آیا می دانید علت مدفوع خشک و پودری در سگ چیست؟

مدفوع خشک و پودری در سگ

مدفوع خشک و پودری در سگ ممکن است که برای هر سگ در هر برهه از زندگی اش اتفاق بیفتد. اگر جزو کسانی هستید که دارای سگ خانگی می باشد، حتما برای یک بار هم که شده، در طول این سال ها با مدفوع خشک و پودری در سگ مواجه شده اید. اما شاید هنوز علت اصلی آن را متوجه نشده باشید و به سادگی از کنار آن رد شده باشید.

شکل ظاهری مدفوع اهمیت زیادی دارد. زیرا اکثر بیماری های گوارشی باعث تغییر در شکل ظاهری مدفوع می شوند. مدفوع سگ سالم باید خشک و جامد باشد. در صورتی که ظاهری جز این پیدا کند؛ باید بدانید که سگ شما دارای مشکل خاصی می باشد.

خشک و پودری بودن مدفوع سگ می تواند به عوامل متعدد مختلفی از جمله یبوست، انسداد، کم آبی و… بستگی داشته باشد و سگ شما باید از این نظر مورد بررسی دامپزشک قرار بگیرد. تا دامپزشک بتواند علت و ریشه ی اصلی این اتفاق را پیدا کند. در ادامه هر یک از این موارد را به تفصیل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مدفوع خشک و پودری در سگ
مدفوع خشک و پودری در سگ

ارتباط کم آبی بدن و مدفوع خشک و پودری در سگ

همانطور که اشاره کردیم، مدفوع خشک و پودری در سگ به کم آبی بدن این حیوان ربط پیدا می کند. وقتی که میزان مصرف آب سگ کاهش پیدا کند و سگ آب زیادی از دست بدهد، دچار کم آبی مفرط می شود. این اتفاق روی قسمت های مختلف بدن سگ اثر می گذارد و قطعا باعث تغییر شکل مدفوع نیز خواهد شد.

آب باعث روان شده دستگاه گوارش سگ می شود و به عملکرد بهتر روده ی این حیوان کمک می کند. در نتیجه، شکل دفع سگ هم به صورت کاملا طبیعی خواهد بود و هیچ مشکلی از این نظر وجود ندارد.

پس سعی کنید علاوه بر این که غذای مورد نیاز سگ خود را از طریق سایت میل ورم آسیا خریداری می کنید، به میزان آب مصرفی سگتان هم اهمیت دهید.

برای اینکه سگ شما به خوردن آب ترغیب شود، می توانید آب را در ظرف های مختلف و رنگارنگ بریزید. تا سگ شما با اشتیاق و  علاقه ی بیشتری به خوردن آب بپردازد و بدین ترتیب به کم آبی و خشکی مدفوع هم دچار نشود.

یبوست و کمبود فیبر در بدن سگ

یکی دیگر از عواملی که باعث مدفوع خشک و پودری در سگ می شود، کاهش میزان فیبر در بدن سگ می باشد. فیبر در غذاهای زیادی وجود دارد که مصرف آن باعث می شود تا مدفوع، نرم و حجیم شود. هرچقدر که میزان فیبر کاهش پیدا کند، مدفوع سفت تر و کم حجم تر می شود و در نهایت، یبوست اتفاق می افتد.

مدفوع خشک و پودری در سگ
مدفوع خشک و پودری در سگ

برای این که بتوانید از کاهش فیبر در بدن سگتان جلوگیری کنید، پیشنهاد می کنیم که از غذاهای سالم برای سگ استفاده کنید. غذاهایی که دارای ترکیبات سبزی و صیفی جات هستند، قطعا می توانند به جذب فیبر بیشتر کمک کنند. سایت میل ورم آسیا انواع غذاهای پر فیبر را برای سگ ها عرضه می کند.

انسداد روده سگ خانگی

انسداد روده در سگ خانگی هم باعث ایجاد مدفوع خشک و پودری در سگ خواهد شد. وقتی که سگ یک جسم خارجی را بخورد و این جسم قابلیت هضم نداشته باشد، در مسیر روده را می‌ گیرد و باعث انسداد این مسیر خواهد شد‌‌. برای مثال خوردن پلاستیک یا استخوان بسیار خشک توسط سگ این مشکل را به وجود می‌ آورد.

 این اجسام خارجی یا هضم نمی شوند و یا روند هضم بسیار سختی دارند. که این موضوع موجب انسداد خواهد شد. معمولاً انسداد مدفوع خشک و پودری را به دنبال دارد و دامپزشک باید این مشکل را با سونوگرافی یا تصویر برداری رادیوگرافی از شکم تشخیص دهد. تا در نهایت بتواند با انجام جراحی باز  جسم خارجی موجود در مسیر روده را بردارد و انسداد را برطرف کند.

اگر انسداد برای طولانی مدت ادامه پیدا کند دیگر هیچ مدفوعی از سگ خارجی نمی شود و سگ مدام دچار حالت تهوع و استفراغ خواهد شد و در نهایت ممکن است که حتی مرگ سگ هم اتفاق بیفتد. پس سعی کنید که حتما این مشکل مهم را جدی بگیرید و برای رفع آن به صورت اورژانسی تلاش کنید.

کم تحرکی

همانطور که داشتن ورزش و تحرک برای ما انسان ها الزامی است و باعث سلامت بیشتر بدن ما می شود، برای سگ ها هم جزو الزامات مهم به حساب می آید. زیرا وقتی که سگ تحرک مداوم داشته باشد، دستگاه گوارش پویاتری دارد و حرکت روده هم بهبود پیدا می‌ کند و در همین راستا مدفوع موجود در روده نیز کاملاً نرم و در حجم بالا به راحتی خارج خواهد شد و در نتیجه سگ شما اجابت مزاج بسیار خوبی را تجربه می‌ کند.

مدفوع خشک و پودری در سگ
مدفوع خشک و پودری در سگ

پس باید سعی کنید که روزانه زمان بیشتری را برای ورزش سگتان در نظر بگیرید و هر چقدر که سگ تحرک و ورزش بیشتری داشته باشد نیاز به خوردن آب بیشتری خواهد داشت و این موضوع از ایجاد کم آبی هم جلوگیری می‌ کند. همانطور که گفته شد، کم آبی هم جزو عوامل ایجاد کننده مدفوع خشک و پودری در سگ می باشد پس تحرک یک مسئله ی بسیار مثبت از تمام جهات محسوب می شود.

سخن آخر

اکنون که به صورت کامل با عوامل ایجاد کننده مدفوع خشک و پودری در سگ آشنا شده اید، می توانید با به کارگیری بهترین روش ها سگ خود را از قرار دادن در چنین شرایطی محفوظ نگه دارید و روند زندگی و تغذیه سگ را به گونه‌ ای پیش ببرید که سگ شما دچار کمبود فیبر، کم تحرکی و کم آبی بدن نشود. تا این اتفاق هم برای مدفوع و حرکات روده اش نیفتد.

سؤالات متداول

چرا کمبود فیبر باعث خشک شدن مدفوع سگ می شود؟

 زیرا فیبر عامل مهمی برای افزایش حجم و نرم شدن مدفوع می باشد. در صورتی که کاهش پیدا کند مدفوع بسیار خشک می شود و حالت پودری پیدا خواهد کرد.

آیا داشتن تحرک به بهبود حرکات روده کمک می‌ کند؟

 بله هر چقدر که تحرک سگ بیشتر باشد حرکات روده بهتر خواهند بود و در نتیجه مشکلاتی مانند یبوست و خشکی مدفوع، رخ نمی دهند.

انسداد روده در سگ چگونه رخ می دهد؟

 وقتی که سگ اجسام خارجی را ببلعد، دچار انسداد روده خواهد شد.

5/5 - (3 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *