آموزش نگهداری از قناری

نگهداری از قناری

نگهداری از قناری اگر بر اساس اصول لازم و کاملاً مناسب انجام شود، می تواند نتایج مثبتی داشته باشد و به افزایش طول عمر پرنده نیز کمک می کند. قناری ها عموماً پرنده های زینتی بسیار محبوب به شمار می آیند که با توجه به این میزان بالا از محبوبیت مورد توجه افراد زیادی واقع شده اند و در منزل نگهداری می شوند.

 این پرنده های زیبا دارای قیمت نسبتاً بالا می باشند و به همین منظور روند نگهداری از آن ها نیز مستلزم رعایت نکات بسیار مهم است. تا در نهایت قناری در روند زندگی خود با مشکل مواجه نشود و طول عمر بیشتری داشته باشد و بتواند با سلامتی به زندگی ادامه دهد.

لانه ای که برای قناری در نظر گرفته می شود تاثیر بسیار زیادی روی روند زندگی این پرنده می گذارد. یکی از مهمترین نکات برای نگهداری از قناری دقت به نوع لانه ی این پرنده و فراهم کردن شرایط مناسب برای زندگی این پرنده می باشد‌.

در ادامه برخی از مهمترین نکات را در این زمینه با هم مرور می‌ کنیم. تا از شرایط نگهداری از این پرنده ی زیبا آگاهی بیشتری پیدا کنید و اگر قصد خریداری قناری را دارید بتوانید بر اساس این شناخت و آگاهی بالای خود، خریدتان را انجام دهید.

نگهداری از قناری

قفس مناسب برای نگهداری از قناری

همانطور که گفتیم مهمترین نکته برای نگهداری از قناری فراهم کردن یک لانه و قفس مناسب برای این پرنده می باشد. از آنجایی که قناری ها کمی ترسو هستند، بهتر است که آن ها را در محیطی قرار دهید که فضای ترسناک نداشته باشد و پرنده دچار رعب و وحشت نشود‌.

 البته این قناری ها در قفس احتیاج دارند به اینکه مدام با اسباب بازی های مختلف بازی کنند و سرگرم شوند. پس بهتر است در لانه ی پرنده ی خود، وسایل بازی و توپ و شاخه های درخت را قرار دهید تا پرنده فعالیت بیشتری داشته باشد.

از طرف دیگر حتما در قسمت کف قفس قناری یک عدد کاغذ قرار دهید تا بتوانید به خوبی مدفوع پرنده را کنترل کنید و با مشاهده ی هرگونه علائم غیر عادی در مدفوع قناری به دامپزشک مراجعه داشته باشید.

قناری ها در قفس احساس خوبی دارند و احتیاجی نیست که این پرنده را مدام از قفس خارج کنید تا به پرواز بپردازد. در واقع قناری جزو پرنده هایی محسوب می‌ شود که به زندگی در قفس علاقه ی زیاد دارد و کافی است که شما در کنار قفس بایستید و در طول روز ساعاتی را صرف برقراری ارتباط با قناری کنید تا باعث روحیه بیشتر پرنده خود شوید.

قناری ها علاقمند هستند که در کنار پارتنر خودشان زندگی کنند. پس می توانید قناری های نر و ماده را در یک قفس در کنار هم قرار دهید و از این نظر محدودیت و ممنوعیت خاصی وجود ندارد.

بهتر است که اندازه ی قفس قناری شما ابعاد مناسبی داشته باشد. تا پرنده احساس راحتی بیشتری در قفس کند و راحت‌ تر به انجام بازی های مختلف بپردازد.

نکات مهم برای غذای قناری

در امر نگهداری از قناری باید به تغذیه ی این پرنده نیز اهمیت بسیار زیادی دهید. معمولاً رژیم غذایی و تغذیه ی قناری مجموعه ای از دانه ها، انواع میوه ها و سبزیجات می باشد. در انتخاب دانه هایی که برای قناری تهیه می کنید باید دقت زیادی به خرج دهید و سعی کنید که این دانه ها را به صورت بوجاری شده، با کیفیت و مرغوب تهیه کنید تا از این بابت مشکلی برای دستگاه گوارش و سلامت قناری شما به وجود نیاید‌.

نگهداری از قناری

سایت میل ورم آسیا دانه های قابل استفاده برای پرنده های مختلف به ویژه قناری ها را با کیفیتی بالا به صورت بهداشتی در بسته بندی های مناسب به فروش می رساند تا امکان خرید برای همه فراهم باشد.

انواع میوه ها و سبزیجاتی که برای قناری خود استفاده می‌ کنید نیز باید کیفیت بالایی را دارا باشند تا با خوردن این میوه ها و سبزیجات سیستم ایمنی قوی تری پیدا کند و بتواند بهتر به روند زندگی خود ادامه دهد.

 اصولاً قناری ها جزو حیوانات شکمو محسوب می‌ شوند که علاقه ی زیادی به خوردن غذا و میوه و سبزیجات دارند. پس شما موظف هستید که برای نگهداری بهتر از این پرنده از با کیفیت ترین و بهترین غذا ها استفاده کنید. حدود ۲۰ درصد از غذای روزانه ی قناری شما باید سرشار از میوه و سبزیجات باشد و حتما میوه ها و سبزیجات را قبل از دادن به قناری به صورت کامل شستشو دهید.

دمای قفس قناری

وقتی به نگهداری از قناری می پردازید باید به دمای قفس این پرنده دقت زیادی داشته باشد. دمای قفس قناری باید کاملاً معتدل باشد یعنی نه سرد و نه گرم تا پرنده دچار مشکل خاصی نشود.

دقت کنید که حتماً در فصول سرد سال امکانات رفاهی لازم برای تهویه و خنک سازی پرنده را فراهم کنید تا قناری شما به بهترین شکل ممکن خنک شود و دچار گرما زدگی نشود.

علاوه بر این در فصول سرد سال هم باید امکانات گرمایشی به صورت کامل فراهم شود تا قناری با احساس‌ سرما مواجه نشده و دچار سرما خوردگی نشود. سرما خوردن قناری می‌ تواند تبعات بسیار بدی داشته باشد که قطعاً به جلوگیری از این اتفاق کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

نگهداری از قناری

سخن آخر

اگر در امر نگهداری از قناری نکاتی که ذکر کردیم را رعایت کنید، بدون تردید کمک خواهید کرد که پرنده ی شما طول عمر بیشتر و زندگی سالم‌ تری داشته باشد. پس حتماً در این زمینه نکاتی که ذکر شده است را رعایت کنید و سعی کنید که بیشتر به سلامت و زندگی قناری خود اهمیت دهید.

سؤالات متداول

آیا می توان از میوه و سبزیجات برای قناری ها استفاده کرد؟

بله قناری از جمله پرنده هایی است که علاقه ی زیادی به خوردن میوه و سبزیجات دارد و ۲۰ درصد از رژیم غذایی روزانه این پرنده شامل میوه و سبزیجات می باشد.

دانه هایی که برای قناری استفاده می‌شوند باید حتماً بهداشتی باشند؟

 بله دانه هایی که برای قناری استفاده می‌ کنید باید کاملاً بهداشتی، بدون گرد و خاک و دارای بسته بندی باشند.

دمای قفس قناری باید چگونه باشد؟

 بهتر است که دمای قفس پرنده با توجه به فصلی که در آن حضور داریم تنظیم شود و حتی الامکان معتدل باشد.

3.2/5 - (9 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *