آشنایی با آنفولانزا در مرغ مینا

آنفولانزا در مرغ مینا

آنفولانزا در مرغ مینا از جمله مشکلات شایعی است که در فصل زمستان و پاییز بسیار بیشتر از سایر فصل‌ ها اتفاق می‌ افتد. این بیماری نسبت به سرماخوردگی بسیار حاد تر است و می‌تواند خطر بیشتری داشته باشد. زیرا مرغ مینا وقتی که درگیر آنفولانزای پرندگان شود این ویروس به سرعت در بدن پرنده رشد پیدا کرده و می تواند سیستم تنفسی پرنده را به خود درگیر کند.

 وقتی که سیستم تنفسی مرغ مینا درگیر شود، قطعاً روند درمان بسیار سخت‌تر شده و جان پرنده در خطر خواهد بود. آنفولانزا یک بیماری ویروسی به حساب می آید که می تواند از پرنده ای به پرنده ی دیگر منتقل شود.

 خطر ابتلا به آنفولانزا در بین پرندگانی که به صورت دسته جمعی زندگی می کنند بسیار بیشتر است. در نتیجه کسانی که به پرورش چندین پرنده می پردازند، باید توجه زیادی به این نکته داشته باشند تا از ابتلای دسته جمعی پرندگان خود به آنفولانزا جلوگیری کنند.

آنفولانزا می تواند از سگ و گربه هم به پرنده منتقل شود. پس اگر علاوه بر پرنده در منزل خود از انواع پت نگهداری می کنید، باید بدانید که در صورت ابتلای پت شما به آنفولانزا مرغ مینا هم در خطر خواهد بود.

اما معمولاً این انتقال از پرنده به پرنده مرسوم تر است و از راه ترشحات بینی، بزاق دهان و مدفوع پرندگان منتقل خواهد شد‌. علاوه بر این آب آشامیدنی، گرد و غبار، راه های تنفسی،  قفس آلوده و غذای آلوده هم می‌ توانند باعث انتقال آنفولانزا به مرغ مینا شوند.

آنفولانزا در مرغ مینا

به همین دلیل است که تاکید می ‌کنیم به صورت مداوم قفس مرغ مینای خود را ضد عفونی و نظافت کنید تا پرنده ی شما درگیر این ویروس خطرناک نشود.

آیا آنفولانزا در مرغ مینا به انسان هم انتقال پیدا می کند؟

آنفولانزا در مرغ مینا می تواند انسان ها را هم درگیر کند. در نتیجه اگر از مرغ مینا در منزل نگهداری می کنید و پرنده ی شما به این بیماری مبتلا شده است، حتماً باید بیشتر حواس خود را جمع کنید و هنگام غذا دادن به پرنده و تعویض ظرف آب و نظافت قفس پرنده باید از ماسک و دستکش استفاده کنید و سریع ماسک و دستکش استفاده شده را را دور بیاندازید تا ویروس به شما انتقال پیدا نکند‌.

 بهتر است که قفس پرنده را در این دوران دور از خود و خارج از محیط منزل در پارکینگ یا انباری قرار دهید و تا زمان بهبودی کامل مرغ مینا از قرار دادن قفس در منزل خودداری کنید. زیرا آنفولانزای پرندگان نسبت به آنفولانزای معمولی، برای انسان ها بسیار خطرناک تر است و اگر وارد بدن انسان شود تا مدت‌ ها فرد را درگیر می‌ کند و برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند حتی می تواند باعث مرگ شود.

نشانه های آنفولانزا در مرغ مینا

علائم آنفولانزا در مورد مرغ مینا عبارتند از:

 • بی حالی شدید
 • پژمردگی و افسردگی پرنده
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن و لاغر شدن پرنده
 • تنفس سخت همراه با خس خس
 • سیاه شدن ساق پا
 • تب شدید
 • به هم ریخته شدن پرها
 • کاهش قدرت تخم گذاری
 • خروج ترشحات زیاد از بینی و دهان پرنده
 • اسهال

این علائم بسیار خطرناک هستند و در صورتی که مرغ مینا به آنفولانزا دچار شود، با هر کدام از این علائم رو به رو می شود و با گسترش بیماری شدت این علائم افزایش پیدا خواهد کرد.

آنفولانزا در مرغ مینا

 آنفولانزا ویروسی نیست که به خودی خود و با درمان های خانگی از بدن مرغ مینا خارج شود و قطعا نیاز به درمان‌ های پزشکی و مراجعه به دامپزشک دارد که باید این موضوع را رعایت کنید.

پیشگیری از آنفولانزا در مرغ مینا

برای پیشگیری از آنفولانزا در مرغ مینا راه های زیادی وجود دارد که قطعاً با رعایت این راه ها می توانید از ابتلای پرنده ی خود به این بیماری خطرناک جلوگیری داشته باشید. اولین اقدام این است که مرغ مینا را در مکان های شلوغ و پرجمعیت قرار ندهید و اصول بهداشتی قفس پرنده را رعایت کنید.

 درست است که مرغ مینا توانایی نظافت قفس خود را دارد، اما هرگز نمی تواند فرآیند ضدعفونی را انجام دهد و در این زمینه شما باید قفس را هر روز ضدعفونی و کاملاً تمیز کنید تا هرگونه ویروس، میکروب و باکتری از بین برود.

هرگز به صورت دسته جمعی و در قفس مشترک از مرغ های مینا نگهداری نکنید. تا راه های انتقال ویروس آنفولانزا کاهش پیدا کند‌. در نهایت، رعایت نکات مهم تغذیه ای هم اهمیت زیادی دارد. وقتی که سیستم ایمنی بدن مرغ مینا ضعیف باشد به محض ورود ویروس,، بدن تسلیم شده و علائم بیماری بروز پیدا می‌ کنند. اما در صورتی که سیستم ایمنی پرنده قوی باشد، می تواند با ویروس مقابله کند و حتی شاید از ابتلای مرغ مینا به این بیماری جلوگیری داشته باشد.

تقویت سیستم ایمنی مرغ مینا برای جلوگیری از آنفولانزا

 قوی شدن سیستم ایمنی چند مولفه ی مختلف دارد که مهمترین رکن آن تغذیه ی سالم است. در صورتی که تغذیه ی مرغ مینای شما سالم و اصولی باشد، قطعاً به تقویت سیستم ایمنی پرنده خود کمک بسیار زیادی خواهید کرد و باعث می‌ شوید که پرنده شما در برابر انواع ویروس‌ ها و میکروب‌ ها مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

 جهت خرید غذاهایی که سرشار از ویتامین و پروتئین هستند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن مرغ مینا می شوند، سایت معتبر میل ورم آسیا در خدمت شما می باشد و با ارائه و فروش با کیفیت ترین و بهترین غذاها برای مرغ مینا این امکان را فراهم می کند تا بتوانید غذاهای مناسب و منحصر به فردی را برای مرغ مینای خود خریداری کنید.

آنفولانزا در مرغ مینا

رعایت نکات تغذیه ای وقتی که آنفولانزا در مرغ مینا اتفاق افتاد هم اهمیت بسیار بالایی دارد و شما باید از غذا های سالم و مقوی در دوران بیماری پرنده ی خود استفاده کنید. تا روند بهبودی و درمان مرغ مینا با سرعت بیشتری پیش برود و پرنده ی شما زودتر با آنفولانزا خداحافظی کند. توجه داشته باشید که از ویتامین ث در این دوران استفاده نکنید. زیرا ویتامین ث هیچ تأثیر مثبتی در درمان آنفولانزای مرغ مینا نخواهد داشت و باعث آسیب به سایر اعضای بدن مرغ مینا نیز می‌ شود.

کنترل و درمان آنفولانزای مرغ مینا

درمان آنفولانزا در مرغ مینا فقط و فقط با تجویزاتی که دامپزشک انجام می دهد میسر می‌ شود و شما باید نسخه هایی که دامپزشکتان تجویز کرده است را تهیه کنید تا روند درمان مرغ مینا آغاز شود.

 معمولا دارو های مهار کننده ی ویروس و داروهای تقویت کننده ی سیستم ایمنی در این دوران بسیار کاربردی هستند و می‌ توانند به درمان این ویروس خطرناک کمک کنند. البته زمانی دارو درمانی جواب مثبت خواهد داشت که شما به تغذیه، میزان استراحت و روحیه مرغ مینای خود در این دوران اهمیت دهید و تمام نکات لازم را رعایت کنید تا در نهایت درمان قطعی اتفاق بیفتد.

سخن آخر

آنفولانزا در مرغ مینا به محض بروز علائم، توسط دامپزشک تشخیص داده می شود و روند تشخیصی چندان سختی ندارد. اما پس از تشخیص مهم است که از چه داروهایی برای درمان پرنده استفاده شود و چه روش های درمانی اتخاذ شود تا پرنده دچار علائم شدیدتر نشود. برای جلوگیری از این بیماری هم می توانید به تقویت بدن پرنده ی خود بپردازید و از قرار دادن پرنده در معرض باد کولر یا پنجره خودداری کنید و بهداشت قفس پرنده را رعایت کنید تا راه های انتقال ویروس خنثی شود.

سؤالات متداول

آیا ویروس آنفولانزا از مرغ مینا به انسان انتقال پیدا می کند؟

 بله این ویروس می تواند از پرنده به انسان هم منتقل شود و به همین علت است که حتماً باید در صورت ابتلای مرغ مینای خود به آنفولانزا، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید تا به این بیماری مبتلا نشوید.

بهترین روش درمان آنفولانزا در مرغ مینا چیست؟

 مراجعه به دامپزشک و استفاده از روش های دارو درمانی.

نظافت قفس پرنده چقدر اهمیت دارد؟

 نظافت قفس پرنده هم برای درمان آنفولانزا و هم برای پیشگیری از آن بسیار حائز اهمیت است.

3.5/5 - (4 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *