معرفی بلبل و هر آنچه که باید از این پرنده بدانید!

بلبل

معرفی بلبل کمک می کند تا کسانی که قصد نگهداری از این پرنده خانگی در منزل را دارند بتوانند شناخت کامل تری نسبت به بلبل پیدا کنند.

 بلبل یک پرنده ی پر طرفدار محسوب می‌ شود که در منزل تعداد زیادی از خانواده‌ های ایرانی دیده می‌ شود و به علت ظاهر زیبا و خوش آواز بودن، افراد تمایل دارند که از این پرنده در منزل نگهداری کنند.

 این پرنده ی کوچک، حشره خوار است و میل زیادی به خوردن حشرات مختلف دارد. به همین منظور استفاده از انواع میل ورم خشک و زنده در روند تغذیه بلبل می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و باعث شود که این پرنده علاوه بر تقویت سیستم ایمنی احساس بهتری هنگام خوردن غذا داشته باشد.

بلبل ها به علت صدای رسا، رفتار اجتماعی قوی و آواز زیبایی که دارند در سراسر جهان مشهور و محبوب هستند و جزو حیواناتی هستند که خشک زی به حساب می‌ آیند و باید در محیط کاملاً خشک به زندگی ادامه دهند.

اگر بخواهیم این پرنده را از لحاظ جانورشناسی بررسی کنیم، باید بگوییم که در دسته ی مهره داران و در طبقه ی طناب داران قرار می گیرد. تمام قسمت های مختلف بدن بلبل به غیر از قسمت دم و قسمت زیر سینه، قهوه ای است. قسمت دم بلبل قرمز بوده قسمت زیر سینه ی آن هم سفید می باشد‌.

بلبل های نر و ماده از لحاظ ظاهری تفاوت زیادی با هم ندارند. اما شاید بلبل های نر کمی نسبت به بلبل های ماده بزرگتر باشند.

 یکی از زیباترین صدا هایی که در طبیعت وجود دارد و در کتاب ها، افسانه ها و شعر های زیادی به آن توجه شده است، صدای بلبل می باشد و همین خوش صدایی مهمترین عامل جهت نگهداری این پرنده در منزل افراد مختلف محسوب می شود.

معرفی بلبل

معرفی بلبل و شیوه زندگی این پرنده

وقتی صحبت از معرفی بلبل می شود پرداختن به شیوه ی زندگی این پرنده هم اهمیت زیادی دارد. بلبل ها گاهی اوقات اجتماعی و گاهی اوقات منزوی هستند. معمولاً در طول روز میزان تکاپو و فعالیت این پرنده بیشتر بوده و در طول شب این پرنده ها در انزوای خود فرو می روند.

 اگر بلبل در طبیعت آزاد و رها باشد در طول ساعات شب زیر بوته ها مخفی می شود و در ساعات روز هم روی زمین به جست و خیز می پردازد. تا حشرات و مواد غذایی مختلف را پیدا کند.

بلبل هایی که در قفس نگهداری می شوند، توانایی انجام این کارها را ندارند. آوازی که بلبل ها دارند بسیار بلند است و این پرنده ها با صوت و غرش زیادی به آواز خواندن می پردازند. که این موضوع به جذابیت صدای آن ها می افزاید.

 اگر بلبل های نر بدون جفت باقی بمانند، در طول ۲۴ ساعت به صورت مداوم آواز می خوانند و آرام نمی گیرند. پس اگر قصد نگهداری از بلبل در منزل را دارید سعی کنید که بلبل های نر و ماده را در کنار هم نگه داری کنید تا با آواز خواندن مداوم بلبل آرامش شما صلب نشود.

 وقتی که بلبل ها دچار احساس خطر بسیار زیاد می شوند، یک سوت قدرتمند می کشند که صدای سوت آن ها با صدای آواز آن ها متفاوت است و در واقع، این سوت، نوعی هشدار برای این پرنده محسوب می‌ شود که صدایی شبیه به صدای قورباغه دارد.

میزان پراکندگی بلبل در سطح جهان و زیستگاه این پرنده

بلبل ها جزو پرنده های مهاجر محسوب می‌ شوند که در اروپا، آسیا و شمال غربی آفریقا زندگی می کنند و در این مناطق تکثیر می‌ شوند. معمولاً تولید مثل بلبل ها در فصول سرد سال مانند زمستان در آفریقای سیاه انجام می شود که این منطقه از جهان جنگل های بسیار زیاد دارد و با درخت زار های انبوه محل مناسبی برای زندگی بلبل ها می باشد.

معرفی بلبل

 اگر بخواهیم کشور هایی که بلبل ها در آن زندگی می کنند را نام ببریم، باید یک لیست بلند بالا تهیه کنیم. زیرا تمام قاره هایی که نام بردیم، شامل کشور های متعدد می شوند که بلبل ها در هر کدام از این کشور ها می توانند زندگی کنند. برای مثال کشور هایی مثل: ایران، چین، اسلواکی، سوئیس، تاجیکستان، الجزایر، لبنان، مراکش، نیجریه، افغانستان، ترکمنستان، امارات متحده عربی، یمن، هند، ایرلند، سوئد و… همگی جزو کشورهایی هستند که محل زندگی بلبل ها به حساب می آیند.

تولید مثل بلبل چگونه است؟

هنگام معرفی بلبل پرداختن به تولید مثل این پرنده هم بسیار حائز اهمیت است. این پرنده ها معمولاً در فصل تابستان تولید مثل می کنند و دوره نهفتگی آن ها بین ۱۳ تا ۱۴ روز می باشد.

 جوجه هایی که به تازگی به دنیا آمده اند، ۲۵ تا ۴۲ روز زمان نیاز دارند که مستقل شوند و بتوانند بدون کمک مادر زندگی کنند.

 هر بلبل در هر نوبت تولید مثل چهار یا پنج تخم می گذارد و در هنگام دوران نشستن بلبل ماده روی تخم ها بلبل نر با جدیت به مراقبت از حریم بلبل ماده می‌ پردازد و از لانه بلبل ماده محافظت می کند. در این دوران فراهم کردن تغذیه مورد نیاز بلبل ماده هم بر عهده ی بلبل نر می  باشد.

 لانه بلبل ها در این مدت به شکل باز با برگ های خشک و چمن ساخته می شود که بلبل های نر و ماده با کمک هم این لانه را می سازند. مدت زمان نشستن روی تخم دو هفته بوده و بعد از این زمان جوجه های بلبل از تخم در می آیند.

جوجه هایی که به تازگی متولد می شوند ناتوان هستند و تا چندین روز والدین تغذیه آن ها را فراهم می کنند. پس از آن جوجه مستقل شده و می‌ تواند لانه ی خود را ترک کند و به دنبال غذا برود.

تولید مثل بلبل خانگی در منزل

وقتی که قصد معرفی بلبل به شما را داریم و از ابعاد مختلف زندگی این پرنده صحبت می کنیم، قطعاً پرداختن به تولید مثل این پرنده هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

به خصوص تولید مثل آن دسته از بلبل هایی که در منزل نگهداری می‌ شوند و شاید صاحب این بلبل ها چندان با این فرآیند و روش نگهداری صحیح بلبل در این دوران آشنا نباشند.

برای اینکه بلبل ماده بتواند فرایند تخم گذاری و تولید مثل را در سطح کیفی بالا سپری کند، شما باید در منزل امکانات لازم را برای این پرنده فراهم کنید. برای مثال انتخاب یک لانه ی مناسب و آماده کردن بستر مناسب جهت نشستن بلبل ماده جزو مهم‌ ترین اقداماتی هستند که باید انجام دهید. علاوه بر این دقت به تغذیه و حس آرامش بلبل ماده هم در این دوران اهمیت بسیار زیادی دارد.

معرفی بلبل

اگر بلبل خانگی شما در منزل این فرایند تولید مثل را پشت سر گذاشت، برای فراهم کردن تغذیه بلبل ماده قبل از تخم گذاری و جوجه های تازه متولد شده، بهترین انتخابی که می توانید داشته باشید، میل ورم می باشد. زیرا میل ورم منبع غنی از پروتئین به حساب می‌ آید و قطعاً به تقویت و رشد سریع تر و بهتر جوجه های بلبل کمک می‌ کند.

البته شاید جوجه بلبل در روزهای ابتدایی تولد نتواند به خوبی میل ورم زنده را هضم کند و به همین منظور بهتر است که میل ورم خشک را با غذاهای دیگر مخلوط و پوره کنید و سپس این غذا را از به جوجه بلبل بدهید.

سخن آخر

اکنون که به طور کامل به معرفی بلبل پرداختیم، حتماً شناخت نسبی و مناسبی نسبت به این پرنده و ویژگی های آن پیدا کرده اید. اگر قصد خریداری بلبل را دارید، می توانید با آگاهی و شناخت کامل این اقدام را انجام دهید و اگر بعد از خرید بلبل، با چالش چالش خرید تغذیه مواجه شدید، می توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که وبسایت میل ورم آسیا به عنوان معتبرترین سایت در حوزه فروش غذای پرندگان و سایر حیوانات انواع غذای بلبل و از جمله میل ورم های قابل استفاده برای بلبل را عرضه می‌ کند.

سؤالات متداول

مدت زمان نشستن بلبل ماده روی تخم جهت تولید مثل چقدر است؟

بلبل های ماده حدود دو هفته روی تخم می نشینند تا در نهایت، جوجه های بلبل از تخم در بیایند.

آیا بلبل ها هم از میل ورم تغذیه می‌ کنند؟

بله بلبل ها جزو پرندگان حشره خوار هستند و علاقه ی زیادی به خوردن میل ورم زنده و خشک نشان داده اند.

بلبل در چه کشورهایی است تکثیر می شود؟

عموماً بلبل در قاره‌ های آسیا، اروپا و شمال غربی آفریقا زندگی می کند و تمام کشورهایی که زیرمجموعه این قاره ها هستند می‌ توانند محل مناسبی جهت زندگی و تکثیر بلبل به شمار بیایند.

5/5 - (4 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *