آیا خوکچه هندی می تواند میل ورم بخورد؟

خوکچه هندی

آیا خوکچه هندی می تواند میل ورم یا همان لارو سوسک تاریکی بخورد؟ احتمالا دغدغۀ تغذیۀ خوکچه هندی دلبندتان با میل ورم که این روزها به عنوان یک منبع خوب پروتئینی برای جانوران شناخته می شود شما را به اینجا کشانده است. درست آمده اید. در این مطلب از سایت میل ورم آسیا به طور جامع و با طرح 4 سوال مهم به این موضوع خواهیم پرداخت.

میل ورم یکی از گزینه های بسیار خوب برای تامین بخشی از نیاز تغذیه ای بسیاری از جوندگان است. اما برای تمامی جوندگان مناسب نیست! چرا که گروهی از جوندگان گیاهخوار هستند و گنجاندن گوشت در وعده غذایی آن ها ممکن است باعث بروز ناراحتی در آن ها شود و خطراتی سلامتی آن ها را تهدید کند. پس بهتر است قبل از قرار دادن میل ورم زنده یا میل ورم خشک در جیره غذایی جوندۀ مورد نظر از مفید یا مضر بودن آن اطمینان حاصل کرد.

خوکچه هندی یک جوندۀ گیاه خوار است. این حیوان دوست داشتنی عاشق سبزیجات و میوه است و اکثر زمان خود در وقت بیداری را صرف غذا خوردن یا یافتن غذا می کند. خوکچه هندی در نژادهای مختلف وجود دارد و هم خانواده با همستر نیست. او وزنی بین 700 تا 1100 گرم دارد و از طولی بین 20 تا 26 سانتی متر برخوردار است.

خوکچه هندی

آیا میل ورم برای خوکچه هندی ایمن است؟

درباره ایمن و بی خطر بودن میل ورم برای خوکچه هندی تحقیقات کمی صورت گرفته است و در حال حاضر به طور قاطع نمی توان گفت ایمن است یا نه. اما می توان بیان کرد که به دلیل گیاهخوار بودن خوکچه، میل ورم هیچ گونه ارزش تغذیه ای برای این جانور خانگی با مزه ندارد و بهتر است از خرید یا دادن آن به خوکچه خودداری کرد.

برای سالم و شاد نگه داشتن خوکچه می بایست رژیم غذایی آن را اصلاح نموده و آنچه برای رشدش مناسب است را در برنامه گنجاند. خوکچه علاقمند به ترکیب سبزی های تیره و برگ دار و یونجه تیموتی به همراه یک خوراکی گیاهی است و قرار دادن موادی که برای این موجود در نظر گرفته نشده است احتمال پس زدن آن ها و گرسنه ماندن آن ها وجود دارد.

میل ورم خشک شده چطور؟

ممکن است برخی گمان کنند که خودداری کردن از گنجاندن میل ورم در برنامه غذایی تنها مرتبط با میل ورم زنده است و میل ورم خشک را می توان استفاده کرد. در این باره باید گفت که میلورم خشک شده همچون میل ورم زنده اگر چه خطر مستقیمی برای سلامتی خوکچه به شمار نمی رود اما به تغذیۀ آن ها هم کمکی نمی کند.

آیا خوکچه هندی میل ورم دوست دارد؟

برخی از صاحبان خوکچه هندی ادعا می کنند که خوکچۀ آن ها میل ورم را به صورت زنده یا خشک شده می خورد. اگر چه تعجب آور است ولی قطعا به این معنا نیست که خوردن میل ورم برای این جانوران بازیگوش لذت بخش است. همانطور که بیان شد خوکچه گیاهخوار است به این معنا که گیاهان را بر هر چیزی از جمله حشرات ترجیح می دهد و اگر که میل ورم یا حشره ی دیگه ای خورده است از سر کنجکاوی او بوده است.

آیا خوکچه هندی میل ورم دوست دارد؟

به چه دلیل خوکچه هندی با دیگر حیوانات خانگی جونده تفاوت دارد؟

این تصور نادرست که خوکچه هندی ممکن است از خوردن میل ورم زنده یا میل ورم خشک لذت ببرند احتمالا نشأت گرفته از این امر است که افراد تمایل دارند جانوران مشابه را در یک گروه قرار داده و نیازهای تغذیه ای آن ها را یکسان بدانند. این امر اشتباه هست. هر جانداری هر چند که هم خانواده ی جاندار دیگر باشد، نیازهای تغذیه ای مخصوص به خود را دارد.

درست است که برخی جوندگان مشابه همانند همستر گاه از خوردن میل ورم لذت می برند اما خوکچه هندی چنین نیست و برنامه غذایی و علایق خاص خود را دارد. او تفاوت هایی را با دیگر جوندگان دارد. خوکچه هندی از خانواده caviidae است. این در حالی است که موش، رت، جربیل و همستر از خانواده های muridae و cricetidae هستند.

جدای از این موضوع، خوکچه ها گیاه خوار هستند. این در صورتی است که اکثر قریب به اتفاق جونده هایی که به عنوان حیوان خانگی از آن ها یاد می شود همه چیز خوار هستند. همین امر مشخص کنندۀ وجود تفاوت در سبک زندگی آن ها است.

چه جانورانی میل ورم دوست دارند؟

گروه متنوعی از حیوانات کوچک، بزرگ و عجیب و غریب وجود دارند که به میل ورم به عنوان یک طعمه خوشمزه نگاه می کنند و تمایل به خوردن آن ها چه به شکل زنده و چه خشک شده دارند. برخی از این حیوانات عبارتند از: قورباغه ها، پرندگان، ماهیان، لاکپشت ها، همستر و ماکیان زینتی.

خوکچه هندی

البته نکته ای که می بایست به آن توجه شود این است که درباره حیوان باید تحقیق کرد تا مطمئن شد که آیا میل ورم جزو جیره غذایی آن به شمار می رود یا نه. همچنین اگر که در جیرۀ غذایی آن قرار دارد، چه مقادیری توصیه می شود.

نتیجه گیری

بر اساس آنچه که در این مطلب بیان شد می توان چنین نتیجه گرفت که میل ورم برای خوکچه هندی مناسب نیست و قرار دادن آن در برنامه غذایی این حیوان دوست داشتنی بازیگوش توصیه نمی شود چرا که این حیوان گیاه خوار است و هم خانواده با جاندارانی چون همستر یا دیگر جوندگان که همه چیز خوار هستند، نیست.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *