ورم معده در سگ

ورم معده در سگ

ورم معده در سگ از مشکلات شایعی می باشد که ممکن است سگ های زیادی را در طول زندگی شان درگیر کند‌. این مسئله که با نام گاستریت هم شناخته می‌ شود، یک سندروم مزمن و آزاردهنده است‌ که علائم زیادی را به دنبال دارد و مهمترین نشانه آن استفراغ و التهاب دستگاه گوارش حیوان می باشد.

البته این علائم فقط به این موارد محدود نیستند‌. در صورتی که این مشکل در بدن سگ درمان نشود، قطعاً میزان علائم گسترش پیدا کرده و نمود بیشتری هم در زندگی حیوان خانگی شما پیدا می‌ کند. اما معمولا اولین نشانه معطوف به استفراغ و اسهال می باشد و در این شرایط افراد حیوان خانگی خود را به دامپزشکی می‌برند تا دامپزشک علت این اتفاقات را با معاینات لازم پیدا کند‌.

مشکل ورم معده در صورتی که کنترل و درمان نشود، مشکلاتی مانند التهاب معده، عفونت معده، زخم معده و حتی انسداد معده را به دنبال خواهد داشت. پس حتماً ورم معده در سگ را جدی بگیرید و اگر با این علائم در بدن سگ روبرو شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا علت استفراغ و اسهال سگ شما مشخص شود.

 یکی از بهترین روش های تشخیص قطعی برای این مشکل آندوسکوپی می باشد‌‌ که دامپزشک در صورت لزوم این کار را انجام می دهد تا به قطعی بودن وجود ورم معده در بدن سگ پی ببرد.

ورم معده در سگ

اگر سگ شما به ورم معده مبتلا شد، بهتر است که خیلی نگران نشوید و در ابتدا سعی کنید که با مراجعه به موقع به دامپزشک اقدامات سریع درمانی را انجام دهید. تا از پیشرفت این بیماری در بدن سگتان جلوگیری داشته باشید.

علائم ورم معده در سگ

ما در این مقاله در کنار شما هستیم تا علائم و نشانه‌ های این بیماری را به صورت کامل برای شما بیان کنیم. تا اگر دارای سگ خانگی با این مشکلات هستید، به بیماری ورم معده شک داشته باشید و جهت انجام اقدامات درمانی و پیشگیرانه سگتان را تحت نظر یک دامپزشک متخصص قرار دهید.

معده قسمتی از دستگاه گوارش فوقانی سگ ها محسوب می شود و نقش مهمی در روند سلامتی بدن سگ ایفا می کند. زیرا ارتباط مستقیم با تغذیه ی حیوان دارد.

همانطور که گفتیم اصلی ترین علامت ورم معده در سگ استفراغ و حالت تهوع است‌. علاوه بر این کاهش اشتها و بی حالی و اسهال هم جزو علائم ثانویه و مهم هستند که باید مورد توجه واقع شوند.

 این استفراغ مداوم توسط سگ کم آبی بدن سگ و بی انرژی شدن سگ را هم ممکن است به دنبال داشته باشد. پس حتماً این مشکلات حاد و حیاتی را جدی بگیرید‌. اما اگر بخواهیم به طور کلی علائم کلی از این مشکل و بیماری در بدن سگ بیان کنیم می‌ توانیم به لیست زیر اشاره داشته باشیم:

  • درد های شکمی
  • بی حالی
  • استفراغ خونی یا استفراغ حاوی کف و صفرا
  • قوز کردن مداوم برای کاهش درد شکمی
  • اسهال

اگر هر کدام از این علائم را در بدن سگ خود مشاهده کردید، باید سریع‌ تر به دامپزشک مراجعه کنید. زیرا این علائم در صورت تداوم به هیچ عنوان نشانه ی خوبی ندارند و یک هشدار برای بیماری و مشکل جدی در بدن سگ محسوب می شوند.

ورم معده در سگ

درمان ورم معده در سگ ها چگونه است؟

ورم معده در سگ باید درمان شود. زیرا در صورت عدم درمان می‌ تواند مشکلات و بیماری های جدی تر و خطرناک تری را به دنبال داشته باشد. به همین منظور سگ هایی که ورم معده حاد دارند باید رژیم غذایی بسیار محدود داشته باشند و حیوان تحت نظر دامپزشک به زندگی ادامه دهد.

 معمولاً سگ هایی که مدام استفراغ می کنند، باید رژیم غذایی با حجم کم اما مکرر داشته باشند. تا روند هضم بهتر پیش برود و سگ دچار حالت تهوع نشود.

 اما به طور کلی مراقبت های پزشکی و درمانی برای این بیماری شامل درمان با مایعات می باشد. این مایعات به صورت زیر جلدی به بدن سگ تزریق می‌ شوند تا مایعات از دست رفته در اثر استفراغ جبران شود.

علاوه بر این سطح الکترولیت های خون و آبرسانی مجدد به حیوان خانگی باید انجام شود که در چنین شرایطی مایعات iv برای سگ تجویز می شوند.

 اگر عفونت هم به همراه این بیماری وجود داشت دامپزشک به تجویز آنتی بیوتیک هم خواهد پرداخت. در صورتی که یک سگ استفراغ مداوم داشته باشد، دامپزشک می تواند از داروهای ضد تهوع برای سگ استفاده کند.

در مجموع برای جلوگیری از ورم معده و یا درمان بهتر ورم معده داشتن تغذیه سالم و اصولی جزو مهمترین ملاک محسوب می‌ شود و به جهت تغذیه سالم و اصولی هم می توانید از طریق وبسایت میل ورم آسیا انواع غذاهای سگ را در سطح کیفی بالا و بسته بندی کاملا بهداشتی و سالم خریداری کنید‌. تا بدین ترتیب از ورم معده در سگ جلوگیری داشته باشید و یا در صورت وجود ورم معده، به درمان و کنترل این بیماری کمک کنید.

ورم معده در سگ

سخن آخر

بیماری های گوارشی از جمله ورم معده در سگ خطرناک و عذاب دهنده هستن.  که هم زندگی حیوانات خانگی و هم زندگی صاحب حیوان خانگی را با مشکلات زیادی روبرو می کنند.

پس برای جلوگیری از هر کدام از این مشکلات سعی کنید که حتما به تغذیه ی سگ اهمیت دهید و یا با مشاهده علائم اولیه و ساده به دامپزشک مراجعه کنید تا سگ شما سریع تر درمان شود و دچار مشکلات پیشرفته تر و خطرناک تر نشود. در صورتی که ورم معده زود شناسایی و درمان شود خطر جدی برای زندگی و حیات سگ نخواهد داشت.

سؤالات متداول

ورم معده در سگ در صورت عدم درمان چه نتیجه ای دارد؟

وقتی که این بیماری در بدن سگ درمان نشود، بیماری‌های جدی تر گوارشی از جمله زخم معده و سرطان معده انسداد و التهاب معده را به دنبال خواهد داشت.

بهترین روش درمان ورم معده سگ چیست؟

بهترین روش درمان کم کردن حجم تغذیه و استفاده از تغذیه سالم در روند زندگی سگ و تحت نظر دامپزشک بودن می باشد.

آیا ممکن است که ورم معده باعث عفونت شود؟

 در صورتی که مدت زمان زیادی از ورم معده گذشته باشد و این بیماری پیشرفت زیادی در بدن سگ داشته باشد، باعث ایجاد عفونت شده و درمان آن نیاز به آنتی بیوتیک های قوی خواهد داشت.

5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *