نحوه خشک کردن میل ورم در خانه

میل ورم چیست

این روزها بسیاری از افراد به دنبال روش­هایی برای راه اندازی کسب و کار با بازدهی مطلوب و بالا هستند. پرورش میل ورم و استفاده از آنها به صورت خشک شده، در یک محیط خانگی از جمله کسب و کارهایی است که امروزه به دلیل خواص و کاربردهای فراوان میل ورم در ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است. میل ورم یک منبع غنی از پروتئین و کم هزینه برای برخی از گروه‌های جانداران نظیر، پرندگان، ماکیان و دام است. این حشره به صورت زنده و خشک شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزش غذایی میل ورم­های خشک شده نسبت به میلورم زنده در سطح بالایی قرار دارد. از طرفی، شرایطی را برای تولید کننده فراهم می­کند تا بتواند در مدت زمان طولانی از آنها استفاده کند، به گونه­ای که هیچ فضای اضافه­ای را در مقایسه با میل ورم­های زنده اشغال نکند. از این رو اگر شما هم می­خواهید در محیط خانه خشک کردن میل ورم­ را تجربه نمایید و با فروش آنها به درآمد برسید، پیشنهاد می­کنیم تا انتها همراه ما باشید. ما در این مقاله از میل ورم آسیا قصد داریم تا مطالبی را در خصوص میل ورم به عنوان لارو سوسک تاریکی و نحوه خشک کردن آن در خانه ارائه دهیم.

میل ورم چیست؟

به لارو سوسکی که تخم گذاری خود را در تاریکی انجام می­دهد، میل ورم گفته می­شود. این نوع حشره‌ها که در واقع مرحله دوم از چرخه زندگی سوسک تاریکی به شمار می‌روند، از خواص بیشماری برخوردار هستند، به گونه ای که در هر میل ورم مقدار قابل توجهی پروتئین، انواع ویتامین­ها از جمله ویتامین  E، A، B12، B11، B6، B5 ، پتاسیم، روی، فسفر، کلسیم، آهن، منگنز، مس و سلنیوم وجود دارد. معمولا برای محیط رشد و پرورش میل ورم­ها شرایطی را در نظر می­گیرند.

رطوبت کافی، دمای مناسب و محیطی کاملا پاکیزه و دور از هر گونه آلودگی از شرایط محیط پرورش میل ورم به شمار می­آید. ناگفته نماند تخم گذاری میل ورم­ها بر روی پوست میوه، سبوس سویا و گندم و جو انجام می­شود و تا رسیدن به مرحله لارو در همان محیط رشد می­کنند.

پس از رسیدن به بلوغ و قبل از تبدیل شدن به شفیره برخی از پرورش دهندگان برای استفاده از میل ورم­ها نسبت به خشک کردن آنها در یک محیط خانگی اقدام می­کنند.

کاربرد میل ورم خشک شده

پیش از آن که در خصوص نحوه خشک کردن میل روم در خانه صحبت کنیم، نیاز است تا با کاربردهای میل ورم خشک آشنا شوید. به طور کلی به دلیل وجود مواد مغذی فراوان در لارو سوسک تاریکی یا همان میل ورم خشک شده در زمینه­های بسیار زیادی، این نوع حشره به شکل خشک شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • استفاده به عنوان خوراک برای انواع پرندگان و ماکیان

در تغذیه مرغ، بلدرچین، بوقلمون، انواع قناری، اردک، مرغ مینا، بلبل، قرقاول و انواع پرندگان کوچک گنجاده می‌شود.

 • خوراکی برای آبزیان

میل ورم گزینه بسیار مناسب برای تغذیه انواع ماهی­ها مانند انواع ماهی­های گوشت خوار آکواریومی، کوی، پیرانا، آرونا، فلاور و حتی ماهی قزل آلا است.

 • طعمه برای ماهیگیری

به سبب مطلوب بودن این ماده غذایی برای ماهیان، نوع خشک آن به عنوان طعمه در صید ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • خوراکی برای خزندگان و بندپایان

عقرب یکی از بندپایان مهم برای گرفتن زهر و استفاده از آن در صنعت پزشکی است. این جاندار به لارو به عنوان طعمه و غذا علاقه نشان می‌دهد. از سویی لارو میل ورم سرشار از مواد مغذی است. همین مواد به رشد خوب این جاندار کمک خواهد کرد. از دیگر جاندارانی که میلورم به عنوان خوراک برایشان مفید است می‌توان به عنکبوت، لاکپشت و پستانداران کوچک و مانتیس اشاره کرد.

کرم میل ورم غذای عقرب
کرم میل ورم غذای عقرب
 • میلورم خوراک انسان در کشورهای آسیای شرقی

در کشورهای آسیای شرقی از میل ورم در کنار دیگر حشرات به عنوان مواد غذایی استفاده می‌کنند. ناگفته نماند که آبنبات میل ورم نیز در بازار یافت می‌شود!

نحوه خشک کردن میل ورم در خانه

برای خشک نمودن میل ورم در خانه می­بایست نکاتی را مد نظر قرار داد. در ابتدا میل ورمی برای خشک کردن مناسب است که به شفیره تبدیل نشده است و بیشترین میزان مواد معدنی ممکن را دارد. از طرف دیگر تغذیه کافی و مناسب مانند مخلوط جو پرک و گندم برای لاروهای سوسک تاریکی باعث می­شود تا پس از خشک شدن ارزش غذایی آنها در بالاترین میزان قرار بگیرد. گفتنی است میل ورم­ها را می­توان به روش­های مختلفی خشک نمود که در این مقاله قصد داریم به نحوه خشک کردن آنها به صورت خانگی بپردازیم.

معمولا افرادی روش خانگی را به کار می­گیرند که به تجهیزات پیشرفته و کارگاهی دسترسی ندارند و می­خواهند در حجم کمی خشک کردن میل ورم را انجام دهند.

نخست برای خشک کردن میل ورم در خانه به یک سینی و اجاق گاز نیاز داریم. اما پیش از شروع فرآیند خشک کردن لازم است میل ورم­های انتخابی و مناسب برای خشک شدن کشته شوند. گفته شده میل ورم­هایی برای خشک کردن انتخاب می­شوند که به اندازه کافی بالغ و آماده برای شفیره شدن هستند و مرحله پوست اندازی آنها متوقف شده است. از طرفی آنها در بهترین بازه زمانی برای بسته بندی و استفاده در اوقاتی دیگر  قرار دارند. نحوه خشک کردن میل ورم در خانه را در ادامه خواهید دید. این کار در سه مرحله قابل انجام است.

 • کشتن میل ورم

بهترین و انسانی ترین راه برای کشتن میل ورم­ها، فریز نمودن آنها است. در ابتدا ظرف بدون درزی را برای این کار انتخاب می­کنیم و پس از انتقال میل ورم­ها به ظرف می­بایست زمانی حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم برای داخل فریزر در نظر گرفت. زیرا بیشتر از یک ساعت، میل ورم­ها به طور کامل منجمد می­شوند و عملیات خشک شدن را با مشکل مواجه خواهند کرد. ناگفته نماند این مدت زمان برای مقدار کمی میل ورم مناسب می­باشد و با افزایش حجم نیز مدت زمان برای فریز شدن تغییر می­کند. در این مرحله میل ورم­ها تحت تاثیر سرما به خواب می روند و با گذشت زمان یخ می­زنند.

 • انتقال به سینی مناسب

 پس از یک ساعت نوبت به مرحله بعدی خشک کردن میل ورم­ها می­رسد. در این مرحله یک سینی و فویل آلومینیومی مورد نیاز است. سینی مورد نظر می­بایست متناسب با مقدار میل ورم انتخاب شود و مخصوص همین کار مورد استفاده قرار گیرد. برای محافظت از سینی کافی است با استفاده از فویل آلومینیومی سطح سینی را پوشش داد. در واقع پس از خشک شدن، میل ورم­ها آب خود را از دست می­دهند و به حالت چسبناک در می­آیند . از این رو پوشش فویل بر روی سینی می­تواند از چسبندگی میل ورم­ها جلوگیری کند.

خشک کردن میل ورم در خانه
خشک کردن میل ورم در خانه

حال در گام بعدی میل ورم های یخ زده را به صورت کامل و یک دست بر روی سینی پخش کنید. به طوری که بیشتر از یک تا دو میل ورم بر روی هم قرار نگیرند. زیرا در مرحله پخت، آب میل ورم­ها خارج می­شود و به لایه­های زیرین نفوذ خواهد کرد. همین مسئله باعث می­شود تا فرآیند خشک شدن به طول انجامد. ناگفته نماند برای خشک کردن در خانه با حجم بالا بهتر است کم کم میل ورم را در سینی بریزید تا این که به صورت دسته­ای آنها را خشک نمایید.

 • پخت میل ورم

پس از آن که میل ورم­ها با فاصله مناسب بر روی سینی مورد نظر قرار گرفتند، نوبت به مرحله پخت میل ورم­‌ها می­رسد. گفته شده پخت میل ورم­ها در اجاقی با دمای 200 درجه سانتیگراد در مدت زمان حدود یک ساعت انجام می­شود. اگر تعداد حجم میل ورم­ها زیاد باشد، مدت زمان را نیز افزایش دهید. اما نباید بیشتر از یک ساعت و نیم پخت آنها طول بکشد. پس از گذشت مدت زمان مشخص شده، میل ورم­ها خشک شده و قابل استفاده هستند.

جمع بندی

به طور کلی میل ورم خشک شده به نسبت انواع دیگر آن فواید و کاربردهای بسیاری دارد. همین مسئله باعث شده است تا برخی از افراد به دنبال راه اندازی کسب و کار در زمینه خشک کردن میل ورم­ها باشند. اما عده­ای در ابتدا محیط خانگی را برای شروع این کار انتخاب می­کنند. خشک کردن میل ورم در خانه همانند محیط کارگاهی می­بایست با گذراندن مراحلی انجام گیرد. ما در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی سه مرحله از جمله کشتن میل ورم، انتخاب سینی مناسب و در نهایت پخت میل ورم شما را با نحوه خشک کردن میل ورم در خانه آشنا سازیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود. 

سوالات متداول

خشک کردن میل ورم در چند مرحله انجام می‌گیرد؟

خشک کردن میل ورم در سه مرحله فریز کردن، آماده‌سازی برای پخت و مرحله پخت انجام می‌گیرد.

میل ورم خشک شده بهتر است یا میل ورم زنده؟

هر دو نوع میل ورم برای تغذیه گروه‌های مختلف جانداران مفید به شمار می‌روند. در این میان میزان مواد مغذی در نوع خشک شده بهتر است. البته بر اساس نوع کاربرد می‌توان از هر دو در جیرۀ غذایی جانوران استفاده کرد.

میل ورم خشک شده چه کاربردی دارد؟

از این حشره به صورت خشک شده به عنوان طعمه آبزیان و خوراک ماکیان، پرنده‌ها، آبزیان، برخی خزندگان و بندپایان استفاده می‌شود.

4.2/5 - (4 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *