معرفی مهمترین نژادهای ماکیان زینتی

مرغ و خروس کوشین

ماکیان همانند سایر جانوران دارای نژادهای گوناگونی هستند که هر کدام از آنها خصوصیات خاص و متمایزی از یکدیگر دارند. مرغ و خروس‌ ها نیز که در دسته ماکیان قرار دارند از این قاعده مستثنی نیستند. به طوری که طبق آمارهای به دست آمده تا به امروز 170 گونه از مرغ و خروس ‌ها در نژادهای مختلف کشف و ثبت شده است.

گفتنی است برخی از نژادهای مرغ و خروس‌ ها زینتی و از نظر اقتصادی قیمت بسیار بالایی دارند. از این رو بسیاری برای راه اندازی یک کسب و کار، پرورش مرغ و خروس‌ های زینتی را انتخاب می‌کنند. البته ناگفته نماند برخی از نژادهای زینتی این دسته از ماکیان برای مصارف گوشتی و تخمگذاری  بسیار مناسب هستند و از این رو برای افرادی که می ‌خواهند به درآمد قابل قبولی از این راه برسند، بهترین گزینه است.

باید خاطر نشان کرد در بیشتر موارد مرغ و خروس‌ ها با نژادهای مختلف از نظر ظاهری مشابه یکدیگرند و تنها در شکل تاج و ریش، جثه و رنگ پرها تفاوت‌هایی دیده می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید با نژادهای مرغ و خروس ‌های زینتی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی چند نمونه از مهمترین نژادهای ماکیان زینتی بپردازیم.

معرفی مهمترین نژادهای ماکیان زینتی

همانطور که در بخش مقدمه گفته شد، مرغ و خروس‌ های زینتی نژادهای مختلفی دارند که هر کدام از آنها از ویژگی‌ های منحصر به فردی برخوردارند. در این بخش می‌خواهیم چند نمونه از مهمترین نژادهای ماکیان زینتی بررسی کنیم.

  • مرغ و خروس ایام سمانی ( Ayam Cemani)

زیبایی بی نظیر و چشم نواز مرغ و خروس نژاد ایام سمانی موجب شده است تا در لیست مهمترین نژادهای ماکیان زینتی قرار گیرد. اگر بخواهیم از نظر ظاهری این گونه را بررسی کنیم باید بگوییم، سیاه رنگ بودن تمامی اعضا و جوارح آن باعث زیبایی و خاص بودن این نژاد شده است و به عنوان معروف ‌ترین نژاد در کشور اندونزی شناخته می ‌شود. هم چنین گوشت آن از خواص دارویی برخوردار است.

از این رو توجه بسیاری از علاقمندان به ماکیان زینتی را به خود جلب کرده است. از ویژگی ‌های دیگر نژاد ایام سمانی می ‌توان به دوستی با انسان ‌ها اشاره کرد . به همین دلیل این گونه را می ‌توان بدون هیچ گونه مشکلی برای پرورش انتخاب کرد. ظاهر مرغ و خروس ایام سمانی مشابه یکدیگر است و تنها تفاوت میان نر و ماده این نژاد اندازه تاج و ریش آنها می ‌باشد.

مرغ و خروس ایام سمانی
  • مرغ و خروس کوشین (Cochin)

زیبایی محض را می‌توان در نژاد کوشین خلاصه کرد. این در حالی است که پوشش کل بدن مرغ و خروس کوشین با پرهای پف کرده سبک می ‌باشد. گفتنی است نژاد کوشین به شانگهای چین برمی‌گردد اما در کشور ایران نیز به دلیل زیبایی خیره کننده ‌ای که دارد طرفداران بسیاری را مجذوب خود کرده است.

مرغ و خروس‌ این نژاد چینی تاج ‌هایی قرمز رنگ با 5 انشعاب بالای سر خود دارند. معمولا  مرغ و خروس ‌های این نژاد در مقایسه با سایر نژادها اضافه وزن دارند. به این دلیل که این گونه علاقه خاصی به تحرک ندارند و نشستن را به حرکت ترجیح می‌ دهند. از این رو تنبل بودن را می ‌توان به عنوان یکی دیگر از خصوصیات این نژاد ماکیان زینتی برشمرد.  

  • مرغ و خروس سبرایت (Sebright Fowl)

از مهمترین نژادهای ماکیان زینتی می‌ توان به مرغ و خروس سبرایت اشاره کرد. در عین حال که جثه کوچک دارد اما پرانرژی، شجاع و جنگنجو بودن از ویژگی ‌های این نژاد انگلیسی به شمار می ‌آید. دم‌ های چتری شکل، پرهایی با حاشیه‌ های سیاه و تخم ‌هایی به رنگ قهوه ‌ای روشن را می ‌توان به عنوان ویژگی ‌های ظاهری مرغ و خروس سبرایت بیان کرد. لازم به ذکر است این نژاد بر خلاف نژادهای دیگر ماکیان صرفا جنبه زینتی دارد و نمی‌ توان از تخم و گوشت آن استفاده نمود.

مرغ و خروس سبرایت
  • مرغ و خروس برهما (Brahma chicken)

مرغ و خروس برهما در رنگ ‌های روشن، سیاه و نخودی پرورش و نگهداری می‌ شوند. این نژاد در کنار زیبایی چشم نوازی که دارد علاوه بر پرورش زینتی، به منظور بهره مندی از گوشت و تخم آنها مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان قرار گرفته است. از نظر ظاهری از جثه بزرگی برخوردارند و به دلیل آن که بین 4 الی 5 کیلوگرم وزن دارند، لقب امپراطور را در میان ماکیان زینتی از آن خود کرده اند. برهما نژادی هندی است و مرغ و خروس برهمایی در برابر سرما بسیار مقاوم هستند و در فصول سرد تخم‌ هایی به رنگ قهوه‌ای می ‌گذارند.

  • مرغ و خروس مرندی (Marandi Chicken)

مرغ و خروس مرندی را می‌ توان به عنوان یکی از مهمترین نژاد زینتی در میان ماکیان معرفی نمود. از مشخصات ظاهری نژاد مرندی می ‌توان به تاج و ریش قرمز رنگ با پرهای مشکی و پاهایی پوشیده از پر اشاره کرد. این در حالی است که کل جثه مرغ و خروس  مرندی پوشیده از پرهای مشکی رنگ می‌باشد و تنها انگشتان، تاج و ریش و نوک این پرنده به راحتی دیده می‌شود.

مرغ و خروس مرندی

جالب است بدانید که مرغ مرندی یکی از نژادهای ایرانی به شمار می ‌آید که در چند سال اخیر مجدد احیا شده است. مقاوم در شرایط آب و هوایی سرد از دیگر خصوصیات مرغ و خروس مرندی است  به همین خاطر پیدایش این نژاد زینتی از ماکیان در ایران، در مرند آذربایجان شرقی می ‌باشد. ناگفته نماند در کنار آن که مرغ و خروس مرندی  یک نژاد زینتی ماکیان شناخته می ‌شود، می‌توان به عنوان یک پرنده گوشتی و تخم گذار آن را پرورش داد و نگهداری کرد. 

نتیجه گیری

به طور کلی در میان ماکیان، مرغ و خروس ‌ها نیز دارای نژادهای مختلفی هستند که برخی از آنها به دلیل شکل ظاهری زیبایی که دارند به عنوان نژاد ماکیان زینتی معرفی می ‌شوند. گفته می ‌شود در میان ماکیان زینتی نژادهایی هستند که به دلیل گوشت و تخم مناسبی که دارند می ‌توان از طریق نگهداری و پرورش آنها به درآمد قابل قبولی دست یافت. مرغ و خروس ‌های مرندی، برهما و ایام سمانی نمونه از این نوع نژادهای زینتی ماکیان است.

 در حالی که نژادهایی همچون سبرایت را می‌توان تنها به عنوان یک نژاد زینتی پرورش داد. ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی و بررسی چند نمونه از نژادهای زینتی ماکیان همچون مرغ و خروس نژاد ایام سمانی، کوشین، سبرایت، برهما و مرندی  به شما کمک کنیم تا بتوانید اطلاعاتی در خصوص مهمترین نژادهای ماکیان زینتی به دست آورید. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *