خواص میل ورم برای غاز و اردک

میل ورم برای غاز و اردک

غازها و اردک­ها در دسته­­ی پرندگان زیبا و زیرک قرار دارند که هر کدام از آنها از ویژگی­های خاصی برخوردارند. گفتنی است غازها را می­توان به عنوان عضوی از خانواده مرغابی­های وحشی دانست که از نظر ظاهری، جثه­ی نسبتا بزرگی دارند و دارای نژادهای مختلفی هستند. این موضوع در مورد ارک­ها نیز صدق می­کند. اما مهمترین موضوعی که می­بایست درمورد اردک­ و غاز به آن توجه ویژه­ای نمود، مسئله­ی نگهداری و تغذیه­ی آنها است.

گفته می­شود تغذیه­ای این گونه از پرندگان زیبا وابسته به شیوه نگهداری از آنها می­باشد. این در حالی است که پرورش دهندگان غاز و اردک پیش از خرید این نوع پرندگان می­بایست برنامه­ای را برای تغذیه­ی آنها در نظر بگیرند. استفاده از مکمل­های طبیعی و سرشار از مواد معدنی همچون کرم میل ورم می­تواند کمک بزرگی به رشد و تضمین سلامتی آنها داشته باشد. از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در خصوص نیازهای تغذیه­ای غاز و اردک و هم چنین خواص میل ورم برای این دسته از پرندگان در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد می­کنیم تا انتها همراه ما باشید.

میل ورم برای غاز و اردک

نیازهای تغذیه­ای غاز و اردک چیست؟

پیش از آن که در مورد نیازهای تغذیه­ای غاز صحبت کنیم باید بگوییم، که تغذیه آنها وابسته به شیوه نگهداری از آنها می­باشد. این در حالی است که غازهایی که در محیط آزاد زندگی می­کنند، تغذیه­ی متفاوتی با غازهایی که در محیط­های سربسته نگهداری می­شوند دارند. به طور کلی غازها به عنوان پرندگان گیاهخوار شناخته می­شوند و علاقه زیادی به خوردن سبزیجات و علوفه­های تازه و آبدار دارند.

اما برای آن که بتوان تمامی نیازهای تغذیه­ای غازها را فراهم نمود می­بایست از برنامه غذایی استفاده کرد که تمامی مواد مورد نیاز برای غازها از جمله چربی، پروتئین، سبزیجات، دانه­ها و غلات به نسبت معینی در آن مشخص شده باشند. گفتنی است انواع سبزیجات و غلات برای غازها جزء بهترین غذاها به شمار می­آیند و مصرف آنها نقش موثری در رشد و سلامتی آنها ایفا می­کند.

ناگفته نماند برای بهتر نمودن روند رشد غازها بهره گیری از مکمل­های غذایی و پودرهای پروتئینی می­تواند موثر باشد. هم چنین این دسته از پرندگان علاقه بسیاری به خوردن آب دارند به طوری که اگر غذای آنها با آب ترکیب شود، با اشتیاق بیشتری آن را می­خورند.

در خصوص نیازهای تغذیه­ای اردک می­توان گفت که اردک­ها در مقایسه با غازها از برنامه غذایی خاصی برخوردارند و می­بایست از مواد غذایی استفاده شود که بتواند به تمامی نیازهای تغذیه­ای اردک­ها همچون پروتئین، انواع مواد معدنی، کربوهیدرات­ها، ویتامین­ها و فسفر پاسخ دهد. از این رو می­توان از انواع سبزیجات مانند گوجه فرنگی، هویج، پنیر خانگی، کاهو، ذرت بو داده، تخم مرغ و هم چنین گندم، جو و ذرت به صورت پخته، خام یا جوانه زده به عنوان مناسب­ترین و بهترین غذا برای اردک­ها استفاده نمود.

لازم به ذکر است برنامه غذایی این دسته از پرندگان باید به گونه­ای چیده شود که انرژی مورد نیاز آنها به طور کامل تامین شود و می­بایست از مواد غذایی بهره گرفت که مصرف آنها باعث ایجاد چربی در اردک­ها نشود.

میل ورم برای غاز و اردک

باید خاطر نشان کرد حلزون­ها، انواع حشرات و کرم­ها یک منبع پروتئینی برای اردک­­ها به شمار می­آیند. اما با توجه به این که ممکن است هر کدام از این منابع طبیعی آلوده باشند بنابراین می­بایست از مراکز معتبری برای تهیه آن اقدام نمود. از طرف دیگر کرم­های میل ورم به دلیل بالا بودن میزان پروتئین در آنها می­تواند یک پیشنهاد عالی برای برطرف نمودن نیازهای پروتئینی اردک­ها باشند.

کرم میل ورم چیست؟

کرم­­های میل ورم که به سوسک تاریکی معروف هستند، یکی از بهترین مکمل­های ­غذایی برای انواع پرندگان، خزندگان و آبزیان به شمار می­آیند. این کرم­های خوراکی به دلیل آن که در محیطی عاری از هر گونه آلودگی، انگل و باکتری رشد و پرورش می­یابند برای پرندگانی همچون اردک و غاز سالم­ترین وعده غذایی هستند. از طرفی کرم­های میل ورم از مواد غذایی مفیدی همچون سویا، جو و سبوس گندم تغذیه می­کنند. از این رو بالاترین ارزش غذایی را به نسبت سایر منابع غذایی دیگر دارند.

این در حالی است که در هر 100 گرم میل ورم، 49.6 درصد پروتئین، 27.2 چربی،6.9 درصد کربوهیدرات وجود دارد و این دسته از پرندگان با مصرف 100 گرم از این نوع کرم خوراکی 135 کیلوکالری دریافت می­کنند. بنابراین حضور کرم میل ورم به عنوان یک وعده غذایی کامل در برنامه غذایی غاز و اردک امری ضروری است و نقش موثری در روند رشد و سلامتی آنها دارد.

باید خاطر نشان کرد کرم­های میل ورم به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارند توجه بسیاری از پرورش دهندگان انواع طیور را به خود جلب کرده است که به صورت زنده و خشک شده مورد استفاده می­گیرند. برخی بر این باورند که خشک شدن ارزش غذایی آن را کاهش می­دهد. اما باید گفت در طول فرآیند خشک شدن، میل ورم ارزش غذایی خود را از دست نمی­دهند و چه بسا کیفیت آن در مقایسه با کرم­های میل ورم زنده در سطح بالایی قرار می­گیرد.

میل ورم برای غاز و اردک

خواص میل ورم برای غاز و اردک

همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، میل ورم­ها از ارزش غذایی بالایی برخوردارند و میزان پروتئین موجود در آنها در بالاترین میزان قرار دارد، به همین دلیل به عنوان یک منبع سالم و غنی از پروتئین شناخته می­شود. میل ورم­ها از خواص بسیاری برای انواع پرندگان برخوردارند که غاز و اردک از این قاعده مستثنی نیستند.

از خواص میل ورم برای غاز و ارک می­توان به شادابی، سرمستی و بالا بردن انرژی، تقویت و افزایش قوای جنسی، افزایش تخم گذاری و تولید مثل اشاره نمود. مصرف میل ورم برای این دسته از پرندگان موجب افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن می­شود و آنها را در برابر انواع بیماری­های فصلی مصون نگه می­دارند.

بسیاری از پرورش دهندگان زمانی که جوجه­ها از تخم بیرون می­آیند برای تسریع در روند رشد جوجه­ها، کرم­های میل ورم را در برنامه غذایی آنها اضافه می­کنند. گفتنی است این نوع کرم­های خوراکی به دلیل آن که یک وعده غذایی سالم و سرشار از پروتئین برای پرندگان به شمار می­آیند، بهترین جایگزین برای واکسن­های حاوی پروتئین می­باشند.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد، مهمترین مسئله در خصوص نگهداری از غاز و اردک، تغذیه اصولی آنها است. از این رو توجه به نیازهای تغذیه­ای هر کدام از آنها می­تواند در تنظیم رژیم غذایی کمک بسزایی داشته باشد. گنجاندن مواد غذایی که بتواند تمامی مواد مورد نیاز غاز و اردک را همچون پروتئین، ویتامین­ها، کربوهیدرات و انواع مواد معدنی را تامین کند، پیش از خرید آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

هم چنین بهره مندی از مکمل­­های سالم نیز می­توانند تمامی کمبود­های تغذیه­ای آنها را به خوبی جبران کند. کرم­های میل ورم از بهترین و طبیعی­ترین مکمل­های غذایی به شمار می­آیند که به دلیل بالا بودن ارزش غذایی آنها مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان طیور قرار گرفته است. ما در این مقاله سعی کردیم با بررسی نیازهای تغذیه­ای غاز و اردک و هم چنین معرفی میل ورم و خواص آن برای این دسته از پرندگان به شما در امر نگهداری و پرورش­ آنها یاری کنیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

سوالات متداول

بهترین تغذیه برای غاز و اردک چیست؟

انواع سبزیجات و غلات بهترین تغذیه برای غاز و اردک به شمار می­آید.

بهترین منبع غنی پروتئینی برای غاز و اردک را نام ببرید؟

کرم میل ورم بهترین منبع غنی پروتئینی برای غاز و اردک است.

چه خواصی میل ورم برای غاز و اردک دارد؟

شادابی، سرمستی و بالا بردن انرژی، تقویت و افزایش قوای جنسی، افزایش تخم گذاری و تولید مثل و تقویت سیستم ایمنی آنها از جمله خواص میل ورم برای غاز و اردک می­باشد.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *