نکات جالب درباره گربه ها که شاید ندانید!

نکات جالب درباره گربه ها

گربه‌ها حیوانات دوست‌داشتنی هستند که دارای شگفتی‌ها و رمزهای مختلف می‌باشند. آگاهی از این حقایق و شگفتی‌ها باعث می‌شود تا شما بتوانید شناخت کامل تری نسبت به حیوان خانگی خود پیدا کنید. در این مطلب قصد داریم که نکات جالب درباره گربه ها را مرور کنیم. تا شناخت شما نسبت به این حیوان کامل‌تر شود پس با ما همراه باشید.

بررسی دقیق آناتومی و فیزیولوژی گربه

یکی از مهمترین مواردی که در امر نکات جالب درباره گربه‌ ها باید به آن بپردازیم، فیزیولوژی و آناتومی بدن گربه می‌باشد. گربه‌های خانگی ذاتا ۹۵.۶ درصد شباهت بسیار زیادی به ببرها دارند و رفتار های آن‌ها هم مشابه ببرها می باشد. برای مثال علامت گذاری با خراشیدن، بازی کردن با طعمه، تعقیب کردن طعمه، علامت گذاری با ادرار و… جزو رفتار هایی هستند که بین ببرها و گربه‌ها مشترک می‌باشند.

گربه‌ها جزو پستانداران می‌باشند که هرگز طعم شیرینی را احساس نمی‌کنند و اصولاً از غذاهای شیرین هم نباید برای گربه‌ها استفاده شود. اگر بخواهیم در رابطه با بینایی این حیوانات دوست داشتنی صحبت کنیم، باید بگوییم که نزدیک بین هستند. اما در شب دید بسیار قوی تری پیدا می‌کنند. تعداد انگشت های گربه شامل ۱۸ عدد می‌باشد که پنج انگشت در هر یک از پنجه‌های جلویی بوده و هر یک از پنجه‌های پشت هم دارای چهار انگشت می‌باشند.

 تعداد استخوان‌های این حیوان خانگی برابر با ۲۳۰ استخوان است و این حیوانات عضو اضافه در بدن ندارند. به همین علت می‌توانند به راحتی بوها و رایحه هایی که در هوا وجود دارند را استشمام کنند.

گربه‌ها شاید نسبت به سگ‌ها جثه کوچک‌تری داشته باشند. اما دو برابر سگ‌ها دارای سلول عصبی در قسمت مغز خود هستند و یک نکته جالب دیگر درباره گربه ها این است که در میان تمام پستانداران چشم‌های بزرگتری را به خود اختصاص داده‌اند.

مسئله مهم دیگری که در لیست نکات جالب درباره گربه ها و آناتومی بدن آن‌ها باید ذکر کنیم این است که زبان این حیوانات خشن است و این خشن بودن باعث می‌شود که گربه توانایی لیس زدن هرگونه گوشت و غذا را داشته باشد و بتواند به راحتی همه چیز را بخورد‌.

نقش سبیل گربه در زندگی اش چیست؟

سبیل‌های گربه کمک می‌کند که احساس کاملی نسبت به محیط اطراف داشته باشند و این سبیل‌ ها کمک می‌کنند که گربه سربلند فضاهای کوچک را متناسب با اندام خود ارزیابی کند. زیرا سیبیل‌ها به اندازه عرض بدن گربه می‌باشند. به همین علت است که اکثر دامپزشکان توصیه دارند. تا افراد سبیل‌ گربه‌های خود را هرگز کوتاه نکنید.

نکات جالب درباره گربه ها
نکات جالب درباره گربه ها

زیبایی سبیل‌ های گربه هم امری غیر قابل کتمان می‌باشد. اما نکات جالب درباره گربه همان تاثیر سبیل‌ گربه روی شناخت فضاها و محیط‌های مختلف است.

اگر دارای گربه خانگی هستید حتماً به این مسئله دقت کنید که گربه شما با استفاده از سبیل‌ خود فضاهای مختلف را بررسی می‌کند که احساس کند بدنش در آن فضا قرار می گیرد.

نکاتی درباره سلامتی گربه ها

وقتی که به نکات جالب درباره گربه ها می‌پردازیم، باید نکات جالب در رابطه با سلامتی این حیوانات زیبا و دوست داشتنی را هم مرور کنیم. زیرا نکات بسیار جذابی در این باره وجود دارد که در ادامه هر یک را مرور می کنیم.

 • ساعت خواب گربه‌ها در طول روز نسبتا بالا است و گربه ها حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت در طول روز می‌خوابند.
 • گربه های ماده از ۴ ماهگی به بعد می‌توانند باردار شوند.
نکات جالب درباره گربه ها
نکات جالب درباره گربه ها
 • بچه گربه ها ۸ هفته بعد از به دنیا آمدن می‌توانند عقیم شوند.
 • میانگین طول عمر یک گربه بین ۱۳ تا ۱۷ سال است.
 • اگر گربه را عقیم کنید به افزایش طول عمرش کمک می‌کنید.
 • گربه هایی که مدام در خانه نیستند طول عمر بیشتری دارند‌.
 • اکثر گربه ها در زمان سحر و غروب فعالیت دارند و در این ساعات نمی‌خوابند‌‌.
 • خرخر کردن گربه ها در اکثر موارد نشان دهنده یک رفتار آرامش بخش برای آن‌ها است. زیرا گربه ها علاوه بر اینکه در زمان بیماری خرخر می‌کنند، در زمان خوشحالی و آرامش خود همین حرکت را تکرار می‌کنند.
 • گربه ها علاقه زیادی به نظافت دارند و به همین علت در طول روز مدام در حال تمیز کردن خود می‌باشند.

گربه‌ها از چه چیزهایی بدشان می‌آید؟

یکی دیگر از نکات جالب درباره گربه‌ ها بررسی مواردی است که گربه‌ها نسبت به آن‌ها حساسیت دارند و اصطلاحاً از آن‌ها بدشان می آید.

 استفاده از غذای نامطبوع و بدمزه برای گربه حتی در زمان گرسنگی شدید گربه هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و گربه هرگز از آن غذا استفاده نمی‌کند.

علاوه بر این وقتی که از شیر برای گربه خود استفاده می‌کنید، باز هم گربه علاقه به خوردن آن غذا نشان نمی‌دهد. زیرا معده گربه توانایی هضم لاکتوز را ندارد و به همین علت گربه ناخودآگاه از شیر بدش می‌آید.

گربه ها از چه چیزی بدشان می آید؟
گربه ها از چه چیزی بدشان می آید؟

علاوه بر این موارد گربه حس بسیار بدی نسبت به انواع کشمش و انگور دارد و نسبت به پیاز و سیر و پیازچه هم حساسیت زیادی نشان می‌دهد و غذاهایی که حاوی سیر و پیاز هستند هرگز نباید به گربه‌ها داده شوند‌. پس بهتر است از غذاهای آماده خود برای حیوانات خانگی استفاده نکنید.

انگور و کشمش هم نه‌تنها مورد علاقه گربه نیستند بلکه باعث ایجاد نارسایی کلیه هم خواهند شد. یک مسئله دیگر که جزو نکات جالب درباره گربه ها به شمار می‌آید این است که گربه ها نسبت به بوی مرکبات حساسیت زیادی دارند و نباید گربه ها را در محیطی قرار دهید که مرکبات در آنجا وجود دارد.

سخن آخر

اکنون که به صورت کامل با نکات جالب درباره گربه ها آشنا شدید، می‌توانید نسبت به عجایب و شگفتی های بدن این حیوان خانگی دوست داشتنی شناخت کامل‌تری داشته باشید و در موقعیت‌های مختلف رفتار بهتری را با گربه خود نشان دهید. زیرا برخی از این رفتارها نیاز به شناخت کامل‌تر شما دارند.

برای این که گربه شما زندگی با کیفیت را تجربه کند، علاوه بر اینکه باید از نکات جالب درباره گربه ها آگاهی پیدا کنید، باید سعی کنید که تغذیه گربه‌های خود را هم به بهترین شکل ممکن فراهم کنید. در همین راستا می‌توانید به سایت میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید. این سایت انواع غذای گربه را در بالاترین سطح کیفیت و کاملا مرغوب برای شما عرضه می‌کند که این غذاها فاقد مواد حساسیت زا برای گربه هستند.

سؤالات متداول

نقش سبیل‌ گربه در زندگی‌اش چیست؟

سبیل‌ گربه علاوه بر این که دارای جنبه زیبایی خاص خود می‌باشد، باعث می‌شود که گربه بتواند نسبت به محیط اطراف خود شناخت کامل تری پیدا کند. زیرا سبیل‌ گربه بر اساس عرض اندام گربه اندازه گیری شده است و گربه می‌تواند محیط های مختلف را بر همین اساس اندازه گیری کند.

گربه ها از چه سنی توانایی بارداری دارند؟

 گربه ها از ۴ ماهگی به بعد می‌توانند باردار شوند. البته بهتر است که این بارداری دیرتر اتفاق بیفتد تا آسیبی به بدن گربه وارد نشود.

چه چیزی باعث افزایش طول عمر گربه می‌شود؟

علاوه بر تغذیه سالم عقیم کردن هم نقش مهمی در افزایش طول عمر گربه دارد.

5/5 - (2 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *