معرفی 12 حشره خوراکی در جهان

معرفی 12 حشره خوراکی در جهان

حشره خواری و در واقع خوردن انواع حشره خوراکی در جهان طی سال‌های اخیر در حال گسترش است. البته در کشور ما هنوز به دلیل هنجارهای فرهنگی تغذیه با حشرات باب نشده و تنها در طب سنتی از حشرات به عنوان مصرف درمانی استفاده می‌شود. در نهایت خود حشرات صرفا به منظور تغذیه حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود سال‌هاست که حشره خواری در کشورهای آفریقایی و شرق آسیا رونق دارد و در سال‌های اخیر در رستوران‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز در حال گسترش است. در این مطلب از میل ورم آسیا به معرفی 12 حشره خوراکی متداول در جهان می‌پردازیم.

به طور کلی با وجودی که ممکن است خوردن حشرات به عنوان وعده‌های غذایی در کشورهایی مانند ایران تا سال‌های آینده نیز مورد پذیرش قرار نگیرد، نباید از مزایای تغذیه‌ای و زیست محیطی این پدیده غافل بود. ضمن این‌که در مورد تغذیه حیوانات و دام‌ها می‌توان از مزایای فراوان این منبع در دسترس بهره فراوانی برد.

متداول‌ترین انواع حشره خوراکی در جهان کدامند؟

جیرجیرک؛ محبوب‌ترین حشره خوراکی!

جیرجیرک یک حشره غنی از پروتئین است که می‌توان از آن به عنوان یکی از محبوب‌ترین حشرات خوراکی در جهان نام برد. این حشره در بسیاری از کشورهای آسیای شرقی از جمله تایلند، مالزی، کامبوج، لائوس، ژاپن و مکزیک به صورت سرخ‌شده، سوخاری، کبابی یا آب‌پز در رستوران‌ها سرو می‌شود. در ایران جیرجیرک‌های مشکی و قهوه‌ای پرورش می‌یابند و صرفا برای تغذیه انواع حیوانات کاربرد دارند.

ملخ؛ حشره خوراکی حلال

ملخ‌ها به طور کلی حشراتی قابل خوردن هستند. این حشره در بسیاری از کشورها نظیر مکزیک، ژاپن، هند، فرانسه، تایلند، چین و فلیپین طرفداران زیادی دارد. به علاوه این حشره را می‌توان پس از پرورش با مزه‌های متنوع مطابق با سلیقه‌ی مشتریان مزه دار و سپس به بازار عرضه کرد. این حشره در ایران نیز پرورش و برای مصرف خوراکی عرضه می‌شود که در برخی رساله‌ها نیز به عنوان یک غذای حلال معرفی شده است.

ملخ ایکی از 12 حشره خوراکی در جهان
معرفی 12 حشره خوراکی در جهان

زنجره؛ حشره پرکاربرد خوراکی

زنجره نوعی حشره دارای بال‌های نازک و شفاف است که محل زیست آن بر روی درختان می‌باشد. این حشره معمولا به صورت کباب شده یا در سوپ و برنج مورد مصرف خوراکی قرار می‌گیرد. با وجودی که زنجره از نظر ارزش غذایی و رشد و پرورش با جیرجیرک تفاوت دارد، ولی همانند این حشره دارای محبوبیت می‌باشد.

موریانه؛ غذای لذیذ ژاپنی

موریانه‌های پرورشی که در ایران به منظور تغذیه دام‌هایی مانند طیور، آبزیان، دوزیستان و خزندگان مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان غذایی لذیذ در ژاپن با قیمت بالایی در رستوران‌ها عرضه می‌‌شود. حتی در برخی فرهنگ‌ها، ملکه موریانه به عنوان یک غذای خوشمزه و سلطنتی محسوب می‌شود و تهیه آن با قیمت بالایی امکان‌پذیر است.

از مزایای استفاده از موریانه‌ها به عنوان حشرات خوراکی، می‌توان به پروتئین بالای این حشره و کمتر بودن احتمال وجود انگل در آن به دلیل زیست در چوب اشاره کرد. هم‌چنین به دلیل این‌که این حشره به جز در انواع بالغ، در سایر مراحل و انواع شامل لارو، کارگر، سرباز، پوره، ملکه و غیره قابلیت پرواز کردن ندارد، به آسانی قابل گیر افتادن است.

عقرب‌؛ غذایی چالش برانگیز

به طور کلی در کشورهای آسیایی تغذیه از عنکبوت‌ها به عنوان حشره خوراکی مرسوم است. در این میان عقرب‌ها از سایر موجودات مشابه بیشتر قابل دسترس و رشد و پرورش هستند. نکته‌ی مهم در مورد استفاده از عقرب‌ها به عنوان یک منبع غذایی این است که این حشره بیش از محبوبیت، طعم خوشمزه و یا ارزش غذایی، به عنوان ابزاری برای به چالش کشیدن شجاعت گردشگران در کشورهایی مانند چین و تایلند کاربرد دارد. در واقع این حشره به حدی با انواع ادویه‌ها در روغن سرخ می‌شود که طعم خاصی جز ادویه و روغن نمی‌توان از آن چشید. ولی برخی طعم آن را با خرچنگ مقایسه کرده‌اند.

خوردن عقرب
خوردن عقرب

البته عقرب‌ها برای مردم چین یک غذای رایج خیابانی محسوب می‌شوند و حتی می‌توانید این حشره قابل خوردن را در کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیکو و دیگر ایالت های جنوب غربی آمریکا پیدا کنید.

سنجاقک‌؛ معجون طبیعت

سنجاقک‌ها نیز به دلیل طعم نسبتا خوبی که مصرف‌کنندگان از آن دریافت کرده‌اند، در کشورهایی مانند چین و اندونزی طرفداران بسیاری دارند. مصرف این حشره خوراکی معمولا به صورت جدا کردن بال‌ها و سپس سرخ کردن یا کباب کردن آن انجام می‌شود. هم‌چنین در شرق آسیا سنجاقک‌های پرورشی را در مرحله لارو سرخ می‌کنند یا به صورت پخته شده مصرف می‌کنند. از نکات جالب در مورد این حشره استفاده از آن به عنوان دم نوش است.

زنبور‌ها و زنبورهای عسل؛ حشره خوراکی با خواص پزشکی

زنبورها و زنبورهای عسل از حشرات خوراکی محسوب می‌شوند که هم به دلیل طعم و هم به دلیل خواص پزشکی‌ محبوب هستند. البته این حشره در هر کشوری مطابق با رسوم و فرهنگ آن کشور مورد استفاده خوراکی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال از نوعی زنبور در چین برای درمان گلودرد استفاده می‌شوند. در برخی کشورها، به ‌صورت کبابی، پخته، سرخ یا تفت داده‌شده در کره خورده می‌شود. هم‌چنین در کشورهای شرق آسیا لاروی زنبورهای زرد وحشی در پخت سوپ کاربرد دارد.

کرم‌ابریشم؛ پرورش آسان

کرم ابریشم پس از ورود به دوره‌ی دگردیسی و تولید نخ ابریشم از پیله‌‌اش، به صورت یک حشره خوراکی و پرطرفدار باقی می‌ماند که در کشورهای آسیایی به دلیل داشتن پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی بسیار محبوب است. در کشور کره این حشره برای پخت یک غذای کره‌ای به نام پئوند کاربرد دارد. در واقع این غذا از آب پز شدن کرم ابریشم همراه با ادویه‌ی فراوان سرو می‌شود. ولی نوع سرخ شده این حشره در چین و ویتنام بیشتر طرفدار دارد. از نکات جالب در مورد کرم ابریشم می‌توان به پرورش آسان آن اشاره کرد. تا جایی که به عنوان بی‌دردسر‌ترین حشره خوراکی پرورشی در جهان شناخته می‌شود.

کرم ابریشم از 12 حشره خوراکی در جهان
کرم ابریشم از 12 حشره خوراکی در جهان

سوسک درختی؛ پاپ کورن حشرات

احتمالا غیرقابل پذیرش‌ترین گروه حشرات خوراکی همین سوسک‌ها هستند. ولی جالب است بدانید چند نوع مختلف از این حشرات به صورت خوراکی در جهان مصرف می‌شوند و طرفداران خود را نیز حفظ کرده‌اند. سوسک درختی که با نام رسمی خود یعنی فیلوفاگا به عنوان یک حشره خوراکی در جهان معروف است، هم به صورت لارو و هم در قالب یک حشره‌ بالغ قابل مصرف خوراکی می‌باشد. این حشره که دارای طعم کرده‌ای و مشابه با گردو است، توسط بومی‌های سرخ پوست آمریکایی، با قرار گرفتن بر روی آتش به عنوان پاپ‌کورن مورد استفاده قرار می‌گرفت.

سوسک‌ بال‌دار؛ حشره کنتاکی

لا کوکاراچا یا سوسک بالدار می‌تواند تصور شما را در مورد آلودگی سوسک‌ها تغییر دهد. جالب است بدانید که این حشره خوراکی با رعایت رژیم خاص میوه‌ و سبزیجات، جزو تمیزترین حشرات به حساب می‌آید. بیشترین مصرف این نوع سوسک که از بافت تردی نیز برخوردار است، در قالب کباب شده، آب‌پز، تفت داده شده و سرخ شده است و به دلیل تشابه مزه‌ی آن با مرغ بعید نیست که به سوسک کنتاکی معروف شود.

سوسک‌های سرگین غلتان؛ خوراکی باورنکردنی

شاید باورش برای ما سخت باشد، ولی این سوسک‌ها با وجود زندگی و رشد در میان پهن گاوها، از حشرات خوراکی خوشمزه و ترد به حساب می‌آیند. البته لازم است به این نکته توجه کنید که سوسک‌های سرگین غلتان عرضه شده برای مصرف خوراکی، به صورت تمیز و ضدعفونی شده وارد بازار می‌شوند. از مزایای این حشره می‌توان به ویژگی غنی بودن آن از پروتئین شاره کرد. بیشترین مصرف این حشره خوراکی در قالب غذایی است که همراه با سبزیجات مقوی و سوپ گوشت خوک در رستوران‌های آمریکای جنوبی به فروش می‌رسد.

مورچه‌های شیرین؛ اسنک عسلی

این حشره‌ خوراکی، در واقع نه به عنوان غذا بلکه به عنوان نوعی اسنک شیرین در میان مردم بومی استرالیا مصرف می‌شود. دلیل شیرین بودن این مورچه، پر شدن شکم آن با نوعی شهد عسل مانند است که به دلیل همین شیرینی طرفداران زیادی دارد.

خوردن مورچه توسط انسان
خوردن مورچه توسط انسان

سوالات متداول

فواید حشره خواری چیست؟

به طور کلی حشرات خوراکی از نظر علم تغذیه از منابع اصلی و فراوان پروتئین، ویتامین و مواد معدنی هستند. هم‌چنین به دلیل نیاز به فضای کمتر برای رشد و پرورش، نیاز به آب و خوراک کمتر در مقایسه با حیواناتی مانند گاو، انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای، مصرف ضایعات ارگانیک به عنوان غذا و مزیت آن در حفظ محیط زیست، پرورش و تولید مثل سریعتر در مقایسه با سایر انواع دام‌ها و غیره دارای مزایای زیادی هستند که می‌تواند موجب افزایش محبوبیت آن‌ها به منظور پرورش به عنوان منابع غذایی خوراکی شود.

محبوب‌ترین حشره خوراکی چیست؟

انتخاب محبوب‌ترین حشره خوراکی به راحتی ممکن نیست و به عوامل بسیاری از جمله فرهنگ و هنجارهای تغذیه‌ای فرهنگ‌های مختلف بستگی دارد. ولی یکی از حشرات پرطرفدار خوراکی جیرجیرک‌ها هستند که محصولات آن به خصوص در کشورهای غربی به دلیل طعم و مزه‌ی بهتر و صرفه‌ی اقتصادی بیشتر برای تولیدکنندگان بیشتر عرضه می‌شود.

چرا باید به حشره‌خواری روی بیاوریم؟

یکی از مهمترین دلایل افزایش ضرورت پرورش حشرات خوراکی، پایداری آن‌ها است. با توجه به افزایش سالانه حدود 70 میلیون نفری به جمعیت کره زمین و اختصاص بخش زیادی از زمین‌های موجود به پرورش دام و صید بیش از حد موجودات خوراکی دریایی، پرورش و مصرف حشرات می‌تواند به عنوان یک منبع پایدار غذایی برای جمعیت زیاد و در حال افزایش زمین در نظر گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *