نحوه زندگی عقرب در ایران به چه شکل است؟

زندگی عقرب در ایران

زندگی عقرب در ایران می تواند بسیار خوب باشد به شرطی که شرایط دمایی و آب و هوایی محل نگهداری از عقرب طبق نیاز این حیوان فراهم شود. زیرا عقرب ها در محیط گرم و مرطوب راحت‌ تر به زندگی ادامه می دهند.

 این موجودات در مناطق مختلف ایران هم به صورت طبیعی زندگی می کنند و بیابان ها و صحرا های مختلفی وجود دارند که محل زندگی عقرب های ایرانی هستند. برخی از تحقیقات نشان می‌ دهند که عقرب های ایرانی جزو کشنده ترین، سمی ترین و خطرناک ترین انواع عقرب ها به حساب می آیند که در دشت کویر و دشت لوت بسیار زیاد هستند. البته در خوزستان هم تکثیر و رشد این عقرب ها بسیار زیاد است و خوزستان در ایران به عنوان سرزمین عقرب ها شناخته می شود.

 عقرب های ایرانی بدن بسیار قوی و سرسختی دارند. به طوری که کاملاً ضد گلوله هستند و حتی با اصابت گلوله هم جان خود را از دست نخواهند داد.

زندگی عقرب در ایران

نکته ی بعدی این است که حتی اشعه رادیو اکتیو هم نمی تواند تاثیر منفی روی روند سلامت عقرب ها بگذارد‌. همانطور که می دانید اشعه رادیواکتیو جزو خطرناک ترین اشعه ها می باشد که موجودات را از بین می برد. اما روی ضعیف ترین و ناتوان ترین عقرب ها هم این اشعه ها تاثیر منفی بر جای نمی گذارند و این مسئله نشان می‌ دهد که تا چه حد عقرب های ایرانی مقاوم و قوی هستند.

زندگی عقرب در ایران در کدام مناطق بهتر است؟

همانطور که اشاره کردیم عقرب ها در محیط گرم و مرطوب بهتر به زندگی و حیات ادامه می‌ دهند و در همین راستا زندگی عقرب در ایران در مناطقی که گرم تر و مرطوب تر هستند بهتر خواهد بود.

 برای مثال، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کویر لوت و دشت لوت مناسب ترین مناطق برای زندگی و ادامه ی حیات عقرب ها به حساب می آیند.

عقرب هایی که در محیط بسیار گرم مانند خوزستان زندگی می کنند جزو سمی ترین عقرب ها هستند. زیرا میزان غلظت سم در این مناطق بیشتر است و با توجه به شرایط آب و هوای خوزستان عقرب های کشنده تری در این منطقه زندگی می‌ کنند.

 اگر به خوزستان سفر می‌ کنید یا اگر ساکن خوزستان هستید حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از نیش عقرب ها در امان باشید. عقرب هایی که در خوزستان زندگی می کنند در صورتی که به استان دیگر انتقال پیدا کنند سم غلیظ تر و کشنده تری از خود تولید می کنند پس به هیچ عنوان عقرب های خوزستان را به منطقه دیگری انتقال ندهید.

میزان نیش عقرب های ایرانی در خوزستان

با وجود اینکه زندگی عقرب در ایران و در خوزستان بر اساس محیط آب و هوایی پیش می رود و عقرب هایی که در خوزستان زندگی می کنند بسیار سمی هستند، اما یک نکته امیدوار کننده وجود دارد.

زندگی عقرب در ایران

 آن هم این است که عقرب ها در استفاده از سم خود بسیار صرفه جویی می کنند و این یعنی تمام سم خود را یک جا خرج نمی کنند و حتی اگر یک انسان را نیش بزنند مقدار کمی از سم خود را خارج خواهند کرد و در مرحله ی اول گزش، مقدار کمی از آنزیم را با نیش به انسان منتقل می کنند تا دشمن را دور نگه دارند و در صورتی که شما عقرب را اسیر کنید و عقرب هیچ راه فراری نداشته باشد در این مرحله سم خطرناک خود را به شما منتقل خواهد کرد و این سم در این موقعیت می تواند کشنده باشد.

زندگی عقرب پرورشی در ایران چگونه است؟

بسیاری از افراد در ایران به پرورش عقرب می پردازند و در همین راستا بررسی زندگی عقرب در ایران از لحاظ پرورش هم نکته ی حائز اهمیتی محسوب می شود. به ویژه برای کسانی که قصد دارند عقرب ها را پرورش دهند.

در همین راستا باید بگوییم که اگر در محیطی غیر از خوزستان یا در مناطقی جز گرمسیر و مرطوب زندگی می کنید و قصد پرورش عقرب را دارید، باید حتما محل زندگی عقرب را به گونه ای فراهم کنید که دمای بالا و رطوبت کافی داشته باشد. این دما می تواند از ۲۱ درجه تا ۳۸ درجه ادامه پیدا کند.

نکته ی بعدی این است که نور مورد نیاز عقرب بسیار کم است و احتیاجی نیست که در نزدیکی محل زندگی عقرب چراغ قرار دهید و یا ظرف نگهداری عقرب را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید! هر چقدر که محیط زندگی عقرب تاریک تر باشد عقرب هم زندگی بهتری خواهد داشت.

یک ویژگی مثبت در رابطه با عقرب ها این است که بسیار سرسخت هستند و به سختی جان می دهند. به همین منظور کسی که قصد پرورش عقرب را داشته باشد می تواند با خیال آسوده این جانور را پرورش دهد در تعداد بالا تکثیر کند. به همین دلیل زندگی عقرب در ایران به خوبی پیش خواهد رفت. به شرطی که شما محل زندگی، نور مناسب، رطوبت کافی و از همه مهمتر تغذیه مناسب را برای عقرب تدارک ببینید.

زندگی عقرب در ایران

عقرب های پرورشی ایرانی معمولاً از حشره ها و میل ورم ها تغذیه می کنند. میل ورم ها حشراتی پروتئینه هستند که کاملاً سالم و بدون آلودگی تهیه می‌ شوند و در سایت معتبر میل ورم آسیا به فروش می‌ رسند و برای عقرب های پرورشی قابل استفاده می‌ باشند.

سخن آخر

زندگی عقرب در ایران به بهترین شکل ممکن پیش می رود، وقتی که شما به عنوان پرورش دهنده عقرب، به عادات تغذیه‌ ای و عادات و سبک زندگی این جانور آشنایی داشته باشید و سعی کنید که تمام این نکات را رعایت کنید تا عقرب شما زندگی خوب و سالمی را ادامه دهد و به بهترین شکل ممکن تکثیر پیدا کند.

سؤالات متداول

سمی ترین عقرب های ایران در کجا ساکن هستند؟

سمی ترین عقرب هایی که در ایران وجود دارند در استان خوزستان زندگی می کنند.

چرا عقرب های ایرانی به عنوان عقرب های ضد گلوله هم شناخته می‌ شوند؟

 زیرا این عقرب ها بدن بسیار مقاومی دارند و حتی با اصابت گلوله هم جان خود را از دست نمی‌ دهند.

آیا نیاز است که ظرف نگهداری عقرب را در معرض مستقیم نور خورشید قرار دهیم؟

خیر عقرب ها احتیاجی به نور ندارند.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *