خوردن حشرات ایمن است؟

خوردن حشرات ایمن است

خوردن حشرات به عنوان وعده غذایی این روزها در بسیاری از کشورهای دنیا باب شده است. جالب است بدانید امروزه نزدیک به دو میلیارد نفر در جهان به خوردن حشرات چه به صورت خام و چه به صورت پخته علاقه­ مند هستند. گفته شده 1900 گونه از حشرات در جهان وجود دارد که می­توان از آنها تغذیه نمود.

البته باید خاطر نشان کرد که عنوان غنی­ترین منبع پروتئین به حشرات تعلق دارد. از این رو بسیاری با توجه به مزایا و فواید حشرات، خوردن آنها را به سایر غذاها ترجیح می­دهند. از طرفی دیگر حشرات به نسبت دام­ها علاوه بر فضا به هزینه کمتری نیاز دارند. بنابراین در بسیاری از کشورها خوردن حشرات از اهمیت زیادی برخوردار است. اما سوالی که در اینجا مطرح می­شود این است که آیا خوردن حشرات ایمن است؟ اگر می­خواهید پاسخ این سوال را بدانید، پیشنهاد می­کنیم تا انتها همراه با میل ورم آسیا باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص خوردن حشرات در اختیارتان قرار دهیم.

آیا از حشرات می­توان تغذیه کرد؟

در پاسخ به این سوال می­توان گفت بله؛ در بسیاری از نقاط جهان انسان­ها برخی از حشرات را به عنوان یک منبع تغذیه دانسته و از آن‌ها تغذیه می‌کنند. علاوه بر انسان­ها اغلب موجودات زنده مانند پرندگان، دوزیستان، خزندگان، پستانداران و بی مهرگان از حشرات برای حفظ بقای خود استفاده می‌کنند. در فرهنگ بسیاری از کشورها مانند چین، مکزیک، تایلند و برزیل خوردن حشرات رایج است، به طوری که در بیشتر رستوران­های این مناطق می‌توان خود را به یک بشقاب از انواع حشرات مخصوص دعوت کرد. این در حالی است که در برخی از نقاط جهان مصرف حشرات به صورت قانون نانوشته ممنوع است. در واقع در لیست رژیم غذایی افراد آن مناطق حشره وجود ندارد. همچنین هیچ یک از آنها مشتاق به خوردن حشرات به صورت خام و حتی پخته نیستند و اغلب در تهیه غذای خود از انواع گوشت و گیاهان استفاده می­کنند.

چه حشراتی قابل خوردن هستند؟

همانطور که در بخش ابتدایی گفته شد، 1900 گونه حشرات وجود دارد که مطابق با گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل می­توان از آن‌ها به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد.

در ادامه به لیستی از حشرات محبوب و پر طرفدار میان مردم برای گنجاندن در برنامه غذایی روزانه اشاره خواهیم کرد.

 • حشرات غول پیکر آبی
 • موریانه
 • ملخ­های مزرعه
 • نوزاد مگس
 • مگس سرباز سیاه
 • کرم­های بامبو
 • تخم­های مورچه
 • خزوک
 • لارو زنبور
 • سوسک درختی خوراکی
 • سنجاقک‌های سرزنده
 • عقرب

نکته­ای که در خصوص کرم­ها باید گفت این است که از خوردن کرم­های خاکی و کرم­های مشابه آن باید اجتناب کرد. البته تنها در صورتی می­توان از آنها، در مواقع اضطراری استفاده کرد که پیش از مصرف، خوب پخته شده باشند. این کار باعث کاهش خطر ابتلا به انگل خواهد شد. هم چنین این نکات در مورد جیرجیرک­ها نیز صدق می­کند.

خوردن حشرات چه مزایایی دارد؟

خوردن حشرات از مزایایی برخوردار است. برخی از افراد با در نظر گرفتن فواید و خواص حشرات به خوردن این موجودات علاقمند می‌شوند و آنها را در برنامه غذایی خود جای می­دهند. لازم به ذکر است خوردن حشرات علاوه بر انسان­ها بر روی محیط زیست نیز تاثیر بسزایی دارد. در ادامه به برخی از مزایای خوردن حشرات اشاره خواهیم کرد.

تامین مواد مغذی

جالب است بدانید حشرات قادر هستند مواد مغذی کم مصرف و پر مصرف به ویژه پروتئین مورد نیاز بدن را به خوبی تامین کنند. این در حالی است که گفته می­شود میزان پروتئین موجود در حشرات حتی از گوشت گاو نیز بیشتر است. حشراتی همچون جیرجیرک­ها و ملخ ­ها به عنوان یک منبع غنی پروتئین به نسبت سایر حشرات شناخته می­شوند. به طوری که یک فنجان جیرجیرک پودر شده برابر با 81 گرم پروتئین می­باشد. در صورتی که همین مقدار از پودر سایر حشرات برابر 6 گرم پروتئین است. باید خاطر نشان کرد بر خلاف مواد غذایی حیوانی حشرات علاوه بر پروتئین، سرشار از فیبر هستند.

حشرات خوراکی
حشرات خوراکی

تامین نیاز غذایی جهان

با افزایش جمعیت نیاز به غذا بیش از گذشته در سراسر جهان احساس می­شود. از این رو برخی معتقدند که حشرات خوردنی می­توانند بخش بزرگی از پروتئین را در آینده به خوبی تامین کنند. به این دلیل که برای بر طرف نمودن نیاز غذایی، حشرات خوراکی یک منبع قابل دسترس و ارزان هستند و یک جایگزین مناسب برای تامین پروتئین به شمار می­آیند.

کاهش آفات گیاهی

آفات گیاهی به یکی از چالش­های اصلی برای بسیاری از مزرعه داران تبدیل شده است. اما حشرات خوراکی مانند ملخ­ها می­تواند یک راه حل عالی برای مقابله با آفات گیاهی باشند. ملخ­ها شرایطی را در باغ مزرعه فراهم می­کند تا بدون نیاز به حشره کش­هایی که برای سلامتی انسان مضر و خطرناک هستند، بتوان به راحتی آفات گیاهی را به طرز قابل توجهی کاهش داد.

دسترسی راحت و آسان حشرات در محیط زیست

به وضوح می­توان گفت پرورش حشرات در مقایسه با پرورش انواع دام­ها بسیار راحت است و نیاز به هزینه زیادی ندارد. به طوری که می­توان در زمین کوچکی انواع حشرات را پرورش داد و به راحتی پروتئین مورد نیاز را از طریق پرورش حشرات تامین کرد. لازم به ذکر است میزان غذای مصرفی برای پرورش حشرات بسیار کمتر از غذای پرورش دام­­ها است. به عنوان مثال برای تولید پروتئین، حشرات به یک دوازدهم غذای مصرفی مورد نیاز برای پرورش گاو و هم چنین به نیمی از خوراک مرغ و خوک نیازمند هستند. خلاصه می­توان گفت حشرات خوراکی یک منبع تغذیه موثری است که به راحتی در محیط زیست یافت می­شوند.

نکاتی مهم در خصوص خوردن حشرات

باید خاطر نشان کرد برای خوردن حشرات می­بایست نکاتی را مد نظر قرار داد. اول این که حشراتی مصرف شوند که مورد تایید سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل باشند. هم چنین پیش از مصرف تا حد امکان حشرات به خوبی پخته شوند. زیرا پختن حشرات علاوه بر کاهش ابتلا به انگل، هضم غذا را برای انسان راحت­تر می­کند.

از طرف دیگر از خوردن حشراتی با رنگ روشن جدا خودداری کنید. به این دلیل که رنگ روشن در حشرات نشان از سمی بودن آنها است. مگس، کنه و پشه از جمله حشراتی هستند که ناقل بیماری­اند و مصرف آنها سلامتی انسان را به خطر می­اندازد. ناگفته نماند حشراتی که گاز و یا نیش و هم چنین بوی بسیار قوی دارند، قابل استفاده به عنوان یک وعده غذایی نیستند. حشرات پشمالو به دلیل پوشش خود ممکن است نیش پنهان شده­ای داشته باشند به همین دلیل خوردن آنها توصیه نمی­شود.

مزایای حشرات خوراکی
حشرات خوراکی

اسلام  و خوردن حشرات

خوردن حشرات در بخش‌های قبلی از لحاظ ایمنی و سلامت مورد بررسی قرار گرفت. حال و برای حسن ختام به نظر دین مبین اسلام درباره تغذیه از حشرات اشاره‌ای خواهیم کرد. چرا که اکثریت هموطنان مسلمان هستند و قطعا از لحاظ دینی و شرعی تمایل دارند بدانند که آیا می‌شود حشره‌خواری کرد یا نه. پاسخ مراجع به این سوال اگر چه متفاوت است اما این تفاوت میان دو حکم «جایز نیست» و «حرام است» می‌باشد به این صورت که فقیهی خوردن ملخ را حلال و خوردن دیگر حشرات را جایز ندانسته است اما فقیهی دیگر خوردن حشرات را حرام گفته است. از این رو بهتر است در این باره از نظر مرجع تقلید خود پیروی کرد.

جمع بندی

به طور کلی خوردن حشرات با در نظر گرفتن نکاتی می­تواند برای انسان­ها ایمن و بی خطر باشد. به طوری که مصرف حشراتی همچون کرم­های خوراکی، ملخ، سوسک، جیرجیرک، کرم ابریشم، عقرب و سوسک درختی و غیره در میان مردمان بسیاری از کشورها جزو غذاهای پرطرفدار به شمار می­آید. ما در این مقاله سعی کردیم با ارائه مطالبی به این سوال که” آیا خوردن حشرات ایمن است؟” پاسخ دهیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

سوالات متداول

حشرات سرشار از چه مواد مغذی است؟

حشرات خوراکی سرشار از پروتئین می‌باشند. البته فیبر نیز جزو مواد مغذی فراوان در آن‌ها است.

چند نمونه از حشرات خوراکی را نام ببرید؟

کرم­های خوراکی، ملخ، سوسک، جیرجیرک، کرم ابریشم، عقرب و سوسک درختی و …

خوردن حشرات چه مزایایی دارد؟

تامین مواد مغذی، تامین نیاز غذایی جهان، کاهش آفات گیاهی و دسترسی راحت و آسان حشرات در محیط زیست

5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *