علائم و درمان سرماخوردگی در مرغ مینا

سرماخوردگی در مرغ مینا

سرماخوردگی در مرغ مینا بسیار شایع است به خصوص در فصل های سرد سال که بیشتر هم رخ می دهد. به همین منظور کسانی که از مرغ مینا نگهداری می کنند، باید به این مسئله دقت ویژه‌ ای داشته باشند تا مراقب سلامتی مرغ مینای خود در این فصل باشند.

 سرماخوردگی از جمله بیماری‌ های شایع می باشد که نه تنها انسان ها، بلکه حیوانات و به ویژه پرنده ها را به خود درگیر می‌ کند و چندان خطرناک نیست و وقتی که سریع تر درمان شود خطر زیادی نمی آفریند.

 اما باید حتماً سرماخوردگی مرغ مینا را تحت نظر دامپزشک درمان کنید. زیرا عدم این کار می‌ تواند باعث بروز بیماری‌ های تنفسی و ذات الریه شود.

سرماخوردگی وقتی رخ می دهد که پرنده در معرض هوای سرد قرار بگیرد و یا بعد از آب تنی وقتی که بدن پرنده خیس است، جلوی کولر یا پنکه قرار داده شود. تمام این عوامل می توانند باعث سرماخوردگی شوند.

 البته فراموش نکنید که سرماخوردگی نوعی بیماری ویروسی است و اگر دارای چند پرنده و چند مرغ مینا می باشید و یکی از پرنده های شما به این ویروس مبتلا شود، باید منتظر ابتلای سایر مرغ های مینا به این ویروس باشید.

 راه های زیادی برای جلوگیری از این بیماری در بدن مرغ مینا وجود دارد که تمام این راه ها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

سرماخوردگی در مرغ مینا

جلوگیری از سرماخوردگی در مرغ مینا

جهت جلوگیری از سرماخوردگی در مرغ مینا بهتر است که هر روز صبح پرنده را چک کنید و مشخص کنید که در قسمت اطراف بینی، نوک پرنده و اطراف چشم پرنده ترشح خاصی وجود نداشته باشد. زیرا خروج ترشح از این نقاط می تواند نشانه ای از سرماخوردگی باشد.

اگر مرغ مینای شما چهار یا پنج بار در روز عطسه کرد، جای نگرانی وجود ندارد و کاملا طبیعی می باشد. اما اگر بیشتر از ۴ یا ۵ بار عطسه ی مرغ مینای خود را مشاهده کردید، باید مشکوک به سرما خوردگی شوید.

جهت تقویت سیستم ایمنی این پرنده برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از بروز این ویروس می توانید از  تغذیه سالم استفاده کنید.

تغذیه سالم به غذایی گفته می شود که حاوی انواع ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی باشد و بتواند به بهترین شکل ممکن سیستم ایمنی پرنده را تقویت کند. جهت خرید تغذیه سالم برای مرغ مینا سایت میل ورم آسیا در خدمت شما می باشد‌. تا با خرید این غذاها بدن مرغ مینای خود را تقویت کنید و پرنده شما دچار این بیماری نشود.

 در فصل های زمستان و پاییز باید آب گرم با دمای ثابت در داخل منزل برای آب تنی مرغ مینا فراهم کنید. مرغ مینا به آب تنی علاقه ی زیادی دارد و در طول فصل سرد سال این کار باید با نهایت دقت و ظرافت انجام شود.

تا زمانی که پر های پرنده بعد از آب تنی خشک شود ۸ ساعت طول می کشد و نباید پرنده را دو هوا کنید و همچنان مرغ مینا را دار منزل نگه داشته باشید تاپر ها کاملاً خشک شوند.

سرماخوردگی در مرغ مینا

نکات مهم درمورد سرماخوردگی مرغ مینا

به هیچ عنوان پرنده را چه در زمستان و چه در تابستان در معرض باد مستقیم قرار ندهید. زیرا این کار باعث سرماخوردگی در مرغ مینا خواهد شد.

از طرف دیگر در فصل تابستان هرگز نباید از بستنی در تغذیه این پرنده استفاده کنید. زیرا بدن مرغ مینا توانایی هضم سرمای بالای بستنی را ندارد.

برای اینکه هیچ وقت پرنده ی شما به سرماخوردگی مبتلا نشود، می توانید از آب ولرم به عنوان آب آشامیدنی روزانه ی پرنده استفاده کنید و در ظرف آب پرنده همیشه آب ولرم قرار دهید.

نکته ی بعدی این است که هنگام شب، وقتی که دما کمی کاهش پیدا می‌ کند، یک کاور یا پتوی نازک روی قفس پرنده قرار دهید تا هم اکسیژن رد و بدل شود و هم دمای قفس کمی افزایش پیدا کند و فضای قفس سرد نشود. این کار در فصول سرد سال به شدت پیشنهاد می شود.

درست است که ویتامین ث برای درمان سرماخوردگی جزو کاربردی ترین ویتامین ها محسوب می شود. اما فراموش نکنید که مرغ مینا به هیچ عنوان نباید میزان بالایی از ویتامین ث مصرف کند. زیرا ویتامین ث باعث جذب بیشتر آهن شده و این مسئله برای مرغ مینا خطرناک است. پس به هیچ عنوان در دوران سرماخوردگی پرنده از غذاهای حاوی ویتامین ث استفاده نکنید.

علائم سرماخوردگی مرغ مینا

علائم سرماخوردگی در مرغ مینا بسیار زیاد است که این علائم با توجه به شدت بیماری و تعداد روزهای بیماری بروز پیدا می کنند. این علائم و نشانه ها عبارتند از:

 • بی حالی پرنده
 • تنفس صدا دار
 • خس خس سینه
 • خروج ترشح از چشم ها و سوراخ های بینی پرنده
 • لرزش بال های پرنده
 • اسهال
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن
 • خروج ترشح از دهان پرنده
 • افسردگی مرغ مینا
 • عدم میل به پرواز
 • گوشه گیری و انزوا
 • عطسه های مداوم
 • سرفه تب
سرماخوردگی در مرغ مینا

اگر چند مورد یا هر کدام از این علائم را به صورت ادامه دار در بدن مرغ مینای خود مشاهده کردید، باید احساس خطر کنید و سریعاً به دامپزشک مراجعه داشته باشید. درست است که سرماخوردگی یک بیماری سطحی محسوب می‌ شود، اما وقتی که در بدن مرغ مینا رخ دهد نیاز به درمان‌ های پزشکی خواهد داشت و درمان های خانگی سر به هیچ عنوان جوابگو نیستند. در همین راستا مراجعه به دامپزشک و استفاده از دارو های مختلف می‌ تواند نقش مهمی در بهبودی سریع تر مرغ مینا و جلوگیری از عفونت های تنفسی و سایر بیماری‌های خطرناک در بدن این پرنده داشته باشد.

سخن آخر

سرماخوردگی در مرغ مینا می تواند روند درمان سریع و بدون درد سر داشته باشد. به شرطی که انتخاب شما یک دامپزشک ماهر در این زمینه باشد و در عین حال نکات مهم را هنگام مراقبت از این پرنده در این دوران رعایت کنید. تا در نهایت مرغ مینای شما به سرعت بهبود پیدا کند و از این ویروس رها شود.

سؤالات متداول

آیا می توان در زمان سرماخوردگی مرغ مینا از ویتامین ث برای این پرنده استفاده کرد؟

خیر به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم که از ویتامین ث برای درمان سرماخوردگی مرغ مینا استفاده کنید‌. زیرا این ویتامین برای مرغ مینا مضر است و باعث جذب آهن در کبد این پرنده و بیماری خطرناک ذخیره آهن خواهد شد.

آیا ممکن است که مرغ مینا در فصل های گرم سال هم به سرماخوردگی مبتلا شود؟

بله این امکان وجود دارد. به خصوص بعد از آب تنی باید حتماً دقت داشته باشید تا مرغ مینا در برابر وزش باد مستقیم و سرما قرار نگیرد.

اولین نشانه سرماخوردگی در مرغ مینا چیست؟

 اولین نشانه برای این بیماری در مرغ مینا خروج ترشح از بینی و دهان مرغ مینا می باشد.

1.5/5 - (2 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *