کاهش متابولیسم یا چاقی در قناری چیست؟

چاقی در قناری

کاهش متابولیسم و چاقی در قناری یکی از مشکلات شایع می باشد که برای اکثر قناری های بدون تحرک رخ می دهد‌. در واقع وقتی که قناری به مقدار کافی تحرک نداشته باشد و نتواند پرواز کند، قطعا به اضافه وزن و چاقی مبتلا خواهد شد. در واقع چاقی نوعی بیماری برای قناری ها محسوب می‌ شود و قطعاً در اثر گذر زمان می‌ تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد و قناری را به بیماری های متعدد دیگری هم مبتلا کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا علائم، نشانه ها و روش درمان چاقی در قناری را بشناسید.

علائم چاقی در قناری

بسیاری از کسانی که از قناری نگهداری می‌ کنند و با چاقی در قناری روبرو می‌ شوند، تصور می‌ کنند که این مسئله کاملا عادی است و مشکل خاصی ندارد و حتی احساس بهتری نسبت به قناری پیدا می‌ کنند. زیرا از قناری وقتی که چاق شود با نمک تر خواهد شد.

چاقی در قناری

 اما حقیقتی که وجود دارد این است که در پشت این چاقی و اضافه وزن، بیماری‌ های بسیار زیادی نهفته است که سلامت و حیات قناری را تهدید می کند. برخی از مهم‌ ترین علائمی که چاقی قناری به دنبال خواهد داشت عبارتند از:

  • باز بودن مداوم دهان پرنده
  • احساس تنبلی مداوم
  • کاهش تحرک
  • عدم حرکت و بازی در قفس
  • جمع شدن چربی در قسمت شکم، پهلو و سینه قناری که رنگ زرد دارند.
  • اشتهای بسیار زیاد و خوردن غیر عادی غذاها در حجم بالا

پس اگر مشاهده کردید که قناری شما مانند گذشته نیست و تحرک کافی ندارد و مدام دوست دارد که در یک گوشه از قفس بنشیند و غذا بخورد، باید به این مسئله پی ببرید که در شرف چاقی است و چاقی در قناری قرار است اتفاق بیفتد. در همین راستا می توانید به سرعت از افزایش وزن قناری جلوگیری کنید و با مراجعه به دامپزشک از پیشرفت این بیماری هم جلوگیری داشته باشید.

دلایل بروز چاقی در قناری چیست؟

چاقی در قناری به صورت ناگهانی اتفاق نمی افتد و قطعاً دلایل بروز مختلفی دارد و هر قناری ممکن است که بر اساس هر کدام از این دلایل دچار این مشکل شود.

معمولاً کوچک بودن قفس از جمله مهمترین دلایلی است که باعث اضافه وزن و چاقی قناری ها می شود. وقتی که قفس قناری ابعاد زیادی نداشته باشد، پرنده محیط مناسبی برای حرکت بازی و تحرک نخواهد داشت و این مسئله به خودی خود باعث کاهش تحرک و در نهایت اضافه وزن پرنده می شود. در شرایطی که قفس پرنده ابعاد مناسب داشته باشد اما خود قناری تنبلی می کند که قطعاً این موضوع هم اضافه وزن را به دنبال دارد.

چاقی در قناری

 نکته ی مهم دیگری که باید به آن دقت کنید استفاده از غذا های ناسالم و چرب است. برای مثال استفاده ی مداوم و بیش از اندازه از تخم مرغ و دانه های چرب مانند کافشه، اضافه وزن را برای قناری به وجود می آورد. درست است که کافشه یا تخم مرغ خواص بسیار زیادی برای قناری دارند. اما باید در حد کنترل مصرف شوند و مصرف بیش از اندازه آن ها هیچ فایده‌ ای برای قناری نخواهد داشت و فقط اضافه وزن و چربی اضافه برای پرنده به ارمغان می‌ آورد.

 در همین راستا و برای اینکه بتوانید تغذیه سالمی برای قناری خود فراهم کنید می توانید به سایت میل ورم آسیا مراجعه داشته باشید تا غذاهای غنی و کم چرب را برای قناری خود خریداری کنید. تا قناری شما دچار چاقی نشود. آخرین دلیل چاقی در بعضی از قناری ها، نژاد است. برخی از نژاد قناری ها عموماً دارای ژن چاق هستند که این مسئله وراثتی می باشد و نمی‌ توان چندان جلوی آن را گرفت اما می توان برای درمان آن اقدام کرد.

درمان چاقی در قناری

جهت درمان چاقی در قناری مراجعه به دامپزشک و گرفتن یک رژیم غذایی اصولی می تواند اقدام بسیار موثری باشد. برای این که بتوانید چربی های اضافی پرنده ی خود را از بین ببرید می توانید از برخی لوازم بازی در قفس پرنده استفاده کنید. وجود این لوازم پرنده را وادار به حرکت می کند و این مسئله باعث کاهش میزان چربی و کالری سوزی خواهد شد.

 تغذیه ی قناری در این دوران اهمیت زیادی دارد. به هیچ عنوان نباید تغذیه ی قناری را جیره بندی کنید و به قناری گرسنگی بدهید! این کار نتیجه ی عکس خواهد داشت. شما باید از تغذیه ی مناسب مانند دان کتان در این دوران استفاده کنید. دان کتان لاغری قناری را به دنبال خواهد داشت و عدم استفاده از دانه های چرب مانند کافشه می تواند بسیار موثر باشد.

چاقی در قناری

 در این دوران از از چربی رژیم غذایی قناری کم کرده و به پروتئین آن بیفزایید. جهت خرید غذاهای پروتئینی سالم و بدون چربی سایت میل ورم آسیا غذاهای بسیار خوبی را برای انواع پرنده ها و به ویژه قناری ها عرضه می کند. اگر این نکات را رعایت کنید مشاهده می کنید که در عرض دو هفته چقدر قناری شما کاهش وزن داشته و سیر صعودی را در جهت لاغری طی می کند.

سخن آخر

چاقی در قناری مسئله ای نیست که بدون درمان باشد و قطعاً با اصلاح سبک تغذیه و اصلاح سبک زندگی پرنده این موضوع هم قابل حل و قابل درمان خواهد بود. اگر دارای قناری های با اضافه وزن هستید، این مسئله را جدی بگیرید زیرا اضافه وزن می تواند باعث ایجاد فشار خون، دیابت و بیماری های گوارشی و پوکی استخوان برای قناری شما شود. پس جهت جلوگیری از تمام این مشکلات و بیماری‌ ها، کاهش وزن قناری بهترین راه حل ممکن محسوب می شود.

سؤالات متداول

آیا حل مشکل چاقی در قناری نیاز به درمان دارویی دارد؟

خیر. به هیچ عنوان! شما می‌ توانید با افزایش تحرک پرنده و اصلاح سبک زندگی و اصلاح سبک تغذیه قناری این مشکل را برطرف کنید.

چاقی در قناری باعث چه مشکلاتی می شود؟

این مشکل به مرور زمان باعث بروز بیماری‌ های مختلف مانند: فشارخون، دیابت، چربی خون و… خواهد شد.

آیا چاقی در قناری ها می تواند ارثی باشد؟

 بله برخی از نژاد های قناری ژن چاق دارند و این مسئله در برخی از موارد موروثی است.

2.5/5 - (2 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *