صفر تا صد تغذیه بلبل خرما

تغذیه بلبل خرما

تغذیه بلبل خرما مسئله ی مهمی است که اکثر دارندگان این پرنده ی خانگی از آن غافل هستند و به آن توجه نمی کنند. اما اگر دوست دارید که بلبل خرما شما طول عمر بالایی داشته باشد و هرگز دچار بیماری‌ های مختلف نشود، باید به تغذیه اش اهمیت دهید و سعی کنید که از جوجگی تا بلوغ تمام نکات لازم در این امر را رعایت کنید.

 به خصوص کسانی که به پرورش بلبل خرما می پردازند، باید حتماً این نکات مهم را در نظر داشته باشند و وقتی که این پرنده در سنین ابتدایی و جوجه کشی به سر می‌برد نکات مهم تغذیه را رعایت کنند.

بلبل خرما پرنده بومی جنوب ایران می باشد که در قسمت های مختلف ایران هم قابلیت پرورش دارد. منبع اصلی تغذیه پرنده در بین نخل های خرما و آفات خرما و درخت نخل می باشد‌. بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که بلبل خرما فقط با همین موارد می تواند رشد کند و به حیات خود ادامه دهد.

اما این باور کاملا اشتباه است. زیرا این شرایط برای آن دسته از پرنده هایی است که در طبیعت زندگی می کنند. پرنده ای که در منزل از آن نگهداری می کنید، نمی تواند از منابع طبیعی به صورت کامل بهره ببرد.

یکی از موارد مهمی که در روز تغذیه این پرنده قابل استفاده می باشد میل ورم است. میل ورم ها هم به صورت خشک و هم به صورت زنده برای حیوانات مختلف و از جمله پرنده ها قابل استفاده هستند. بلبل خرما هم جزو پرنده هایی محسوب می‌ شود که علاقه ی زیادی به خوردن میل ورم زنده و خشک نشان داد داده است و از آن جایی که میل ورم سرشار از ویتامین، پروتئین و مواد معدنی می باشد تاثیر مثبت زیادی روی روند زندگی این پرنده خواهد گذاشت.

تغذیه بلبل خرما

تغذیه بلبل خرما قبل از رشد پرهای پرنده و پس از آن

وقتی که بلبل خرما در روزهای ابتدایی زندگی خود به سر می برد، هنوز پر ندارد و تغذیه ای که قبل از رشد پرها باید داشته باشد خاص و منحصر به فرد باشد.

بلبل های خرما با بدن بدون پر با چشمان بسته از تخم در می آیند و نیاز به مراقبت های جدی دارند. بهتر است که در روز های اول زندگی این پرنده از غذاهای نرم و زود هضم مانند انواع سرلاک ها استفاده کنید. برای خرید سرلاک با کیفیت می توانید از طریق سایت میل ورم آسیا اقدام کنید و غذای بلبل خرما را در سطح کیفی بالا خریداری کنید.

علاوه بر این می توانید میل ورم خشک را در غذای مرطوب بلبل خرما حل کنید و غذا را به شکل پوره در بیاورید و به پرنده بدهید.

 اگر در روزهای ابتدایی زندگی بلبل خرما از میل ورم استفاده کنید، بدون تردید پرنده شما رشد بسیار سریع و خوبی را تجربه می‌ کند که این مسئله از مزایای مهم این اتفاق به شمار می آید.

 بعد از اینکه پرهای این بلبل در آمد و رشد پیدا کرد، می توان از میل ورم های زنده برای تامین پروتئین پرنده استفاده کرد. که معمولاً تا چهار هفتگی این روند ادامه پیدا می‌ کند.

استفاده از میل ورم زنده هم به پرنده شکار حشرات را خواهد آموخت که یک ویژگی ذاتی در بلبل خرما می باشد و هم باعث می شود که پروتئین، ویتامین و انرژی مورد نیاز بدن بلبل خرما به بهترین شکل ممکن تامین شود و رعایت این نکته در تغذیه بلبل خرما ضروری می باشد.

روند تغذیه پرنده بلبل خرما از ۴‌ هفتگی به بعد

بعد از چهار هفتگی تغذیه بلبل خرما با تغییرات اساسی روبرو می شود و جوجه ها می توانند قطعه های خرد شده میل ورم و غذاهای خشک را بخورند و هضم کنند.

 در این میان خوردن حشرات کوچک مانند مگس و ملخ هم موثر می باشد و شما می توانید تکه های کوچک تخم مرغ آب پز یا برنج پخته شده بدون روغن و نمک را هم به بلبل خرما بدهید تا پرنده تغذیه بهتری داشته باشد.

در کنار این پروتئین ها، استفاده از سبزیجات مختلف مانند: کاهو، کرفس و هویچ هم برای جلوگیری از یبوست و تقویت دستگاه گوارش پرنده موثر خواهد بود.

نکته ی جالبی که در رابطه با تغذیه بلبل خرما وجود دارد این است که این پرنده تمایل زیادی به خوردن انواع تخم و دانه ها ندارد. که این موضوع بلبل خرما را از سایر پرنده ها متمایز می کند.

این پرنده بیشتر علاقه مند به خوردن غذاهای پروتئینی می باشد و شما باید حتماً از غذاهای حاوی خرما برای این بلبل استفاده کنید و همچنان استفاده از میل ورم خشک و زنده را فراموش نکنید. زیرا میل ورم هم برای این پرنده خوشایند بوده و هم فواید زیادی برای بدن بلبل خرما دارد.

غذاهای مفید برای تولید مثل و تخم گذاری بلبل خرما

اگر به پرورش بلبل خرما می‌ پردازید و دوست دارید که در فصل تولید مثل و تخم گذاری پرنده شما به بهترین شکل ممکن تقویت شود، باید به تغذیه بلبل خرما اهمیت دهید.

برای اینکه روند تخم گذاری پرنده بهتر باشد استفاده از غذاهای پروتئینی بیشتر از قبل توصیه می شود. علاوه بر این آرد نخود و مخلوط توت و برنج هم می‌تواند بسیار مقوی باشد و باعث تامین انرژی مورد نیاز بدن پرنده شود.

 غذاهای سرشار از پروتئین مانند: تخم مرغ، میل ورم، گوشت سینه مرغ و حشرات مختلف در این دوران برای بلبل خرما مفید و تاثیر گذار هستند.

تغذیه بلبل خرما

جهت خرید میل ورم های با کیفیت و سرشار از پروتئین هم می توانید از طریق وبسایت میل ورم آسیا اقدامات لازم را انجام دهید و انواع میل ورم خشک و زنده را برای بلبل خرما با کیفیت بسیار مرغوب خریداری کنید.

سخن آخر

سؤالات متداول

آیا می توان از میل ورم در روزهای ابتدایی تولد بلبل خرما استفاده کرد؟

بهتر است که در روزهای ابتدایی تولد بلبل خرما از میل ورم زنده استفاده نکنید. اما می‌ توانید میل ورم خشک را به صورت پوره با غذاهای دیگر این پرنده مخلوط کنید.

آیا می توان از سبزیجات مختلف در تغذیه بلبل خرما استفاده کرد؟

 بله سبزی هایی مانند کاهو، کرفس و هویچ برای این پرنده بسیار مفید هستند.

بلبل خرما از چه زمانی به بعد می تواند میل ورم ها و غذاهای پروتئینی مختلف را بخورد؟

بلبل خرما می تواند از چهار هفتگی به بعد به خوردن غذاهای خرد شده و ویتامین ها بپردازد‌.

3.9/5 - (9 امتیاز)

دیدگاه (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *