آیا انسولین برای سگ استفاده می‌شود؟

انسولین برای سگ‌

انسولین برای سگ‌ های مبتلا به دیابت استفاده می‌شود و می‌تواند علائم خطرناک ناشی از دیابت را تا حد زیادی کاهش دهد. اما چگونگی تزریق انسولین به سگ اهمیت بسیار زیادی دارد و باید حتما جدی گرفته شود.

نحوه تزریق انسولین برای سگ و دوز آن، مسئله بسیار مهمی است که حتماً قبل از استفاده از انسولین باید با دامپزشک در این باره مشورت کنید.

انسولین یک هورمون مهم می‌باشد که توسط پانکراس در بدن ساخته می شود و کمک می کند که قند خون در بدن تنظیم شود و از افزایش قند خون جلوگیری خواهد کرد‌‌.

وقتی که غذا می‌خوریم، کربوهیدرات‌هایی که در رژیم غذایی ما وجود دارند، به گلوکز تجزیه خواهند شد و بعد از این در جریان خون ما جذب می‌شوند‌. انسولین کمک می‌کند که گلوکز از خون به سلول‌های بدن انتقال پیدا کند‌. علاوه بر این باعث ذخیره انرژی و پخش شدن dna و افزایش سنتز پروتئین در بدن هم خواهد شد.

پس می‌توانیم بگوییم که هورمون انسولین اهمیت زیاد و نقش تعیین کننده‌ای در بدن سگ دارد و وقتی که انسولین کم باشد گلوکز به اندازه کافی متابولیزه نخواهد شد و در نتیجه قند خون افزایش پیدا خواهد کرد.

این مسئله در بدن سگ هم دقیقاً مانند بدن انسان است و دیابت وقتی به وجود می‌آید که سگ با کاهش انسولین در بدن مواجه شود. دیابت وابسته به انسولین یعنی دیابت نوع یک، جزو شایع ترین بیماری میان سگ‌های پیر می باشد و این سگ‌ها باید روزانه تزریق انسولین داشته باشند‌ تا دیابت‌شان روی خط تعادل قرار بگیرد.

آیا انسولین برای سگ و انسان باهم متفاوت هستند؟

حتما این سوال در ذهن شما به وجود آمده است که آیا این انسولین، همان انسولینی است که برای انسان استفاده می شود؟ باید بدانید که انسولین های انسانی و انسولین های دامپزشکی از لحاظ غلظت با هم تفاوت دارند و نیاز به سرنگ های متفاوت از هم هستند.

در واقع سرنگی که در بدن سگ تزریق می‌شود به هیچ عنوان برای انسان قابل استفاده نیست و یا بالعکس‌.

تجویز انسولین برای سگ‌ها در دامپزشکی غلظت ۴۰ واحد در میلی‌لیتر دارد و اگر سرنگ آن نامناسب و غیر استاندارد باشد، نمی‌توان تزریق را به درستی انجام داد و در نتیجه ممکن است که باعث بیماری‌های دیگر یا هیپوگلیسمی در سگ شود‌‌.

پس همیشه باید مطمئن شوید، انسولینی که به این حیوان تزریق می‌کنید بر اساس فرمول دامپزشکی تهیه شده است و با سرنگ مخصوص به سگ تزریق کنید. تا بدین ترتیب هیچ آسیبی به بدن سگ شما وارد نشود و در حین تزریق انسولین مشکلی به وجود نیاید. انسولین نیاز روزانه سگ ها است و در نتیجه باید مختص این حیوانات باشد و در شرایط مناسب به آن‌ها تزریق شود.

نحوه تزریق انسولین

سگ هایی که به دیابت مبتلا هستند نمی توانند هورمون انسولین را به صورت طبیعی در بدن خود تولید کنند و به همین علت در طول روز یک یا دو بار باید از انسولین استفاده داشت. تا روند درمان و کنترل دیابت به خوبی پیش برود.

این تزریق به شکل زیر پوستی یا همان زیر جلدی انجام می‌شود و تقریباً کار آسانی است. دقت کنید که انسولین را هرگز در دمای گرم یا محیط نامناسب قرار ندهید زیرا باعث می شود تا فاسد شود.

سگ دیابتی
سگ دیابتی

شما به عنوان صاحب حیوان خانگی می‌توانید تزریق انسولین را با یک کلیپ آموزشی یاد بگیرید و طبق دستورالعمل‌ها این تزریق را به شکل روزانه انجام دهید. هر بار که برای سگ خود انسولین تزریق می کنید باید از سرنگ و سوزن جدید استفاده کنید و هرگز از یک سرنگ دوبار استفاده نداشته باشید. زیرا این کار باعث ورود عفونت و میکروب به بدن سگ شما خواهد شد و عواقب بدی را به دنبال دارد.

برای انجام تزریق موفقیت آمیز باید پوست نرم و شل سگ را در امتداد گردن یا پشت او با استفاده از دست دیگر فشار دهید و سپس سوزن را به موازات چین پوست تزریق کنید. اگر احساس کردید که سگ شما قصد فرار کردن دارد حتماً قبل از آغاز تزریق به خوبی سگ را نگه داشته باشید تا نتواند فرار کند.

عوارض جانبی انسولین برای سگ

عوارض جانبی انسولین شامل موارد مختلفی می‌شود و اولین عارضه آن کاهش بیش از اندازه قند خون می‌باشد. وقتی که شما بیش از حد معمول به سگ انسولین بدهید، باعث کاهش قند خون این حیوان خانگی خواهید شد‌. سایر عوارض تزریق انسولین به بدن سگ عبارتند از:

 • تشنج
 • مرگ
 • بی حالی
 • ضعف
 • افسردگی
 • سرگردانی
 • سقوط
 • راه رفتن بدون تعادل
 • درد در محل تزریق
 • تورم و کبودی بعد از تزریق

البته این عوارض برای تمام سگ ها اتفاق نمی افتند و درصورتی رخ می‌ دهند که شما دوز بالایی از انسولین یا انسولین نامناسب برای سگ دیابتی خود استفاده کنید.

سگ افسرده - انسولین برای سگ
سگ افسرده

سخن آخر

انسولین حتما باید طبق دستور دامپزشک تزریق شود و هرگز نباید به صورت خودسرانه این هورمون دارویی را به بدن سگ‌ها تزریق کنید. زیرا تزریق خودسرانه انسولین باعث بروز اتفاقات ناگوار برای سلامتی و حیات بدن سگ خواهد شد‌‌. در تزریق انسولین نهایت دقت را به خرج دهید و سعی کنید که از انسولین‌های مخصوص حیوانات استفاده کنید.

اگر تغذیه سگ خود را به صورت کامل رعایت کنید و سعی کنید که از غذاهای سالم به صورت روزانه برای سگ خانگی خود استفاده کنید، می توانید از بروز بیماری دیابت برای این حیوانات هم جلوگیری داشته باشید. برای خرید غذای سالم و مقوی سایت میل ورم آسیا با کیفیت ترین غذاهای سگ را با قیمتی مناسب عرضه می‌کند.

سوالات متداول

آیا می‌توان از انسولین مخصوص انسان ها برای سگ ها استفاده کرد؟

خیر انسولین مخصوص سگ ها کاملا متفاوت از انسان‌ها می‌باشد. استفاده از انسولین انسانی برای سگ‌ها خطر مرگ دارد.

آیا برای تزریق انسولین باید به دامپزشکی مراجعه کرد؟

خیر تمام دارندگان سگ های خانگی می توانند در منزل این کار را به راحتی انجام دهند. زیرا تزریق انسولین، زیر جلدی است.

چرا از انسولین برای سگ استفاده می‌شود؟

سگ هایی که به خرید بیماری دیابت و قند خون مبتلا شده اند باید از انسولین استفاده کنند تا قند خون آن‌ها کنترل شود.

5/5 - (2 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *