رژیم غذایی و تغذیه مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا نکته ی بسیار مهمی است که تمام دارندگان این پرنده باید به آن واقف باشند و اصول لازم را در این زمینه رعایت کنند. این پرنده علاقه زیادی به خوردن غذا های مختلف دارد اما این دلیل نمی شود که شما بدون محدودیت از انواع غذا ها برای مرغ مینای خود استفاده کنید. بلکه باید دقت زیادی به این مسئله داشته باشید و محدودیت های موجود در تغذیه مرغ مینا را در نظر بگیرید و این موارد را رعایت کنید. تا پرنده ی شما بدنی سالم تر و طول عمر بیشتری داشته باشد.

 در این مقاله قصد داریم که اصول تغذیه و رژیم غذایی مرغ مینا را از صفر تا صد بررسی کنیم تا کسانی که از این پرنده نگهداری می کنند، بتوانند آگاهانه تر فرایند نگهداری خود را انجام دهند. زیرا مهمترین قسمت در امر نگهداری از مرغ مینا دقت به تغذیه این پرنده می باشد و اگر تغذیه مناسبی برای پرنده خود فراهم نکنید نباید انتظار بدنی سالم و رشد طبیعی از مرغ مینای خود داشته باشید.

جالب است بدانید که مرغ مینا برخلاف سایر پرنده های زینتی مانند طوطی یا مرغ عشق خجالتی نیست و با سرعت بیشتری با صاحب خود احساس صمیمیت می کند و به سرعت به صاحب خود اعتماد می‌ کند و از دستش غذا می خورد. این موضوع باعث می شود تا شما بتوانید از همان سنین ابتدایی غذا های مختلف را به راحتی به مرغ مینا بدهید و پرنده ی شما از این بابت مشکل خاصی را تجربه نمی کند.

تغذیه مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا در طبیعت

مرغ های مینا قبل از اینکه در منزل و قفس نگهداری شوند، در طبیعت زندگی می کنند و در این شرایط باید غذاهای خود را به صورت کاملاً خودکفا تامین کنند و در این راستا انواع میوه های وحشی، کرم های خاکی، دانه گیاهانی که در جنگل ها می رویند و انواع حشرات موجود در محیط مثل پروانه ملخ و… جزو غذاهای محبوب مرغ های مینا در طبیعت محسوب می‌ شوند و این پرنده می تواند از این منابع تغذیه به خوبی استفاده داشته باشد. چون مرغ مینا بسیار خوش اشتها است و با اکثر غذاها ارتباط خوبی دارد به راحتی می تواند در طبیعت به حیات خود ادامه دهد و از منابع طبیعی تغذیه کند.

وقتی که مرغ مینا نتواند دسترسی به غذا های معمول خود داشته باشد و بسیار گرسنه شود، معمولاً به سراغ شکار انواع مار، مارمولک و موش خواهد رفت و از این حیوانات تغذیه می کند. کرم های موجود در خاک جزو جذاب ترین غذاها برای مرغ مینا محسوب می‌ شوند و به همین علت مرغ های مینا با پای های خود مدام زمین را شخم می زنند و از کرم‌ ها و حشراتی که در دل خاک وجود دارند تغذیه می کنند.

این کرم ها و حشرات موجود در خاک حاوی پروتئین بالایی هستند و می توانند به خوبی پروتئین مورد نیاز بدن این پرنده را تامین کنند.

این موضوع باعث شده است تا مرغ های مینا در حوزه ی کشاورزی نقش پر رنگی دارند. زیرا وقتی که کشاورزان زمین های خود را شخم می زنند این پرنده ها از کرم های موجود در زمین تغذیه می کنند و انواع آفت ها و حشرات موجود روی گیاهان و سبزی هایی که کشاورزان پرورش می دهند را می خورند و نقش مهمی در از بین بردن آفت ها یک کشاورز ایفا می‌ کنند.

تغذیه مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا دستی در خانه

وقتی که از مرغ مینا در محیط منزل نگهداری می کنید، اصطلاحاً این پرنده دستی و رام شما خواهد شد. تغذیه مرغ مینا دستی شده نسبت به مرغ مینایی که در طبیعت زندگی می کند، کاملاً متفاوت است.

 به همین منظور دارندگان مرغ مینا در منزل باید به این نکته توجه زیادی داشته باشند و اگر تغذیه مرغ مینا خود را در منزل جدی بگیرند باعث می شوند که پرنده ی آن ها طول عمر بیشتری داشته باشد. در اکثر موارد مرغ های مینا خانگی نسبت به مرغ های ساکن در جنگل ها و طبیعت طول عمر بسیار بیشتری دارند.

 آن دسته از مرغ های مینا که به صورت پرورشی رشد کردند هیچ وقت با کرم ها و حشرات موجود در طبیعت روبرو نشده اند. اما میل به خوردن کرم و حشره چیزی است که به صورت ذاتی در بدن همه ی مرغ های مینا وجود دارد. در همین راستا شما باید سعی کنید که انواع حشرات و کرم ها را به صورت بهداشتی برای مرغ های خود خریداری کنید و به همین علت، انواع میل ورم های خشک و میل ورم های زنده انتخاب بسیار خوبی برای مرغ مینا محسوب می‌ شوند.

زیرا میل ورم ها لارو هایی هستند که روی بستر جوانه گندم رشد می کنند و به همین دلیل حاوی پروتئین، ویتامین و منابع معدنی بسیار بالایی می باشند. از طرف دیگر مرغ مینا با خوردن این لارو های زنده و متحرک، احساس بسیار خوبی پیدا می کند. این موضوع باعث تقویت بدن پرنده، افزایش رشد پرنده و افزایش شادابی پرنده خواهد شد.

جهت خرید انواع میل ورم خشک و میل ورم زنده به صورت با کیفیت و تازه می‌ توانید به وبسایت معتبر میل ورم آسیا مراجعه کنید. این سایت علاوه بر این که خوراک ویژه مرغ مینا را برای شما عرضه می کند، به عرضه ی تخصصی انواع میل ورم ها برای حیوانات مختلف از جمله پرنده های زینتی می پردازد.

نکات مهم رژیم غذایی مرغ های مینا

در امر آشنایی با اصول تغذیه مرغ مینا باید نکات مهمی را به خاطر بسپارید تا با محدودیت ها و جزئیات کامل تغذیه این پرنده آشنا شوید.

برای مثال، استفاده ی مداوم از انواع پلت برای مرغ مینا باعث ایجاد مشکلات گوارشی مثل چاقی و کبد چرب خواهد شد. درست است که پلت ها مقوی، خوشمزه و محبوب هستند و مرغ مینا علاقه زیادی به خوردن این غذا دارد، اما استفاده ی مداوم از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و بهتر است که در طول هفته یک یا دو بار به عنوان غذای تشویقی برای مرغ مینا خود استفاده کنید.

از طرف دیگر سیستم گوارش مرغ مینا برخلاف سایر پرنده ها توانایی هضم آهن را ندارد. پس اگر غذاهایی که سرشار از آهن هستند، مانند: حبوبات، گوشت قرمز، زرده تخم‌مرغ و… را به مرغ مینا بدهید، معده مرغ مینا توانایی هضم آن را نخواهد داشت و این مسئله باعث مسموم شدن پرنده می شود. پس هرگز منابع غذایی سرشار از آهن را برای مرغ مینا خود استفاده نکنید.

تغذیه مرغ مینا

 نکته ی بعدی این است که از غذاهای سرخ شده و چرب و پرنمک در تغذیه مرغ مینای خود استفاده نداشته باشید. زیرا این موارد بسیار مضر هستند و باعث سوء هاضمه و چاقی مفرط پرنده خواهند شد.

 به جای این موارد می توانید از انواع میوه، سبزیجات و غذاهای مفید استفاده کنید. سایت میل ورم آسیا هم خوراک ویژه مرغ مینا را به صورت کاملا اصولی و بر اساس نیازهای طبیعی بدن پرنده عرضه کرده است. تا خیال دارندگان مرغ مینا از بابت فراهم کردن تغذیه سالم برای پرنده شان راحت باشد. سبزی‌ ها و میوه‌ هایی مانند: گلابی، انگور، توت فرنگی، انجیر، موز، خیار، هویج، کاهو، کلم، جعفری و ریحان مورد علاقه مرغ مینا هستند.

نکات بهداشتی تغذیه مرغ مینا

رعایت نکات بهداشتی در تغذیه مرغ مینا هم بسیار حائز اهمیت است. تا پرنده دستگاه گوارش سالم و سیستم ایمنی قوی داشته باشد. سعی کنید که همیشه ظرف غذای پرنده را تمیز کنید، از غذاهایی برای پرنده استفاده کنید که فاقد گرد و غبار و آلودگی باشند.

 دقت داشته باشید که ظرف آب مرغ مینا باید به صورت روزانه مورد شستشو قرار بگیرد و از آب تازه برای پرنده استفاده کنید. بدین ترتیب در کنار تغذیه سالم از تغذیه بهداشتی برای پرنده خود استفاده داشته باشید و به طول عمر بیشتر و سلامتی پرنده کمک کنید.

سخن آخر

اگر تغذیه مرغ مینا مورد توجه قرار بگیرد و به صورت کاملا اصولی پیش برود، این اطمینان را به شما می دهیم که پرنده ی شما نسبت به مرغ مینای موجود در طبیعت طول عمر بسیار بیشتری خواهد داشت و کمتر دچار بیماری می شود.

سؤالات متداول

چرا آهن برای مرغ مینا ضرر دارد؟

زیرا دستگاه گوارش مرغ مینا توانایی هضم و جذب آهن را ندارد. به همین علت نباید از غذاهای حاوی آهن برای این پرنده استفاده کرد.

آیا نظافت ظرف آب مرغ مینا اهمیت دارد؟

بله این موضوع از مهم ترین نکاتی است که هنگام نگهداری از مرغ مینا باید مورد توجه قرار بگیرد و به صورت روزانه ظرف آب این پرنده شستشو شود.

استفاده مداوم از پلت برای تغذیه مرغ مینا باعث چه مشکلاتی می شود؟

 اگر صورت مداوم از پلت برای مرغ مینا استفاده کنید، باید با مشکلات گوارشی، سوء هاضمه، چاقی و کبد چرب این پرنده رو به رو شوید.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *