علت بروز ورم روده در قناری و راه درمان آن

ورم روده در قناری

ورم روده در قناری یا رگ سیاه یک بیماری انگلی است که می تواند در روده قناری ها اتفاق بیفتد. اگر مشاهده کردید که روی سطح شکم قناری شما یک رگ سیاه کمرنگ به چشم می خورد باید بدانید که زنگ خطری برای شروع این بیماری است و باید آن را جدی بگیرید و سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید.

 زیرا به محض اینکه سیستم ایمنی قناری شما ضعیف شود، علائم بیماری خود را نشان خواهند داد و بسیار حاد و درگیرکننده هستند که شاید زندگی قناری را تحت‌الشعاع قرار دهند. قصد ما این است که علائم و روش های درمان این بیماری را برای شما بازگو کنیم تا درک و شناخت کامل تری نسبت به آن پیدا کنید و در صورت ابتلای قناریتان به این مشکل بتوانید با آگاهی کامل تصمیمات لازم را اتخاذ کنید پس با ما همراه باشید.

ورم روده در قناری

علائم ورم روده در قناری چیست؟

علائم ورم روده در قناری می تواند به شکل های مختلف بروز پیدا کند و در واقع با توجه به شدت بیماری و شرایط بدنی و میزان قدرت سیستم ایمنی بدن پرنده، این علائم شدت های مختلفی دارند. در ادامه این علائم را به تفصیل برای شما بازگو می کنیم‌‌.

علائم ظاهری

یکی از مهمترین نشانه هایی که بعد از بروز بیماری ورم روده می تواند در بدن قناری خود را نشان دهد تغییرات ظاهری می باشد‌. پر های قناری بعد از این بیماری پف می کند.

سرما و لرز

قناری در این دوران دچار لرزش های مداوم می شود و دوست دارد که مدام در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد‌. زیرا حرارت بدن در این دوران از بین رفته و قناری میل دارد که حرارت از دست رفته ی بدن را به این شکل جبران کند.

ضعف و کاهش اشتها

از آنجایی که سیستم ایمنی قناری در این بیماری تحت شعاع قرار می‌ گیرد و پرنده اشتهای زیادی به خوردن غذا ندارد، وقتی که به ورم روده مبتلا شود، ضعف زیادی را تجربه می‌ کند و این احساس ضعف باعث کاهش تحرک و افسردگی و سستی بدن قناری خواهد شد.

ورم روده در قناری

تغییرات ظاهری فضله

ورم روده در قناری باعث تغییر رنگ و شکل فضله خواهد شد. وقتی که این بیماری به مرحله ی حاد برسد علاوه بر فضله ی قهوه‌ ای، رگه های سفید رنگ هم در فضله دیده می‌ شوند که جزو علائم خطرناک به حساب می آیند. در برخی از موارد، ممکن است قناری دچار اسهال نیز شود.

تورم شکم

این بیماری موجب ایجاد تورم در شکم قناری خواهد شد و شما به راحتی با لمس شکم قناری این تورم را به صورت کاملاً واضح در قسمت روده ها احساس می کنید و اگر بیماری به مرحله پیشرفته برسد این تورم ها گرم و قرمز می‌ شوند که نشان دهنده التهاب بیش از اندازه بوده و در صورتی که بیماری در این مرحله هم درمان نشود باعث تلف شدن قناری خواهد شد.

افسردگی

طبیعتاً با بروز ورم روده در قناری به دنبال کاهش اشتها، ضعف و سستی، افسردگی هم در پرنده رخ خواهد داد. وقتی که پرنده شما دچار این بیماری شود میل به پرواز ندارد و دوست دارد که مدام در گوشه‌ ای از قفس بنشیند و به یک نقطه خیره شود.

چگونه می توان از ورم روده در قناری جلوگیری کرد؟

برای پیشگیری از بیماری ورم روده در قناری باید سعی کنید که در وهله ی اول به تغذیه ی سالم پرنده خود اهمیت دهید. تغذیه سالم یعنی خرید دانه های تمیز بوجاری شده و مغذی که فاقد گرد و غبار هستند.

 برای خرید این دانه ها و سایر غذاهای مفید و تمیز و بهداشتی برای قناری می‌ توانید به سایت میل ورم آسیا مراجعه کنید. همانطور که گفتیم این بیماری ریشه انگلی دارد و این یعنی می‌ تواند از طریق غذای آلوده برای قناری اتفاق بیفتد. اما با خرید غذا از سایت میل ورم آسیا خیال شما آسوده خواهد بود که غذا ها کاملاً سالم و بهداشتی هستند.

نکته بعدی برای جلوگیری از این بیماری خطرناک، این است که حتماً محیط قفس قناری را به صورت منظم و دائمی نظافت کنید و سعی کنید که همیشه قفس قناری خود را تمیز نگه داشته باشید‌. استفاده از آب سالم و پاکیزه هم جزو نکات مهمی است که می‌ تواند از بروز این بیماری و تکثیر انگل در روده قناری شما جلوگیری کند.

درمان ورم روده در قناری

روش های درمانی زیادی برای درمان ورم روده در قناری وجود دارند و با توجه به شرایط بدنی قناری دامپزشک از بهترین روش درمانی استفاده می کند.

در مرحله اول برای درمان، باید قناری را از سایر پرنده ها جدا کنید. پس از آن سبزی و میوه ها را از رژیم غذایی قناری حذف کنید تا بیماری بهبود پیدا کند. انواع دانه های چرب و روغنی مانند کافشه و حتی ارزن به علت اینکه دیر هضم می شوند باید در دوران بیماری حذف شوند.

 اگر در رژیم غذایی قناری شما تخم مرغ وجود دارد سعی کنید که در زمان بیماری ورم روده از تخم مرغ برای قناری استفاده نکنید. درمان های دارویی در این دوران شامل داروهایی هستند که ضد باکتری عمل می کنند و باکتری های غیر سالم روده را از بین می‌ برند و دامپزشک با توجه به میزان پیشرفت بیماری می تواند از آنتی بیوتیک های مختلف استفاده کند.

سخن آخر

در صورتی که ورم روده در قناری جدی گرفته نشود و درمانی برای آن اتفاق نیفتد، عوارض جبران‌ ناپذیر زیادی را به دنبال خواهد داشت. سعی کنید که با مشاهده علائم اولیه مربوط به ورم روده به دامپزشک مراجعه کنید تا دامپزشک بتواند با انجام اقدامات درمانی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به درمان کمک کند.

سؤالات متداول

چه زمانی ورم روده در قناری می‌ تواند باعث تلف شدن پرنده شود؟

در صورتی که این بیماری از مرحله ابتدایی درمان نشود و روز به روز علائم آن گسترش پیدا کند و به مرحله حاد برسد، به طوری که در سطح شکم قناری تورم های قرمز و گرم به وجود بیایند، می‌ توان گفت که باعث تلف شدن پرنده می شود.

آیا ورم روده می تواند باعث افسردگی قناری شود؟

بله این بیماری ضمن اینکه علائم جسمانی مختلفی دارد شرایط روحی پرنده را هم درگیر می‌ کند و می‌ تواند باعث افسردگی قناری شما شود.

استفاده از تخم مرغ در زمانی که قناری به ورم روده مبتلا شده است جایز می باشد؟

 خیر به هیچ عنوان در این دوران نباید از غذاهای سنگین و دیر هضم مانند تخم مرغ برای قناری خود استفاده کنید.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *