راه های تشخیص جنسیت عروس هلندی

تشخیص جنسیت عروس هلندی

تشخیص جنسیت عروس هلندی با راه‌ های زیادی امکان پذیر است و از آنجایی که امروزه افراد زیادی علاقه مند به خرید عروس هلندی هستند و از عروس هلندی در منزل خود نگهداری می کنند، دوست دارند که متوجه شوند جنسیت پرنده شان چیست.  اما راه های تشخیص این موضوع را نمی دانند.

 ما در کنار شما هستیم تا روش‌ های مختلف را جهت تشخیص دادن جنسیت عروس هلندی به شما معرفی کنیم و اگر قصد پرورش خرید یا نگهداری از عروس هلندی را دارید بتوانید بهتر جنسیت پرنده را با قطعیت تشخیص دهید.

تشخیص جنسیت عروس هلندی چگونه است؟

تشخیص جنسیت عروس هلندی با روش های متفاوت انجام می شود. که هر کدام از این روش ها را به صورت جداگانه و به تفصیل برای شما بیان می‌ کنیم. تا بتوانید با هر کدام از این روش ها جنسیت پرنده ی خود را تشخیص دهید.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

تشخیص بعد از پر ریزی

عروس های هلندی تا قبل از اینکه به پر ریزی و بلوغ برسند، تقریباً شبیه هم هستند و تشخیص جنسیت آن ها کار بسیار دشواری است. در نتیجه نمی توان در سنین بچگی جنسیت این پرنده را مشخص کرد. پس باید تا زمان پر ریزی صبر کنید، یعنی حدود ۶ تا ۹ ماهگی و بعد از آن می توانید نر یا ماده بودن پرنده تشخیص دهید.

 زیرا بعد از ۶ تا ۹ ماهگی پرنده ها ظاهر متفاوت پیدا می‌ کنند و این تفاوت ها تعیین کننده ی جنسیت آن ها خواهد بود. برای مثال نمونه های نر بعد از پر ریزی جثه ی نسبتا بزرگ تری نسبت به نمونه‌ های ماده پیدا می کنند.

ظاهر عروس هلندی و رنگ پر پرنده

یکی دیگر از روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی دقت به ظاهر و رنگ پر این پرنده می باشد. عروس های هلندی با توجه به نوع رنگی که دارند با روش‌ های مختلف جنسیتشان مشخص می شود.

 عروس هلندی نژاد خاکستری روش تشخیص جنسیتی بسیار راحت تری دارد. زیرا پرنده های نر در نژاد خاکستری صورت زرد رنگ دارند ولی پرنده های ماده ی نژاد خاکستری، دارای صورت خاکستری رنگ با رگه هایی از زرد کمرنگ هستند.

 علاوه بر این در تمام نژاد ها رنگ گونه هم می تواند کمک کننده باشد. عروس های هلندی گونه های هلویی یا نارنجی رنگ دارند که به جذابیت ظاهری آن ها افزوده است. حتما دقت کنید که پرنده های نر گونه‌ های بسیار پررنگ تر و واضح تر نسبت به نمونه‌ های ماده دارند. اگر مشاهده کردید که عروس هلندی شما دارای گونه های کمرنگ و محو می باشد، به این موضوع شک کنید که احتمالاً پرنده شما ماده است.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

بال عروس هلندی

شاید برای شما جالب باشد اما با دقت به بال عروس هلندی هم شاید بتوانید به جنسیت پرنده پی ببرید. برای این کار باید بال پرنده را به آرامی باز کنید و به زیر پر های بال نگاه کنید. عروس های هلندی ماده در زیر بال های خود داره نقطه و خال خال زرد رنگ هستند. اما عروس های هلندی نر در زیر بال خود این نقطه ها را ندارند و کاملاً رنگ پرهای زیر بال عروس هلندی نر، ساده می باشد.

ضمن تمام این موارد به این نکته دقت داشته باشید که تشخیص جنسیت عروس هلندی از این راه های ظاهری فقط و فقط بعد از بلوغ امکان پذیر است. زیرا قبل از بلوغ در زمان کودکی و نوجوانی هر دو گونه ی پرنده دارای خال در زیر بال‌ های خود هستند و این تفاوت های آشکار، بعد از بلوغ اتفاق می‌ افتند.

تفاوت های رفتاری عروس هلندی ماده و نر

علاوه بر ویژگی های ظاهری برای تشخیص جنسیت عروس هلندی می توانید به رفتار های پرنده نیز دقت داشته باشید. زیرا تفاوت های عینی و بسیار زیادی بین رفتار عروس هلندی ماده و نر وجود دارد و با مشاهده ی این رفتار ها تا حدی شاید بتوانید که جنسیت پرنده را تشخیص دهید.

 برای مثال عروس هلندی نر بعد از بلوغ انرژی بسیار زیادی دارد، مدام در حال تحرک و رقص می باشد، کمی پرخاشگر است و محکم به اشیا نوک می زند. عروس هلندی ماده این ویژگی ها را دارا نیست و بعد از بلوغ آرام، متین و کم‌ تحرک می باشد. ترجیح عروس هلندی ماده، انزوا و نشستن در یک گوشه از قفس است.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

بررسی سبک تغذیه عروس های هلندی نر و ماده

دقت به تغذیه ی عروس هلندی نر و ماده می تواند یک روش مناسب برای جنسیت شناسی این پرنده به شمار بیاید.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم، عروس هلندی با استفاده از دانه گیاهان و دانه های مغذی تغذیه می کند و در کنار این موارد از انواع پروتئین ها مانند تخم مرغ آب پز می میل ورم خشک و زنده هم تغذیه می کند.

 جهت خرید میل ورم خشک و زنده و سایر غذا های مناسب برای عروس هلندی، می توانید به وبسایت میل ورم آسیا مراجعه کنید.

در رابطه با تفاوت سبک تغذیه عروس های نر و ماده باید بگوییم که عروس هلندی نر در مقایسه با نمونه ی ماده تغذیه ی بیشتری دارد و این مسئله کاملا طبیعی است. زیرا عروس هلندی نر تحرکی بسیار بیشتری دارد و این تحرک بالا باعث سوخت و ساز بالای بدن و کاهش انرژی می‌ شود. همین موضوع، خوردن مکرر غذا را به دنبال خواهد داشت و معمولاً عروس های هلندی کم غذا، ماده هستند.

سخن آخر

با وجود تمام روش ها و راه های جالبی که گفتیم، همواره مطمئن ترین راه برای تشخیص جنسیت عروس هلندی انجام آزمایش DNA می باشد و هیچ وقت این روش های سنتی جایگزین خوبی به جای علم و مسائل پزشکی نیستند. پس اگر احتیاج دارید که به صورت قطعی و صد در صدی جنسیت پرنده ی خود را متوجه شوید، پیشنهاد ما به شما انجام آزمایش خون می باشد.

سؤالات متداول

قطعی ترین روش برای تشخیص جنسیت عروس هلندی چیست؟

مطمئن ترین و قطعی ترین روش ممکن انجام آزمایش دی ان ای می باشد.

آیا طبیعی است که میزان تغذیه عروس هلندی نر بیشتر از ماده باشد؟

بله زیرا عروس هلندی نر تحرک و تکاپوی بیشتری دارد و طبیعتاً غذای بیشتری می خورد.

بعد از چه زمانی می توان از روی ظاهر جنسیت عروس هلندی را تشخیص داد؟

 بهتر است که برای تشخیص دادن جنسیت عروس هلندی تا زمان بلوغ یعنی شش تا نه ماهگی صبر کنید. زیرا تفاوت های ظاهری بعد از این سن خود را نشان می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *