به شپش دچار شود، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید و در صورت ایجاد شپش در مرغ مینا روش های درمانی و مقابله با آن را بیاموزید.

مرغ مینا یک پرنده ی زینتی و بسیار زیبا و خوش سخن می باشد که این ویژگی های مثبت باعث شده است تا مورد توجه اکثر افراد واقع شود.

شپش نه تنها مرغ مینا را به خود درگیر می‌ کند، بلکه می تواند انواع حیوانات و سایر پرنده ها و حتی انسان ها را نیز به خود درگیر کند و نوعی مشکل رایج برای پرنده ها به حساب می آید. این مشکل به خودی خود چندان خطرناک نیست. اما در صورتی که درمان آن به تعویق بیفتد و به موقع درمان نشود، می‌ تواند خطرآفرین باشد و مرغ مینا را ضعیف و پرخاشگر و بی قرار کند و حتی باعث افزایش خارش، عفونت و ایجاد زخم روی سطح پوست مرغ مینا شود‌.

 پس تمام دارندگان مرغ مینا موظف هستند که نسبت به این مشکل و راه مقابله با آن آگاهی پیدا کنند تا مرغ مینای آن ها دچار چنین حالاتی نشود.

شپش در مرغ مینا

شپش در مرغ مینا چگونه رخ می دهد؟

مرغ مینا در مقایسه با سایر پرندگان جزو شلخته ترین و شلوغ ترین پرنده ها محسوب می‌ شود و این مسئله این پرنده را بیشتر از سایر پرندگان مستعد شپش می کند.

 از آنجایی که مرغ مینا هنگام غذا خوردن ریخت و پاش زیادی دارد و چندان به نظافت محیط اطراف خود اهمیت نمی دهد، این مسئله باعث می‌ شود که بیشتر از سایر پرنده ها در معرض شپش ها قرار بگیرد و رطوبت بالای محیط قفس مرغ مینا نیز می تواند عامل مهمی برای افزایش رشد شپش ها باشد.

مرغ مینا علاقه ی بسیار زیادی به آب تنی دارند و این موضوع باعث می‌ شود که شپش در مرغ مینا بسیار شایع باشد. زیرا محیط آب با وجود رطوبت بالایی که دارد مکان مناسبی برای رشد و تکثیر شپش ها به حساب می آید. به خصوص اگر از چندین مرغ مینا به صورت یکجا نگهداری می کنید، باید حتماً نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید که احتمال انتقال شپش از یک پرنده به سایر مرغ های مینا وجود دارد.

علائم شپش مرغ مینا

وقتی که شپش در مرغ مینا رخ دهد، شما با علائم مختلفی مواجه می شوید که این علائم با توجه به میزان پیشرفت شپش، متفاوت خواهند بود.

شپشی که مرغ مینا را به خود درگیر می‌ کند، حساسیت و خارش و بسیار زیادی را در بدن این پرنده به وجود می‌ آورد و در اطراف مقعد مرغ مینا لانه می‌ کند و باعث می‌ شود که این پرنده ضمن داشتن حساسیت و خارش در این ناحیه دفع بسیار سختی هم داشته باشد‌.

شپش در مرغ مینا

 مرغ مینا با وجود احساس خارش مداوم و بسیار زیادی که دارد مدام خود را با شدت بسیار بالا می خاراند و این کار باعث ایجاد زخم و پوسته پوسته شدن سطح پوست پرنده می شود و در نهایت ممکن است که باعث عفونت شود‌.

 برخی از علائم شپش در مرغ مینا عبارتند از:

 • ضعف پرنده
 • لاغر شدن و کاهش وزن مرغ مینا
 • کاهش اشتهای پرنده
 • پر ریزی مرغ مینا
 • پف کردن پرهای پرنده
 • التهاب و قرمزی پوست پرنده
 • کم خوابی و بی خوابی در ساعات شب
 • خاراندن مداوم با شدت بسیار بالا
 • بیقراری و جیغ کشیدن کوتاه
 • مشاهده حشرات در قفس مرغ مینا یا روی سطح پرهای پرنده

اگر هر کدام از این نشانه ها و علائم را مشاهده کردید با رعایت نکات بهداشتی و فاصله ی لازم مرغ مینای خود را به دامپزشک نشان دهید. احتمال اینکه شپش از مرغ مینا به شما منتقل شود بسیار بالا است و به همین علت تاکید می‌ کنیم که حتما فاصله و نکات بهداشتی را رعایت کنید.

درمان شپش مرغ مینا

اگر دوست دارید که شپش در مرغ مینا را سریع تر درمان کنید تا پرنده ی شما بیشتر از این اذیت نشود، می توانید به دامپزشک مراجعه داشته باشید. دامپزشک با کوتاه کردن پر های پرنده و استفاده از محلول ها و شوینده های مخصوص به درمان شپش کمک می کند. شما هم باید به صورت مداوم قفس و میله نشیمنگاه پرنده را نظافت کنید. ظرف آب و غذای پرنده را روزانه تمیز کنید و برای پرنده آبتنی هفتگی در محیط تمیز را اختصاص دهید. تا مرغ مینای شما در محیط مناسب به آب تنی بپردازد.

شپش در مرغ مینا

 در کنار تمام این موارد به تغذیه پرنده خود بیشتر اهمیت دهید‌‌. زیرا مینا هایی که سیستم ایمنی قوی داشته باشند، بهتر با شپش ها مقابله می کنند. جهت فراهم کردن تغذیه ی مناسب و با کیفیت برای مرغ مینا می توانید به وبسایت میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید و غذای با کیفیت را برای پرنده خود خریداری کنید.

سخن آخر

شپش در مرغ مینا با رعایت نکات بهداشتی و نظافت مداوم قفس پرنده قابل پیشگیری می باشد و جهت درمان این مشکل نیز حتماً درمان‌ های خانگی را در کنار درمان های دامپزشک ادامه دهید تا زودتر نتیجه حاصل شود.

سوالات متداول

چرا مرغ مینا بیشتر از سایر پرندگان مستعد شپش می باشد؟

 زیرا بسیار شلخته است و در هنگام خوردن غذا نظافت خود و محیط اطراف خود را رعایت نمی کند. رطوبت بالای قفس مرغ مینا هم عامل مهم دیگری برای ابتلای این پرنده به شپش می باشد.

آیا آب تنی می تواند باعث شپش مرغ مینا شود؟

آب تنی جزو روش های درمانی شپش محسوب می‌ شود. اما در صورتی که مرغ مینا در آب آلوده به آبتنی بپردازد، احتمال بروز شپش، وجود دارد.

خارش مداوم بدن مرغ مینا در اثر شپش باعث چه اتفاقی می شود؟

خارش مداوم بدن مرغ مینام در اثر شپش باعث بروز زخم و عفونت های بسیار زیاد روی سطح پوست این پرنده خواهد شد. پس هرگز اجازه ندهید که مرغ مینا در زمان ابتلا به شپش بدن خود را بخاراند.

4.4/5 - (5 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *